Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Uzun yol için ne kadar deneyim gereklidir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Habire sert arka frende lastiğin kaydığını söylemişsiniz.

Umarım sadece arka frenle durmaya çalışmıyorsunuzdur.
    Motoru durduran ön frendir, arka fren motoru dengeler, sadece arka bir işe yaramaz özellikle belli bir süratten sonra. Tam tersine riske sokar. 2 frenide sıktığınız zaman kayma olmayacaktır.

Ama virajlarda iş değişir.

Sadece önü sıkında demiyorum.

En iyisi eğitim diyorum .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    felix_bjk1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    ooo bizim topraklara geliyor arkadas..

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı Gri Duygular adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3000 küsur km'de aldım motosikleti fabrika çıkışı lastikler zaten sorunlu ani arka frenlerde kayma yapıyor. Onun dışında bir sorun görmedim.
    Her lastik ani frenlemede kayar ani fren yapma ne ön ne arka

Hafiften yavaşlayacağın zaman arka freni hafiften yokla arabadaki gibi , Yavaşlama mesafesine göre arka ön birlikte kullanırsan fazla sıkıntı olmaz

Ani fren yapacağın zaman önce arka freni hafiften sık ( ön frene cart diye asılırsan tüm yük ön fren diskine ve lastiğe biner amortisörlerde yetişemez o duruma ) önce arka frenden başlarsan yükü bir miktar dengelemiş olursun sonra ön arka limon sıkar gibi ama fazla oyalanırsanda fren mesafen uzar ayarı iyi vermen lazım

Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    %70 ön %30 arka fren oranı olacak derlerdi eskiden

Gri Duygular - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R (2013)
    Arka ve ön freni birlikte kullanıyorum kayma yapmıyor. Sadece arkayı çok az denemiştim o da öyle ne olacak diye test etmek için. Aniden durmam gerektiği zaman ikisini dengeleyerek kaymaması için ne yapmam gerektiğini hissederek yapıyorum.

Alıntı beko12345 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Habire sert arka frende lastiğin kaydığını söylemişsiniz.

Umarım sadece arka frenle durmaya çalışmıyorsunuzdur.
    Motoru durduran ön frendir, arka fren motoru dengeler, sadece arka bir işe yaramaz özellikle belli bir süratten sonra. Tam tersine riske sokar. 2 frenide sıktığınız zaman kayma olmayacaktır.

Ama virajlarda iş değişir.

Sadece önü sıkında demiyorum.

En iyisi eğitim diyorum .

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:53 ----------

Gelebilirim umarım sağ salim bakalım. Yol bilgim de pek yok açıkçası ne nereden gideceğimi ne gideceğim yolların durumunu biliyorum. Öncesinde iyi bir brifing faydalı olacaktır. Yanıma alacaklarımı falan ayarlarım. Eksiklerimi tamamlarım.
    Alıntı felix_bjk1903 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ooo bizim topraklara geliyor arkadas..

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:55 ----------

Benim de düşündüğüm bir şeyi söylemişsiniz. Ege rüzgarı üstüne yanımdan geçen tır ve kamyonların beni diğer şeride atma ihtimalini göz önünde bulundurursak sabah çıkmam daha mantıklı olacaktır diye düşündüm.

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birşey olmaz. Ama buzlanma ve kar olmasın o önemli. Bir de sabah erken saatte çıkmanı tavsiye ederim, yol tenha olur, trafik olmaz.

KaPTaNHaSaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawa Z750
    Trafik tecrübesi yaşadıklarını doğru yorumlayıp ders alabilme yetine bağlıdır. Kişiden kişiye değişir..
    Yıllarca araba ile seyehat eden biri sürücü koltuğunda oturmadığında yan tarafta sepet modeli durabilir.
    Yan koltukta olup da trafiği takip eden anlamaya çalışan insanlar da vardır. Bu bir öğrenim süreci. kimi erken bağlar kimi geç....
    Beni sevmeyeni ben hiç sevmem. hayat felsefem budur..

aranel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS - Burgman UH 200
    Uzun yol deneyim değil bilgi ister. Konumlanmaları frenlemeyi bakışı genişletmeyi öğren ya da öğrenmeye çalış.

