Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Rodaj dönemi önemlimi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Benim bir 100 cc cupum var 150km de ve rodajin niye böyle önemli oldugunu sorcaktim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

siz yeni doğduğunuzda kemikleriniz tam olmamıştır hala kıkırdaksı yapıdadır. sizi zorlayıp kemiklerinizi kırsalar ilerleyen zamanlarda kemikleriniz normal insan gibi durabilirmi?

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sezerh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    siz yeni doğduğunuzda kemikleriniz tam olmamıştır hala kıkırdaksı yapıdadır. sizi zorlayıp kemiklerinizi kırsalar ilerleyen zamanlarda kemikleriniz normal insan gibi durabilirmi?
    çok güzel açıklamışsın tebrik ederim : :

Motosikleti
    Kuba CR1
    evet önemlidir düzgün yapılmalıdır ilerde motorun çekişi yakıtı son hızını baya bi etkiler

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Bildiğim şekliyle açıklayayım;

Bir motor üretilirken, parçaların belirtilen aralıkta olması istenir ama üretimde hiçbir zaman çıkan ürünler bire bir aynı ölçülerde olmaz. Bu yüzden motor parçaları, normalde olması gerekenden gözümüzün zor algılayacağı ya da algılayamayacağı kadar büyük üretilir. Rodaj döneminde bu parçaların üzerinden büyüklü küçüklü talaş(kopan metal parçalar) ayrılır ve rodaj dönemi sonunda parçalar istenen aralığa kadar aşınarak düzene oturur. Rodaj konusuna dikkat etmezseniz; kopan parçalar daha kabaca kopabilir ve bunun sonucunda motorda istenen sıkıştırma değerinden daha düşük bir sıkıştırma değeri ve bunun sonucu olarak; rodajı düzgün yapılmış bir motora kıyasla daha çok yakıtla daha az güç elde edersiniz.

Benim bildiğim bu şekilde, yanlış bildiğim bir şey varsa beni de düzeltirseniz makbule geçer.

Arkadaslar ben kullanma kilavuzunu bulamiyom
    Rodaj süresinde moturu nasil sürim belere dikkat etmeliyim bana söyleyebilirmisiniz
    Sagolun 😜😜

ozhanhrmann2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mesela kullanırken motorun zorlandığını anlarsın 6b deviri falan geçme ben tabi şuanda kafadan değer söyledim internetten bulabilirsin model marka yazıp kullanım klavuzu dersen

egekrgz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600RR
    Rodaj dönemi çok önemlidir bir arkadaşımın manualde 500 km yazan bir motora 3 bin km rodaj yaptığını bilirim motor dipçik gibi olmuştu sağlıklı uzun ömürlü bir motor istiyorsan rodajını yapcaksın kardeşim hatta yeni nesil motorlarda insanlğlunun zaaflarını biliyoşar belirli bir devirden sonra motor aşamıyo onu rodaj periyodu bitene kadar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Alıntı eno adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar ben kullanma kilavuzunu bulamiyom
    Rodaj süresinde moturu nasil sürim belere dikkat etmeliyim bana söyleyebilirmisiniz
    Sagolun ����
    bendede 100 cup var 50 yi geçme sakin kullan 500 kmde yağını değiştir

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)