Merhaba Arkadaşlar,

Önce kendimi tanıtmak istiyorum.
Bilgisayar Mühendisiyim, bilişim sektöründe hizmet veren özel bir firmada yönetici olarak çalışıyorum.
2011 Mart ayından beri motor kullanıyorum ve 20.000 km tecrübem var.
İlk motorum olan CBR 125 ile 2.000 km ikinci motorum olan CBF 150 ile 18.000 km yaptım.
Geçen hafta CBF imi Inazuma almak amacı ile sattım ve bir haftadır Inazuma bakıyorum.
Sahibinden.com da toplamda 8 tane ikinci el inazuma var.

Bir çoğuna gidip baktım.
İlanlarında tertemiz düşmesi kazası yok yazdıkları için 30-40 km yol yapıp gidip motora bakıyorum.
Motorun başına gidince pert kaydı olanlar mı ararsınız, şasisi darbeli motor mu ararsınız, kazada motor bloğu yamulmuş motor mu ararsınız.
Her şey var.

Bende beim gibi gerçek alıcılara yardımcı olmak için bu konuyu açmayı uygun gördüm.
Evet o motorları teşhir edeceğim.
Almayı düşünenler motorlara bakmak için benim gibi zaman ve para harcamasınlar.

İlk baktığım motor;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-acil-6000-km-2013-model-suzuki-inazuma-163467901/detay

Ben baktığımda fiyatı daha yüksekti şimdi aşağı çekmiş.
İlan açıklamasında tam olarak "Dosta gidecek makina Tertemiz. Satışı hemen verilecektir. Faal olarak titizlikle kullanılmakta. akşam 20:00 den sonra arayabilirsiniz." yazıyor.

Motorun pert kaydı var.
Sahibi kazadan sonra çakma bir kasko ile motorun tüm parasını almış.
Üstüne motoru toplatmış şimdi satışa çıkartmış.
Kazada sadece ön amortisörün patladığını iddia ediyor.
Ayrıca motorun hiç bir bakımı serviste yapılmamış, motor garanti kapsamı dışında.
Bakmaya gidiyorsanız bunları bilip gidin yada hiç gitmeyin.

İkinci baktığımm motor;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-sadece-70-km-167490689/detay

Motor bir bayanın üzerine kayıtlı ve 2012 yılında alınmış. Bir ay önce plaka çıkartılmış.
Satışını motor eğitmeni olan bir bey yapıyor.
Hiç kullanılmamış olduğunu, 70 km de olduğunu iddia ediyorlar ben muallakta kaldım.
Arka fren balataları bitme seviyesindeydi motorun oradan şüphelendim.
Motorun eğitim motoru olarak kullanıldığından şüpheleniyorum.
Sonrasında da km si sıfırlanıp plaka çıkartılmış olabilir. (net emin değilim bu konuda)
Eğitim kapalı alanda verildiği için tüm eğitim motorları plakasız.
Onun dışında motor iki sene sokakta açıkta durmuş her yeri pas içinde.
Çalıştırıp gitmeye kalsan zincir parçalanacak durumda pastan.
Koltuk altı bagajını açtığımda içerisinden salyangoz ve örümcek ağları çıktı.
Bakmaya gidiyorsanız bunları bilip gidin yada hiç gitmeyin.

Bu akşam baktığım motor;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-2013-inazuma-250-bu-makina-full-dolu-167822787/pasif-ilan

Motoru göstermeye 2 kişi geldiler, sabah telefonda da bir başkasıyla konuşmuştum. Toplamda 3 kişi yani.
30-35 dakika motora baktım motorun kimin üstüne olduğunu net olarak anlayamadım.
Çok açıkça sormama rağmen net bir cevap alamadım.
İlanda temiz yazıyordu;
Ön çamurluk kazada ikiye ayrılmış ısıtarak birleştirmişler üstüne siyah kaplama yapmışlar belli olmasın diye.
Müsaade isteyip sökünce ne olduğu belli oldu. Sökmeden önce sadece ufak bir çizik olduğunu iddia ediyorlardı.
Debriyaj maneti, sol gidon topuzu ve motor bloğunun sol tarafı darbeli.
Motor kazada sola yatıp sürüklenmiş blokta hasar var. Durduğu yerde düştüğünü söylüyorlar. (ilanda kazasız yazıyor)
Artçı pegleri değişmiş hiç alakasız bir şey takmışlar orjinal olduğunu iddia ediyorlar.
Ben motora baktıktan yarım saat sonra ilanı kaldırdılar.
Kimsenin günahını alıp iftira atmak istemiyorum ama o motorda bir iş vardı.
Motorun geçmişini ve kimin olduğunu sorguladığımda cevap veremediler. Plakası 09 idi.
Çalıntı bile olma ihtimali var. Çünkü şüphelenmemi sağlayan başka bir durum daha var.
Motosiklet Kağıthanedeydi, o tarafları hiç bilmediğimden Kağıthane merkeze geldiğimde motoru oraya getirmelerini rica ettim.
Kapalı garajdan hiç bir şekilde çıkartmayı kabul etmediler motoru.
Trafiğe çıkmasından ve görülmesinden çekiniyorlardı.

Bu ilaların dışında genel olarak yazıyorum;
Yanlış anlaşılmasın bir motor kazalı olabilir, benim sattığım CBF inde ufak tefek kazaları ve çizikleri vardı.
İlana açık açık yazdım kimseye yalan söyleyip kandırmadım.
Motorumu 7 gün önce sattım, sattığım arkadaşla bu süre içinde iki kere görüştük dostane bir şekilde.
Her seferinde Allah razı olsun iyiki senin motorunu almışım dedi.
Bu insanlar göz göre göre yalan söylüyorlar, ben motor temiz sanıp zaman ve para harcayarak görmeye gidiyorum.
Aynı şeyler sizinde başınıza gelebilir diye bu konuyu açtım.

Birde 3 tane daha motor var;

İki tanesi 12.000 ve bir tanesi de 12.250 yazmış fiyat olarak.
Motorlar ortalama 5 bin km de ve bir yıllık.
Sıfırının liste fiyatı 12.450 bu motorun.
İyi bir pazarlıkla Plaka trafik sigortası vs her şey dahil anahtar teslim 12600 e bırakıyor bayi.

Bu yüksek fiyat yazan arkadaşlara da iki çift lafım var.
Kendilerinede mesaj attım zaten sahibinden.com vasıtasıyla.
Motorlarını satmak amaçlı değil sergilemek amaçlı koyuyorlar ilana.
Ancak İstanbuldaki 8 inazumadan 3 tanesi bu arkadaşların yani %40 gibi bir oran.
Gerçek satıcılarda kendi motorlarının emsallerine bakıp o şekilde belirliyorlar satacakları fiyatları.
Bu paraları görünce insanlarda doğal olarak "piyasası böyle demekki" diyerek neredeyse sıfıra yakın fiyat koyuyor.
Bu arkadaşlar ikinci el piyasasını arttırıyor ve bizim gibi gerçek alıcıları mağdur ediyorlar.

Belki bu konu bir çoğunuz okumadan kaldırılacak motorları teşhir ettiğim için ancak ben gerçek bir motosiklet sevdalısı olarak
Dilimin döndüğünce ve kendi doğrularıma göre, benim gibi gerçek Inazuma alıcılarına rehberlik etmeye çalıştım.

Kusurum olduysa affola.
Herkese saygılar.