Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlkokul Mezunları Daha Çok Kaza Yapıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ahmet Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Subaru Xv

Trafik kazalarında sosyo-ekonomik ve demografik durumun etkileri üzerine yapılan araştırmaya göre, hem ölüm hem de yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarına ilkokul mezunlarının daha çok karıştığı belirlendi.
    Ankara Üniversitesi Adli Bilimler Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürol Cantürk danışmanlığında, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi Uzmanı Dr. Savaş Küçük'ün yaptığı araştırmada, ölümlü araç kazalarında sürücü kusur durumları, sürücülerin sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri açısından değerlendirildi.

Araştırma kapsamında, Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Trafik İhtisas Dairesine 2011 ve 2012 yıllarında mahkemelerce gönderilen ve tesadüfi olarak seçilen 301 ölümlü, 200 yaralamalı dava dosyasındaki mevcut veriler incelendi. İstatistiklere göre ölümlü trafik kazalarına karışan sürücülerin yüzde 43,4'ünün, yaralamalı kazalara karışan sürücülerin de yüzde 41,5'inin ilkokul mezunu olduğu belirlendi.

İlkokul mezunlarını her iki grup trafik kazasında da lise mezunlarının takip ettiği tespitinin yapıldığı araştırmaya göre, tahsil durumuna göre kazaya karışma oranı şöyle:

Tahsil durumu Karıştığı ölümlü trafik kazası (yüzde) Karıştığı yaralamalı trafik kazası (yüzde) İlkokul 43,4 41,5 Ortaokul 8,4 7,1 İlköğretim 8,8 10,6 Lise 27,6 31 Üniversite 11,9 9,8 - "Karayolu altyapısı ve trafik eğitimi yeteri düzeye çıkarılmalı" önerisi

Araştırmanın değerlendirme bölümünde ülke nüfusunun artması ve ekonomik şartların iyileşmesiyle trafiğe çıkan araç sayısının her geçen yıl katlanarak arttığı belirtiliyor.

Karayolu altyapısı ve trafik eğitimi yeterli düzeye çıkarılmadan trafiğe çıkan araç sayısının bu denli hızlı artması, trafik kazalarının artışını da beraberinde getirdiği tespiti yapılan araştırmada, şunlar kaydedildi:

Gerek ekonomik gerekse ölüm ve yaralanmalara ciddi şekilde sebebiyet veren bu durumun, ülkemizde bir salgın hastalık olarak nitelendirilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Uzun bayram tatillerinde karayollarında yaşanan trafik yoğunluğu ve yeterli trafik bilgisinden yoksun sürücülerin kendi açılarından zamanı iyi kullanabilmek için uykusuz ve yorgun araç kullanmaları ve benzeri durumlar üst üste gelince yüzlerce insan hayatını kaybetmekte, binlerce insan da yaralanmakta ve/veya sakat kalmaktadır.
    mhmtesk, cenkito ve mehmetenis bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Proud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çünkü ortaokul,lise ve üniversiteliler hergün trafik dersi görüyor ama ilkokullular görmüyor değil mi ? Okulla bu olayı karşılaştırmak çok saçma. Ehliyet almayı bile okul diplomasına bağladılar, bir alakası varmış gibi. Alp dağlarının bilmem kaç metre olduğunu ve ya x,y nin çarpımının kaç olduğunu millete anlatacaklarına, ileride hayatta ne yapmaları,nasıl davranmaları gerektiğini anlatsalar bu durumlar olmaz.
    mhmtesk, [Turan] ve mehmetenis bunu beğendiler.

braveguy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    çok mantıklı bir sonuç. bu konuyu çok uzun süredir arkadaşlarımla konuşuruz, bilimsel bir araştırma ile haklı çıkmak hoşuma gitti.
    umarım özellikle şehir içi ticari araçlarda (otobüs, minibüs, taksi, servis ve doblo tipi ticari araçlar için) sürücüler için lise mezuniyeti zorunluluk haline gelir, ve radikal şekilde uygulanır.
    böyle bir düzenleme hayata geçse, eminim olumlu etkisini en kısa sürede hissedeceğiz.
    ama maalesef bu popülist politikalar hayatımızda yer aldıkça pek mümkün görünmüyor.
    dental_land ve mehmetenis bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Cahil her yerde cahildir, sadece kazalar degil, su anda yasadigimiz ulkenin bu durumuda cahiller yuzunden degilmidir?
    ajwer06 ve cece89 bunu beğendiler.

dental_land - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 600sa
    Yerinde tespit .

