Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

"30 bin KM öncesi büyük motora geçmeyin" ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    doraemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 300 SE 2014, Honda CB125E 2012
    Merhaba.

AEA'nın videolarını, canlı yayınını izliyorum.
    Bugünki fuar 1. videosunda 30 bin KM'den önce büyük motora geçmeyin diyor.
    http://www.youtube.com/watch?v=8--P6AEHQs0

Ben ömrüm boyunca 30 bin KM motosiklet kullanır mıyım , emin değilim. Eğer günlük işe gitgel, yapmıyorsanız, şehiriçinde 30 bin KM yapmak için ciddi bir nedeniniz olmalı diye düşünüyorum.

Örneğin bizim bakkalın yardımcısı, scooter aldı, eve git gel için. Hergün gitgel yaptığı için KM çok çabuk yükseldi. Lakin ehliyet sınavını, ve sonrasında direksiyon sınavını epeyce kez tekrarladı. Yazılı sınavı hatırlamıyorum ama direksiyonun 3. sınavı öncesi ben çalıştırdım. Geçti, mahallede beni öve öve bitiremedi. KM hesabına bakarsak benden 3 kat daha iyi kullanıyor olması lazım.

Ben AEA küçük yaşta uzun süre scooter kullanmasının etkisi olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın, AEA'ın videoları zevkle izliyorum.

Kendi bireysel tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Tecrübesini belirtmeden, "AEA 30 bin demiş ama 20 bin ile de olur" vb polemik cevaplar istemiyorum.

Kullandığınız ilk 3 motosiklet? Yaptığınız KM ve kazalar? Çektiğiniz zorluklar?
    fish does not think, cause fish knows everything

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Espaniole - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb650F - cb125E
    30 bi bana da çok geliyor açıkcası. Aslında en güzeli ama sabah akşam kullanan adam değilim, km kolay yükselmiyor. İlk motorumla yaklaşık 3 bin km yaptım ama scooterdi. İlk vitesli motorumla da 7000 km yaptım. Satmak zorunda kalmasaydım aklımdaki rakam 15-20 binde satmaktı.

1 kazam var sadece. Onda da koruma demiri bacağımın kırılmasını önledi. Ceketim yere değmedi bile. Öndeki aracın ani freniyle yere yapıştım. Ama ilk zamanlarda yaptım bu kazayı.

Sonra kafaya taktım ve sabah akşam eğitim videoları, kaza videoları izledim. Pet şişelererle parkur yapıp günlerce çalıştım. Her yolu boş gördüğümde ani fren yapıp fren olayını kaptım.

Eğer bunu yapmasaydım eminim ki şu an 5 ten fazla kazam vardı.

Bu arada vitesli motorum da cb125e idi. Satarken halen üzerindeki kenda marka lastikler duruyordu.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    AEA belirtiyor ona dikkat etmemişin galiba. Kendisi de evden işe git gelin sayılmicağını belirtti.

BerKToprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HİLTİ
    150 Bin km yi 7 yılda yapmışımdır hergün 100 km yol yapıyorum. İnsanı olgunlaştırıyor Tecrübesine tecrübe katıyor. Km yaparak insan daha çok tecrübe sahibi oluyor. sayısız atlattığım kazalar olmuştur. Çok ciddi 2 kazam olmuştur. 1-ci Kazamda omzum yerinden çıktı. 2ci kazam solundan geçtiğim aracın arka kaspısı açılması sonucu elim kırıldı. Tecrübe Motor üstünde dengeli durmak gazlamak makas atmak değildir.

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    300 bin olurmu?

Motosikleti
    Alıntı AWESQME adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    AEA belirtiyor ona dikkat etmemişin galiba. Kendisi de evden işe git gelin sayılmicağını belirtti.
    Benim sorum "Kullandığınız ilk 3 motosiklet? Yaptığınız KM ve kazalar? Çektiğiniz zorluklar?"

Ahmet Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Subaru Xv
    Senede 12bin yapmak için günde ortalama 100km yapmak gerekir. Trafikte günde bu kadar zaman geçirmek risk demek. 30bin için 3 yıl bu tempoda risk almaktansa gerekli eğitimleri alıp cc yükseltmek daha mantıklıdır.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Mamba09 bunu beğendi.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı Ahmet Abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senede 12bin yapmak için günde ortalama 100km yapmak gerekir. Trafikte günde bu kadar zaman geçirmek risk demek. 30bin için 3 yıl bu tempoda risk almaktansa gerekli eğitimleri alıp cc yükseltmek daha mantıklıdır.
    Hocam nasıl bir matematiğiniz var sizin?
    Günde 100 km yapan bi insan, senede 36500 km yol yapar.
    ero__, AlperTopcu, jackonbir ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    Artık yok, şimdilik arabaya biniyor
    yaklaşık 30 bin km yaptım iki senede. Hemde 200 lük çinliyle. 4 kere düştüm. ilki yağmurda, ikincisi motor ilk başta gaz yemedi sonra altımdan kaçtı, üçüncüsü hanzonun biri kırmızı ışıkta geçti, frene asılıp kaydım. dördüncüsü de bu kış karda ve yokuş aşağı frene dokundum. sadece ikinci kazamda sol baldırımı yardım. kullanırken hala korkuyorum. ve kuvvetli bir makinam olsa nasıl gideceğimi planlıyorum. ilk motorum. ve istanbulda hala zorluk çekmeye devam ediyorum.

Motosikleti
    Cbf150
    Ben motora ilk kez 30 yaşında çıktım, 50 cc scooter ile 3 yılda yaklaşık 20 bin km yol yaptım
    sonra bir arkadaşın motorda birkaç kez vitesli sürdüm sonra kendi motorumu aldım
    Şimdi diyebilirimli 600 lükmüş binlikmiş asla
    bu bana yetiyor, belki gelecekte sırf tadına bakmak için bir ara cbr 250 alırım bir iki sezonluk sadece
    oda 4-5 yıl sonra.
    CANIM KIZIM HERŞEYİM

Motosikleti
    Artık yok, şimdilik arabaya biniyor
    Alıntı papazkemal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben motora ilk kez 30 yaşında çıktım, 50 cc scooter ile 3 yılda yaklaşık 20 bin km yol yaptım
    sonra bir arkadaşın motorda birkaç kez vitesli sürdüm sonra kendi motorumu aldım
    Şimdi diyebilirimli 600 lükmüş binlikmiş asla
    bu bana yetiyor, belki gelecekte sırf tadına bakmak için bir ara cbr 250 alırım bir iki sezonluk sadece
    oda 4-5 yıl sonra.

hocam, bende çok düşündüm cbf yi ama onra yok yetmez diyorum. Birazcık gaz açınca gitmeli motor dediğin diye düşünüyorum. yaşda 37bu arada, yoksa kendi kendimi gençlik hevesi diye avutacağım

Ahmet Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Subaru Xv
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam nasıl bir matematiğiniz var sizin?
    Günde 100 km yapan bi insan, senede 36500 km yol yapar.
    12 hafta olarak hesaplamışım.

Yinede bilinçsizce yapılan km ler alınan eğitimin yerini tutmaz.
    500px.com/importantphotogalleryblogspot

Motosikleti
    Tamamını okudum, ama hangi motoru kaç km kullandığını yazmamışsın, yazarsan sevinirim. Teşekkürler.

Motosikleti
    cf moto 400
    Alıntı Ahmet Abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    12 hafta olarak hesaplamışım.

Yinede bilinçsizce yapılan km ler alınan eğitimin yerini tutmaz.
    Hocam 1 senede 54 hafta var siz ay diyecektiniz galiba :D

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı doraemon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamını okudum, ama hangi motoru kaç km kullandığını yazmamışsın, yazarsan sevinirim. Teşekkürler.
    Hocam, bunu neden soruyorsunuz bilmiyorum ama, Başkalarinin yaptigi Kilometre/Kaza denklemiyle kendinizi kıyaslayacaksaniz hata edersiniz.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Neden şehir içi 30bin km zor abi. ş.dışı kullanın illede 30bin 30bin diye kural kaidesi tabiki olmamalı.

20binde olur 25binde 30binde 50binde. kişiden kişiye bu rakamlar degişir. Ben istanbula sym scooter ile geldim. Daha bugun. demekki gidiliyormuş ufak cc'lede yani.

Kendim aynı zamanda kuryecilik yaptıgım için km yazmadım . Fakat belirli reflekslerin gelişmesi km tecrübeside gerekiyor.

Kişiden kişiye degişir diye düşünüyorum. Yinede kimsenin ölmemesi ve hata yapmaması için 30bin km tecrübeyi barkın kendince yeterli görmüş diyoruz.

Bizleri düşündügü için diyor herkes istedigi motoru seçmekte özgür

Motosikleti
    yamaha yzf r125
    kasım 18 de aldığım ilk motorsikletim olan yzf 8.200 km de idi bugün ise 14 küsür bir kilometreye geldi. sadece amaçsızca sürüyorum.çok şükür ciddi bir kaza olmadı. bayan bir jeep plakamı yamulttu biraz ve ışıkta beklerken bir araç çarptı. 2 sindede düşmedim şükür. 20 bin e gelmeden pek satmaya niyetim yok açıkçası. yeni mmotorum büyük bi ihtimal cbr 250 yada kawasaki ninja 250 mono(gelecek mi bilmiyorum) olur diye umut ediyorum. yada 30 bin km yapıp fazer falan alırım heralde. acelem yok.

kendinde o olgunluğu görüyosan yani kendini kaptırmıycaksan benim 150.000 km rahat vardır kuryelikte yaptım uzun süre trafik falan nerde ne yapcam tamam biliyorum diyorumda oda simdi 300e vuruyo o hadi bi deniyim hevesi hadi bidaha yapıyım yapcagımı bildiğim için cesaret edemiyorum iyi düşün yani

OFG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Benim sorum "Kullandığınız ilk 3 motosiklet? Yaptığınız KM ve kazalar? Çektiğiniz zorluklar?"
    Ben ilk motorumu ocakta sürmeye başladım , başta 2 kere park ederken ağır gelip tutamadım yatırdım, sonra 1 kere virajda ön frene dokundum yan yatırdım, en son yağmurlu havada hızı ve freni ayarlıyamayıp virajda yan yatırdım. Hepsi ufak kazalardı ve birçok hatamı görmemi sağladılar. Neredeyse her gün sürüyorum tecrübe olması için. Okula motorumla gidip geliyorum ocaktan beri 2500 km yapmışım. Başlarda virajlarda zorlanıyordum, fren konusunda zorlanıyordum.artık kontraya hakimim,samsun sürekli yağışlı olduğu için yağmurda sürmeyede alıştım,fazla gazda ve ani frende arka tekerimin motorumun nasıl tepki verdiğini biliyorum, motorumu tanımamı sağladı bazı atlattığım kaza tehlikeleri.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)