Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kamp: Erzurum Akdağ Kaplıcaları (Naturehike Star River 2)

Motovento
    REKLAM ALANI
    ayhanakbuga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YBR125
    Arabamın arkasına koyduğum katlanır bisikletimle Akdağ Köyü Kaplıcalarında bir kaç tur attım ve söğüt ağaçlarının altında çadır açtım. Erişte yedim, çay içtim. Gece yağan yağmurda ıslanmadım. Sabah çadırı kurutmak için toplanmayı ağırdan aldım. Sabah 9 gibi kampımı sonlandırıp şehre döndüm.

ufoz, Guven ve ekremcelik00 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Ayhan,
    Bu geziyi paylaştığında Akdağ köyünü bir yerlerden hatırlıyorum şu ansiklopedilere tekrar bakayım demiştim.

(Erzurum yöresini gezmek içimde hep uktedir. Kısmet olmadı nedense)

Tekrar okumaya kısmet dün akşamaymış.

17. Yüzyıl sonlarına doğru ilk Bayburt civarından gelenler hayvancılık amacıyla yerleşmişler buraya. Bir sebepte o dönemki salgın hastalıktan kaçmakmış.

1877 Osmanlı-Rus savaşından sonra Ardahan/Göle civarından göçen Kafkas Türkleride köye yerleşmiş.

Akçağ köyü Erzuruma 25 km kadar uzaklıkta, Dumlu dağlarınının eteğinde şirin, yeşillikler içinde bir köy.

Eski zamanlarda kısa süren yaz döneminde, bostanları, buz gibi suları, kaplıcaları nedeniyle mesire yeri olarak kullanılır, günü birlik doğaya gelinirmiş Erzurum'dan.

Bu arada Akdağ kaplıcalarının kaynağı Dumlu Baba suyu imiş.

Bir iki kaynaktan akan acı maden suyunun mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği söylenmekteymiş.

Salatalığı meşhur Akdağ'da şimdilerde o doğal salatalıktan eser kalmamış. Üretim İsrail suni tohumuyla yapılıyormuş.

Coğrafi olarak Dumlu dağı, Kargapazarı sıradağlarının uzantısında yer alıyor. Yüksekliği 3000 metre.

Dumlu Baba, Fırat nehrinin Karasu kolunun doğduğu ilk yer. Su o kadar soğuk olurmuşki (yazın bile) içine konulan karpuz soğuktan çatlarmış.

Tabi bu yazdıklarım hep 20-25 yıl öncesine ilişkin. Şimdi o kaynak nicedir bilemeyiz.

Akdağ köyü:
    (Resim alıntıdır)

ayhanakbuga bunu beğendi.

ayhanakbuga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YBR125
    Paylaşımınız kafamda yeni şemalar haritalar açtı. sağolasınız. Dumlu Baba suyuna gitmedim ama aklımda, orayı da görmek istiyorum. İsraillilerin oraya gittiklerine dair kulaktan dolma bilgim vardı. İlgilerinin sebebi Fırat'ın kaynağı oluşu o zaman.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)