Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Lastik Ebatları - " İnch / Mertik " Karmaşası ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Arkadaşlar saatlerdir araştırıyorum fakat net bir formule ulaşamadım. Aşagıdaki fotoğraf ve çizelgeler tamamen temsilidir.

__ Atıyorum benim ön lastiğim 3.50 - R18, firmayı aradığımda 110/90-18 olur diyor ve bu kelime beni deli ediyor.

Detaylıca soruyorum, "buda olur" deyip başka bir ölçü sunduğunda, sinirlenip refleks icabı telefonu kapatıyorum

__ 3.50 inch eğer kesit genişliği ise 3,50*2,54= 88.9 mm ise bana en yakın ebat 90/X - 18 olması gerekirken durum böyle işlemiyor,

demekki başka bir durum var ortada deyip araştırmaya başladım fakat elde var "0"

__ Konuştuğum kişiler "110/90-18" dediğinde benim kesit yüksekliğimin kararını neye göre veriyor?

__ Eğer bu inch mezusu diagonal olarak ölçülüp ortaya çıksaydı, 110/90 lastik kesiti = ~5.6 inch olurdu
    __ Net bilgi sahibi olan arkadaşlardan bu durumun "formulü" nedir, aydınlatmalarını rica ediyorum
    formulunu bilmeyen fakat "kesinlikle emin olmak kaydı ile "2.50/ 2.75/ 3.00/ 3.25/ 3.50/ 3.75/ 4.00" bu inchlerin sabit metrik karşılıkları ( 110 90-18 = 90 110 - 18 gibi durumlar oluşmayacaksa) makbule geçer

Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki v-strom DL650 XT
    bende bu konuyu çok merak ediyorum. bütün lastikçiler buda olur deyip başka ölçü sunuyorlar.bu konu çözülene kadar lastik almayacağım.
    TRANSALP XL700

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Bir sayfa bulmuştum zamanında. inç bazında verilen jantlara hangi lastik genişliklerinin sağlıklı şekilde uyacağı belirtiliyordu. Yani mesela 3,5 jant için; 90, 100, 110 lastik genişliklerinin uyacağı, 4.00" jant için; 110, 120, 130 lastik genişliklerinin uyacağı belirtilmişti.

Ancak lastik yanak genişliği farklı bir durum, jant tipine doğrudan bağlı değil diye biliyorum. Misal 110/70-17" lastik; 17" janta uygun 110 genişliğinde ve genişliğin %70'i yüksekliğinde bir lastik demek. Bu 70 rakamı tam olarak %70'i belirtmiyor ama genişliğin belli bir yüzdesi kadar yükseklik olduğunu belirtiyor. Yani 70 demek doğrudan 70mm lastik yanağı demek değil.

Şimdi durum olarak, lastiğinizin ebatlarına (çap, genişlik ve yükseklik) motosikletinizin kullanım kitapçığında yazan değerlere göre karar vermelisiniz. Diyelim ki ön teker için 110/70-17" olarak geliyor orjinalinde. Siz sadece elinizdeki inç ölçüsünden belirtilmiş jantın bu genişliğe uygun olup olmayacağını kontrol edin. Ama o tabloyu şuanda bulamıyorum...
    ferdinandd ve Acil112 bunu beğendiler.
    #sürenadam

Bulent78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Kesit yuksekligi dedigin yanak kismi yanlis anlamadiysam, o da Syanur un dedigi gibi yuzde olarak olculuyor, yani 110/70/18 ise lastigin eger, taban genisligin 110 mm, yanak genisligin de 110x%70 = 77 cikiyor. Cok anlamam bu islerden ama genel olarak lastik konusunda orjinal boyutundan bir kucuk ve bir buyuk kullanabilirsin derler, eger orjinalini bulamadiysan. Yani 110-70 yerine 100-80 ya da 120-60 kullanabilirsin derler, bu durumda da lastigin arka camurluga surtup surtmedigini kontrol etmek gerekir her ihtimale karsi.
    ANGARAJ
    Whatever it is, it's better in the wind.
    Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    1 barmak = 25.4 milimeter
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    110-70-17

110 mm lastiğin genişliği
    70 mm yanak yüksekliği
    17 inç lastiğin çapı

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Şu siteyi sık kullanılanlara kaydediniz
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    110-70-17

110 mm lastiğin genişliği
    70 mm yanak yüksekliği
    17 inç lastiğin çapı
    Kaplan kral Yazdık, yanlış mı yazdık? Emin misin 70 = 70mm ??
    #sürenadam

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı İHTİYAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu siteyi sık kullanılanlara kaydediniz

Uploaded with ImageShack.us
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir sayfa bulmuştum zamanında. inç bazında verilen jantlara hangi lastik genişliklerinin sağlıklı şekilde uyacağı belirtiliyordu. Yani mesela 3,5 jant için; 90, 100, 110 lastik genişliklerinin uyacağı, 4.00" jant için; 110, 120, 130 lastik genişliklerinin uyacağı belirtilmişti.

