Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu

Motosiklet Çantalarının Ruhsata İşlettirilmesi Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    acil allah bin türlü belalarını versin adama 72 tl kesmişler
    # motosikletle.blogspot

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Yazık günah, diycek bişey bulamıyorum
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    arka çantayı çıkardım, 2 tane 30 küsür litrelik yan çanta ile geziyorum.

bir tarafta tamir malzemeleri, diğer tarafta korumalarım.

e peki kaskımı nere sokacağım arkadaş? marketten aldığım malzemeleri nereme sokacağım?

neyse sakinim...

Motosikleti
    Demir At
    Alıntı Tsubasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    acil allah bin türlü belalarını versin adama 72 tl kesmişler
    birazdan beddua nın vol.2 si geliyor
    az geldi bu deşarj olamadım
    # motosikletle.blogspot

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Hususi motosikletlere ceza yazamazlar, en azından aşağıdaki yazıda bu anlaşılıyor.

"Ev ve işyerlerine sipariş veren müşterilere hizmet amacıyla kullanılan motosikletlerin arka şasisi üzerinde bulunan taşıma kutularının,tadilat kapsamında olup olmadığı ve bu hususun araç belgelerine işlenip işlenmeyeceği konusunda Genel Müdürlüğümüze müracatlar olmaktadır..

Konu hakkında Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan görüş sorulmuş olup,ilgili Bakanlık'tan alınan ilgi sayılı cevabi yazıda: "28.11.2008 tarih ve 27860 sayılı Resmi gazetede yayınlanan "Araçların imal,tadil ve montajları hakkındaki yönetmelik (AİTM)"in Ek 4.ünde tadilat: "Bir araç üzerinde imalatından sonra veya hizmet süresinde,aracın niteliğini değiştirecek şekilde yapılan işlem tadilattır"..şeklinde tanımlandığı..

AİTM yönetmeliği kapsamında Türk Standartlar Enstitüsü'nden alınan görüşler ve Bakanlıklarınca yapılan değerlendirmeler neticesinde,sözkonusu motosikletlerin arka şasisi üzerinde yer alan taşıma kutularının,aracın niteliğini değiştirmesinden dolayı,ilgili mevzuata göre tadilat projelerinin hazırlanarak onaylanması ve bu tadilatların araç tescil belgelerine işlenmesi gerektiği" bildirilmiştir.

Motosikletlerin arka şasisi üzerine taşıma kutusu montesi yapıldığına dair tadilat projesinin ibrazı ve muayenesinin yaptırıldığının anlaşılması halinde,yaptırılan tadilatın aracın belge ve bilgisayar kayıtlarına işlenmesini, yapılan kontrollerde motosikletler üzerinde bulunan taşıma kutularını belgelerine işlettirmediği tesbit edilenler hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 32.maddesine göre işlem yapılmasını,
    Rica ederim..

İsmail Baş
    Emn.genel müd. a
    Emn.Gen Müd.yrd. V.
    1.sınıf Emn.Müd.-

http://imageshack.us/f/854/68641520.jpg/
    ANGARAJ

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    bizim arkadaşa'da ceza kesmişler 72 tl,O da sinirden hakaret etmiş polis memuruna,mevzu biraz daha uzamış.
    motosiklet üzerinde orjinalinden harici takılan hertürlü ekipman cezaya tabi imiş polisin söylediği.
    geçen hafta bizim arkadaşı gözümüzün önünde polis durdurdu (toplum polisi ) gündüz farlarını sordu,sonra evrakları aldı dedi trafik ekibi çagıracağım.bekliyoruz sonuç ne olucak diye trafik polisi geldi gündüz farlarından 72 tl ceza kesti bunları sök dedi buyrun burdan yakın neye ceza keseceklerini şaşırdı polisler.
    ama işin aslı başka sene sonu yaklaşıyor devlet açığını kapatmaya çalışıyor,en kolay yoluda vatandaşa giydirmek tabi
    YÖRÜK bunu beğendi.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

atiTheSun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E Beyaz'2012
    Karayolları trafik kanununun 32 maddesi gereği, motorda yapılan her türlü tadilat vs. ruhsata işlettirilmek zorundadır. Bende dün bir trafikçiye sordum, dedim arka çantaya ceza yazılır mı bu maddeden diye. Yazılır ancak biz yazmıyoruz, bu motorla özdeşleşmiş birşey, kimseninde yazdığını duymadım dedi. Peki dedim, forumda böyle bir durum konuşuluyor. O da dedi ki, bi sıkıntı yaratmıştır o arkadaş, mahkemede haklı olamayacağı ve kendisine uyarı niteliği taşıyacak en düşük ceza kesilmiştir. (Örneğin trafikte tehlike saçmıştır, ordan ceza yazılsa mahkemede çürütebilir ama arka çantayı çürütemez gibi). 32 maddeyi genelde aracın şasisinde değişiklikte, motorun gidişinde değişiklik yapacak eklemelerde, egsoz gibi şeylerde yazarız dedi. Hatta egsozda 32. maddeden 72 lira ceza biz yazarız, İl çevre müdürlüğüde 850 lira ceza yazar dedi.

Ceza kesilirken orda değildim, ne oldu, neden oldu bilmiyorum. Üstelikte bu yapılan kimsenin karşılaşmadığı bir durum. Başka şeylerde olabilir, konuyu açan o kızgınlıkla bu gibi detayları da atlamış olabilir. Bir grup arkadaş, tırnak içine alarak söyleyim "muasır medeniyetler seviyesinin medeni gençleri", kocakarı bedduaları etmeseler daha iyi olur. Hem polis genel olarak iyi niyetli olmasa, bu kadar motor kalmaz ortada. Biz polisin iyi niyetini değil, işini iyi yapmasını isteyelim. Yoksa gündüz farı niyetine evde yaptığım, açısını ayarlamadığım, ışık şiddetini belirleyemediğim nice gündüz farları ile geceleri milletin canına okur, koca koca pizza çantaları ile trafikte hem kendime hem diğer araçlara sıkıntı verebilirim..

eralpt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motosiklet, kamp, bilgisayar
    Ybr nin fabrika çıkışında taşıma demiri var zaten onun amacı da oraya çanta takmak. Fabrika çıkışı bulunan bir şey tip onayından gecmisse polis hiç bir yaptirimda bulunamaz. Tıp onayından geçmeyen aracı ithal edemezsiniz. Bakanlık bu araca trafiğe çıkabilir diye onay verip ithaline izin verdiyse polis hiç bir yaptirimda bulunmamali. Benim anladigim pizza scooterlarinda motorla nerdeyse aynı boyda motorun bütün teknik ve denge yapısını bozacak saseye demirler eklenerek konulan gıda taşıma çantalarına karşı yaptırım. Ben az önceki sayfadaki içişleri Bakanlığının yazı fotoğrafını telefona kaydettim eğer polis bir şey derse bak kardeşim içişleri Bakanlığının yazısı burda, ev ve işyerlerine servis yapan paket motosikletleri icin geçerli. Hususi motosikletleri kapsamaz diyecegim

Motosikleti
    Honda CRF1000L
    Selamlar,

Yazıyı az önce dikkatlice okudum. Düzgün ifade ettiğimiz ve yazı yanımızda bulunduğu sürece problem çıkacağını düşünmüyorum. Yazıda hangi motosikletlerin bu konuya tabi olduğu net bir şekilde yazıyor. "AİTM Yönetmeliği kapsamında Türk Standartları Enstitüsünden alınan görüşler ve Bakanlıklarınca yapılan değerlendirmeler neticesinde, SÖZ KONUSU MOTOSİKLETLERİN arka şasisi üzerinde yer alan..." diye bahsediyor. Bu ilk paragraftaki "ev ve iş yerlerine sipariş veren müşterilere hizmet maksadıyla kullanılan motosikletlerin..." kısmına işaret ediyor. Buna istinaden uygun bir dille anlattığımızda ve yazıyı gösterdiğimizde sorun yaşamayız diye düşünüyorum.

İyi günler,
    Sertan Karamollaoğlu

Motosikleti
    Demir At
    Alıntı atiTheSun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karayolları trafik kanununun 32 maddesi gereği, motorda yapılan her türlü tadilat vs. ruhsata işlettirilmek zorundadır. Bende dün bir trafikçiye sordum, dedim arka çantaya ceza yazılır mı bu maddeden diye. Yazılır ancak biz yazmıyoruz, bu motorla özdeşleşmiş birşey, kimseninde yazdığını duymadım dedi. Peki dedim, forumda böyle bir durum konuşuluyor. O da dedi ki, bi sıkıntı yaratmıştır o arkadaş, mahkemede haklı olamayacağı ve kendisine uyarı niteliği taşıyacak en düşük ceza kesilmiştir. (Örneğin trafikte tehlike saçmıştır, ordan ceza yazılsa mahkemede çürütebilir ama arka çantayı çürütemez gibi). 32 maddeyi genelde aracın şasisinde değişiklikte, motorun gidişinde değişiklik yapacak eklemelerde, egsoz gibi şeylerde yazarız dedi. Hatta egsozda 32. maddeden 72 lira ceza biz yazarız, İl çevre müdürlüğüde 850 lira ceza yazar dedi.

