Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arkadan gelen araç korkusu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Selamlar
    Yeni motora başlamış 40 yaşlarında bir arkadaşınızım, geçen hafta Honda CBR 125R alarak ve ehliyet kursuna yazılarak, aynı zamanda evin etrafında boş yollarda dikkatli şekilde kullanarak alışmaya çalışıyorum, kısmetse Honda akademi eğitiminede kaydımı yatırdım gideceğim, benim sormak istediğim 22 yıllık araç tecrübem var trafiği çok iyi okurum, tehditleri iyi sezerim, ancak motor üzerinde iken trafikte şöyle söyliyeyim ara sokaklarda ( bizim muhitte ara sokaklar bile 35 metrelik caddedir, çayyolu) dikiz aynasında arkada bir araç gördüğüm an içim çekiliyor, korku başlıyor düz giderken saçmalaya başlayabiliyorum ki bunu korku yapıyor, ileriki zamanlarda ana caddelere çıkacağım vakit hızlı akan trafikte nasıl kullanacağım diye inanın uykularım kaçıyor,

Bu herkes için başlangıçta böylemidir? Korkuyu nasıl yendiniz ? Biraz tecrübelerinizden bahsedermisiniz ne yapmalıyım ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ccc67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 125 (2014 kirmizi) /Artik Cbr 250 (2016 siyah)
    Hocam henüz 17yasinda cbr 125 sahibi olan bir kardesinizim.ilk motorum ve trafik tecrubem tabiki yok ilk başlarda bende inanılmaz gerginlik oluyordu arkada araba olunca ama sonradan takmamaya çalıştım.gerçekten hizima uymak istemeyen sollayip gidiyor o yüzden dert etmemeye başladım tavsiye ederim
    murad13 bunu beğendi.

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Hızınızı arttırmaya veya yavaşlamaya çalışmayın. Yol durumuna göre gitmeniz gereken hızda devam edin.

Sağada yanaşmayın. Bunu araç sürücüleri "gel benim yanıma yaman" olarak anlayabilir. Tecrübe edindikçe bu gerginliği üstünüzden atacaksınız.

Son olarak gazı aniden keserek motor freniyle de yavaşlamaktan kaçının. Araç sürücülerinin bir çoğu motosikletin motor freninin arabadan daha etkili olduğunu bilmez. Plakanın dibine yamanır. Bu yüzden yavaşlayacaksanız fren lambanız mutlaka yansın.
    reverse bunu beğendi.

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    tecrübe kazandıkça geçeceğini düşünüyorum.
    fakat şu da var, arkadan gelip tamponunu tekerleğine değdirecek kadar yaklaşanlarlada karşılaşacaksınız.
    bana denk geldiğinde, ronaldonun hareketini yapıyorum. avucum yere bakacak şekilde yukarı aşşağıya indiriyorum. yavaşla anlamında. ve hemen sağa kaçıyorum çünkü o kişiler bundan zevk alıyo, acelesi olan soldan selektör yaparak yapıştırıyo zaten.
    kdiner bunu beğendi.

mstf_gnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya motor elegant 150
    sağ şerit psikopatları çok var artık ehliyeti hangi yollardan aldılarsa... dikiz aynası CAN dır herdaim bakmalısınız, arkadan gelen çok yaklaşan arabalarla hiç dalaşma yol ver gitsin zamanla alışıyorsun saten

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Bu akşam başıma gelen olayı anlatayım
    Her zaman orta şerit yada sol şeritten şeriti ortalayarak git sağdan gitme sıkıştırırlar
    Bursa terminalden eve doğru gidiyorum orta şeritteyim sağ ve sol şerit boş arkamdaki araçlı herif dibime kadar sokuldu sellektör yaptı o yetmedi uzunları açtı ben hiç panik yapmadım sonra vazgeçip sol şeritten geçti tabi ki elimi havaya kaldırdım bir baktım arka koltukta 2 tane çocuk var sağ da dursaydı bir güzel girişirdim beyaz bir renkli araçtı o şahıs burdaysa yedi sülalesini andım. BUNLAR ADAM OLMAZ LÜTFEN DIKKAT EDIN
    mstf_gnc bunu beğendi.

imtarky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R 2014
    Hocam korkunuzu ufak ufak atacağınıza inanıyorum, korkmayın çünkü CBR125R kullanıcına iyi davranan bir motor kullanımı basit kolay stabil hatayı telafi eder. ufak ufak çıkın plakaya semtiniz neresi bilmiyorum ama. Ben ilk aldığım zaman sizin gibiydim 1 ay içinde 3 deva boş sokaklarda turladım. Araba kullanmanız büyük bir artı.

