Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Aprilia RS4 125 AT

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 ve Honda Shadow 600
    Son 6 aydır motor sevdası ile yanıp tutuşan biri oldum çıktım. Normal şartlarda araba sürmekten bile nefret eden bir adamdım ve uzun süre araba almamak için elimden geleni yapmıştım. Şimdi nasıl bir hastalık ise Motor ile yatıp motor ile kalkıyorum. 1.73 boyunda 86 kiloluk bir yapım var. ağırlıklı olarak göbekli biri olsam da omuz yapım geniş olduğu için kiloyu taşımakta zorlanmıyorum...

Neyse efendim lafı uzatmayalım. KTM RC 200 ü ilk gördüğümden beri çıksada alsam diyordum lakin bu aralar Aprilia RS4 125 AT ye vurulmuş durumdayım. Hanımıda kandırdıktan sonra arabamı satılığa çıkardım pırıl pırıl temiz bir Punto EVO var.

Kafası biraz tersten çalışan biri olduğumdan önce motoru alıp ardından onu bir süre garajda yatırırken 10-15 saatlik güvenli sürüş eğitimi almayı (hiç tecrübem olmadığı için elimden geldiğince uzun tutacağım dersleri) sonrasında "ben bu ehliyet sınavını tek seferde veririm Allah`ın izni ile" dediğim an ehliyeti almayı planlıyorum. Diyeceksiniz ki yahu önce ehliyet sonra motor alınır neden ters iş yapıyorsun? Cevabı baştan verdim benim kafam gerçekten ters çalışır. her türlü problemi sondan başa giderek çözerim. Eeee birde çok sinirli bir adam olduğum gerçeği var. Araba için direksiyon sınavına ilk çıktığımda MEB hocaları bu adama ehliyet vermeyiz diyerek beni sınavda bırakmışlar idi (vallahi suç bende değildi minibüs şoförü kasıtlı olarak bir kaç kez sıkıştırınca zıvanadan çıkmıştım. Acemi tabelası olan adamada bu yapılır mı neyin kafasını yaşıyor bu herif diye)

Şimdi deneyimli kardeşlerimiz bu yüzden beni eleştirecekler. Canları sağ olsun. Lakin bu konuda sizlerden fikir almak istediğim husus başka.

Neden 125 lik bir motora 4500 € (pahalı olduğunun farkındayım, zaten ancak aracım satılırsa alacağım)

Öncelikle deneyimsiz olduğum için 250 lik bir motor bile almak içimden gelmiyor. Motorun hakkını veremeyeceğim, Nişan almasını bilmeyen bir adamın eline dolu tabanca verilmez.bu sebeple 125 lik bir motoru 2 -3 sene kullanırsam daha sonra daha güvenli bir şekilde cc yükseltebilirim diye düşündüm.

Aprilia tercih etmemin sebebi ise küçük hacimli olmasına rağmen tasarımını gerçekten beğendim. İtalyan motoru, piyasada çok gözüken bir model değil, kendini fark ettiriyor. Bu iyi mi kötü mü tartışılır...

Aynı paraya alınabilecek Honda ve benzeri Japon motorları mevcut lakin ben takıntılı bir adamım.

Gelelim soruma:

Aprilia RS4 125 AT için sizlerin iyi veya kötü yorumları nelerdir?

Dip Not: Canımı sokakta bulmadığım için gerekli bütün ekipmana ve eğitime paraya vereceğim. Yani motoru almış bile olsam kör cahil tepesine çıkmaya niyetim yok. Ayrıca günlük kullanımda gayet kısa bir mesafede işe gidip geleceğim. Kısadan kastım Yürüyüş mesafesi ki her gün hem sabah hemde akşam bu yolu yürüyerek gidip geliyorum. Motorla gitmek lüksünde lüksü olacak mesafe açısından.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Güzel motor, hatta 125 cc olamsına rağmen quick shifter ı varmış.

Ama şu iki söz beni yeni başlayan için düşündürdü

1- More Track Oriented => pist için
    2- Seat Height => 820mm

demek ki YZF r125 kadar olmasa da bayaa bi yatarak kullanmak gerekecek.

Benim naçizane önerim mutlaka motoru canlı görüp bir üstüne oturun. Çünkü benim kafamdaki tüm tercihler, motorları bu şekilde incelediğimde tepetaklak olmuştu.
    mustang53 ve Murat.K. bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı viperking adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel motor, hatta 125 cc olamsına rağmen quick shifter ı varmış.

Ama şu iki söz beni yeni başlayan için düşündürdü

1- More Track Oriented => pist için
    2- Seat Height => 820mm

demek ki YZF r125 kadar olmasa da bayaa bi yatarak kullanmak gerekecek.

Benim naçizane önerim mutlaka motoru canlı görüp bir üstüne oturun. Çünkü benim kafamdaki tüm tercihler, motorları bu şekilde incelediğimde tepetaklak olmuştu.
    Kesinlikle aynı fikirdeyiz. Motorun üzerin çıkmadan internetten sipariş etmeyeceğim. Zaten şu anda istanbulda sadece sarısı mevcut kırmızı rengini italyandan 1 ayda getiriyorlar. bu sebeple her türlü bayiye gideceğim.

daha çok bu cihazın bakımı yakıt tüketimi ne durumdadır. kronik sorunları var mıdır. çözmek para ve zaman kaybına neden olur mu? eh italyan işi olunca biraz pahalı olacaktır diye tahmin ediyorum ama honda da 300 liraya çözülen sorunu bunda 400 liraya çözüyorsam dert etmem o kadar

Bu konuda İstanbul da olmanız bir avantaj.

Yine de siz kendisiniz söylemişsiniz motoru getirmek 1 ay sürüyor diye. Demek ki önemli bir parça gerekse motor ne kadar yatacak siz hesaplayın?

Aprilla konusunda çok bilgim yok ama fazla yaygın olmadığını düşünerek servisin de buna orantılı olarak tecrübe eksikliği olabileceğini düşünmeden edemiyorum.

Bu durumda sizin içi şekli ve piyasada az olması bu tür olumsuzlukları geride bırakacaksa tercih edebilirsiniz.

Ama benim görüşüm madem bu işe gönül verdiniz ve ileri götürmek istiyorsunuz. Başlangıçta sizi üzme ihtimali daha düşük motorlara bakın derim. yedek parça fiyatıyla, servisiyle vs zevkinizi kedere dönüştürmesin bu motor.

İlla 125 diyorsanız, YZF de bakabilirsiniz veya Honda'nın CBR 150 sinin geleceği konuşuluyor. Bu tür başlangıç maliyeti daha olumlu motorlarla başlayıp, tecrübelenip sonradan Aprilla ya geçmeniz bence daha güzel olur.
    Murat.K. bunu beğendi.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Umarım istediğiniz motora sahip olursunuz.
    Sizin gibi bilinçli insanları görmek sevindiriyor.
    Kazasız belasız sürüşler diliyorum...
    Murat.K. bunu beğendi.

YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    Şöyle yanlışlarınız var onları bi düzeltmeye çalışın.

Sinir: Trafikte gorulmeyeceksınız, adam yerıne koymıyacaklar. Yol vermiycekler vs.vs. bilindik tüm şeyler istanbulda olacak. Sinirlerinseniz bu araba gibi değildir olmaz karşılıgını en ufak bı hatayla canınızdan olursunuz yapmayın. Tasarımı begenmezseniz yamaha r25 geliyor harika bir tasarımla onu bekleyiz yada yzf 125 alın..

Aprilla 125 ile başlarım dolu tabanca ile nişan almam. Aprillanın bu modeli 125 ccdir fakat 150 160 kmlere çıkar, bir arkadaşımda var torku cbr 250 kadar o yuzden ktm rc 200 dusunun derim ben, veyqa 250 cc cunku ıstanbulda trafıkte yada bir sure sonra gerçekten yetmiyor, yada tehlikeli ve rahatsız edici oluyor yokuşta vs. trafikte kalıpta vites dusurmek zorunda olunca. Ayrıetten hem yedek parça sorununuz olur hemde bi kaza vs. dusurursenız motoru acayip parça fiyatlarına para verirsiniz. Benim size önerim 2014 model cbr 250r. Rahattır iyidir guvenlıdır sağlamdır servis ağı vs. saymaya gerek yok şimdi özellikleri aprillada sıkıntı yaşıyabılırsınız.
    Murat.K. bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı YouSuffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle yanlışlarınız var onları bi düzeltmeye çalışın.

Sinir: Trafikte gorulmeyeceksınız, adam yerıne koymıyacaklar. Yol vermiycekler vs.vs. bilindik tüm şeyler istanbulda olacak. Sinirlerinseniz bu araba gibi değildir olmaz karşılıgını en ufak bı hatayla canınızdan olursunuz yapmayın. Tasarımı begenmezseniz yamaha r25 geliyor harika bir tasarımla onu bekleyiz yada yzf 125 alın..

Aprilla 125 ile başlarım dolu tabanca ile nişan almam. Aprillanın bu modeli 125 ccdir fakat 150 160 kmlere çıkar, bir arkadaşımda var torku cbr 250 kadar o yuzden ktm rc 200 dusunun derim ben, veyqa 250 cc cunku ıstanbulda trafıkte yada bir sure sonra gerçekten yetmiyor, yada tehlikeli ve rahatsız edici oluyor yokuşta vs. trafikte kalıpta vites dusurmek zorunda olunca. Ayrıetten hem yedek parça sorununuz olur hemde bi kaza vs. dusurursenız motoru acayip parça fiyatlarına para verirsiniz. Benim size önerim 2014 model cbr 250r. Rahattır iyidir guvenlıdır sağlamdır servis ağı vs. saymaya gerek yok şimdi özellikleri aprillada sıkıntı yaşıyabılırsınız.

önerileriniz için teşekkür ederim. parça temin süresi ile alakalı özel olarak alım aşamasında araştırma yapacağım.

peki bu cbr 250 ile en fazla görünen hız nedir? ciddi bir tecrübe olmadan o hıza farkında olmadan bile yaklaşırsam diye bilmem lazım ki ben gayet kendini bilen bir adamımdır. başlangıçta kaldıramayacağımı düşündüğüm hızlara ulaşan bir motordan uzak durmam gerektiğine inanıyorum, ona göre hesabımı kitabımı yapayım.

Ayrıca en çok çalınan motorlardan biri olduğu için honda cbr 250 pek akıl karı gelmiyor (hoş repsol modelini beğenmiyor değilim hani)

Darkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-125 ('14), Yamaha MT-25 ('17)
    Ben sizin yerinizde olsam malzeme kalitesi yüksek olan KTM'den veya piyasada kendini kanıtlamış diğer 125cc Japon modellerinden (Yamaha, Honda) vazgeçmezdim. Belli ki oldukça bilinçli bir kullanıcı olacaksınız ve 125cc'ye biraz yüklü bir para verip uzunca süre kullanmak istiyorsanız (ki benim de motora başlamam böyleydi). Doğrusu Aprilla RS4 125 AT hakkında pek bilgim yok zira hiç görmedim, iyi veya kötü yorumda bulunamam, tam da bu sebepten dolayı "şahsen" hiç bulaşmazdım.

Başlangıç içinse 125cc benim kendi deneyimime göre oldukça ideal, motorsiklet öğrenirken o kadar çok şey var ki dikkat edilmesi gereken, onlardan en sonucusu "130 yerine 160'la gidebilseydim keşke". Yalan konuşmayayım, sadece otoyola çıktığımda biraz daha hızlı gidebilmeyi yeğlerdim fakat onun dışında, uzunca süre 125cc'de pişmeyi planlıyorum.

Bir de, yine şahsi görüşüm, ben olsam motorsiklet seçimini eğitimden sonraya bırakırdım. %99 supersport isterken, birkaç aylık eğitimden sonra neden bilmiyorum fikir değiştirerek naked'e yöneldim. Bu örneği verme sebebim, eğitimin fikir değiştirttiği değil, eğitimin motorsiklete hiç başlamamışken farketmediğiniz pek çok bilgi, beceri ve deneyimi kazandırması.

Ne karar verirseniz verin, şimdiden hayırlı olsun demek düşer bize, fakat madem bu kadar bilinçli bakmak istiyorsunuz bu olaya, bence çok acele etmeyin.
    Murat.K. bunu beğendi.

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    Cbr 125 gibi öğrenme motoru yok onu belirterek başlıyım işe. 125 cc ile en azından 15-20bin yapmalısınız. Bana yetmiyor dediğm dönemlerde az yaktığı için kendimi avutuyorum. Geçmem demeyin bakın bana önce 125 sonra 200 şimdi 300 kullanıyorum. Nakedde denedim anladım ki Racing benim ait olduğum sınıf. 43 bin deneyimim var. 100 bin yapmadan zor geçerim gibime geliyor.

hondayı şiddetle tavsiye ederim. Bir kere hata vermedi
    Murat.K. bunu beğendi.

İstanbul da olduğunuz için hangi motoru alırsanız alın çalınma riski yüksek olacaktır.

Bunun dışında görüyorum ki illa RS4 demiyorsunuz.

O zaman bana göre en iyi çözüm 2. el olmalı. 7-8 bin Tl civarına CBR 125 alabilirsiniz. Kullanmasını bunda öğrenip iyice piştikten sonra hayalinizdeki makinaya geçin derim.

Şimdi tutup 0 almaya kalksanız, saydığınız tüm modeller 10bin barajını geçiyor. Aradaki farkı ekipman ve eğitime harcarsınız. Kaldı ki motoru öğrenirken ufak tefek düşürdüğünüz vs düşünelim. Yazık olacak güzelim makinaya, hem de moraliniz bozulacak. Oysa dediğim gibi 2. el alsanız bakım ve yürütme maliyetleri düşük olacak, zarar gelse de çok üzülmeyeceksiniz(sıfır makinaya göre). Üstelik kolay satılabilir bir marka alırsanız sonrasında elden çıkarması da kolay olacaktır.
    Murat.K. bunu beğendi.

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    sıfır tecrübeyle italyan işine girme bence.yatırdın düşürdüm diyelim hem vakit hem nakit kaybı olacak canın sıkılacak

bu arada fercomotor internet sitesi google translate olmuş.superbike kelimeleri süper bisiklete çevrilmiş.

"Süper bisikletten ilham alınıp tasarlanan analog/dijital parça panel"
    "SBK bisikletiyle estetik uyum için RSV4'ten alınan kaporta "
    Murat.K. bunu beğendi.

Motosikleti
    Görüşlerini paylaşan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim

YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    Cbr 250r ın son hızıda 150 160 kadar olur.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)