Ceza kesilirken orda değildim, ne oldu, neden oldu bilmiyorum. Üstelikte bu yapılan kimsenin karşılaşmadığı bir durum. Başka şeylerde olabilir, konuyu açan o kızgınlıkla bu gibi detayları da atlamış olabilir. Bir grup arkadaş, tırnak içine alarak söyleyim "muasır medeniyetler seviyesinin medeni gençleri", kocakarı bedduaları etmeseler daha iyi olur. Hem polis genel olarak iyi niyetli olmasa, bu kadar motor kalmaz ortada. Biz polisin iyi niyetini değil, işini iyi yapmasını isteyelim. Yoksa gündüz farı niyetine evde yaptığım, açısını ayarlamadığım, ışık şiddetini belirleyemediğim nice gündüz farları ile geceleri milletin canına okur, koca koca pizza çantaları ile trafikte hem kendime hem diğer araçlara sıkıntı verebilirim..
    bedduanın kralını ederim
    ben 155 i arıyorum egzosu delik bir zipidi var diyorum
    adresi alıyorlar geliyorlar cocugun motorunda plaka yok her türlü ehliyet yok egzos fabrika bacası gibi acık eşek gibi anırıyor
    adamlar cocugun manavında oturuyorlar ve hiç bi işlem yapmıyorlar
    ve ben bunu ispatlıyorum camerayla götürüp emniyet müdürüne veriyorum
    o cocuk hala motorla aynı yerde takılıyor..
    daha nice bu tarz olay anlatırım sana ...
    ehliyetsiz olan o kadar adam var ki sen ben azınlıkız trafikte
    plakasız o kadar adam var ki ceza yemeyen takılan gezen tozan kafa ütüleyen
    dün forumda birisi yaya kaldırımına park etti diye ceza yemiş (yaya kaldırımı türkiyede esnafa ek alan . arabalara park yeridir normalde)
    bu kadar insana polis tarafından hiç bir ceza uygulanmıyorken
    benim arkamdaki 20 litre olan cantam mı sıkıntı oluyor?
    içinde ben bunum damacana su tüp mü taşıyorum sanki?
    arkadaşlar mantıklı olalalım biraz
    pizzacı ve bunu iş hizmet olarak kullanana uygulanıyorsa ceza haklıdır diyorum yapsınlar..
    ama parayı kimse sokakta bulmuyor
    72 tl bugun bi insanın 2 3 günlük çalıştıgı ücret
    # motosikletle.blogspot

ga85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR REPSOL 2016
    Alıntı MotoGT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emniyet Genel Müdürlüğü pizza, kurye firmalarına çantalarını ruhsata işlettirilmesine dair yazı gönderildiği söyleniyor. Aksi takdirde trafik kontrollerinde parka çekilecekmiş.Doğruluğu var mıdır? Doğru ise bu durum bizim motosikletler için geçerli olacak mı? Bu konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar varsa bizi bilgilendirirse sevinirim.
    Hepsi icin gecerli. Muayeneye gonderiyorlar . Ceza kesiyorlar. Plan proje ile ruhsata isletilecek

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Çok fazla kafanızı yormayın derim.Sizce yasaklı 30 Ağustos'un rövanşı olabilirmi acaba bu?
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Motosikleti
    Demir At
    şimdi trafik polisine sordum
    ticari amaclı kullananlar için dedi
    pizzacı tüpcü sucu kurye için dedi
    tehlikeli diye böyle bi uygulama getirildi dedi..
    kendi cantamı gösterdim sıkıntı yok dedi
    sanırım polislerin de işin ne oldugundan bilgisi yok
    # motosikletle.blogspot

EGM ye mesaj attım. hiç bir ticari amaç olmadan kullandığımız motorsikletlerimizin arkasına 20 litre ile 52 litre arasında top case takarsak herhangi bir cezai işlem olur mu?

Motosikleti
    Demir At
    sanki motorun arkasına romörk baglıyoruz sacmalık başka bişi değil
    # motosikletle.blogspot

Alıntı Tsubasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanki motorun arkasına romörk baglıyoruz sacmalık başka bişi değil
    egm'den yanıt gelsin hele bir de

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Madalyona hep ön yüzünden bakarsanız resmin tümünü görmek imkansız olur.
    motorlarını panayır eşşeği haline sokan, 125 cc motorun arkasına 47lt top case takan. ön farın yanına sis+ yedek farlar takıp bilmem kaç bin lümen ışık üreten. Bizler değilmiyiz. hatta bu resimleri burada paylaşıp nasıl olmuş diye sorup.. biz ne gerek vardı diyince .. zaten ne anlarsın sen den başlayıp her türlü hakareti sıralayan yine bizler değilmiyiz..

Ne olacaktı.. kanun ona ayrı bana ayrı çıkmazki.. adam o panayır eşşeği kılıklı ışıkları sök dedimi. fabrika çıkışı ışıklar hariç ne varsa sökeceksin
    Çanta yok dedimi isyan etmeyeceksin sökeceksin .. Apaçiler sağolsun .

Motora çanta ne zaman lazım ?
    Uzun yolda ..

Daha geçenlerde bişr arkadaş top case i ledlerle donatmış. içine ses sisteminide gömmüş . amaç dışı kullanıyor çantayı ..bence çok bile dayandılar.

Ne o pizza çantaları ya .. görsel kirlilik . 100 lt pizza çantası .. bağlantıları tam Allah"lık .. motor bir geçiyor takuduku tukuduku bide tam gaz ..

siz bu saydıklarıma ne kadar daha göz yummalarını bekliyodunuz.

72 tl bence az .. bağla motoru fabrika çıkışı ekipmanları takana kadar trafikten men et..

işallah birde şu eksoslara el atarlarda tam rahatlarız ..
    atiTheSun ve hercul3367 bunu beğendiler.
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    benimde duyduğum tüm motosikletler için geçerli ama çoğu motosiklet'in bagaj demiri orjinal ve fabrika çıkışlı zaten.bi tadilat yapmıyosunki,sadece çanta takıyosun.ona bakılırsa arabalar'a takılan spoiler,çelik jant vb... şeylerede yazılması gerekmiyormu?
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA
    BU YAZIYA GÖRE motor yapılırken fabrikanın verdiği teknik proje haricinde takılan her şey çanta ,sis farı ,ledler tüp gazlar ,renk değişimleri ni taknik tadilatla yapıp rusata işletmek zorundayız .

ama bu uygulanırmı uygulanmaz ancak işini tam yapan memurlar yakaladığında cezayı keser.
    ticari müesseseler pizza vs veya tehlike arz eden motorun dengesini bozacak kadar büyük hacimli çantalar ve yüklemelere müdahale ederler etmeleride gerekir.

kuryeler çantaları depo ustünde götürürler uygunmu degil kendilerini sıkıntıya sokarlar ve onların zarar görmesi bizide üzer bunları engelemek için memurların görevini yapmasıda hoş karşılanmalı
    aslında bu brokrasiye gerek yok polisin tehlikeli araç kullanmak maddesini uygulaması var zaten yolda aralara girenleri devamlı şerit değiştirenleri uygunsuz yük taşıyanları plakasızları sesle rahatsız edenleri ceza kesebiliyor
    yakaladığında kesmeside gerekir .
    yapmamak lazım kendimize ve kimseye zarar vermeye hakkımız yok .
    ceza sinirimizi bozuyor belki bazı cezalarda mükafat gizlidir diyorum
    Barış Şuşut bunu beğendi.

ga85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR REPSOL 2016
    Alıntı gv650i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BU YAZIYA GÖRE motor yapılırken fabrikanın verdiği teknik proje haricinde takılan her şey çanta ,sis farı ,ledler tüp gazlar ,renk değişimleri ni taknik tadilatla yapıp rusata işletmek zorundayız .

ama bu uygulanırmı uygulanmaz ancak işini tam yapan memurlar yakaladığında cezayı keser.
    ticari müesseseler pizza vs veya tehlike arz eden motorun dengesini bozacak kadar büyük hacimli çantalar ve yüklemelere müdahale ederler etmeleride gerekir.

kuryeler çantaları depo ustünde götürürler uygunmu degil kendilerini sıkıntıya sokarlar ve onların zarar görmesi bizide üzer bunları engelemek için memurların görevini yapmasıda hoş karşılanmalı
    aslında bu brokrasiye gerek yok polisin tehlikeli araç kullanmak maddesini uygulaması var zaten yolda aralara girenleri devamlı şerit değiştirenleri uygunsuz yük taşıyanları plakasızları sesle rahatsız edenleri ceza kesebiliyor
    yakaladığında kesmeside gerekir .
    yapmamak lazım kendimize ve kimseye zarar vermeye hakkımız yok .
    ceza sinirimizi bozuyor belki bazı cezalarda mükafat gizlidir diyorum

Cok dogru.
    Motorun net agriligi ve tasiyabilecegi yuk kapasitesi degisiyor. Ruhsatta net ve yuklu agirliklar degisecek.
    Toplam yuklu agirliktan diyelim 250kgdan 350kg'a cikartiyorsun. Ama neye gore.
    Sanayi bakanligi da diyor ki; teknik acidan uygunlugunu yetkili muhendisin onayi ile cizilmis proje ile tadilata girmesi gerektigini bildiriyor.
    Emniyet ise tadilat oldugundan ruhsata isletilmesi gerektigi kanaatinde.
    Cezayi kesip muayeneye gonderiyorlar. Teknik acidan kusur oldugu icin muayene istiyorlar tekrardan.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler