Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

0'dan 600CC Kullanmak..

Motovento
    REKLAM ALANI
    richy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 dan 600'lük SS almanın bana göre tek nedeni vardır; Hava atmak! Yoksa alan kişi de biliyor tecrube için misal 10000km civarı ybr 125 ile gezse ileriki motor yaşantısı için büyük + lar kazanacak ama arkaşlarının yanına SS le gitmek yerine kurye motoru ile gidemeyeceğini düşünüyor. Olay bana göre budur. Kimse üstüne alınmasın ama boyle. Çoğu insanın maddi durumu racing yada muadili yuksek cc li motor almaya yettiği halde başlangıc olarak bunlara binmiyor neden? zihniyet farklı hocam.
    ==============================
    ==============================

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cuk_o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başakşehir 4.etap/2.kısım/ikitelli/İSTANBUL
    Motosikleti
    Regal Raptor DD250E-9 (RC "racing cruiser")
    mustafatuzlu

kardeşim o arkadaşını bana getir yolda giderken onu öyle bi pozisyona sokayimki ne yapacağını şaşırsın bunu şöyle bir düşün hiç tecrübesi yok 80 le şehir içinde geziyo ve farkında olmadan öndeki araca biraz yaklaştı olması gereken takip mesafesi 40metre değilde 20 metre kadar kaldı ve orta şeritteler önündeki araç bir minibus yada otobüs yada kamyon yani yolun daha ilerisini göremeyeceğin bir araç ve bu araç aniden bi fren yaptı ağırlığı dolayısıyla 80 ile giderken 20 25 metre kadar kayacak senin bu arkadaşın o aracın durduğunu gördüğünde ne yapar sence?????!!!!!

--yapılması gereken--
    o anda tüm şeritleri kontrol edip o şeritten çıkması gerekir
    yani sağını solunu kısacık bir sürede düşünüp kaçması gerekir

--arkadaşının panikle yapacağı--

ön arka frenin ikisinide kullanıp motoru kaydıracak eğer motor dik konumda kayarsa o mesafede 20 25 km hıza kadar düşecek ve önündeki araca çarptıktan sonra durabilecek

yada

duramayacağını anladığında daha önce birilerinden duyduğu şeyi yapıcak arka tekeri bloke ederek motoru yan yatırıcak ve yolda sürüklenerek kendisi çarpmadan durucak ama motor çarpacak ve hatta başka şeride geçip başka kazalarada sebep olacak

peki neden freni kullanıcak çünkü motoru güçlü gazı çektiğinde motoru yatırması biraz daha zorlaşacak gazı çekmeden yan şeride geçemeyeceğini düşünecek ve gazı çekmek aklına geldiğinde ya çok aşırı çekersem die düşünecek ve bu kadar sorunlu bişle uğraşacağına frene asılmak daha mantıklı gelecek

peki altındaki motor küçük cc bir motor olsaydı !!!!!

motor hafif olduğundan yatırıp kaldırması kolay olurdu yandaki aracı geçmek için gazı sonuna kadar açardı gerekirse bir vites düşürürdü ve yandaki aracı geçerdi ve eğer trafik yavaşlıyorsa arabaların arasına geçip duracak mesafeyi oluştururdu

işte burda bilenler tecrübesi olanlar bu yüzden bi taraflarını yırtıp (başlangıç cc si değil aslında) başlangıç motoru die bişey vardır die bağrınıyo

eğer yanlış anlaşılacak birşey söylediysem affola ama bunlar acı gerçekler
    etrafına bir baksana evrendeki herşey sana hizmet etmek için yaratılmış.........

bende daha 3 ay önce sıfır cbr 600 aldım,daha önce sadece scoter kullanmışlığım var,amacıma gelince 125 veya 250 lil alıp bir müddet sonra sıkılıcağımdan dolayı 600lük tercih ettim.ilk başlarda biraz tırstım ama üstünde tur attıkça düşünceleriniz tabiki değişmekte.yaptığım ufak tefek hatalar tabiki oluyo mesela viraj dönerken,vites küçültürken veya rüzgara karşı giderken.bu yaptığım küçük hatalardan büyük dersler çıkardım Allahıma şükürler olsunki henüz en ufak bir kazam olmadı.çünkü bilinçsizce bindiğim ilk zamanlardan hatalardan ders alıp dahada tedbiri arttırdım.çünkü biliyorumki en ufak bir hatayı aleyhinize çevirecek bir makina.oyüzden çok dikkat etmek lazım.ben bu işin tecrübe işi olduğunu yani büyük cc,üstüne bindikten sonra idrak edebildim.gerçekten şuan ben öğrendim trafiğede çıkıyorum ama tecrübeliyim diyemem.oyüzden iyi düşünerek karar vermek lazım,ben pişman oldummu hayır olmadım almak istediğimi aldım.oyüzden bilmeyen birisinin bizlerden örnek alarak birşeyler yapmasını istemem.
    [COLOR="Red"][B]CBR 600F[/B][/COLOR]