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çayyolu bildigim kadari ile Ankara da . Anakara nin soforleri bir acayip bir kac defa araba kullandim Isatanbul u ozledim bu kadar kural tanimazligi hic bir memlekette gormedim ben.

Ancak egitim sonrasinda bu korkunuz biraz hafifler ve tecrube ilede zamanla gever. Ama en buyuk sebeplerinden biri ise yasinizin olgunlugu nedeni ile sizden daha genç arkadaslara gore daha temkinli ve saglamci olma hissi kaynakldiri bu korku. zaman ve revrube e gecer egotom ilede nasil kontrol edeceginizi ogrenirsiniz. bir tane egitim alip birakmayin sonrasinda farkli egitimler ile devam etmenizi tavsiye ederim

"KAZASIZ SURUSLER"
    çağhan ve mustbe bunu beğendiler.

Motosikleti
    YBR
    Eğer kastın şehir içi ise bende aynı durumdaydım ama bir zaman sonra farkettim ki artık sürücüler daha duyarlı yol hakkım olmadığı halde yol vereni çok var millet artık motorculara saygı gösteriyor bazen istisnalar çıksada. Başlarda ayna hakimiyeti kötü oluyor alışık olmadığından ama ileride alışacaksın bende aslında daha alışma evresindeyim ama baya ilerledim trafiğe iyi ayak uyduruyorum.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    standart bir araç sürücüsü siz onun önündeyken görüyor...panik yapmayın...hatta bir çok kişi neme lazım diyip ilişmiyor, yolunuza gitmenizi bekliyor...ya da arkanızdan ayrılıyor...tehlike ani frenlemelerde mevcut...şöyle de bir gerçek var ki bi çok arkadaşımın arkasından sürdüğüm zaman bi çok tehlike atlatılıyo motor sürücüsünün farketmediği...muhtemelen bana da oluyodur

mustbe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Alıntı ccc67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam henüz 17yasinda cbr 125 sahibi olan bir kardesinizim.ilk motorum ve trafik tecrubem tabiki yok ilk başlarda bende inanılmaz gerginlik oluyordu arkada araba olunca ama sonradan takmamaya çalıştım.gerçekten hizima uymak istemeyen sollayip gidiyor o yüzden dert etmemeye başladım tavsiye ederim
    adam baban yaşında ... bunu yazmamış olsa neyse de abi de hürmeten git bayramlaş .....

herkese iyi bayramlarr

Pekbipicadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600 Hornet ( Geçmiş : Piaggio X9 250 ,)
    İzninizle benimde size bir sorum olacak, daha önce kendiniz araç kullanırken motorcuları yavaş gidiyor diye sıkıştırmışlığınız var mıdır ? Acaba korkunuzun altında yatan şey kendiniz gibi bir sürücüden mi çekiniyorsunuz ? Lütfen soruda art niyet aramayın merak ettiğim için soruyorum )
    Ben,keyfim ve kahya, her gün birimiz kullanıyoruz.

ccc67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 125 (2014 kirmizi) /Artik Cbr 250 (2016 siyah)
    Alıntı mustbe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adam baban yaşında ... bunu yazmamış olsa neyse de abi de hürmeten git bayramlaş .....

herkese iyi bayramlarr
    Zaten saygısızlık yaptığımi düşünmüyorum ayrıca illa büyük olması gerekmez bayramlaşma için haklisin ama essekligimize gelmis

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    zamanla nelere alışıyorsunuz bi bilseniz,bunada elbet alışırsınız,şahsen büyük cc motoru sevmemin bir nedenide; bu tür dallamalar arkama çok yanaşınca gazı açıp en az 100mt mesafe koyuyorum arama sonra bidaha görmüyorum...

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Alıntı Pekbipicadam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İzninizle benimde size bir sorum olacak, daha önce kendiniz araç kullanırken motorcuları yavaş gidiyor diye sıkıştırmışlığınız var mıdır ? Acaba korkunuzun altında yatan şey kendiniz gibi bir sürücüden mi çekiniyorsunuz ? Lütfen soruda art niyet aramayın merak ettiğim için soruyorum )
    Selamlar, her zaman motorculari koruyacak sekilde arac surerim, yanlarindan olabildigince uzaklasirim, uzaklasamasamda onlari koruyacak onlem alirim, diger suruculerin taciz etmesine engel olurum, o konuda motorcular cok sanslidir benle )
    Pekbipicadam bunu beğendi.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    avucum yere bakacak şekilde yukarı aşşağıya indiriyorum. yavaşla anlamında.
    bide ön fren kolunu sellektor gibi kullanıyorum 3 defa dokun çek yapıyorum ki anlasınlar diye.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)