Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Lastik patladı...

Motovento
    REKLAM ALANI
    JetAime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motorsiklet, Seyahat, Bilgisayar
    Arkadaşlar motorla giderken lastiklerinizden biri patlarsa ne olur? Kurtarma şansı ne kadardır ne yapmak gerekir? bunların neden Full Duplex leri yok? Patlamaması için bişi yapamazmıyız? Mesela köpük falan filan var duplex lastikler için lastik bi yerden hava aldığı an sıvı kauçuk oraya gidiyor ve donuyor filan.. Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum...
    Benim icin zoru basarmak kolaydir, imkansiz ise biraz zaman alir!”

Sinan Atasoy

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2teker
    Merhaba,

Özellikle spor motorlarda duplex tabir edilen (Aslında 'tubeless' denir. Bizim lastik ustaları önce 'tublıs', sonra 'dublıs' ardından da 'dublex' yapmışlar sanırım. Tüpsüz, veya şambrelsiz demek aslında. Gerci bu iki kelime de Türkçe değil) lastikler zaten büyük çoğunluğu teşkil ediyor. Bu tubeless lastikler patladıkları zaman bütün havayı bir anda boşaltmıyorlar, yavaş yavaş iniyorlar. Eğer farkederseniz ve çoook aşırı hızlı gitmiyorsanız yavaş yavaş sorunsuz bir şekilde durmak mümkün.

Yine aynı şekilde bahsettiğin dolgu malzemeleri de bu lastiklerde kullanılabiliyor. Bazı jantlar ufak değişikliklerle bir lastik tipinden diğerine dönüştürülebiliyorlar.

Oktay

Not: Full Duplex telsiz, modem vs gibi sinyal alış verişi ile ilgili bir tabir. Aynı anda hem konuşup hem dinleyebiliyorsun demek. Mesela telsiz half duplex, telefon ise full duplex denebilir.
    (Okumadan imzalamam)

Motosikleti
    Arkadaşım açıklaman için teşekkür ediyorum, öncelikle Bilgisayarcı olduğumu söylemekte yarar var duplex in ne olduğunu biliyorum manasında, ikinci olarakda türkiyede yaşıyoruz ve ingilizce bilmeyenler tube less in ne olduğunu anlamayacaktır.. Biraz meraklı olanda zaten lastik üzerinde bu ibareyi görecektir. Sanırım bütün günü bilgisayar karşısında oturmaktan talihsiz bir şekilde full kelimesini eklemişim.. Farkında bile değilim senin mesajını okuduktan sonra tekrar kendi mesajımı okuma ihtiyacı hissettim..
    Ve 14 saati işyerinde geçirdikten sonra yazdığım bu mesaj ve senin mesajını anlama bakımından düştüğüm yanılgı dolayısıyla özür dilerim.
    Benim sorum iç lastikli lastiklerde lastik patlarsa ne olur veya nasıl önenir şeklindeydi.. Senden alabildiğim tek cevap racinglerde tubelessin olduğudur.. Yinede teşekkür eder ve tekrar özür dilerim.. cidden mantarlamış durumdayım..
    Bilgisayarcı olan ve bilgi işlemde çalışan halimden anlayacaktır...

Sinan Atasoy

Motosikleti
    2teker
    Bilgisayarcı arkadaşım,

Bu "tubeless" a "dublex" denmesi olayı benim her fırsatta laf ettiğim birşeydir. Seninle bir alakası yok yani yanlış anlama. Yazında 'forklift' lafını kullansan iki sayfa daha yazardım mesela

Bu arada sadece spor motorlarda var demek istemedim. Sanırım artık üretilen motorların çoğunluğunda tubeless lastik kullanılıyor. Daha önce ben tüplü lastik kullanırken patladığı olmuştu. Fazla hızlı gitmiyor olduğumu hatırłıyorum o yüzden yüksek hızda ne olurdu bilmiyorum, fakat düşük hızda arka tekerlek patladığı zaman "anında" farkına varıyorsunuz. Tüplü lastik oldukça çabuk boşalıyor. (Tabi delik çok küçükse daha yavaş hatta günlerce sürebilir farketmeniz) Motosikletin arkası yalpalamaya ve savrulmaya başlıyor. Sakin olup yavaş yavaş durmak lazım.

Ön teker patladığında ise ön taraf iyice "ağırlaşır". Bunu da hissetmemek mümkün değil.

Yani sanırım demek istediğim hangi lastik türü veya ön/arka olması farketmeksizin yapılacak şey sakin olmak, ani hareketlerden kaçınmak ve yavaş yavaş durmak. Bir yanlışım varsa abilerim veya tecrübeli kardeşlerim düzeltecektir zaten.

Oktay
    (Okumadan imzalamam)

Motosikleti
    Neyse bir ortasını bulduk en azından Teşekkür ederim

Sinan Atasoy

yahu benim bu konuda bir çekincem var.iç lastiksiz lastik patladımı kendi başımıza nasıl tamir edecez?iç lastik olsa yama falan yapıp el pompası ile bas havayı devam et.bu tüples midir ne halttır, tamir oluyormu.dağın başında patladı, ne yapacaz sorarım size?

Motosikleti
    özel tamir malzemesi var.. yapıştırıcı ve kauçuktan ibaret... yarık yoksa tamir etme şansın yüksek..

Sinan Atasoy

batucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bilgisayar,futbol ve motor
    yolda kalmamak için soruyorsan lastik patlamasını spreyler ver onlardan al. lastiğin içini dolduruyor köpük gibi bi şeyle.
    Herbalife ürünleri için pmden mesaj atın
    35 BTU 55

Motosikleti
    Bende onu soruyom.. iç lastikte o köpük iş görürmü? Ayrıca köpük patlamasın diye değil patladıktan sonra tamirciye kadar götürsün diye...

Sinan Atasoy

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    panik yapmamak
    ERASER WİLL COME BACK

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler