Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ruhsatta agirlik ile silindir hacmi karismasi

Motovento
    REKLAM ALANI
    farostar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cb125e + kawasaki zx-7r
    merhaba arkadaslar,
    gecen gün sohbet muhabbet arasi ruhsattan konu acildi, orda farkina vardim.
    benim motorun net agirligi (kawasaki 750lik) 748kg, azami yük 748kg, ve silindir hacmi 203cc olarak yazilmis.
    simdiye kadar bi problemle karsilasmadim sigortada da 748cc olarak geciyor. dün trafik polisine gittim sordum, dosyayi cikardilar ve ilk trafige cikista öyle kayit oldugu meydana cikti (trafige cikis tarihi temmuz 1997) ordaki memur bayan bana bi sorun olmayacagini söyledi, fakat cok rahatsiz ediyorsa kawasakiden bi belge (uygunluk belgesi herhalde, hatirlayamicam tam) alip, bi mühendise gidip orda halledebileceklerini söyledi azami yük falan ölcülecekmis. okadar anlatti ki dinledigimde bile yoruldum. simdi tekrar size sormak istiyorum, belki bi bilen vardir, herangibi biryerde sorun yasarmiyim? hadi anlamayan bi polis belki bisey yapmazda, motordan anlayan 748kg okudugunda birdaha bakar hani. araba degilki bu, akil var mantik var...
    saygilar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kawasaki ER-5, Bajaj Discover 125 st
    vergi ne kadar ödüyorsun?

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Benim de motor hacminde 60 cc yazıyor. fakat motorlu taşıtlar vergisini ödediğiniz yerden bir bakmanızı tavsiye ederim orda motor hacminiz ne kadar gözüküyor ve ne kadar bedel ödüyorsunuz. Eğer 203 cc ye göre ödüyorsanız düşük vergi ödüyorsunuz demektir ve bu nedenle bu sorunu anladıkları ilk anda cezalı olarak vergi ödersiniz ki bildiğiniz üzere cezalı vergi birhayli can yakabilir.

Motosikleti
    vergiyi bu sene daha ödemedim, gecen sene kardesim ödedi galiba 6 aylik 8tl, 12ay da olabilir.. 8tl ödedigine eminim!
    vergi dairesine gidip söylesem yeterlimidir? yoksa uygunluk belgesi gibi bisey isterlermi?
    parasindan degilde, ileri dogru dediginiz gibi canim yanmasin... yol yakinken halledelim hani

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    vergi dairesinde de emniyetten gelen belge yüzünden o şekilde kayıtlıdır.söyleyerek düzeltemezsin

uygunluk belgesi alacaksın.
    ek1 doldurtacaksın yeni
    muayeneye gideceksin
    emniyete gidip ruhsat yaprağını değiştireceksin.

2000li yılların öncesi birçok motorun farklı yazılmış bilgileri
    300 lira gibi birşeye mal olacak sana.şuan binerken-alırken-satarken bir sorun çıkarmaz sana.

ruhsatı değiştirdikten sonra sen ve eski kullanıcılarından aradaki vergi farkı istenebilir.
    farostar bunu beğendi.

CHaTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson electra glide ultra classic
    Senin motorunun normal vergisi 6 aylık 31,50 12 aylık 63
    Yani motor vergidairesinde de yanlış kayıtlı. Bu da biraz sıkıntılı bir durum Arkadaşın dediği yollardan geçiceksin mecburen.
    Şimdi bu o kadar sıkıntılı bir durumki yaptırmazsın yarın satarsın başkası yaptırır yada birşekilde ortaya çıkar devlet geriye dönük başlar ceza kesmeye. Hatte uzun bir süre sonra birbakmışsın devlet hesabından parayı senin haberin bile olmadan çekmiş( artık yeni yasada devlet uzun süre ödenmeyen borçlarını hesabınızdan çekebiliyor)

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Kg da CC de büyük problem. Kg kafayı takarsa tüv muayene yapamazsın. CC yi farketse yine aynı. Motorlu taşıtlar Vergi Dairesi duysa vergi farkından yakanı bırakmaz. Bi dünya uğraşırsın ve 1 motor parasıda cebinden gider. Motoru hurdaya ayır kurtar kendini.

Motosikleti
    Kawasaki ER-5, Bajaj Discover 125 st
    arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış zaten. sana kalmış birşey.

Freye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Fazer8

Motosikleti
    Şu an yok.
    Bir zamanlar bir arkadaşımdan v-8 motorlu Oldsmobile marka bir araç alacaktım. Ruhsattaki dalavereyi görünce tırsmıştım...Ruhsatında motor hacmi 1350 cc olarak geçiyordu. Bu aslında tamamen orada kayıt yapan memurun cahilliğinden kaynaklı bir durum. Şöyle ki aracın motoru aslında 350 cubic inch.( bu da yaklaşık 5700 cc yapıyor. ) Memur bunu hesaplayamamış ve başına 1 ekleyivermiş.

Motosikleti
    cok tesekkür ederim, böyle birakip 5 yil sonra faiziyle ödemek istemiyorum,
    hurdayada cikarmak mantikli gelmedi...
    en iyisi ugrasip 300tl ye kapatmak geliyor.. arti aldigimdan bu yana vergi farki...
    vay ilk sahibinin haline dicem ozaman... :(
    arkadaslar tekrar tekrar hepinize tesekkür ederim!!!

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    Alıntı Yurdukoru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir zamanlar bir arkadaşımdan v-8 motorlu Oldsmobile marka bir araç alacaktım. Ruhsattaki dalavereyi görünce tırsmıştım...Ruhsatında motor hacmi 1350 cc olarak geçiyordu. Bu aslında tamamen orada kayıt yapan memurun cahilliğinden kaynaklı bir durum. Şöyle ki aracın motoru aslında 350 cubic inch.( bu da yaklaşık 5700 cc yapıyor. ) Memur bunu hesaplayamamış ve başına 1 ekleyivermiş.
    Öyle olmuyor genelde.memur elindeki ek1 ne yazıyosa ona bakıyor extra bişey yoksa.

Asıl iş büyük cc lerin küçük gösterilip araç trafiğe çıkarılırken vergi dalaveresi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)