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    tavsiye isteyen arkadaş henüz 271 km de ve yorumlardan anlamanız gerektiğini düşündüğüm kadarıyla acemi. hangi akılla bu kış şartlarında uzun yola çık diyebiliyorsunuz? şanslı olmanız kendisinin de sağ salim yolculuk yapabileceği anlamına gelmez.

kardeşim 271 km hiç bir şeydir. 271 km de ne motor sana ne de sen motora alışmışsındır. henüz öğreneceğin çok şey var. seni geçtim araçların motosiklete davranışlarını görmen için bile daha çok km yapman lazım. yağmura yakalanırsan seni zaten görmezden gelen araçlar yağmur, çamur ve görüş mesafesinin düşmesiyle sen yokmuşsun gibi davranacaklardır. Buna alışık değilsin henüz.
    blackarca bunu beğendi.

Motosikleti
    honda shadow 2007
    motorsiklet ile uzun yol harika oluyor fakat hava ve yol şartları uygun olursa bu mevsimde özellikle uzun yol tecrübesi olmayanlar için oldukça riskli en çok zorlanacağın konu soğuk olacaktır bende motorsiklet ile gitmeni tavsiye etmem fakat anladığım kadarı ile sen karar vermişsin gitmeye hayırlı yolculuklar dilerim keyifli sürüşler.

Motosikleti
    Honda CBR 125R (2013)
    Alıntı mubeb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorsiklet ile uzun yol harika oluyor fakat hava ve yol şartları uygun olursa bu mevsimde özellikle uzun yol tecrübesi olmayanlar için oldukça riskli en çok zorlanacağın konu soğuk olacaktır bende motorsiklet ile gitmeni tavsiye etmem fakat anladığım kadarı ile sen karar vermişsin gitmeye hayırlı yolculuklar dilerim keyifli sürüşler.
    Hocam Balıkesir'den Nazilli'ye yol durumu hakkında bilginiz var mıdır peki? Nereden giderim, nerelerde mola verilmeli, çukurların durumu, tehlikeli yerler falan.

Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    Hacı İzmir'den burası kaymak gibi yol, bir sıkıntı çekmezsin, İzmir'den otobana girersen zaten Aydın'dan çıkarsın, buraya 45 km kalır. Otoban zaten düzgün, söylememe gerek yok, Aydın Nazilli arası da zaten dümdüz, yollar düzgün, yarım saat anca sürer

dionysos06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Yanına yol arkadaşları bulmayı denesen. Tek başına olmaktansa yol arkadaşlarıyla hem eğlenceli geçer hem bir sorun yaşanırsa müdahale etme şansı yüksek olur...

Motosikleti
    honda shadow 2007
    kardeşim mayıs ayında balıkesir den izmir aydın üzerinden denizli ye gitmiştim.çok ama çok keyifli bir yolculuk olmuştu.yollar harika soğuk ve yağış dışında tedirgin olacağın bir şey olduğunu sanmıyorum.mola durumu tamamen sana kalmış nerede istersen her yer güzel,yollar zaten otoban çok tehlikeli yer pek bulunmuyor,sadece izmir e gelirken sabuncubeli rampalarının keskin bir kaç yeri var oralarda dikkatli olmanı tavsiye ederim,zaten sürat yapmazsan hiç bir sorun olmaz.keyifli sürüşler.

Motosikleti
    Honda CBR 125R
    Çık git kardeşim düşünmen hata. Tek yapman gereken sıkı giyinmek.

Cbr 125 2012 var bende de. Acemi halimle istanbul antalya gidip geldim gidiş geliş 1500 km. 270 km nedir ki. ?

flame - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt-09,Derbi Gpr 125 Nude
    Deneyim net başında video izleyip bu tip forumlarda yazılanları okuyarak oluşmaz

Binmeyi gezmeyi seviyoruz değil mi ? Deneyim adı üstünde.Gidin deneyin.Yola çıkmadan öğrenemezsiniz...

En güzeli gezerek motosiklete binerek öğrenilir.Gerisi hikaye...İçinden çıkılmaz bir durum oluşursa aratın forumda veya google'da(ki genelde burası çıkıyor) cevap çıkar.Çıkmazsa sorun...

Çıkın gezin 270km güzel yoldur.Balıkesir Nazilli arası totalde 20 30 kmlik bozuk yol var...

Hatta siz ciddi anlamda karar verdiğiniz anda bana özel mesaj atın.Kendi gezimden 2 farklı rota vereyim size.Birisi uzun diğeri kısa İkisi de Balıkesir-Nazilli istikametine aittir.
    felix_bjk1903 bunu beğendi.
    Yamaha Mt09 dıştan modifiyeli içten şimdilik stock :p --------Derbi Gpr 125 Nude,Gianelli Perfomance Exhaust,Athena Air Filter-------- 0(rh)+ (Italian)

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Alıntı Gri Duygular adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fabrika çıkışı lastikler zaten sorunlu ani arka frenlerde kayma yapıyor
    Opss!!! Sen dur daha çıkma yola.. Biraz daha sabret fren çalış.. Ani arka frende tüm motorlar (ABS'li değilse) kayma yapar.. Önemli olan onun dozajını ayarlayabilmektir. Hele şimdi kış illaki yağmur olacak.. Olmasa bile lastiklerin verimli bir şekilde ısınamayacak.. Bence dur Şampiyon acele etme..Fren çalış, viraj çalış sonra dünyayı keşfet!!
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    tipik türk zihniyeti. git, yap, et bir şey olmaz. kimse demiyorki daha kısa mesafelerde tecrübe kazan eğitim al vs. çıkıp gitsin tabi. adam ön freni ne zaman ne kadar sıkacağını bile tam bilmiyor ama düz yol ya gider. kimse dört tekerli eşekleri hesaba katmıyor. uzun yolda hiç kimse sizi adam yerine koymaz. yağmurda karda kimse sizi görmez. dikkatli olun.

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Alıntı phradrel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tipik türk zihniyeti. git, yap, et bir şey olmaz. kimse demiyorki daha kısa mesafelerde tecrübe kazan eğitim al vs. çıkıp gitsin tabi. adam ön freni ne zaman ne kadar sıkacağını bile tam bilmiyor ama düz yol ya gider. kimse dört tekerli eşekleri hesaba katmıyor. uzun yolda hiç kimse sizi adam yerine koymaz. yağmurda karda kimse sizi görmez. dikkatli olun.
    Ee dedik ya
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

oguzcelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorun hayırlı olsun..
    Sorun yaşarmıyım diye sormuşsun.100.000KM tecrübende olsa sorun yaşamazsın diyemem.Tabi tecrüben az olduğu için soruyosun bu soruyu anlıyorum.
    Kendine güveniyosan gidebilirim diyosan git.Gidemem diyosan hiç girişme.
    4-5 saatlik bi yolculuğun olucak sık sık mola verirsin.Yaptığın küçük hatalardan ders çıkarıp tekrarlamamaya gayret edersin.Büyük hata yapma zaten.
    İyi yolculuklar.Sağdan sağdan.

Motosikleti
    Honda CBR 125R (2013)
    Direkt olarak Balıkesir-Akhisar-Gölmarmara-Salihli üzerinden gidersem 50 km gibi daha kısa ama İzmir'e dönüp otobandan gideyim de kafam daha mı rahat olsun acaba diye düşünüyorum.

Alıntı felix_bjk1903 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hacı İzmir'den burası kaymak gibi yol, bir sıkıntı çekmezsin, İzmir'den otobana girersen zaten Aydın'dan çıkarsın, buraya 45 km kalır. Otoban zaten düzgün, söylememe gerek yok, Aydın Nazilli arası da zaten dümdüz, yollar düzgün, yarım saat anca sürer

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:06 ----------

Akhisar-Salihli-Gölmarmara düşünüyordum ama İzmir üzerinden gitmek daha iyi sanırım. Şu karların eriyip yolların temizlenmesini bekliyorum. Hava durumuna da baktım tahmin ettiğim gibi olursa giderim bir haftaya

Alıntı mubeb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeşim mayıs ayında balıkesir den izmir aydın üzerinden denizli ye gitmiştim.çok ama çok keyifli bir yolculuk olmuştu.yollar harika soğuk ve yağış dışında tedirgin olacağın bir şey olduğunu sanmıyorum.mola durumu tamamen sana kalmış nerede istersen her yer güzel,yollar zaten otoban çok tehlikeli yer pek bulunmuyor,sadece izmir e gelirken sabuncubeli rampalarının keskin bir kaç yeri var oralarda dikkatli olmanı tavsiye ederim,zaten sürat yapmazsan hiç bir sorun olmaz.keyifli sürüşler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:09 ----------

Kaygınızı anlıyorum hocam. Ancak düşündüğünüz kadar kötü değilim fren konusunda geçen gün yağışta sürdüm bol bol. Yollar ıslaktı yani arka ve ön fren olayını iyice çalıştım. Çalışmaya da devam edeceğim. Hiç kaydırmadım henüz o yazıyı yazdığımdan beri.

Alıntı phradrel adlı üyeden alıntı Mesajı göster

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)