Ancak lastik yanak genişliği farklı bir durum, jant tipine doğrudan bağlı değil diye biliyorum. Misal 110/70-17" lastik; 17" janta uygun 110 genişliğinde ve genişliğin %70'i yüksekliğinde bir lastik demek. Bu rakam tam olarak %70'i belirtmiyor ama genişliğin belli bir yüzdesi kadar yükseklik olduğunu belirtiyor.

Şimdi durum olarak, lastiğinizin ebatlarına (çap, genişlik ve yükseklik) motosikletinizin kullanım kitapçığında yazan değerlere göre karar vermelisiniz. Diyelim ki ön teker için 110/70-17" olarak geliyor orjinalinde. Siz sadece elinizdeki inç ölçüsünden belirtilmiş jantın bu genişliğe uygun olup olmayacağını kontrol edin. Ama o tabloyu şuanda bulamıyorum...
    __ Evet durum bunun gibi bişey olsa gerek Syanur, o tür bir çizelgeye ve %70 gibi bir orana bende denk geldim fakat tabloda inch ve metrik arasına birde alpha değerleri yerleştirmişti.

Acaba o Alpha değerleri yük ve hız endeksine göre %X değerini mi değiştiriyor onu birtürlü anlayamadım.

__ Amerikada cafe racer olayına giren biri, motosikletimin jant boyutları sabit kalsada bikaç yıl sonraki modellerinde atıyorum 2.75 - 18' ken 3.00 - 18 kullanılmaya başlandı,

şimdi burdan yola çıkarsam... deyip bir destan yazmış ki seçenekler atıyorum 4 iken 15 e çıkmış

2.75 - 18 ken takılabilecekler atıyorum 80-90-100/X - 18 ken yeni çıkan modellerde aynı jant kalıp üzerindeki lastik değiştiği için %X altı veya üstü kullanılabiliyorsa,
    80-90-100-110-120/X ( bu X lerde değişiyor tabi ) - 18 bunların hepsini kullanabilecekmiyim demiş, cevap gelmemiş Farklı bi durum tabi ama biyerde haklı sayılır cocuk

Zaten bu %70 sabit olsa inch olarak satılan balon gibi lastiklede var , bu tür durumlar da kafamı karıştırıyor bu sebeplerden formulü ısrarla merak etmiştim aslında,

yoksa bu çizelgelerden birini doğru kabul edip, bu olur deyip alınacak yada birebir inch üretilen lastik bulunacak ve o adamın "3.50 - 18" den çıkıp "110/90 - 18" i nereden uydurduğu öğrenilememiş olacak :/

İnanıyorum MT de bi hocamız çıkıp "2+2=4" tür diyecek

Alıntı İHTİYAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uploaded with ImageShack.us
    Abi bunun gibi hesap makinelerine göre bu bizim yeni lastiğimiz "8.5-16" mı? Yanak genişliğinin bir önemi kalmıyorsa ben ince lastik takamıyor olurum aracıma
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    @ferdi dediklerinin çoğunu anladım, yanlış anladığımı da sanmıyorum... Şu dediğim sayfayı bulursam kafandaki soruların çoğu gidecek.

O bahsettiğin adamın dediği de bir miktar doğru. 2,75" janttan 3,00" janta geçince daha geniş lastikler takabilecek. Ancak busefer de belki 80/X-18" lastiği güvenli bir şekilde takamıyacak çünkü 80 lik genişlik 3,00" jant için dar gelecek belki. Yani jant biraz dışarı taşmış olacak(gözle görülebilir olmasada). Bu da virajlarda jantın asfalta fdeğmesine sebep olabilir.

