Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

10w40 Mineral Yağ Yardım!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    1993 Vespa PX200 E 2012 Modenas GT 135
    Arkadaşlar rodaj için gereken 10w40 MİNERAL yağ bulamıyorum! Üretimden mi kalktı bu mineral yağlar bilgisi olan var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    Castrolde ACTEVO kod adıyla satılıyor bulunamayan

bir şey değil rahatlıkla bulabilirsiniz

Motosikleti
    Teşekkürler ,bir de Shell Advance SX 4 diye birşey buldum mineral mi yarı sentetik mi emin değilim

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    bugune kadar rodaj için mineral yağ gerektiğini hiç duymadım anladığım kadarıylada motorun içindeki yağı boşaltıp aradığın yağla mı rodajı tamamlıcan

Motosikleti
    evet oyle yapilacak,icindeki yag nedir bilmiyorum,sentetik ve yari sentetik olmamasi gerekiyor rodaj icin.

varan22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2004 ybr 125
    Bu kadar hesaba gerek yok. İçindeki yağlada rodajı halledebilirsin. RODAJ sadece yüksek devirlerden belli bir km uzak durmaktan ibarettir. Başka bir şey aramayın..

ferad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Klx 250 D`Tracker
    Benim bildigim rodaj esnasinda tam sentetik yag kullanilir.Mineral yag cok eskilerde kalmadi mi ? en azindan yari sentetik kullanin bence

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Rodajın ne demek olduğunu düşünürseniz, özellikle ilk 1.000 km için mineral yağ kullanımının daha iyi olacağı konusunda da "heee doğru ya" dersiniz..

Alıntı abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Shell Advance SX 4 diye birşey buldum mineral mi yarı sentetik mi emin değilim
    Üzerinde yarı veya tam sentetik ibaresi bulunmayan yağ minareldir.

ugrgnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey QM200 GY
    castrol actevo mu 10-40 ? Castrol power diye biliyodum ben o 10-40ı. hatta gecen aldım benim ramzeye koydum crossa

''icindeki yag nedir bilmiyorum'' annesine güvenemiyorum

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    10w 40 mineral değil sentetiktir arkadaşlar. 20w 40 mineral dir. kafa karıştırmayın lütfen.

Motosikleti
    Arkadaslar, burada rodaj hakkinda acilmis butun konulari okudum,tabiri caizse her kafadan bir ses cikmis,sonucta birsey elde edemedim , careyi yabanci forumlari arsinlamakta buldum.Su halde sadece yag mevzu hakkinda fikir vermek gerekirse;denilen su ki, rodaj suresince kati surette mineral yag kullanilmasi gerekmekte,eger motordaki yagin turu bilinmiyorsa sentetik ya da yari sentetik olma ihtimaline karsi,yaginin bosaltilip filtresinin de degistirilmesi yonunde.

Belki ilgilenen arkadaslar olabilir,yukarida bahsedilen mineral yaglardan Castrol actevo 10w40 olarak var ama daha bakmadim,digeri shell advance sx4 10w40 olarak ulkemizde yokmus artik getirmiyormus shell, sadece 15w50 var motora uyar mi zarari olur mu bilemedim o yuzden almadim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:48 ----------

Alıntı zaferkarizma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10w 40 mineral değil sentetiktir arkadaşlar. 20w 40 mineral dir. kafa karıştırmayın lütfen.
    viskozitenin sentetik yada mineral(madeni) olmasiyla bir alakasi yok,mineral yag tamamen petrol turevi ,sentetik ise laboratuar ortaminda uretilmis daha kaliteli ve koruyucu olan yag.Eskiden sadece mineral vardi simdi ilerleyen teknoloji sentetik yaglari ortaya cikardi hepsi bu.

rodaj alışmak, alıştırmaktır. iyi mi dir kötü mü? ama; en tehlikelidir.

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    ben viskozite ile ilgili olduğunu solemedım zaten yanlış değerlendirmişsin. ama su an piyasayadakı durum bun dan ibaret.

Motosikleti
    Hocam 10w40 mineralde var sentetikte ,bulmak ise sabir ve zaman isi.shell getirmiyormus o ayri.

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yari sentetikler icine katki katilmis mineral yagdir. Cok zorda kalirsaniz kullanin bence.

muhendisane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ezbere - kulaktan dolma şifahi bilgilerle konuşan insanları dikkate almayın lütfen. İngilizceniz varsa bir yarış mekanikerinin rodaj konusunda yazdıklarını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Link: http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

"3 more words on break- in:
    NO SYNTHETIC OIL !!

Use Valvoline, Halvoline, or similar 10 w 40 Petroleum (mineral'i kastediyor) Car Oil for at least
    2 full days of hard racing or 1,500 miles of street riding / driving.
    After that use your favorite brand of oil."

Ayrıca şu konuda 21. mesajdan sonra yazılanları inceleyiniz: http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...e-resimli.html

Ben bu tekniğe göre rodajımı yaptım. En önemli aşama olan ilk 50 km'yi çok dikkatli tamamladıktan sonra 2000km boyunca sabit devirde gitmemek kaydıyla rodajıma devam ettim. 2000km boyunca Shell Advance SX 4T Şu an 3000km'deyim. Motorun çekişi ve son hızı hissedilir derecede arttı. Mekanik olarak da herhangi bir problem yaşamadım ve zerre kadar yağ kaçağı yok.
    Dükkanlarım: bit.ly/muhendisane - bit.ly/muhendisane1

''bir yarış mekanikerinin rodaj konusunda yazdıklarını dikkatlice okumanızı'' günlük hayata bulaştırma mamanızı...

muhendisane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben Kocaeli'deki bildiğim tüm motorcuların yanında birkaç sanayi sitesi de gezmeme rağmen 10w40 vizkositesinde 4T mineral yağ bulamadım malesef. Bu yüzden Shell Advance 4T 15w50 mineral yağını kullanmak zorunda kaldım. Fiyatı 12 TL idi.

Havalar sıcak olduğu için yağın kalın olması o kadar farketmedi ama kışın kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmem. Zira kalın yağ dolaşıma daha geç gireceği için özellikle ilk çalıştırmada motoru yıpratacaktır.

50 - 250 - 750 - 1250 ve 2000 km'lerde yağ değişimi yaptım. Değişim aralıkları biraz sık oldu ama rodaj döneminde motor için en sağlıklı yöntemi buna yakın sıklıkta olduğunu söylüyor uzmanlar. Yağın litresi 12 TL olduğu için de maddi olarak pek yük olmadı.

---------- Post added at 00:07 ---------- Previous post was at 00:01 ----------

Alıntı ehil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ''bir yarış mekanikerinin rodaj konusunda yazdıklarını dikkatlice okumanızı'' günlük hayata bulaştırma mamanızı...

Bu kişi yarış mekanikeri olabilir. Fakat tavsiyeleri sadece yarış amaçlı değil, her çeşit amaçla kullanılan tüm motosikletleri ve arabalar da dahil içten yanmalı motoru olan tüm taşıtları kapsamaktadır. Zira hepsinde sekman-silindir teması vardır.

Eğer hem orijinal linkteki hem de burada açılan diğer konudaki bilgileri okuma gayretini gösterirseniz mevzuyu anlayacaksınızdır.
    Dükkanlarım: bit.ly/muhendisane - bit.ly/muhendisane1

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    Valla aslinda ben yari sentetik tavsiye ederim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)