Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet devrildiğinde neden çalışmaz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    SCelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Pcx 125
    Merhabalar,

Motosiklet yan yattığında, düştüğünde neden çalışmaz varmı bunun teknik bir bilgisi? Şimdiye kadar iki defa yatırdım motoru ikisinde de aynı olay oldu. Birinde gaz vererek marşladığımda çalıştı, diğerinde yokuş aşağı vurdurarak çalıştırabildim. Sebebini bilen varmıdır merak ettim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    harung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Denge sensorunubservise göster istersen

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    karbüratördeki benzin dökülebileceği için, yeniden dolana kadar bir süre çalışmayabilir
    mephamd ve Martyn bunu beğendiler.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Mantıkla salliyorum; yan yattiginda depodaki yakıt azsa, yakıt yerine hava çekiyor olabilir.
    ismeter ve Hasan7 bunu beğendiler.

copycat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 mt-07 - 2016 xmax 250 abs
    genelde güvenlik sebebiyle çalışmaz. kaza anında yere yakıt ve yağ döküldüğünden (özellikle yakıt sıkışma yapmaması için tahliye olur) birikintinin ateş alıp parlama yapmaması için motor çalışmaz. mt-07 ile yere yattığımda ekranda slide yazdı ve motor kapandı. tekrar çalıştırmaya çalıştığımda da çalışmadı.

burada yapılması gereken motoru doğrultup kontağı tamamen kapatmak ve motorun bu durumdan çıkması için kontak kapalıyken 5 saniye kadar bekleyip tekrar kontağı açmaktır. ancak daha basit elektroniğe sahip motorlarda da aynı durum var mı bilmiyorum. uzun yıllar önce bir kere ybr ile kaza yapmıştım ama ne oldu tam hatırlamıyorum.
    mephamd bunu beğendi.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Sensör var kardeşim, yarış motorlarında bu sensör yoktur. Bu sebeple düştüklerinde deli gibi çalışmaya devam ederler.
    mephamd bunu beğendi.

SCelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Pcx 125
    Aslında benim merak ettiğim motor düştükten sonra kaldırdığımızda çalışmaması, yerdeyken stop etmesini sormamıştım. Tam açıklayamadım sanırım

Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX 250 (Atılgan)
    Viteste kalmasından dolayı da olabilir. Benimkinde anahtarı kapat/aç yaparak resetlemek gerekiyor ondan sonra çalıştırabiliyorsun.
    Kawasaki KLX Türkiye - https://www.facebook.com/groups/klxturkiye/

Ayaklık müşürünün bozulması ve ayaklığın açık olduğunu zannetmesi olabilir.

Motosikleti
    RKS 150
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    karbüratördeki benzin dökülebileceği için, yeniden dolana kadar bir süre çalışmayabilir
    Burda 100de 100 Cevabı vermişler zaten, ama vurdurarak çalıştırmak zorunda kalman için baya uzun süre çalıştıramamış olman lazım?

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    o olabilir bu olabililr değil kesin cevap vereyim. enjeksiyonlu enduro motorla da düştüm karbüratürlü ve ayaktan marşlı motorla da
    enjeksiyonlu olan bastım çalıştı hiç sıkıntı yok. karbüratörlü olanla çamur altında yaroım saate yakın uğraştım. yani öyle şu olabilir bu olabilir değil karbüratörden kaynaklı.

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    güvenlık amaclı olarak motor bır sure calısmaz bu süre öyle 15-20 dk falan degıldır. ben eski ktm duke 200 ü düşürdüğümde 5 dkka kadar calısmadı nedeni ise güvenlik amaçlıymış bunu servisten öğrendim.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı copycat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    genelde güvenlik sebebiyle çalışmaz. kaza anında yere yakıt ve yağ döküldüğünden (özellikle yakıt sıkışma yapmaması için tahliye olur) birikintinin ateş alıp parlama yapmaması için motor çalışmaz. mt-07 ile yere yattığımda ekranda slide yazdı ve motor kapandı. tekrar çalıştırmaya çalıştığımda da çalışmadı.

burada yapılması gereken motoru doğrultup kontağı tamamen kapatmak ve motorun bu durumdan çıkması için kontak kapalıyken 5 saniye kadar bekleyip tekrar kontağı açmaktır. ancak daha basit elektroniğe sahip motorlarda da aynı durum var mı bilmiyorum. uzun yıllar önce bir kere ybr ile kaza yapmıştım ama ne oldu tam hatırlamıyorum.
    ybr için problem olmuyor kontagı aç marşa bas aynen devam

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Ya karbüratördeki benzın dökülür yada boğulur . Depodan direk vakumsuz baglı motorlarda karbüratör tahliyesı genelde hava girişindedir . Yan yatınca hava fıltresine doğru bayır yukarı çıkmaya çalışmayan benzın oldugu gıbı sılındıre gider orayı doldurur hatta kartere bile inebilir . Silindiri kurutana kadar çalışmaz
    sahin08 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)