Lastik yanak genişliği ise aynı taban genişliği gibi senin motorunun kullanım amacına bağlıdır. Ve her genişlik(ve dişli, slick, enduro gibi lastik tipleri) için belli bir oranı vardır. Yani 110/150 gibi bir oran bulamazsın. Ayrıca sürat lastiği için de 130/120 gibi bir oran da bulamazsın ama arazi lastiği için 100/110 gibi bir ebat/oran görebilirsin. O yüzden diyorum ki senin lastik ebatlarını kitapçığın belirler(tabi custom bişey çalışmıyorsan...). Sonra gereken lastik genişliğine göre jant seçersin. Ve diyelim ki senin gereken lastiğin 110/70-18" olsun, bu lastiğin oturacağı jantın 2,75 mi yoksa 3,00 mı olduğuna da o bahsettiğim tablodan bakabiliriz.

Sanırım aynı şeyleri tekrarladım, ben en iyisi şu tabloyu bulayım... Bilgilerimi de tazeleyeyim, ben de karıştırmayayım.

---------- Post added at 14:27 ---------- Previous post was at 13:49 ----------

"Motorcycle rim width / tire size" diye aratınca epey bişey çıkıyor. Şunlar bilgi edinilmek için;

http://www.dansmc.com/rimwidth.htm

https://www.denniskirk.com/help_center/tire-sizes.jsp (Burada da sayfanın en altında bir chart var ama üst tarafta da bazı bilgiler verilmiş. Bilgi amaçlı koydum. Buradan görünüyor ki "alpha" denilen şey de "metric", "std inch" yada "low-profile" gibi lastik ölçüsünü belirtme birimiymiş)

http://www.savatech.eu/?Itemid=94#up (burada da bir tablo var, hatta max hızlardan bile bahsedilmiş)

Ama sanrım en kapsamlı ve aradığımız şey şu gibi;
    http://www.mtsac.edu/~cliff/storage/...Size_Chart.pdf
    Burada neredeyse tüm ebatlar için en ideal ve kabul edilebilir lastik ebatları verilmiş. Şimdi bu tabloya bakarak formül çıkarabilecek bir babayiğit var mı ?
    ferdinandd bunu beğendi.
    #sürenadam

Motosikleti
    Honda NC S

Benim gece bulduğum en yalın tablo bu mesela, yalına bak

Atıyorum "2.75 - RX" bişey sipariş ettim konuştuğum dayı bana karşılığı olarak 90/90-X öneriyor, bu tabloda 2.75 = 80/90, 60/100, 80/100 gibi okuyorum, yanlış mı okuyorum

Alpha larda olabilir gibi geliyor mesela ama neden olabilir bilmiyorum

Senin dediğinide anlıyorum ön:2.75 enduro sınıfı dersen, 60/100 gelir kapına, ön:2.75 SS dersen, 100/80 gelir diyorsun. Gerçi bu tabloda 2.75'lik genişliğinden daha alçak bi lastik te yokta neyse

Senin tabloyu insallah bulursun

Aynı anda yazmışız pardon, hemen bakıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:36 ----------

Yeni bi çizelge ve kafa pert şuan

Şimdi tablodan okuduğum YBR, CBF, CB... ... gibi motosikletlerin arka lastiği 90/90 ise arka jant genişlikleri 2.15" yani ~ 5.5 cm miş

Ve bu motosikletlere sahip kişiler için "90/90, 3.60, 3.50, 3.25" arka lastik ebatları, önerilen ve sorunsuz kullanabilecekleri ebatlarmış.

Bir tık ufak veya bir tık büyük ebatlarda sorun çıkarmama ihtimali yüksek, kullanılabilir lastiklerse eğer,

YBR,CBF,CB... sahipleri aynı ARKA janta ; 2.75, 3.00, 3.10, 3.25, 3.50, 3.60, 4.00, 80/90, 90/90, 100/90, 110/80, 110/90 ebatındaki arka lastikleri %90 kullanabilirler

Doğru mu anlamışım yoksa bu cetvel işi bitek bana mı ihtimaller dünyasının kapılarını açıyor

Motosikleti
    Honda NC S
    Burada en ideal kabul edilebilir lastik ebatları verilmiş. Şimdi bu tabloya bakarak formül çıkarabilecek bir babayiğit var mı ?
    Beyler prime time kusagına girmiş bulunmaktayız,

günde 20.000 kişinin bulunduğu, şuan bile 1.500 kişinin anlık takipte olduğu MT' de bu sorunun net formulünü verebilecek kimsenin olmadığına pek inanamadığımdan...

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Sorun hallolmadı mı ? Yani o pdf tablosu gayet açık gibi geldi bana da? Bir önceki mesajını da hiç anlamadım, sanırım senin kafa benimkinden daha karışık...
    #sürenadam

Motosikleti
    Honda NC S
    Sorun hallolmadı mı ? Yani o pdf tablosu gayet açık gibi geldi bana da?
    Bilmiyorumki Syanur, halloldu mu olmadı mı

Yani Tabloya Göre:
    YBR, CBF, CB... ... gibi motosikletlerin arka lastiği 90/90 ise arka jant genişlikleri 2.15" yani ~ 5.5 cm miş

Ve bu motosikletlerde "90/90, 3.60, 3.50, 3.25" arka lastik ebatları %100 sorunsuz kullanılıyor. ( Bana sürekli 3.50 için ilk önerilen neden 110/90' dı ozaman onuda anlamış değilim :/ )

Bir ufak veya bir büyük ebatlarda sorun çıkarmayan, kullanılabilir lastiklerse eğer,
    YBR,CBF,CB... sahipleri aynı ARKA janta ; 2.75, 3.00, 3.10, 3.25, 3.50, 3.60, 4.00, 80/90, 90/90, 100/90, 110/80, 110/90 ebatındaki arka lastikleri %90 sorunsuz kullanabilirler
    Doğru mu anlamışım
    Henüz kimseden onay gelmedi, bende engin tablo okuma tecrubemden şüpheliyim açıkçası

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    1.si 90/90 arka lastikleri var diye o söylediğin modellerin arka jantı 2.15" olduğuna emin misin? Belki 1.85", belki de 2.50" nereden biliyoruz??

2.si, diyelim ki CB nin arka jantı 2.15". Evet senin saydığın lastikler(2.75 hariç) benim gönderdiğim pdf'teki tabloya göre uygun diyebiliriz. Özellikle tablo, 3.25, 3.50, 3.60 ve 90/90 lastik ebatlarının "cuk" olduğunu söylüyor(diğerler saydıkların da uyar diyor). Yani doğru anlamışsın tabloyu.

3.sü, "( Bana sürekli 3.50 için ilk önerilen neden 110/90' dı ozaman onuda anlamış değilim :/ )" derken neyi kastettiğini anlamadım? Senin jant 3.50" mi??

Onu bunu bırak, sen arka lastik mi alacaksın onu söyle Orjinal lastiklerinin ebatları ne ise farklı, güzel bir markadan aynı ebatları sipariş et... Yoksa custom mu çalışıyosun ferdi?? (özel lastik ebatları felan )
    #sürenadam

Motosikleti
    Honda NC S
    Hiç emin değilim sadece tablo 90/90' ı 2.15 e cuklayınca, oldu bu iş diye kendimce tatmin olmuş havası yaratmışım orda haklısın

Jantım 1.85 se 90/90 ı yanlış takmış olurlar adamlar motosikletime, birde butür bi kılıf uydurdum kendimce tabi

3.50 için önerilen dediğim telefon görüşmesi yaptığım lastik firmalarının verdiği yanıtlar, 110 olur 100 ün de gideri var gibi konuşuyorlar eee 3,50*2,54=90 dı hani diyor insan

Özel lastik falan değil sadece markada 90/90, 90/80...yok diyelim bunun karşılığında "kaç inch? 18" lik lastik bakmam lazım o da olur bu da uyar değil de, net olarak öğrenmeye çalıştım nedense, maksat bilgi olsun diyesinden

Şimdi ferdi arkadaşım öncelikle soru durumunu çeşitli görseller ile desteklediğin için teşekkür ederiz.Fakat yetersizsiniz.Bu konuda aydınlatıcı bir öneri ben değil kimse getiremez.sorunuza yanıt bulduysanız ne mutlu bizlere. Mobilet severler (M.S.) olarak sonucu bekliyor olacağız ..İyi günler...

1 İNÇ 2.54 cm dir.
    2.54 cm de 1 İNÇ eder.

lastik jant arasını cm ile ölçün sonra çıkan değeri 2.54 bölün.( 2.54 cm değer 1 inç eder)

burada lastik jantın uyacağı ebatı bulduk. şimdi lastik ebatımız da şu olsun

genişlik 120, yanak 80, jant 17, olsun.şimdi burdan

120 böl 2.54 =4.72 inç lastik eder.buda kulanacağın lastik ebatı eder.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler