Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

rodaj yağı varmıdır ???????????

Motovento
    REKLAM ALANI
    rambomert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Minsk 125/ zealsun ms 150-7
    arkadaşlar sitede şu konuda =
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...729-rodaj.html
    2. mesaj olan danger0 nun mesajı kafama takıldı acaba bu yağı dışardan satın alabilirmiyiz yada rodaj için hangi yağı önerirsiniz.

Alıntı danger0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rodaj olayını anlatmaya calışıiyım.
    motoru aldığında motorun içine bir seferligine özel bir yag koyuyolar.bu yağ pütürlü bir yagdır. motorun pistonlarının arasında bu yag dolasarak yuvasına uyumsağlamasını saglar.yani pistonları hareket edecegi yüzeyleri zımparalayarak pistona en uyumlu hale getirir. fazla devirli kullanmak bu yagın motora zarar vermesine neden olur. motoru acmak ta bundan ibarettir yani pistonla yuvasını ne kadar uuymlu hale getirebilirsen motorun performansı o kadar iyi olur.
    Dört tekerlek bedenini,iki tekerlek ruhunu hareketlendirir

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    100MFH
    ben 500kmde de yağ değişimi yaptım 100lük cub 2000de rodajı tam anlamıyla tamamlanacakmış şuan 90km hız yapıyorum çekişide güçlü rodaj yağını motor servislerinde bulursunzaten benim yağ değişimimde 500kmde yağ bayağı bi kararmıştı yağ değil zift sandık 500kmde nadir oalrak 80km yapıyordum sonra motor hafif hafif uzamaya başladı zaten cub için en iyi hızda 90 dır motordan inerken ayağın okadar uyuşuyorki anlatılmaz yaşanır :D hayırdır senin rodajla ne işin var yhaw :S şuan motor 950kmde 500kmden sonra full devir redline :D

muhendisane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı rambomert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar sitede şu konuda =
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...729-rodaj.html
    2. mesaj olan danger0 nun mesajı kafama takıldı acaba bu yağı dışardan satın alabilirmiyiz yada rodaj için hangi yağı önerirsiniz.
    Bu konuda daha önce uzunca açıklamalar yapmış, yardımcı olmaya çalışmıştım. Sorunuza özet bir cevap vereyim, özel olarak kutusunda "rodaj yağı" yazan bir yağ bulmanız, Türkiye şartlarında imkansıza yakın. Fakat önemli olan yağın Mineral içerikli olmasıdır. Kesinlikle yarı-sentetik veya tam sentetik yağ kullanılmaz. Varsa 10w40, yoksa 15w50 kalınlığında mineral yağ kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki linklerden detayları okuyabilirsiniz.

1. Link: 18. mesajdan itibaren okuyun: http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...e-resimli.html

2. Link:
    http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/119253-10w40-mineral-yag-yardim.html

.
    Dükkanlarım: bit.ly/muhendisane - bit.ly/muhendisane1

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    100MFH
    Benim motora servis 20w50 scoot marka yağ koydu sakatamı geldik şimdi :S

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Olayi yanlis anlamissiniz.
    Rodaji daha iyi yapayim diye özel bir yag yok.
    Motosikletin rodaj döneminde kullanilan bir yag var.
    O da belli bir km için geçerli.
    Daha sonra kullanilmasi faydali degil, aksine zarar bile verebilir.

muhendisane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olayi yanlis anlamissiniz.
    Rodaji daha iyi yapayim diye özel bir yag yok.
    Motosikletin rodaj döneminde kullanilan bir yag var.
    O da belli bir km için geçerli.
    Daha sonra kullanilmasi faydali degil, aksine zarar bile verebilir.
    Evet doğrudur. 2000-2500 km mineral yağ kullandıktan sonra kaliteli(ipone, motul) sentetik yağa geçilebilir, hatta geçilmelidir.

Rodaj konusunu detaylı incelemek isteyen arkadaşlara yukarıdaki(iki mesaj üstte) linklere tıklayabilirler.

.
    Dükkanlarım: bit.ly/muhendisane - bit.ly/muhendisane1

Motosikleti
    Alıntı Ose adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayırdır senin rodajla ne işin var yhaw :S
    birtane cup var ona yeni motor aldım yeni derken piston filan değişti o yüzden sordum ben selentra 10-40w yağ aldım daha koymadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

yorumlar için herkeze teşekkürler mineral yağ bulabilirsem koyarım bulamazsamda normal yağ koyarım
    Dört tekerlek bedenini,iki tekerlek ruhunu hareketlendirir

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    özel bir yağ yok rodaj için

silindire honlama işlemi yapıldığında (0 km motorlarda veya rektefiyede yapılmışsa) silindir içi şu şekilde olur.

segmanlar bu yüzeylerin üzerine oturur.çok devirli kullanım segmanın bu yüzeye alışmasında sıkıntı yaratır,yağ filmi tam oturmadığı için segman silindiri fazla aşındırır ve motoru iyi açmamış olursunuz.

full sentetik yağlar film oluşturacağı için rodajda segman bu honlanmış yüzeyi tam süpüremez ve resimdeki çizgileri tam traşlayamadığı için o çiziklerin arasındaki kılcal kanallarda hem patlama sırasında silindir basıncı düşer hemde bir miktar yağ yanar.gene motoru tam açmamış oluruz

mineral yağ koyarak honlanmış silindirin üzerinde yağ filmi oluşmasını engelleriz.rodajdaki bir motoru ilk 300-500-800 km lik periyotlarda yavaş yavaş max devri arttırarak kullanırız.şöyleki 10.000 devirli bir motorda ilk 300 km 5-6000 devri geçmeden %75lik gaz açışlarıyla piston üst noktaya çıkarken bu honlama eseri kılcal çizikleri traşlarız,5-6000 devirlerde gaz keserek kompresyonda yavaşlamalarımız ile piston eteğindeki alt segmanı açarak alt ölü noktaya inerken piston gene bu honlama kılcallarını traşlarız.gerçi traşlama kaba tabir..500 -1000 kmde yapacağımız yağ değişiminden sonra full sentetik yaga geçebiliriz.rodaj sırasında tatlı hızlanma ve gaz keserek yavaşlamalarla rodajda az miktarda yağda yakarak segman alışması dediğimiz bu işlem gerçekleşmiş olur.artık tam gaz hızlanmalarda ve yavaşlamalarda sonuna kadar açılan segmanlar basınç kaybı ve yağ yakmaya sebep kılcalları temizlediğiiçin iyi açılmış, verimli bir motorumuz olur
    rambomert, iguven, bassturbin ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    acaba mineral yağ bumu buysa almayı düşünüyorum
    http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...1191288/detay/
    20-50w ama kalın değilmi

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:29 ----------

arkadaşlar normal kullanımda tam sentetikmi yarı sentetikmi kullanıyorsunuz acaba hangisi daha iyi

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Alıntı rambomert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    acaba mineral yağ bumu buysa almayı düşünüyorum
    http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...1191288/detay/
    20-50w ama kalın değilmi

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:29 ----------

arkadaşlar normal kullanımda tam sentetikmi yarı sentetikmi kullanıyorsunuz acaba hangisi daha iyi
    Motorunuz için hangi yağ kullanmak gerekiyorsa onu kullanın başka numaralı yağ kullanmayın

örnek 10w40 mineralli diğer arkadaşın dediği gibi bin km sonra ve rodaj ne zaman biriyorsa yağ değişiminde aynısının sentetiği.SEntetikte çok şart değil ama diğerinden pahalı ve kimyası daha kaliteli ve farklı denilebilir.
    Aprilia RS 250 GP Nº1

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)