Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Önce a1 mi direk a2 mi

Motovento
    REKLAM ALANI

Az önce bi sitede gördüm

hiç ehliyeti olmayan arkadaşlar önce a1 alması lazım sonra 18 yaşına gelince a2 alabilecek
    a1 ehliyetin yoksa 18 yaşını bekleyiip direk a2 alamıyosun a2 alabilmen için önce a1 ehliyeti alman falan lazım dediler

Kafam karıştı yaşım şuan 16 hiç bi ehliyetim yok 17 yaşına 05.01.15 tarihinde girecem gidip direk a2 ye yazılamazmıyım ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:04 ----------

Merhaba saygıdeğer arkadaşlar. Sanırım anlaşılmayan birkaç nokta var, ve bu konu hakkında sanırım tam net bir bilgiye sahip değiliz. Ben sizlere şöyle kısaca özet geçmek istiyorum. Böylece yaşım tutuyor mu, kaç cc kullanabilirim, kaç yıl kullanabilirim gibi sorular da yanıt bulur. Biliyorsunuz yeni yasa ile bazı değişikliklere gidildi. Bizi ilgilendiren kısmına değinmek istiyorum. Eskiden yaşı 17 olan her sağlıklı TÜRK genci a2 ehliyet sahibi olup, istediği motosikleti alma ve kullanma hakkına sahipti. Artık öyle değil. Şimdi 16 yaşında stajyer motosiklet ehliyeti alabiliyorsunuz. 1 yaş geriye alındı. Tabi ki belirli bir şartı var. 50cc hacmi geçmeyen, küçük --MOPED-- tarzı motosiklet kullanmak koşulu ile. Ybr 125, her türlü cub, yani 50cc hacmi geçen hiçbir motosiklet kullanamayacksınız bu a1 ehliyet ile. Umarım burada anlaşılmayan bir nokta yoktur. 2 yıl geçti, Geldiniz 18 yaşına, şimdi 50cc ve üzerindeki tüm motosikletleri kapsayan A2 ehliyetinizi alabilirsiniz. Ve bu ehliyetten sonra cc sınırı olmayacak. 17 yaşında alınabilen a2 şimdi 18e çıkmış oldu. A1 aldıktan sonra, alkollü yakalanma, hız sınırlarını aşma, trafik kuralları ihlali, kırmızıda geçme, kazaya karışma gibi durumlar sizin a2 almanızda zorluk veya engel teşkil edecektir. Bu yüzden oldukça dikkatli ve temkinli olunuz. Yolunuz açık, kazasız belasız yolculuklar dilerim..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBR 600F(2013)
    2. mesajınızda yalnışlık var yeni yasa ile alınacak olan a1 ehliyet ile 11 kilovatı geçmeyen motorsiklet kullanılabilecek yani 11 hp yi geçmeyen her motor kullanılabilir breton 125 tarzı motorlar vs kullanılacak bu yeni a1 ile 18 yasında a2 ile her motorsiklet degil 25 hpyi 25 kilovatı geçmeyen motorsikletler kullanabileceksiniz yani a2 ilede 600 lük vs motor alınmayacak en son A alınacak onlada suanda olan a2 gibi hepsi kullanılıyor olacak ve a 20 yaşında alınıp a2 2 sene kullanmadan verilmiyecek A.
    Orn1905 bunu beğendi.

Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Ayrıntılı Bilgi Ve Tartışma Başlığı

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/133132-yeni-ehliyet-yasa-tasarisi.html

Orn1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nasipse kanuni cup 100s
    Alıntı [K]orkusuZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2. mesajınızda yalnışlık var yeni yasa ile alınacak olan a1 ehliyet ile 11 kilovatı geçmeyen motorsiklet kullanılabilecek yani 11 hp yi geçmeyen her motor kullanılabilir breton 125 tarzı motorlar vs kullanılacak bu yeni a1 ile 18 yasında a2 ile her motorsiklet degil 25 hpyi 25 kilovatı geçmeyen motorsikletler kullanabileceksiniz yani a2 ilede 600 lük vs motor alınmayacak en son A alınacak onlada suanda olan a2 gibi hepsi kullanılıyor olacak ve a 20 yaşında alınıp a2 2 sene kullanmadan verilmiyecek A.
    Bilader bi açıklık getirirmisin a1 ehliyeti 16 yaşında aşınıyomu alınmıyomu ?
    Hız yoksa eğlencede yok demektir...

Motosikleti
    Honda CBR 600F(2013)
    eğer bir değişiklik daha olmassa a1 16da alınacak bildigim kadarıyla.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Sizinde ufak bi yanlışınız var hp ve kilowatt değerleri aynı değildir 9.5 kw bi motosiklet 12. bilmem kaç hp oluyor
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    önüne gelen konuşuyor 11hp ile 11kw ne zaman eşit olmuş biri bunu açıklayabilir mi

Motosikleti
    Honda CBR 600F(2013)
    benden büyüksünüz saygımda var ztn çok bilmiş oldugumdan degil sadece gördügümü duydugumu yazdım henüz ehliyeitm yok ve motorumda yok o yüzden neyin ne oldugundan fazla bilgim yok shoter adlı arkadaş önüne gelen konuşuyor demiş fakat ben duydugumu sölüyorum dedigim gibi bilgim olmadıgı içinde böle yazmak yerine uyarsaydın ama nese dedigim gibi benden büyüksünüz saygım var.

uzun lafın kısası bazı motorların özellk kısmında kaç kw oldugu yazıyor maximum buna bakılarak 125 bazı 150likler kullanılabilir arkadaş 50 cc yazmıştı sadece bunu düzeltmek istedim. fakat forumda herkez çok bilgili deneyimli kişiler kesilmiş nese iyi forumlar.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benden büyüksünüz saygımda var ztn çok bilmiş oldugumdan degil sadece gördügümü duydugumu yazdım henüz ehliyeitm yok ve motorumda yok o yüzden neyin ne oldugundan fazla bilgim yok shoter adlı arkadaş önüne gelen konuşuyor demiş fakat ben duydugumu sölüyorum dedigim gibi bilgim olmadıgı içinde böle yazmak yerine uyarsaydın ama nese dedigim gibi benden büyüksünüz saygım var.

uzun lafın kısası bazı motorların özellk kısmında kaç kw oldugu yazıyor maximum buna bakılarak 125 bazı 150likler kullanılabilir arkadaş 50 cc yazmıştı sadece bunu düzeltmek istedim. fakat forumda herkez çok bilgili deneyimli kişiler kesilmiş nese iyi forumlar.
    kulaktan dolma bilgi kuru kalabalıktır seninle sorunum yok fakat bu konu kaçıncı kez açıldı sadece google 3 kelime yazıp araştıracaksınız yok bu zor geliyorsa evinize en yakın sürücü kursuna gidip sorun

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)