Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Motorda alkol promil sınırı

Motovento
    REKLAM ALANI
    infernox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Versys
    Biri uyuşturucuyu sormuş.
    kanunda Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3.600 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi beş yıl süreyle geri alınır. Bu kişiler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanır.
    Yani hapis cezası var. Bazı trafik ekiplerinde uyuşturucu ölçüm cihazı var. Olmasa bile hastaneye kan testine gönderir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alkollü olarak araç kullanan sürücülerle ilgili, hususi otomobil sürücüleri 0,50 promilin üzerinde, diğer tüm araç sürücüleri için ise 0,20 promilin üstünde araç kullandığında, alkollü araç kullanmaktan işlem yapılır.

Kanunen durum bu.
    berkturk ve maktama bunu beğendiler.

Bu konuda ben doğru olduğunu düşünmüyorum ama alkollü çok kullandım.Sonuçta insanın alkol eşiği promile göre değil psikolosine göre kendin belirlersin.Kendimi iyi hissetmiyorsam binmem ama iki duble içtim diye taksiye de binmem
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Çağdaş şen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda ben doğru olduğunu düşünmüyorum ama alkollü çok kullandım.Sonuçta insanın alkol eşiği promile göre değil psikolosine göre kendin belirlersin.Kendimi iyi hissetmiyorsam binmem ama iki duble içtim diye taksiye de binmem
    Alkol alan herkes senin gibi düşünüyor.
    Sonrası malûm!

İki duble 4 kadeh demek, buda 17.5 santi litre, yada bizim tabirle bi ufağın yarısı demek.
    1 saat içerisinde içildiğini ve senin 70 kilo civarı olduğunu farzetsek kanında ~1 promil alkol var demek olur.

içkiye ne kadar dayanıklı olduğun ile alkolün reflesklerine etkisi alakasızdır. Değil insan, ayı dahi olsan 2 duble sonrası reflekslerin, karar verme, harekete geçme hızın çıplak gözle farkedilebilecek oranda yavaşlar.

Eğer yaşadığın şehir istanbul ise değil motor, bisiklet dahi kullanmanı tavsiye etmem. Tabi karar komple sana ait.

Not: İçkiciyi özellikle rakıcıyı severim ama seni sevmedim.
    Not2: Çabuk sarhoş olmamak karaciğer ve beynin artık alkolü sallamaması demek, göz, kulak, ve diğer motor fonksiyonlarınla bir alakası yoktur. Yinede beyin gözden, kulaktan aldığı veriyi işlemekle mükelleftir. gelen veri bozuk olduğunda çıkan veride muhtemelen bozuk olacaktır.

Bi kız vardır, tek kadeh bayıltır,ama 5 kişisinizdir muhabbet vardır, sabaha kadar 70lik devirirsin bi nane olmaz sanarsın. gerçek öyle değildir.

Dostum günaydın seversin sevmezsin saygı duyarım.Kendi görüşümü yazdım.Ben öyle içerim böyle içerim asla sarhoş olmam gibi ilk okul bir muhabbeti yapmıycam. Madem rakıyı seviyorsun iki duble rakı ortalama bir rakı masasında min.3-4 saaate içilirse - ki haftada 4 gece rakı içen biri olarak - gazoz etkisinden başka etki etmeyeceğini bilirsin sana bilale anlatır gibi anlatmama gerek yok diye düşünüyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    motosiklette alkol sınırı 0,20 promildir.
    Ancak kişisel olarak motosiklet kullanırken az ya da çok alkol kullanmak doğru değildir.Geçmişte uzun yollarda molada yemekte bir küçük bira icerdim ama ne kadar kondusyonlu olursak olalım,uzun yol yapanı o kadar bira bile olumsuz etkilediğinin söylemek isterim.fiziksel yorgunluk üzerine az miktarda alkol dahi tahmin edilenden fazla etki yapar.Muhtemel bir tehlike anında keşke o 33 lük birayı içmeseydim dememek icin uzun süredir sadece maden suyu ile idare ediyorum.
    hsn01 bunu beğendi.

