Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yamaha Ybr 125 ön fren sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    aksoyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr125 ,pulsar ns 200 , kawasaki er6n
    Merhaba arkadaşlar sabah motoru temizlerken motorumun ön tekerinin sanki zor döndüğünü farkettim ön frenler sanki diskte sıkılı kalmış gibi yani maneti bıraktığımda sanki birazcık frenliyormuş gibi zaten bi kaç haftadır motorun yakıt performansıda değişti, fazla yakmaya başladı acaba nasıl gevşetebilirim balataları bilgisi olan varsa bi yardım eli uzatabilir mi ?
    Herkesten hızlı sürmek,yalnız süreceğinin garantisidir Zonguldak-MT

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

dısk frenlerde az da olsa bı surtunme payı vardır

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    eğer motor yeniyse bırak kendi haline zamanla sürte sürte eriyecektir

Motosikleti
    sürtünme payı olurda ne biliyim sanki tutuyor gibi motoru geldi oyüzden telaşlandırdı beni motor 2006 model 34000 km

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Alıntı aksoyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sürtünme payı olurda ne biliyim sanki tutuyor gibi motoru geldi oyüzden telaşlandırdı beni motor 2006 model 34000 km
    ön lastiğin havası inmiş bence 28 bar yap
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

Motosikleti
    havasını geçenlerde tazeledim ondan olacağını sanmam

yasin_942 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Wolf SB250Ni
    fren hidroliğin en son ne zamn değişti vizikositesini kaybetmiş ise en son sıktığın kuvvet tam olarak desarj olmuyor olabilir. bu sebetden de sıkılı kalıyordur yada diskin eğrilmiştir ani sıcaklık değişimine mağruz kalmıştır vs.

---------- Post added at 22:30 ---------- Previous post was at 22:27 ----------

Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış bilgi olmasın 1 bar 14 psı dır
    YZFR 125 2011-2012 16.000 KM / SYM WOLF SB250Ni 2012-....

Motosikleti
    fren hidroliği aldığımdan beri (6000 km) hiç değiştirmedim. Bahsettiğin hidrolik fren manetinin ordaki küçük kutu şeklindeki zımbırtımı eğer oysa o dolu

varan22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2004 ybr 125
    Yakın zamanda ön teker milini söktüysen büyük ihtimal mili tam olarak sıkmasığından veya tam tersi fazla sıktığından balataların ayarı bozulmuş olabilir. Sürtünme her disk frende az da olsa vardır ama aşırısı yakıt sarfiyatını illaki arttıracaktır. Yapman gerekn motoru orta sehpaya alıp ön teker milini hafif sıkarak veya gevşeterek sürtünmeyi en az seviyeye düşürebilirsin. Tabi gevşetme derken nasıl bir sıklıkta gevşetme dememe gerek yok. İkinci yöntem ise dis freni tutan iki tane alyan bazılarında vida bu iki vidadan da hafif sıkarak ve ya duruma göre gevşeterek çok rahat ayarlıyabilirsin. Bu sıkıp gevşetmedeki tek amaç iki balatanında disk silndirini tam olarak ortalamaktır. Zaten sürtünme olan diskte sadece tek balata sürter yani ikisi birden sıkmaz.

Motosikleti
    SYM Wolf SB250Ni
    o dolu olabilir ama fren hidroliğini ömrü sanırım 4 yıldı(?). siz sanırım 2. el adınız ilk sahibide değiştirmedi ise sistemde 6 yıldır aynı hidrolik var demektir. bi ihtimal bu sebebten frenin sıkı olabilir

Motosikleti
    2004 ybr 125
    Disk fren sürtünmesinin teker basıncıyla hiç bir alakası yoktur. Lastik havası düşük olan bir motosiklet sadece sağa sola çeker. Böyle şeyler yazarken acaba bilerekmi yazılıyor.

Motosikleti
    Yakın zamanlarda hiç ön teker sökülmedi yasin_942 arkadaşın dediği mantıklı hidroliği sanmıyorum ki benden önceki değiştirmiş olsun geldi varan22 arkadaşın dediği vida ayarlarıyla bi oynayacam bakalım olmazsa hidroliği deneyecem oda olmazsa motorcuya götürürüm artık.

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    havayla balatanın ne alakası var :D vala fena güldürdün beni knk saol ya :D
    ya benim ön frende cok sertti tutmuyodu üst manyetigi söküp temizledim biraz zorladı ama şimdi zımba gibi tekerin rahat dönmesi lazım balatamı yeni acaba bi fren hidrolik vidasını ac bak aşşayı hiç söküp dagıtmadım vala bilmem ki
    Motosiklet mucidi

Motosikleti
    2004 ybr 125
    Ön tekeri hiç sökmemen mildeki vidanın gevşemiyeceği anlamına gelmez. Dediğim gibi orta sehpaya al önce tekeri bir çevir daha sonra mildeki somunu sıkıp tekrar çevirdiğinde ilk çevirdiğinle aynı olmadığını ve benim ne demek istediğimi anlıyacaksın ve bir tavsiye ön veya arka mil fark etmez fiberli somun kullanman daha güvenilir olacaktır

Motosikleti
    teşekkür ederim arkadaşlar yarın bununla uğraşacağım bi sonuca varırsam burda paylaşacağım.

Motosikleti
    Bugün ustaya gösterdim motoru ön frenlerin sıkışmış olduğunu söyledi tornavidayla düzeltti fakat başıma başka bi olay geldi garip komik bi olay motorun yağını değiştirecektim kendim shell'in 10w 40 helix diye yağını aldım yağ koyma yerini açtım sonrada tapayı açmaya çaşıştım fakat alttaki tapayı bi türlü açamadım sinirlendim dedim ustaya açtırır orda değiştiririm dedim at atladım motora sonra giderken birden vizöre birşeyler sıçramaya başladı sonra aynı şeyler göstergelerede sıçradığını gördüm nerden geliyo diye sağa sola etrafa bakarken bide ne göreyim motor şapur şupur yağ koyma tapasından ya atıyo hemen çektim sağa gülermisin ağlarmısın halime öyle bön bön baktım kendime üstüm başım perişan oldu sonra sıktım tapayı devam ettim yoluma çok şükür kazasız belasız bugünü de atlatık :D

Motosikleti
    SYM Wolf SB250Ni
    geçmiş olsun olur ara sıra öyle unutkanlıkar. motoru kitlemeden varmışsınız ya önemli olan bu

imza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 ybr 125 & 2014 ybr 125
    120.000 km'deki ybr'min on fren balatasi 4 defa degisti bunun disinda sorun yasamadim. ki zaten bu da sorun degil.

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Alıntı imza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    120.000 km'deki ybr'min on fren balatasi 4 defa degisti bunun disinda sorun yasamadim. ki zaten bu da sorun degil.
    Kaç model ybr niz resim varmı..başka neler değişti yada şu an değişmesi gerekiyor..Hiç yolda kaldınız mı..motoru ticari amaçlımı kullanıyorsunuz yoksa bunlar bi çelişkimi bu 5inin cevabini istiyorum
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

Motosikleti
    Merhaba arkadaşlar aynı topic üzerinden bi sorunuma daha çare ön frenleri kontrol ettirirken arka balataları da değiştireyim dedim aldığımdan beri hiç değiştirmemiştim zaten fiyatı da ucuz 20 lira gibi bişe değiştir gitsin dedim fakat şimdi de ön fren sağlam bu seferde arkalar sıkıyor ustaya söledim o normal açılır o dedi arka fren ayar yerine baktım sonunda zaten en sona getirmiş yani en boş olması gereken ayarda fakat pedalda bile çok az basılacak boşluk var tekerlek sıkıla sıkıla gidiyor gercekten bu normal mi yani zamanla mı açılacak bana baya bi garip geldi 20 km felan yaptım açılsın diye öyle açılma felan yok hala aynı boşa aldığımda motorun kendi hızıyla cok hafif meyilde gitmesi hatta hızlanması lazımken yavaşlayıp duruyor motor bi fikrinizi söylerseniz sevinirim :(

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)