Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Büyük motor kullanmanın gerçek maliyeti

Motovento
    REKLAM ALANI
    samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    ben motoru alalı 1 ay 1 gün oldu ve 935 lira harcamışım şu an

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4. sütündaki fazlalıklar : Kişisel aksesuarlar oldukca fazla ve gereksiz. 1 motor için 3 kask ve ayrıca buğu camları olmaz. 2 Mont olmaz. . 4 Mevsim mont 200 TL Güneş vizörlü kask 250 TL Balıkcı alt üst yağmurluk nalburda 30 TL Eldivenler balaklava bot dizlik kulak tıkacı ve buğu çözücü 325 TL Toplamda : -1.003 TL

5. sütündaki fazlalıklar : Motosikletinin Kullanıcı klavuzunu muhakkak temin ediyorsun düzenli takip ederek klavudaki bakım zamanlarına uyuyorsun. Bakımın nasıl yapıldığını ve nelerin değiştiği kullanıcı klavuzunda detaylı bir şekilde verilmektedir. Yağ filitreler ve balata değişimleri çok basittir. Bunları kendin yapıyorsun ve bütün sarf malzemelerini toptan temin ediyorsun. Hem elinde sürekli yedek parça olur hemde sana düşük maliyet kazandırır. Bakımların kendin yapıyor olursan kullanacağın yağın kalitesi yüksek olur. ( Servisler varil alır ve inan bana her türlü şaibeye açık ) Benzin istsyonunda yada büyük marketlerde bugun Castrol 10w40 60-70 TL civarında. Filtreler ve balatalar yurt dışı sitelerde ve çok uygun fiyatlarda. Bakımları ve parça değişimleri senin yapman %60 ve hatta %70 daha ucuza malolur. Örneğin 3 fren balatası 330 TL olmaz OLAMAZ. Bu bakımları ve değişimler kendin yapmış olsaydın cebinde kalacak rakam yaklaşık -1.000 TL

Rakamlar yinede çok yüksek.

Büyük yada küçük şehir farketmez 15 yıllık motosikletli hayatımda öğrendiğim şu oldu. Büyük motor yada otomobil ihtiyacın yoksa almayacaksın.

Otomobilin varsa kesinlikle büyük motor almayacaksın.

250 cc Her türlü içini görür.

Hala büyük motor istiyorsan AĞLAMAYACAKSIN - HESAP TUTMAYACAKSIN.

Katılmadığım noktalar:

3 fren balatası için 330TL normal, orijinal balatayı servisten alınca normal rakam. CBF150'nin orijinal ön fren balatası 60TL, arka 60 TL. Bir motora 5 senede 3 kask az bile. Bende bir çeneden açılır, bir tam kask var. Kız arkadaşım için ayrı bir kask daha var. Kaskın ömrü zaten en çok 2-3 sene.

Ayrıca...

Hesap tutmak, hesabını bilmek "ağlamak" değildir. Asıl büyük motor isteyen iyi hesap tutmalı, ne harcayacağını hesaplamalıdır. Ben araba alırken yaptığım hesap sayesinde senede 1000TL az para harcıyorum, Fazer'ı alırken yaptığım kötü hesap yüzünden 2 senede 1000TL boşa harcadım.

Paranı saçma sapan harcamak, çarçur etmek istemiyorsan HESAP TUTACAKSIN.

arkadaşlar bende mondial drift 125 var ilk aldığım zaman motor çalışmadı karbüratörde pislik varmış ustada uğraşmadı jikleyi açtı böyle gez dedi bna bende ilk defa motor aldım ne bilim jiklenin ne işe yaradığını neyse jikleyle 20 km falan gezdim sonra ustaya götürdüm karbüratörü temizledi motor canavar gibi oldu ama motordan şıkırtı geliyor bizim arkadaşın babasıda usta motor şuan 1.500 km de hala şıkırtı yapıyor bana silindir değişcek zarar görmüş dedi jikleyle gezdin mi dedi bende evet dedim silindir gövdesi değişcek dedi bende değiştirmişken mondial roadracer 150 cc motorunumu taksam diyorum sizce uyarmı ?

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    İlahi Sinan Er.

Tank pad varsa kılıf takılmazmış : Tank pad i söktüm kılıf taktım.
    330 tl fren balatası olmazmış: Olur. Yamaha servis fiyatları budur. Orjinal yedek parça kullanıyorum. Çin malı asbestli balata kullanmıyorum.
    200 liraya mont varken neden 340 liralık mont almışım: Paşa gönlüm Revit giymek istedi...
    Kasko gereksizmiş : Hayır çok gerekli. O motoru yan yatırıp yakıt deposunu delsen 1000 Euro. çaldırsan ayrı konu. kaskosuz büyük motor kullanılmaz kanımca.

Ayrıca ben ağlamıyorum. Harcamışım, 40 bin km keyfini sürmüşüm, hala da sürüyorum.
    İşyerime alınan 1 kalemin bile hesabını tutarım, hesapsızlık sebebiyle iflas edenleri çok gördüm. Hesap tutmak iyidir, güzel bir alışkanlıktır.
    Ben hesabı ortaya koyuyorum. Büyük motorun dar gelirli işi olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Ayda 1000 lira maaşla 600+ motor alırsanız yanarsınız diyorum.
    Benim hesabımdan nasıl tasarruf edilir meselesi ayrı bir konudur. Ben harcadığımı yazdım.
    İşyerinin altında dominos piza kuryeleri yaşlı race makineleri alıyorlar, lastik parası bile aylık maaşını geçtiği için 20 gün sonra satıyorlar.
    Deeplord bunu beğendi.

samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    ben lastik değişimi için şimdiden para koyuyorum kenara açıkçası :D daha zincirinde vakti geliyo ooooOO :D

cidden fena maliyeti var bu meretlerin

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    sayılı verilen nefes tükenmekte yaşayın hayatınızı o masraf bu masraf takmayın kafanıza
    motorcrus bunu beğendi.

OGUZHANKY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VT 750 C Shadow
    Helal olsun. Ama baktığınızda masrafların çoğu birçok motor için standart masraflar gibi duruyor. Yani bu motor düşük cc li olsa şu masrafı yapmazdım diyebileceğiniz az kalem var. Ve en nihayetinde motor zevk işidir, kıyacaksın biraz =D

Motosikleti
    mr 250 destro
    gercekten buyuk motor masraflı sırf aksesuarları 5mılyarı gectı vergısı ıse 600mılyon kusur yıllık

motorcrus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cıbır
    Alıntı izmir3535 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sayılı verilen nefes tükenmekte yaşayın hayatınızı o masraf bu masraf takmayın kafanıza
    YaLnız kaLmaktan korkmuyorum da,motosikletsiz kalmaktan korkuyorum.

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    insan bunalıma girer böyle bir hesaptan sonra

scooboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6N 2013
    Kurubuz kardeşim öncelikle seni kutluyorum. Saçma sapan başlıklar yüzünden uzun süredir MT ye bakasım yoktu.
    Bu sabah kalktım.Kahvemi koydum. Yeni geldiğim arabalı seyahat marsaflarımı bir inceleyim dedim.
    Sonra işi büyütüp arabayı aldığımdan beri (24/03/2012) ne kadar ota b.ka harcamışım hesapladım.
    Neti açtım senin başlığı görünce okudum. Hevesli ve genç arkadaşlara ışık tutacaktır bu yazı.
    Gelelim benim hesaba 148binde aldığım araç şu an 161binde hafta içi köprü geçiyorum gidiş geliş 25km
    Şu ana kadar 3000tl lik benzin yakmışım (2 kez uzun seyahatim var)
    yetkili serviste ağır bakım ve tüm bakımları (Triger takımı devir daim ıvır zıvır+egzos komple) 2 kez ilkinde 850tl ikincide 1000tl
    Yeni lastik takım (petlas) 480 tl
    Kasko 1200tl
    MTV 150tl
    Cam filmi 300tl
    Köprü geçiş Ogs yaklaşık 200tl
    Şu ana kadar iç dış yıkama yaklaşık 200tl
    Radar cezası 140tl
    Valla başka bişiler de olabilir ama hatırladıklarım bunlar.
    Araç otomatik 1.4 hatcback km de şu an 300kr civarı yakıyor.
    İşe gidip gelirken 25km de 1.5 litre yakıyor 7.5 tl yani.
    Aslında değer fena değil bence.
    Bu arada hesap kitap işi için şunu söyleyeblirim. (Tic.mes.lis. mezunuyum yani muhasebe)
    Bundan önce sattığım motorun tüm benzin fişlerini bakım evraklarını sattığım kişiye gösterdiğimde
    artık motoru alması için bir şey yapmaya ihtiyacım kalmamıştı.
    Velhasıl kelam hesap kitap tutmak bence iyi bir şeydir.
    Not: Motorum için herhangi bir hesaplama yapmamamın sebebi bana verdiği hazzın madi karşılğının olmaması olabilir.
    Zaten yağ değişimi,filtre,suyu vb şeyleri kendim yapıyorum. Servisine fazla bir şey ödemedim.
    mete_han bunu beğendi.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlahi Sinan Er.

Tank pad varsa kılıf takılmazmış : Tank pad i söktüm kılıf taktım.
    330 tl fren balatası olmazmış: Olur. Yamaha servis fiyatları budur. Orjinal yedek parça kullanıyorum. Çin malı asbestli balata kullanmıyorum.
    200 liraya mont varken neden 340 liralık mont almışım: Paşa gönlüm Revit giymek istedi...
    Kasko gereksizmiş : Hayır çok gerekli. O motoru yan yatırıp yakıt deposunu delsen 1000 Euro. çaldırsan ayrı konu. kaskosuz büyük motor kullanılmaz kanımca.

Ayrıca ben ağlamıyorum. Harcamışım, 40 bin km keyfini sürmüşüm, hala da sürüyorum.
    İşyerime alınan 1 kalemin bile hesabını tutarım, hesapsızlık sebebiyle iflas edenleri çok gördüm. Hesap tutmak iyidir, güzel bir alışkanlıktır.
    Ben hesabı ortaya koyuyorum. Büyük motorun dar gelirli işi olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Ayda 1000 lira maaşla 600+ motor alırsanız yanarsınız diyorum.
    Benim hesabımdan nasıl tasarruf edilir meselesi ayrı bir konudur. Ben harcadığımı yazdım.
    İşyerinin altında dominos piza kuryeleri yaşlı race makineleri alıyorlar, lastik parası bile aylık maaşını geçtiği için 20 gün sonra satıyorlar.

Yazdıklarım seni eleştirmek için değildi. Yazının başında da dediğim gibi optimum düşündüm. 1.000 TL yede mont alabilirsin bu senin de dediğin gibi gönül işi. Kullandığın parçanın fiyatının fahiş olduğunu vurgulamak için olamaz dedim. Orjinal parçayı farklı kaynaklardan ucuza temin edilebileceğinide belirttim sanırım gözünden kaçtı.

Tabiki son cümlede senin için değildi. Yanlış anladığını düşünüyorum. Bu genel bir değerlendirmeydi. Belki daha açık yazmalıydım Yanalış anlaşıldığım için özür dilerim.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarım seni eleştirmek için değildi. Yazının başında da dediğim gibi optimum düşündüm. 1.000 TL yede mont alabilirsin bu senin de dediğin gibi gönül işi. Kullandığın parçanın fiyatının fahiş olduğunu vurgulamak için olamaz dedim. Orjinal parçayı farklı kaynaklardan ucuza temin edilebileceğinide belirttim sanırım gözünden kaçtı.

Tabiki son cümlede senin için değildi. Yanlış anladığını düşünüyorum. Bu genel bir değerlendirmeydi. Belki daha açık yazmalıydım Yanalış anlaşıldığım için özür dilerim.
    Sorun yok kardeşim. Tüm yanlış anlaşılmalar giderilmiştir.

jimpam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet sevgili gibi ya,
    bazen en tırt sevgili bile insanı üzmez mi ?
    o sevgiliden sonra yıllar geçince ve "ulan ben bunun icin mi üzüldüm? demez mi insan,"bunu bu kadar sevmem gerekmezdi" demez mi ?
    bazı motosikletler de üzer insanı,ama o üzüntünün yaşanması gerekir,üzmeyecek olanın kıymetini bilmek icin.
    bazı motosikletler de sorunsuzdur,ne dersen onu yapar,nereye istersen oraya gider.uysal sevgili gibi.
    hele bazı motosikletler vardır ki ufkunu açar insanın,ateşler ,gaza getirir,öyle bir keyif verir ki bire üç masraf edersin. ama değer.
    her motosiklet bir gün bizden gider,onunla aşkımız biter.Aşk zaten ömür boyu değil ki.
    biri gider,biri gelir
    bir önceki sevgili bizi üzdü diye yenisinden uzak mı duracağız?
    zaten motosiklet virüsü girmiş,ilacı inkar ediyoruz.
    e o zaman ?keyfini çıkaralım bir sonraki motorun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:38 ----------

olum erkeş senin gibi mi ?
    elalem crash test yapıyor,Honda'nın ki pandatest .
    180 kilo adamın altında,mini mini sibief

Cok guzel yazmissiniz nerden tanidik geldi diyordum...kendi cumlelerini kuramayip ondan bundan aldigi akillarla yasayan eksik zekali bi arkadastan duydum da bu lafi megerse sizden calmis...bi laf vardir baskasinin...gerdege girilmez diye...eksik beyinli kisiler yorumlarinizi caliyorlar bilginiz olsun...
    ...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı jimpam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cok guzel yazmissiniz nerden tanidik geldi diyordum...kendi cumlelerini kuramayip ondan bundan aldigi akillarla yasayan eksik zekali bi arkadastan duydum da bu lafi megerse sizden calmis...bi laf vardir baskasinin...gerdege girilmez diye...eksik beyinli kisiler yorumlarinizi caliyorlar bilginiz olsun...
    rica ederim,
    eksik beyinli biri benim yorumunu çalmışsa önemi yok,bu onun icin gelişme bile sayılır,en azından çalmayı becerebilmiştir

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    arkadaşlar biri bana fotoğrafı mail atabilir mi? açılmıyor da bende. şimdiden teşekkür ederim. phradrel@ gmail.com

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)