gaddar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar büyük hacim meselesini yanlış hesaplıyorsunuz...Şöyleki her insan bir değil herkes hayatı aynı yaşamamıştır..kimileri gerçekten çok yeteneklidir kendine hakimdir ve zekidir..bu adama 1600 cc motor bile versen kullanır...kimi ise hafif heyecanlı çabuk gaza gelen, kendine hakim olmayan, çevresine karşı tepkili, geleceği göremeyen kısaca artiz bi arkadaş... bu vatandaşada 600 lük 100 hp 15000 rpm bi makine verirseniz büyük ihtimal kullanır gayet güzel dolaşmaya başlar bi iki hafta sonra kendine çok güvenip gaza yüklenmeye başlar ve şansı yaver giderse bikaç kırıkla motorculuğu bırakır..

TIPKI TANIDIĞIM BİKAÇ ARKADAŞ GİBİ

Motosikleti
    kanuni 250c
    Selam arkadaşlar. Ben de 1 sene boyunca Kanuni 250 C kullandıktan sonra bebeğimi sattım. Yaklaşık 3ooo km. yaptım. Arkadaşların dediği gibi boş alanda çok çalıştım Kanuni ile.Panik frenden tutunda kontra tekniğine kadar denemediğim kalmadı.Şimdi ben de hayallerimi süsleyen Honda CBR 600 F 'i almaya karar verdim.Aklımdan hiç kullanamam ya da ne yaparım bu büyük makina ile.. gibi şeyler geçmiyor. Bence bu iş öncelikle kafada bitiyor. Geçenlerde arkadaşınkini kısa bir süre kullandım.Tahmin edeceğiniz gibi aşık oldum. 150 ile giderken bile kendinizi acayip rahat hissettiriyor ki bence en önemli özelliği de bu. Bizm yaş zaten 30 oldu o yüzden hızla da işim olmaz. Ben onu garajımda cilalamak, sesini duymak canım sıkılınca da şöyle bir tur atmak için alıcam inşallah. Bakıyorum da kimse korumalardan kasktan bahsetmemiş. Neyse güzelce giyinelim, kasklarımızı takalım ve de motosiklet.net üyelerine yakışır bi şekilde adam gibi motorlarımız kullanalım arkadaşlar...

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    Alıntı HAYALBUYSA adlı üyeden alıntı
    Crato ;

Ben hiçbir zaman başlangıç motoru olarak RR veya R6 önermiyorum.Bu aletler çok sert makinalar.Zaman zaman benim bile zorlandığım pozisyonlar oluyor R6ile..

Benim önerdiğim 600F , gsx 600F bunlar biraz daha yumuşak aletler....Yeterli eğitim ve özgüven İle üstesinden gelinebilecek makinalar.Yoksa eğitimsiz bir insanda senin kara pisi bile çok tehlikeli olur...
    kesinlikle

zaten yazdığıma dikkat edersen, önce eğitim diyoruz. sonrası malum tecrübeye kalıyor. 1. viteste 130 km/h hıza sadece bir elin parmakları kadar bir sürede, zorlanmadan çıkan bir makineye ben hız yapmayacağım diye binmek kendini kandırmaktan öteye gitmez diye düşünüyorum.
    hani trafik canavarı olmayın diye reklamlar dizisi vardı bir ara tv'de, işinde gücünde olan bir adam şekil şemal değiştiriyordu aniden. bu olayın motor üzerinde olmadığını sanıyor bu arkadaşlar büyük ihtimalle. ya da sahilde turlarken kaldırımdaki kızların bakışlarıyla gaza gelmeyeceğini... biri soldan sıkıştırdığı zaman ya da motorun g.tüne girip gazladığı zaman ben 6. viteste 120 km/h üstüne çıkmam diyorlardır hala ...
    en son istediğimiz olaylar ama bunlar var ve neredeyse hergün trafikte benzerleriyle uğraşıyoruz.

umarım kimsenin başına böylesi olaylar gelmez.
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

erkan2007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz6 fazel
    kardeşim içinde motor aşkı varsa gerisi boş sürülür yani ne olur tek çekemez yatırmada sorun olur başkada hiç birşey olmaz

luna_nero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 GS
    Motor kullanmaya bir ay önce F 650 GS ile başladım ( gerçi ehliyeti scooter ile almıştım ama ona da ömrü hayatımda bi kere binmiştim ). Ama iki hafta boyunca deneyimli bi arkadaşımla akşamları çalıştık, ilk 10 gün beni yetersiz bulduğu için motoru bana teslim etmedi. Anca 11. gün eve motorumla gidebildim. Daha trafikte herhangi bir sorunla karşılaşmadım, umarımda karşılaşmam. Ama tecrübeli arkadaşlara hak veriyorum. 600 cc lik bir motorla trafikte yol almak herkesin harcı değil, ilk zamanlar benim de dizlerim titriyordu korkudan ( ki 15 senedir trafikte araba kullanırım). Ama insan kendine güvenip dengeli, tutarlı ve makul hareket ederse bi şekilde kapıyo olayın mantığını. Bence kendine güvenen başlayabilir 600 cc ile... Şimdi daha iyi görüyorum ki 125 lik bi makine alsaydım bir ayda sıkılıp hemen değiştirmek isteyecektim. Şimdi motorumdan çok memnunum.... Bir ayda yaklaşık 1 800 km yaptım.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    başlangıç cc'si aldatmacası topiğini okuduğunu söylüyorsun. ama oradaki çok önemli bir nüansı atlıyorsun. orada ne diyor? motosiklete düşük cc ile başlanmalı düşüncesi yanlıştır diyor. uygun eğitim alındığı takdirde 1000cc ile de başlayabilirsiniz diyor. işte sen bu uygun eğitimi almamışsın yanılmıyorsam. ne diyeyim, can senin.
    May the Force be with McLaren Mercedes

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yahu arkadaşlar! Bir Allah'ın kuluda çıkıp motor kazalarıyla ilgili bir istatistik bulup çıkaramadı bu konuyla ilgili.Şöyle birşey olabilir;motor hacmi,sürücünün ehliyet süresi! Şimdi herkes ehliyetle başlamadıki gibi birşey ortaya çıkar ama elimizdeki tek done'de o'dur.Yapalım şu çalışmayı sonrada kim neyle başlamak istiyosa başlasın.

muritu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    off kararsızlık ve parasızlık :(
    600 cc demişken şurada 600 cc kıyaslaması var bakma kve bildiklerinzi paylaşma ksiterseniz .
    ah bi kessem ayaklarımı yerden,kanatlanıp rüzgarla ,
    kükreyip motorla,keşfetsem dünyayı başladığı yerden[COLOR="Yellow"]***[/COLOR] [COLOR="Red"]şam piiii yonnn [/COLOR][COLOR="Yellow"]***[/COLOR]

Motosikleti
    Henüz yok
    Arkadaslar benimde motor tecrübem motorum ve ehliyetim yok.Okudugum kadariyla ilk baslangicta büyük cc li motor da sürülür belki kazada yapmayabilirsin.Ama kücük cc li motorla baslayip pise pise tecrübe kazanarak cc artirmak daha mantikli.
    Ben de insaallah önce motor ehliyeti yapacagim sonra aprilia rs 125 almayi düsünüyorum.Yanlismiyim yanlissam neden

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Cbr-600rr '07
    Kardeşim selam
    sana motora yeni başladığım zamanları anlatıyım iki sene öncesi ehliyetsizim 600f sport veyahut rr düşünüyordum başlangıç motoru olarak yani scooterden geciş olarak... etrafımdaki herkes yapma etme alma dedi bende etrafıma uydum. Etrafımdakiler bana nie yapma etme demiş şimdi hyosung 250r kullanırken anlıyorum. 600lük bir makine altında ve tecrübesizken motoru sürerken endişe, gaz fren debriyaj nerde, acaba bu mesafede durur mu? vb olayları düşüneceksin oysaki küçük bir motorla başlamış olsan küçük küçük yol alıp tüm uzuvlar birbirine uyumlu olarak çalışmaya başladığında 600lük bir makine alırsan sadece keyfini sürmek kalır ki.. bu herşeye bedeldir. Hondanın güvenli sürüşü var istanbul içerisindeysen veya ulaşman mümkünse kesinlikle katılmanı öneririm iki gün içerisinde gayet güzel ögretiorlar.. ayrıca küçük bir motorla trafiğe adım atman seni daha uzun yıllar foruma mesaj yazarken görmemizi sağlayabilir

saygılarımla

Alıntı cuk_o adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mustafatuzlu

kardeşim o arkadaşını bana getir yolda giderken onu öyle bi pozisyona sokayimki ne yapacağını şaşırsın bunu şöyle bir düşün hiç tecrübesi yok 80 le şehir içinde geziyo ve farkında olmadan öndeki araca biraz yaklaştı olması gereken takip mesafesi 40metre değilde 20 metre kadar kaldı ve orta şeritteler önündeki araç bir minibus yada otobüs yada kamyon yani yolun daha ilerisini göremeyeceğin bir araç ve bu araç aniden bi fren yaptı ağırlığı dolayısıyla 80 ile giderken 20 25 metre kadar kayacak senin bu arkadaşın o aracın durduğunu gördüğünde ne yapar sence?????!!!!!

--yapılması gereken--
    o anda tüm şeritleri kontrol edip o şeritten çıkması gerekir
    yani sağını solunu kısacık bir sürede düşünüp kaçması gerekir

--arkadaşının panikle yapacağı--

ön arka frenin ikisinide kullanıp motoru kaydıracak eğer motor dik konumda kayarsa o mesafede 20 25 km hıza kadar düşecek ve önündeki araca çarptıktan sonra durabilecek

yada

duramayacağını anladığında daha önce birilerinden duyduğu şeyi yapıcak arka tekeri bloke ederek motoru yan yatırıcak ve yolda sürüklenerek kendisi çarpmadan durucak ama motor çarpacak ve hatta başka şeride geçip başka kazalarada sebep olacak

peki neden freni kullanıcak çünkü motoru güçlü gazı çektiğinde motoru yatırması biraz daha zorlaşacak gazı çekmeden yan şeride geçemeyeceğini düşünecek ve gazı çekmek aklına geldiğinde ya çok aşırı çekersem die düşünecek ve bu kadar sorunlu bişle uğraşacağına frene asılmak daha mantıklı gelecek

peki altındaki motor küçük cc bir motor olsaydı !!!!!

motor hafif olduğundan yatırıp kaldırması kolay olurdu yandaki aracı geçmek için gazı sonuna kadar açardı gerekirse bir vites düşürürdü ve yandaki aracı geçerdi ve eğer trafik yavaşlıyorsa arabaların arasına geçip duracak mesafeyi oluştururdu

işte burda bilenler tecrübesi olanlar bu yüzden bi taraflarını yırtıp (başlangıç cc si değil aslında) başlangıç motoru die bişey vardır die bağrınıyo

eğer yanlış anlaşılacak birşey söylediysem affola ama bunlar acı gerçekler

valla kardeşim yazdığın olaya cuk die oturmuş

küçük cc ile başladım pişman değilim

mevlutgs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xmax250abs Er6f650ABS ninja250R Cbr125R Today50
    VALLA abi benim 600 lük makinam olsa valla hız için değil hayatta o olmazda ama sadece ses için sürerim o motoru inşallah allah bizede nasip eder mle bi makina 600 rr filan

Motosikleti
    Yamah YBR125
    insanın kendini bilmesi demiş çoğu arakdaş; doğru da fakat;

Motora yeni başlayan insanların genelde yaptıkları hata, ya da davranış vs özellikle birinci viteste ya da ikinci viteste yol koşulundan dolayı bir an el kayması yaşayıp haddinden fazla gazl vermek ya da fren sıkmak olur.

şimdi ben kendimi düşünüyorum da, 8000 km ve bir okkalı düşme tecrübem olduğu halde, arada sırada kırmızı ışıklarda gerek sıcaktan, gerek soğuktan, gerekse yoldaki saçmalıklardan elim kayabiliyor, ve haddini aşan gaz vermeyle sonuçlanabiliyor.
    Yeni başlayan biri altında 600cc+ makina ile 1. viteste trafikte haddinden fazla gaz verirse pek hoş olmaz, ya da tam tersi 90km/h hızla giderken haddinden fazla fren sıkarsa hiç hiç iyi olmaz.

Bu çok açık bir şekilde şöyle düşünülmelidir;
    bisiklete yeni binmeyi öğrenmiş bir insana kalkıp dağ bisikleti verip patikadan aşağıya yollarımısınız. Neden genelde yeni bisiklete binenler +2 küçük teker takarlar arkaya çünkü tehlike anında atlamayı durmayı inmeyi tepki vermeyi henüz öğrenmemişlerdir.

Bence asla 250cc üzerinde bir motosikletle başlanmamalıdır. Ve bu yönde de tavsiye verilmemelidir.

Eğer yeni motoskilet kullanan biri, 600cc ile kırmızı ışıkta otobüs durakları civarında haddinden fazla gaz vermesinden dolayı motorunu altından kaçırıp durakta bekleyen çoluk-çocuk, yaşlı-genç, erkek-kadın, insanların üzerine fırlamasına sebep olursa, ve ordakilerden biri ben, hatta ordaki çocuklardan biri benim çocuğum olursa, o sağ kalan bir çizik bile almamış şoförü bizzat kendi ellerimle okşarım

Lütfen bilinçli kullanım için tavsiyeler verelim. Bana birşey olma, ben kendimi biliyorum felsefeleri yüzünden her gün birilerini daha kaybediyoruz.

blackhawk06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZ6 FAZER S2
    benimde ilk motorum shadow 600 ağırlığı 199 kg. ona hakim olmam çok uzun sürmedi ama performanslı makinalara 0 dan başlamak bence hata ayrıca amacın hız değilse neden öyle bir motor alınır doğrusu bir anlam veremedim...ben sport touringe geçmek istiyorum(tabiki CBR 1100 XX) ama hala net karar verebilmiş değilim eğer alırsam mutlaka honda dan eğitim almayı istiyorum...
    İMZA:BİR DOST

By Mükemmel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Arkadaşlar birisi o zaman çıkıp, geçiş motoru olarak cc ve beygir sıralaması yapsın.

Geçenlerde 250 cc den 600 lük motora geçilmez diye bir yazı gördüm.Kaçtan geçilmesi gerekiyor, tecrübeli arkadaşlar söylesin.Ayrıca otomobil tecrübesi motora başlamada ne tür fayda sağlayabilir.Örneğin ben 10 yıllık otomobil tecrübesinin motora başlamamda faydalı olduğunu düşünüyorum.
    ÇELİK KANATLARIN ÖZGÜR ÇOCUKLARI

Motosikleti
    Henüz yok
    Ilk motor alirken racing tipli motorda mi zor olur.Mesela hyosung gt250r veya aprilia rs 125.Hangisini tavsiye edersiniz

barrokas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maxillofacialtrauma Hamamatsu
    bu kadar yorumdan sonra ne yapacağına karar vermişsindir herhalde,bencede git bi ybr al 6ay bi sene bin uzun yol şehir içi yapondan sonra ne alırsan al,,,küçük cc ile tecrübe kazanmam daha iyi olacaktir maddi ve manevi açıdan,,,arkadaşım senin yapmak istediğini yaptı olay şu:110/120yle giderken öndeki araba birden fren yaptı ve bizim faruk r6nın üstünde gaza basmaya devam ederken frenede yüklendi nemi oldu üçüde haşat oldu araba motosiklet ve faruk,,,6000 ytlye yakın masraf çıktı 2 araç için faruk ise artık motor kullanamıyor,saygılarımla,125cc ideal sana şimdilik
    Tahsin Oğuz Acartürk çok KRAL adamsın......

Motosikleti
    Yamah YBR125
    Alıntı By Mükemmel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayrıca otomobil tecrübesi motora başlamada ne tür fayda sağlayabilir.Örneğin ben 10 yıllık otomobil tecrübesinin motora başlamamda faydalı olduğunu düşünüyorum.
    Bence otomobil tecrübesi, özellikle uzun yıllardır olan tecrübe (bende de 9 yıl) aslında hiç de faydalı olmuyor.

Ben tecrübe edindim ve tamamen otomobil tecrübemden kaynaklandı.
    60km/h ile giderken gece önüme 5 metre önümden sağ taraftan bir kangal fırladı , şehir dışı yol, zifiri karanlıkta, ve ben de otomobil refleksi ile frene basıp hafif sola kırdım gidonu, ve ne oldu;
    frene basar basmaz kapaklandım.

Ve bundan çıkardığım ders, otomobil kullanırken edindiğin tüm acil durum refleks hafızanı sıfırlayacaksın motosiklet kullanırken !
    Her durumda, ama her durumda sakin ve temiz net hareketler yapacaksın. Frene asılmaktansa, kimi durumlarda motordan kendini atmak canını kurtaracaktır ( Frene basma süren 1sn alsa ( 90km/h ile sanırım 25 metre civarı yapar ) , onun yerine o bir saniyede atlarsan motordan (tam korumalı olduğunu varsayarak tabi) hayatta kalırsın kimi durumlarda. )

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler