Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Scooter mi vitesli mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Pcx 125
    Sorugum soru su , scooter kullanmak vitesliye gore daha mi guvenli ? Kazalar genellikle viteslilerde oldugu icin soruyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kuba CR1
    güvenli olması şöyle acemi birisi için vites debriyaj gibi şeylerle uğraşmadan yol almasını sağlar scooterlar aynı zamanda o kadar hızlı ve seride değiller sevmediğim tek özellikleri küçük lastikleri virajlarda sorun yaratıyor...

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Bence kazaların genelde vitesli motorla oluşuyla güvenliğin alakası yok kesinlikle.

Ben kuryeler hariç , scooter sevdalısının deli gibi hız yaptığını , ön kaldırdığını , stoppie yaptığını , abuk subuk riskler aldığını görmedim. Scooter seven motorcuların pek işi olacağı hareketler değil.

Bence bu yüzden vitesliye oranla daha az kaza yapıyor olabilirler. Yoksa vitesli motor gerek tekerleriyle gerek oturuş pozisyonları ile daha güvenliler eşit şartlarda kullanılır ise.

Motosikleti
    Pcx 125
    Valla benim alcagim motor honda pcx 125 lastigi normal scooterlardan buyuk birde lastige michlean alcam anadolu yakasi giztepe kadikoy caddebostan arasi surcem sizce kaza yapar miyim ? Kaskimi hic cikarmam onceden elektirikli surdum martda ehliyet alcam nisandasa pcx 125 dedigim gibi daha once elektirikli surdum sizce baslangic icin iyi mi ? Zaten sirf ocx kullancam 2 yil falan sonra satcam bu 2 yil icinde kaza yapar miyim ? Dikkatli surdum elektirikliyide hep 60 i gecmesede

Motosikleti
    Kuba CR1
    valla tavsiyem scooter almaman konusunda daha ağır basıyor vitesli kullanabileceğini düşünüyorsan daha iyi olacaktır yakıt olarakta scooterlar biraz fazla yakıyor diye biliyorum ben yanlışım varsa düzeltin cbf 150 alırsan bence mükemmel olur vitesli kullanabilirim diyorsan tabi

Motosikleti
    dealim daystar 250
    12000 km scooter kullandım, kullanımı rahat ve kolay tek sıkıntısı biraz dengesizdir ( ön boş, ağırlık arkada ) vites olmadığı için de kompresör yapamayacağınız için yavaşlamada direk fren gücünü kullanıyorsunuz, durumunuza göre; hızınız biraz fazla ise yeri öpme ihtimaliniz yüksek. Yağmuru yaşadığımız şu günlerde benimde aklımdan bir scooter almak geçsede, ekonomik durumlar neticesinde bu fikirden çabuk kurtuluyorum

Motosikleti
    Pcx 125
    Vitesli kullanimi zor diye birde onceden 1500 wat salcono kullandim birde honda pcx 125 de denge sikintisi falan yok kullanimi cok rahat benzinli olmasina ragmen elektirikliden rahat olcani dusunuyorum ozelliklerine bakildiginda ise diger scooterlardan farkli

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:28 ----------

Alıntı memer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    12000 km scooter kullandım, kullanımı rahat ve kolay tek sıkıntısı biraz dengesizdir ( ön boş, ağırlık arkada ) vites olmadığı için de kompresör yapamayacağınız için yavaşlamada direk fren gücünü kullanıyorsunuz, durumunuza göre; hızınız biraz fazla ise yeri öpme ihtimaliniz yüksek. Yağmuru yaşadığımız şu günlerde benimde aklımdan bir scooter almak geçsede, ekonomik durumlar neticesinde bu fikirden çabuk kurtuluyorum
    Alıntı erensipahi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla tavsiyem scooter almaman konusunda daha ağır basıyor vitesli kullanabileceğini düşünüyorsan daha iyi olacaktır yakıt olarakta scooterlar biraz fazla yakıyor diye biliyorum ben yanlışım varsa düzeltin cbf 150 alırsan bence mükemmel olur vitesli kullanabilirim diyorsan tabi
    vitesli zor be ben dedigim yerlerde surcem honda pcx 125 ila duz yolda bisey olmicani düşünüyorum sizce kaza olur mu ?

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ş.içi kullanıyosan yollar düzgünse scooter al. arada uzun yol yaparım dersen vitesli. yok scooter dengesiz viraja girmez öyle olur böyle olur diyen arkadaşlarımı kusura bakmasınlar ama birlikte sürmeye davet ederim

Motosikleti
    Pcx 125
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ş.içi kullanıyosan yollar düzgünse scooter al. arada uzun yol yaparım dersen vitesli. yok scooter dengesiz viraja girmez öyle olur böyle olur diyen arkadaşlarımı kusura bakmasınlar ama birlikte sürmeye davet ederim
    Sehir ici bro en uzun gicegim yol 20 km oda gidersem atasehir okula fln

Alıntı erensipahi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güvenli olması şöyle acemi birisi için vites debriyaj gibi şeylerle uğraşmadan yol almasını sağlar scooterlar aynı zamanda o kadar hızlı ve seride değiller sevmediğim tek özellikleri küçük lastikleri virajlarda sorun yaratıyor...
    Bütün scooterları bir kefeye koymuşsunuz bu yanlış. Ayrıca hızlı ve seri değil demişsiniz. Sizi PCX sahibi bir arkadaşınızla boş bir alanda kalkış ve hızlanma konusunda bir ölçüm yapmanızı tavsiye ederim. Runner vs gibi scooterları saymıyorum bile.
    Tekerlek çapında haklısınız. Ama yine her scooter aynı teker ölçülerine sahip değil. 17 olanlarıda bulunmaktadır.

Arkadaşın sorusuna gelince. PCX güzel motor. Ama arka frenini zayıf buluyorum. Oda disk olsaymış çok iyi olurmuş. Benimde ilk motorum daha yeni aldım sayılır. Tavsiye ederim.

Motosikleti
    Pcx 125
    Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bütün scooterları bir kefeye koymuşsunuz bu yanlış. Ayrıca hızlı ve seri değil demişsiniz. Sizi PCX sahibi bir arkadaşınızla boş bir alanda kalkış ve hızlanma konusunda bir ölçüm yapmanızı tavsiye ederim. Runner vs gibi scooterları saymıyorum bile.
    Tekerlek çapında haklısınız. Ama yine her scooter aynı teker ölçülerine sahip değil. 17 olanlarıda bulunmaktadır.

Arkadaşın sorusuna gelince. PCX güzel motor. Ama arka frenini zayıf buluyorum. Oda disk olsaymış çok iyi olurmuş. Benimde ilk motorum daha yeni aldım sayılır. Tavsiye ederim.
    Hocam ben ehliyet alicam 2 aya ehliyet ile 2015 kasasini dusunuyorum size 2 sorum var

1- sanirsam arka freni sikinca on frenin yuzde 30 u ototmatik sikiyorumus

2- hic masraf oldu mu 0arca fln bozulma cin scooter benzeri bir durum ?

3-birde rodaj konusunda nasil ?

Şimdi kısaca anlatayım. Aynı durumdayız,bende ehliyet aldım bir kaç gün sonra motosikleti aldım.
    19 Aralıkta aldım. 2014 de kasa değiştiği için 2015 de aynı olacak zaten o yönden sıkıntım yoktu.

1-) Kombine fren var evet ama arka fren yinede zayıf kalıyor.
    2-) Motorum 770 km de şu ana kadar yaptığım tek masraf 90 tl benzin masrafı (hala 2 dişi duruyor )
    3-) Rodaj konusunda ben ilk 500 km boyunca 60'ı şu anda da 80'i geçmemeye çalışıyorum. Ara sıra 100 üzerine çıkmam gerekiyor trafik akışı gereği ama müsait zamanda hemen yavaşlıyorum.İlk 1000 km kadar böyle olacak.

Sana tavsiyem motoru ne amaçla kullanacağını iyice belirle. Ben üniversite öğrencisiyim ve amacım okula gitmek,kız arkadaşımla gezmekti. Bu yüzden şehir içinde işimi en iyi bu alet görür dedim ve aldım. Hiçte pişman değilim. Hatta maxi scooter bile düşünüyorum bazen. Ama motor yeni olduğundan yazık olur satarsam. Performans konusunda sıkıntın olmasın şehir içinde gayet yeterli.
    AMA motor 90 km hızı geçtiği anda sallanmaya hatta havalanmaya başlıyor. Bu motor bir çok 125 cc motor gibi +90 hızlara uygun değil pek. Ama kalkışta ve 0-60 hızlanmada üzerine tanımam. (Kendi cc ve tarzlarında)
    Kısacası sakin kullanım için iyi, agresif için kötü...

Motosikleti
    Pcx 125
    Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi kısaca anlatayım. Aynı durumdayız,bende ehliyet aldım bir kaç gün sonra motosikleti aldım.
    19 Aralıkta aldım. 2014 de kasa değiştiği için 2015 de aynı olacak zaten o yönden sıkıntım yoktu.

1-) Kombine fren var evet ama arka fren yinede zayıf kalıyor.
    2-) Motorum 770 km de şu ana kadar yaptığım tek masraf 90 tl benzin masrafı (hala 2 dişi duruyor )
    3-) Rodaj konusunda ben ilk 500 km boyunca 60'ı şu anda da 80'i geçmemeye çalışıyorum. Ara sıra 100 üzerine çıkmam gerekiyor trafik akışı gereği ama müsait zamanda hemen yavaşlıyorum.İlk 1000 km kadar böyle olacak.

Sana tavsiyem motoru ne amaçla kullanacağını iyice belirle. Ben üniversite öğrencisiyim ve amacım okula gitmek,kız arkadaşımla gezmekti. Bu yüzden şehir içinde işimi en iyi bu alet görür dedim ve aldım. Hiçte pişman değilim. Hatta maxi scooter bile düşünüyorum bazen. Ama motor yeni olduğundan yazık olur satarsam. Performans konusunda sıkıntın olmasın şehir içinde gayet yeterli.
    AMA motor 90 km hızı geçtiği anda sallanmaya hatta havalanmaya başlıyor. Bu motor bir çok 125 cc motor gibi +90 hızlara uygun değil pek. Ama kalkışta ve 0-60 hızlanmada üzerine tanımam. (Kendi cc ve tarzlarında)
    Kısacası sakin kullanım için iyi, agresif için kötü...
    Daha once 60 basan elektirikli kullandim ayni senin gibi dusunuyorum haci elektirikliyle kuzenin benzinli chopperla geziyorduk hep ondan daha ondeydim ve daha duzenli surerdim simdi ocx alcam sizin dediniz gibi ise hiz kilidi fln taktira biliyo muyuz ben bos yol gorursem gecerim 100 u :( bu arda bende okulla gitcem lise ama ehlliyeti alim da diger liseli arkadaslara gore daha mantikliyim gebelde liselide motor olmaz ama kursda egtim allinca sorun olmaz heralde

Scooter bisiklet gibi bütünleşemiyorsun motorla bu yüzden kontrolü daha zordur motosiklet en iyisi scooterı hem yağmurlu havalarda felan zor kullanırsın

Motosikleti
    Pcx 125
    Alıntı MotorcuMetos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha once 60 basan elektirikli kullandim ayni senin gibi dusunuyorum haci elektirikliyle kuzenin benzinli chopperla geziyorduk hep ondan daha ondeydim ve daha duzenli surerdim simdi ocx alcam sizin dediniz gibi ise hiz kilidi fln taktira biliyo muyuz ben bos yol gorursem gecerim 100 u :( bu arda bende okulla gitcem lise ama ehlliyeti alim da diger liseli arkadaslara gore daha mantikliyim gebelde liselide motor olmaz ama kursda egtim allinca sorun olmaz heralde
    Birde sen ne tarafta suruyosun anadolu mu avrupa mi ?

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    vitesli motosikletler hız yapmaya daha müsait olduğu için daha çok onlar kazaya karışıyordur.
    scooter lar genelde şehiriçi yavaş kullanılıyor, ufak tefek kazaları olsa da çoğu kayda geçmiyordur.

Kolaylık pratik kullanım için scooter eger diyorsan motor benim işim vitesli alırsın sehir icinde scooter kullanım kolay olur ama uzun yol yapamazsın

Motosikleti
    Kuba CR1
    hızlı ve seri değil tabi ki vites atarken biz zaman kaybediyoruz biraz tamam o konuda haklısınız ama aynı cc de bir vitesli motorsikletle drag yapıcak olurlarsa bakın nasıl geriden plaka okuyor scooteriniz hem esas konuya gelelim vitesli ile scooter arasında güvenlik farkı olacağını sanmıyorum siz kaskınızı taktıktan sonra bi sıkıntı olmaz kaza yapmamak elde değil her motorcunun başından bişey geçiyor ama siz o riski en aza indirmelisiniz kaliteli lastikler ve uygun koruyucularınızı almayı ihmal etmeyin sonuçta alacağınız motor çinli bi scooter değil honda vardır bi güzelliği yani hiç kullanmak nasip olmadı bilmiyorum tadını

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    Scooter yeni ögrenen için ideal bence fren debryaj derdi yok trafikte falan rahat edersin dur kalklarda pcx ise en iyi motor bence uzun yola da gider su soğutmalı olması avantaj yakıtı iyi daha ne olsun.
    34 HSK 57
    ASYA AS125 T21 - DAELIM S2 250 - SUZUKI AN 125HK
    MONDİAL MASH

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Alıntı MotorcuMetos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorugum soru su , scooter kullanmak vitesliye gore daha mi guvenli ? Kazalar genellikle viteslilerde oldugu icin soruyorum
    Kazaların motosikletin tipi - türü ile değil, sürücüyle ilgili olduğunu düşünüyorum. "Güvenli olma" kavramının motorun kendisiyle pek bir ilgisi yok bence.

Saygılarımla.
    erensipahi bunu beğendi.
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)