İnsanın cehaleti konusunda cahil olması daha kötüdür.
    Saint Jerome
    [Turan], phradrel, mustbe ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    yanlış anlamayın ama malumun ilanı değil midir bu durum.
    yaptıklarının sonucunu düşünmeyenler kimlerdir ya da yapılan işin varacağı sonucu; doğuracağı neticeleri düşünmeden kimler daha çok iş yapar?
    hergün televizyonda izlediğimiz, gazetelerde okuduğumuz, bir bok yeyip sonra arkasına bakmadan kaçanlar kimlerdir? elbette içlerinde okumuşu da var ama daha çok kimlerdir?..
    cahil, cahil olduğununun bilincinde olmayandır. Bildiğim bir şey varsa hiç bir şey bilmediğimdir... lafı ne güzeldir.

malumun ilanı olmuş. paylaşıma teşekkürler.
    braveguy ve smiles bunu beğendiler.

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Doğrudur istanbulun semtleri bile farkediyor bazı mahallede araç sürücüleri çok saygısız başka bir mahallede daha saygılı.

puyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Biz cahil dediğimiz zaman mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir." Mustafa Kemal ATATÜRK
    Karalı, mehmetenis, sdirer ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

tragedie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi Falcon 125
    valla onu bunu bilmemde bu ülkenin içine şuan üniversite mezunları ediyor.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Cahil olmak süper lan. Her şeyi biliyosun

C.Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift - 2015
    Doğrudur, cahil cesareti diye bir şey var

Motosikleti
    Bianchi Falcon 125
    üni mezunları üstüne alınmasın. yazdığım ileti ile siyasileri kastediyorum...

Motosikleti
    SUPERDUKER
    Alıntı tragedie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üni mezunları üstüne alınmasın. yazdığım ileti ile siyasileri kastediyorum...
    o üni mezunların ilk önce hangi liseden mezun olduğuna bakmak lazım
    manners ve braveguy bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bianchi Falcon 125
    kendilerini desteklemediğim için. no problem bakalım.
    zheroen bunu beğendi.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Bu arastirmanin bir mantigi yok.
    Mevcut butun toplumun %kaci ilkokullu oldugu bilgisi verilmemis ki.

Eger toplumun %43 u ilkokul mezunuysa , ilkokul mezunu olmanin trafik kazasina etkisi yok demektir.

Memleketimde arastirma bile almis basini gitmis heyt beee

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Değerli arkadaşlar ehliyet işinde olduğum için yazıyorum,
    İşin doğrusu ilk okul veya 5 sınıflı okulu bitiren adaylarımızın başarı oranı,lise,dengi veya Üniversite mezunu adaylarımıza göre oldukça düşük,
    Tabi burada istisnaları ayrı tutuyorum,
    Biz bu sektörde o kadar çok insan peofiliyle karşılaşıyoruz ki,daha bir aday kapıdan girer girmez sınavlardan başarılı olacak mı olmayacak mı direkt tahmin edebiliyorum.

Ama ben ne üniversite mezunları veya üniversite öğrencileri gördüm iki lafı bir araya getirip konuşamayan insan ilişkileri sıfır,bir problemi olsa bırakın anlatmayı siz ona sorana kadar ağzını açmayan insanlara şahit oldum.
    Ama ne ilk okul veya 5 sınıflı diploma veya 2.kademe eğitim görüp mezun olmuş insanlar varki hayat okulundan başarıyla bitirip her meselelerini açık yüreklilikle dile getirip istediklerini kopara kopara aldıklarınada şahit olmamış değilim.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    acilen tam teşekküllü bir sabun fabrikasına ihtiyacımız var.
    ilkokul mezunlarını, kürtleri ve dindarları sabun yaparsak geri kalanlar mesut bir şekilde yaşayacak
    cece89 bunu beğendi.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    ben şahsen ister motor olsun ister otomobil kullanım önüme çıkan yaya veya araç olsun yavaşlayıp karşıya geçmesini ve yola girmesine izin veriyorum, yol üstünlüğü bende dahi olsa geçmesine izin veriyorum tabi ki arkayı kontrol ettikten sonra aniden durmak tehlike yaratabilir.bu bayramda istanbul-trabzon 12 saatte gittim ve lise mezunuyum, diyen çıkacaktır hız tehlikelidir diye doğrudur küllükle uğraşayım derken az kalsın demir bariyere giriyordum sağ sol sağ sol derken direksiyonu toparladım allahtan araş yoktu hem kendi canımı hemde diğer canları tehlikeye atmış olucaktım, ne mezunu olursa olsun hepimiz bilinçli kullanırsak bir sorun teşkil etmez. bunun diplomayla olmadığını anlarız, ne mezunlar var resmen odun yani, odunlara karşı napıcaz hiçbirşey kendin söyle kendin dinle misali elde var sıfır.

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    acilen tam teşekküllü bir sabun fabrikasına ihtiyacımız var.
    ilkokul mezunlarını, kürtleri ve dindarları sabun yaparsak geri kalanlar mesut bir şekilde yaşayacak
    Millet senin kafayı yaşamak için bonzai' ye hapa ota servet yatırıyor sende bu kafa doğuştan var kıymetini bil
    Shrieker ve phradrel bunu beğendiler.

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Onemli olan nekadar okudugun deilki ne kadar bilincli oldugun...
    ilkeronat ve İlker41 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)