Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Sıcak havada yol tutuş sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    ihakanvardal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800, Suzuki Hayabusa gsxr 1300
    Bende kasım ayında Pilot Road 3 taktırmıştım ve gerçekten çok memnun kaldım. Islak zemindeki yol tutuşu ve durma mesafesi inanılmaz güven veriyor lakin geçen suadiye S virajına girerken arkası azcık oynadı. Ertesi gün lastik basınçlarını sabah ölçtüm ve olması gereken değerlerdeydi. Herhalde fazla yumuşak oluşundan dolayı bunu yaşattı. Günü birlik Çanakkale gezisi yapmıştım ve havalar bu kadar sıcak değilken böyle birşey yaşamadım daha fazla virajlara yatmış olmama rağmen.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ReiZzZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende Unilli var -5 derecede de 30 derecede de mükemmel yol tutuyor hem de michelin'in yarı parası.
    http://img831.imageshack.us/img831/2...1212151639.jpg
    ne kadar abi unilli

isaaras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kara Teke
    yol durumu hava durumu nem oranı asfalt sıcaklık durumu motorun virajlardaki fabrikasyon başarısı veya kaç derece kadar yatma payı lastiğin sırt deseni lastiğin taban genişliği yanak genişliği hamur kalitesi lastiğinin yük ve hız indeksi motoruna ne kadar uyumlu...... vs.......... daha çok şey yazabiliriz ama bunları f1 pilotları yapabiliyor.senin yapman gereken kendi ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmadan yol almadındır....... kazasız belasız günler dileğiyle...
    Alfist bunu beğendi.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı 94CanRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lastik ısınınca daha iyi yol tutar bunu hepimiz biliyoruz fakat temas ettiğin yüzeyin aşırı ısınması yol tutuşunu etkiliyor olabilir.Asfalt ile alakası olduğunu düşünüyorum daha çok çünkü daha yeni asfalt çalışması yapıldı bu kış ve yeni asfalt da sorun yaşamıyorum.Ama eski asfalt çok kayıyor.Yani gözlemlerim bu
    Bana garip gelen soğuk havada eski asfaltta sorun yaşamamanız ama sıcakta yaşamanız. Bence ısınan hava ile hem latiğin çok yumaşak olması hem de kalitesiz asfaltın kendini bozması sorun. Sonuç; Pirelli iyidir (reklaaam)

Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asfalt okadar ısınıyorkı lastık ısısı o sıcaklıgın uzerıne cıkamıyor . Soguk lastık etkısı yapıyor . Lastık ısınsa bıle asfalta gore daha soguk kalıyor .
    Usenmıeden bıde ornek verım barı .
    Asfalt 10 derece ıken 20 dereceye cıkan lastık sıcaktır . Ama hava 30 derece olunca asfalt 50-70 derecelere kadar cıkar ve bu durumda 40 dereceye cıkan lastık hala soguktur .
    Lastik tutunma prensibinin bu şekilde olmadığını düşünüyorum.
    #sürenadam

Alfist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 NC700 XA
    Yaklaşık 500 kilometre önce Michelin Pilot Activ taktırdım. Hem soğuk havada hem de son birkaç gündür (27-28 C sıcaklıkta) bana mısın demedi. Neredeyse hiç kayma yaşamadım, çok memnunum. İsa Aras arkadaşımızın yorumu yerinde olmuş. Bence de herşeyden önce sürücünün nasıl kullandığı önemli.
    isaaras bunu beğendi.

94CanRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Motoru yanlış kullandım ondan oldu mu diyosun kardeş

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    lastiğin tarihine ve havasına baktınız mı amortisör durumu nasıl bunlar önemli diğer bir faktörse elimizde olmayanı kireç taşıyla yol yapıldığı için zamanla kayganlaşıyor ve kopuyor altından zift çıkıyor sıcaktada asvalt erimesi dedikleri olay oluyor haliyle bir zamanlar bende kullanmıştım o lastiği ince olmasına rağmen ircten daha iyi yatıyordu!

Motosikleti
    '13 NC700 XA
    Motoru yanlış kullandım ondan oldu mu diyosun kardeş
    Yorumum size özel değildi.

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Bu dediğim zaten hep olmuyor genel olarak çok memnunum zaten biraz fazla hızlı girersin hafif oynar tamam fakat o gün neredeyse düşüyordum motoru aldığımdan beri daha önceki iğrenç lastiklerle bile böyle bir şey yaşamamıştım.Hiç beklemediğim ve hiç zorlamadığım bi anda bıraktı.Kim bilir belki de orada anlık bir yağ veya kaygan bir madde vardı ondan oldu.

Motosikleti
    '13 NC700 XA
    Bu dediğim zaten hep olmuyor genel olarak çok memnunum zaten biraz fazla hızlı girersin hafif oynar tamam fakat o gün neredeyse düşüyordum motoru aldığımdan beri daha önceki iğrenç lastiklerle bile böyle bir şey yaşamamıştım.Hiç beklemediğim ve hiç zorlamadığım bi anda bıraktı.Kim bilir belki de orada anlık bir yağ veya kaygan bir madde vardı ondan oldu.
    Tabiki ondan da olabilir. Aslında trafiğe kapalı uygun bir alanda keskin manevra, ani frenleme gibi denemeler yaparak motor ve lastiklerin limitlerini test etmek faydalı olacaktır.

Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Ya zaten genelde otoparkta motoru kitlemeden önce eğlenirim teker falan yaparım müthiş tutuş var asfaltı da güzel oranın . 7/24 motor üstündeyim ordan oraya bir daha böyle bişey yaşamam umarım.

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Bu öğlen yine kaydım...Vites geçişlerinde bilhassa.Hala neden yapıyor çözemedim.Kışın böyle şey yaşamadım.Havada çok sıcakta değil yani.

isaaras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kara Teke
    Alıntı Alfist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 500 kilometre önce Michelin Pilot Activ taktırdım. Hem soğuk havada hem de son birkaç gündür (27-28 C sıcaklıkta) bana mısın demedi. Neredeyse hiç kayma yaşamadım, çok memnunum. İsa Aras arkadaşımızın yorumu yerinde olmuş. Bence de herşeyden önce sürücünün nasıl kullandığı önemli.
    evet herşeyden önce sürücünün nasıl kullandığıdır. 50 km hızla girilmesi gereken viraja 60 km giriesen kayma sansın olur.altındaki lastik ne olursa olsun bu değişmez biraz dikkat derim

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    yolun kalitesi çok etkiliyor lastiklerinde sorun yoktur

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)