Alkollüyken reflekslerin yavaşlamasının yanında alkolün verdiği rahatlık ve özgüven ile gaza gelme durumu da söz konusu olabiliyor.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    motosiklet sürdüm süreli alkole olan düşkünlüğüm azalmıştır sırf sakata gelmemek adına, alkol kontrolünü destekliyorum.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

plegus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Kawasaki Ninja 650 R
    Yusuf>Alkol

Yani, 1 defa alkollü (yalan yok çakırkeyif) motosiklet kullanmak ZORUNDA kaldım. Saat gece 2.30 civarıydı. Bağcılarda arkadaşımın evindeydik. Gecenin köründe aklıma geldi, kedinin mamasını sabah koymayı unutmuştum. Kedi açlıktan bayılmasın diye o saatte o kafayla çıkıp Göztepe'ye geldim. İnanır mısınız hayatımın en güvenli sürüşüydü. Korkumdan 40'ı geçmedim ve yol 45 dk'dan uzun sürdü. Yumurta kapıya dayanınca yapacak bir şey yok. Buradan da günah çıkartmış olayım.
    Volkan76 bunu beğendi.

Arkadaş zaten bu memlekette her şeyin uçlarını konuşmasak olmuyor.Maksat tartışmak değil maksat polemiğe girip deşarj olmak.Alkolü araç kullanmak doğrudur diye kimse bir şey söylemiyor net olarak anlaşılsın.Ama bir bira içmişsin yada etin yanında şarap yuvarlamışsın hadi iki duble rakı içmişsin aman araba kullanma aman motora binme.Bakın bir birayla kaza yapan olabilir mi olabilir.Bu o kişinin araç ne ise onu kullanmayı bilmediğini gösterir yada kendisini bilmediğini.Abartmaya gerek yok.Her şey dozunda güzel.Alkol almakta,hız yapmakta,yemek yemekte.
    tozluklu bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Arkadaş zaten bu memlekette her şeyin uçlarını konuşmasak olmuyor.Maksat tartışmak değil maksat polemiğe girip deşarj olmak.Alkolü araç kullanmak doğrudur diye kimse bir şey söylemiyor net olarak anlaşılsın.Ama bir bira içmişsin yada etin yanında şarap yuvarlamışsın hadi iki duble rakı içmişsin aman araba kullanma aman motora binme.Bakın bir birayla kaza yapan olabilir mi olabilir.Bu o kişinin araç ne ise onu kullanmayı bilmediğini gösterir yada kendisini bilmediğini.Abartmaya gerek yok.Her şey dozunda güzel.Alkol almakta,hız yapmakta,yemek yemekte.
    Aferin, ne guzel mantik kuruyorsun. Bir bira -> etin yaninda sarap -> iki duble raki + bir de motor, taksiye para mi verecegim... Oh ne guzel valla. Ondan sonra kaza haberini gordugumuzde biz de uzulecegiz, "Turkiye'de motorlari hic farketmiyorlar" diyecegiz.
    Bir aksam lutfen evinde "iki duble" ic, sonra da kapi onunde fren mesafeni olc. Eger motordan ucmadan bunu yapabilirsen sabah bir daha olc. Ondan sonra "psikolosin" mi belirliyor yoksa kimya ve biyoloji mi belirliyor hep beraber goruruz.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 Ns
    arkadaşlar biraz yazılarınızı okudum da kimse bir şey bilmiyor.3 ay önce motor üstünde ehliyetimi kaptırmış olarak 2015-2016 itibariyle söylüyorum motosiklette yasal sınır 20 promildir otomobilde 50 promil.taksimde çevirmede 45 promil alkollü çıktım ve ehliyetimi aldılar ki ben 4-6 ayda tek tük içen biriyim sarhoşluğum sıfır dereceydi 65 kiloyum.1 bira+votka +1 saat = 45 promil.beraber gittiğimiz,benden fazla olarak viski içen arkadaşım 18 promil çıktı ona bişey yapmadılar.benden 30 kilo fazla ve içki üstüne yediği,içtiği alkolsüz şeyler o derece etkiliyor yani temiz havada derin nefesler alın benim gibi ağız yüz kapayıp motora binmeyin.size tavsiye 50cl 1 bira bile içseniz bittikten en az 1 saat sonra trafiğe çıkmayın.başıma gelmez demeyin ben de öyle diyodum motora promil mi üfletilir demeyin ben yandım siz yanmayın
    bindiregandi bunu beğendi.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Motosiklet ve ticari araçlarda alkol siniri 0.20 promildir.Yani bir bira bile içsen ehliyeti verirsin.

Motosikleti
    suzuki intruder m800
    Yaz sicaginin öğleden sonra başlanan birasi, akşam sohbetlerinin, dost meclislerinin sohbeti tatlandiran rakisi, dünya klasiği martinisi, margaritasi, black russian,i. Asla Şişede durduğu gibi durmayan ama içimi çok keyifli şarabı ve tabi ki; scotch, irish ve bourbon u ile efsanevi viskisiyle alkol bir kültürdür, keyiftir.
    Trafikte alkole hayir, ama hayatin içinde alkolün keyfini iskalamayin.
    braveguy ve birbilent bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet ve ticari araçlarda alkol siniri 0.20 promildir.Yani bir bira bile içsen ehliyeti verirsin.
    Maalesef yanlis, ticari araclarda alkol siniri 0, yani asla alkol kullanamazsiniz ticari arac kullaniyorsaniz. Yasanin yeni halini okumadim, ancak 2918 sayili kanunun 97. maddesi bunu acikliyor.

http://www.trafik.gov.tr/Sayfalar/AlkolluAracKul.aspx

"Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir. "

Yazilmamis ancak hususi otomobiller icin 0.50, digerleri icin 0.20 sinir deger sizin de belirttiginiz gibi.

1 bira fazlasına gerek yok.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Alıntı plegus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yusuf>Alkol

Yani, 1 defa alkollü (yalan yok çakırkeyif) motosiklet kullanmak ZORUNDA kaldım. Saat gece 2.30 civarıydı. Bağcılarda arkadaşımın evindeydik. Gecenin köründe aklıma geldi, kedinin mamasını sabah koymayı unutmuştum. Kedi açlıktan bayılmasın diye o saatte o kafayla çıkıp Göztepe'ye geldim. İnanır mısınız hayatımın en güvenli sürüşüydü. Korkumdan 40'ı geçmedim ve yol 45 dk'dan uzun sürdü. Yumurta kapıya dayanınca yapacak bir şey yok. Buradan da günah çıkartmış olayım.
    Aklına o durumdayken gelmeyecek şeyi hatırlatmış, taksiyke gideceğine motosikletle o saate gitmişin. Güvenli sürdüğünü düşündürmüş. Belki sonradan nekadar yanlış birşey yapığının farkına varıp, hala unutmamışsınız. Banada ilk ve sade bir kez öyle saçma bir olay yaşattı. Ondan beri araç ve alkohol tövbe.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

Yurtdışındayken, mekanda yarım şişe baccardiden sonra gece, ev 300 metre ilerdeyken, arabayı (Toyota MR2) uzakda kalmasın diye, arabayla gideyim derken, 360derece yerimde d{nerek parkyerinden çıkardım, driftle kavşağı döndüm, hemen sonrada teker yakarak park ettim. Öteki gün o halimi düşünüp yapımı anlayınca, alkollü araç kullanmaya töbe ettim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    8 bira içtikten sonra 5 kilometre yol gitmişliğim var,beyaz çizgileri doğrultunca bişey olmuyor

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben istanbulda gece onlarca kere alkol cevirmesinden gectim, motorlari durduran yok yanlis anlayip durmaya yeltenirsen deyim yerindeyse defol diyorlar diger arabalari beklemenize bile gerek yok, sol seritten beklemeden gecebilirsiniz. Onlara gore motorcu dengede durabiliyosa alkollu degildir yani kaza yapmadikca motora alkollu binmeniz sorun degil.
    benim yeğenimi çevirmişler ve alkol kontrolü sonrası ehliyetine geçici olarak el koyup ceza yazmışlardı.. hiç bakılmıyor diye bir şey söz konusu olamaz

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)