Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafikte terör! / Menderes Özel

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer

Kuralsız motorculardan mustarip olduğunu yazan Yurtsan Atakan'a bir okuru, motosikletçileri nasıl taciz ettiğini ve onları zor duruma düşürmek için nasıl sıkıştırdığını anlatmış

Yurtsan Atakan, Kelebek'teki köşesinde trafikte terör estiren motorcuları konu alan bir yazı tuşladı. Sabah gazetesinin birinci sayfasında yer alan, Kenan Sofuoğlu'yla yolcusu olan acar ve sarışın muhabirin kasksız fotoğrafını eleştirerek başlayan Atakan, trafiği terörize eden kural tanımaz motorculardan bahsediyor. "İçelim, mest olalım" başlıklı yazıya "caddelerde motorcu terörü" diye devam ediyor; zaten kelle koltukta yolculuk ettiği trafiğe bir de motosikletlilerin musallat olduğunu, sağdan soldan slalomlarla icra ettikleri kural tanımazlıklarının bedeliniyse her gün birer birer ölerek ödediklerini söylüyor.

Tepki ve destek!
    Yazı bazı motosiklet çevrelerinde büyük tepkiye neden oldu. "Adam doğru yazmış" diyen motorcular olduğu gibi, bir gazete sayfasını dolduracak uzunluktaki protesto yazılarını yayımlanması talebiyle editörlere postalayanlar da çıktı. Önce kızdım, sanki "başımıza bir de motosikletçiler çıktı" diyerek trafikte abuk bir motorcu-otocu kamplaşmasını ilan ediyordu.

Yurtsan Atakan devam yazısına "Bin dokun bin ah işit" diye başlıyor ve motorcuların sorumsuz tutumlarıyla yarattığı tehlikelerden mustarip okurlarından aldığı yüzlerce mesajı aktarıyor. Ancak bir tanesi onu da dehşete düşürmüş. Atakan motosikletçileri nasıl taciz ettiğini, emniyet şeridinden giden motorculara kafa göstererek onları nasıl zor duruma düşürdüğünü övünerek anlatan okuyucusunu "trafik magandası" ilan etmiş. Bence bu adam trafikte zevk için cinayetlere teşebbüs eden bir cani, maganda değil.

Kazada bana ne olur?
    Her neyse... Motosiklet kazası ile otomobil kazası arasındaki temel fark şu: Küçük bir kazadan sonra otomobil sürücüsü genellikle trafik polisinin gelip sigorta için zabıt tutmasını bekler, motorcu ise ya ambulansı bekler ya da zaten zamanı kalmamıştır.

Önceki akşamdan itibaren İstanbul'da aylardan sonra sonra ilk kez yağmur yağdı. İşten dönerken çekicilerin götürdüğü burnu yamulmuş otomobiller dikkatimi çekti. Her yağmurda zaten bir terörizm ortamı olan trafikte yine kaos çıkmıştı. Islak asfaltta her zamankinden daha yavaş bir şekilde, kural tanımaz otomobillere daha fazla dikkat ederek yoluma devam ettim.

Formula sirki
    Geçen cumartesi Formula 1'in sıralama turları için İstanbulpark'taydım. Moto GP'yi "kanepe tribün"den izlediğimi bilenler kızacaklar ama gün boyu Ferrari'cilerle takıldım. Akşam PaddockClub'da Ferrari ile sponsoru Philip Morris yöneticileri ve bir grup gazeteciyle oturduğum yemekten önce Ferrari pilotları Raikkonen ve Massa ile tanıştım. Şimdi "İnsan yarışa da gitmez mi!" diye soranlara yanıtım "Pazarları zoraki ofis günüm" şeklinde.

Cumartesi gördüm ki dünyanın en görkemli organizasyonlarından Formula yarışları, her türlü konforun bulunduğu bir makineler sirki. Ferrari ekibinde 90'ın üzerinde insan çalışıyor. Ta Venezula'dan gelen "groupie"ler bile vardı ki Formula pilotlarının, yakışıklı milyonerlerin peşinde koşan kızlar da başka güzel oluyor.

Pazar rotası: "Motorcycle Emptiness"
    Yarın Hezarfen Havaalanı'nda düzenlenen Rock'n Coke'ta olacağım. 1992'deki ilk albümleri "Generation Terrorists"ten bu yana favorilerimden olan Manic Street Preachers, pazar günü (işten özel izin aldım) 20.50'de ana sahneye çıkacak. Manics'le, kaset siparişlerimden birinde kalan boşluğa üç Manics şarkısı çeken "Teşvikiye Camii'nin duvarındaki Zihni" tanıştırmıştı. "Motorcycle Emptiness" o şarkılardan biriydi ve dinlediğim andan itibaren Manics hayranı olmuştum. Şöyle bağlayayım; festivalin düzenlendiği Hezarfen Havaalanı bugün ve yarın için güzel bir motosiklet rotası, değerlendirin.

Üçüncü dünyaya dönüyoruz
    Üçüncü dünya ülkelerinde aileler bir motosiklete dört-beş kişi binerek fotoğrafçılara güzel malzeme sunarlar. Son yıllarda özellikle Türkiye'nin güneyinde de benzer görüntülere rastlanıyor. Sıcakları bahane ederek kask da takmıyorlar. Antalya Emniyet Müdürlüğü verilerine göre 2007 yılının ikinci yarısından sonra trafiğe çıkan motosiklet sürücülerinin yüzde 80´inde kask bulunmadığı tespit edildi. Antalya'da 2006'da yapılan altı aylık kontrollerde ehliyetsiz 885, sınıfı olmayan ehliyetli 555, tescilsiz 137, kask takmayan 3 bin 171 motosikletçi tespit edilip cezalandırılmış. Tablo ortada, söze gerek yok.

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    benim tek sözüm o motosikletleri sıkıştırmaktan zevk alan şerefsizedir.Allah belanı versin adi herif senin gibiler yüzünden bir yol kenarında can vermeye niyetim yok
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Alıntı Kral Menderes adlı üyeden alıntı
    Islak asfaltta her zamankinden daha yavaş bir şekilde, kural tanımaz otomobillere daha fazla dikkat ederek yoluma devam ettim.
    Aslansın sen aslan...
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

siyahlimuzin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AS 150 T - I
    Alıntı komtan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üçüncü dünyaya dönüyoruz
    Üçüncü dünya ülkelerinde aileler bir motosiklete dört-beş kişi binerek fotoğrafçılara güzel malzeme sunarlar. Son yıllarda özellikle Türkiye'nin güneyinde de benzer görüntülere rastlanıyor. Sıcakları bahane ederek kask da takmıyorlar. Antalya Emniyet Müdürlüğü verilerine göre 2007 yılının ikinci yarısından sonra trafiğe çıkan motosiklet sürücülerinin yüzde 80´inde kask bulunmadığı tespit edildi. Antalya'da 2006'da yapılan altı aylık kontrollerde ehliyetsiz 885, sınıfı olmayan ehliyetli 555, tescilsiz 137, kask takmayan 3 bin 171 motosikletçi tespit edilip cezalandırılmış. Tablo ortada, söze gerek yok.
    doğru söze ne denir ki Menderes abi

trafik kazalarının oranını yazmaya gerek yok herhalde

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    '' Motosiklet Sollamak, onu sıyırıp Geçmek, Kenara atmak, Canına Ot Tıkamak Değildir'' diyen her arkadaşımla, işimizi gücümüzü bırakıp, Hayvan Ehlileştirmeye Varım
    Bu tip insan taklidi yapabilenleri Ehlileştirebileceğimi! deneyimlerim söylüyor. Bir daha Motorcu Gördüklerinde, değil şerit değiştirmek, otoban dan çıkıp kaçabiliyorlar Hayret, nedense
    Poturdak

APV41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ SV 650
    yapma abi böyle bir şey olursa adımız birde BARBAR a çıkar
    MOTORCU
    serseridir
    teröristtir
    kural tanımaz
    durmaz
    bakmaz
    çamura yatmaz
    ölümden korkmaz vb gibi sıfatlar yakıştırıldı
    birde BARBAR eklemeyelim ( istisnalar kaideleri bozmaz )
    MT İZMİR HUZUR EVİ SAKİNİ
    nereye gittiğin değil kiminle gittiğin ÖNEMLİDİR :wiinkk
    CENGOMOTO

Boğaçhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 162 MC

Bizde öğrenelim, bir gün olur...

Alıntı denizcimuzaffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    '' Motosiklet Sollamak, onu sıyırıp Geçmek, Kenara atmak, Canına Ot Tıkamak Değildir'' diyen her arkadaşımla, işimizi gücümüzü bırakıp, Hayvan Ehlileştirmeye Varım
    Bu tip insan taklidi yapabilenleri Ehlileştirebileceğimi! deneyimlerim söylüyor. Bir daha Motorcu Gördüklerinde, değil şerit değiştirmek, otoban dan çıkıp kaçabiliyorlar Hayret, nedense

Denizci kardeşim, bu heyvanları ehlileştirmek için kullandığınız yöntem nedir? belki bir gün bizlerede lâzım olur.

Motosiklet ve sürücüleriyle ilgili bilinç oluşturulmadığı ve konuya ilişkin yasalar çıkmadığı sürece biz ne yaparsak yapalım; kişisel boyutdan öteye bir adım bile atamayız. Ehlileştirme eğitimine alınacak bir tane değil iki tane değil, sürüsüne bereket.
    Tek çare; Einştayn'ın da dediği gibi; Trafikte kendinizden başka herkesi Deli olarak görüp. Ona göre tedbir almak.
    [B][COLOR="Purple"]Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. [/COLOR][/B]

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Trafikte kendinizden başka herkesi Deli olarak görüp. Ona göre tedbir almak.

Ya KASK TaK ; Ya ÖL

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Motorcu olarak bizler çuvaldızı otomobillere batırırken iğneyi de kendimize batırmalıyız. Motosikletlinin derdi nedir? Kuryesinden supersport kullanıcısına kadar hepsi bizi taşıttan saymıyorlar der. Motorcular kendi araçlarını taşıttan sayıyorlar mı, yoksa bisiklet gibi birşey görüp kuralların otomobiller için olduğuna mı inanıyor? Taşıtların ters yönde gitmesi yasaktır, giden motosikletleri çok gördüm. Taşıtların trafik ışıklarına uyması zorunludur, uymayan motoru çok gördüm. Geçiş önceliklerine uyulması zorunludur, bunun ihlalini de çok gördüm. Motosiklet otomobile göre daha kıvrak bir araçtır diye bunu bisiklet düzeyinde kullanırsak emin olun bir yüzyıl daha kimse motosikleti araçtan saymayacaktır. Ne demişler, saygı hakedilir.

Not: Bu dediklerim otomobilleri savunmak anlamına gelmemektedir, onların hatalarının da daha aşağı kalır yanı yoktur ancak onların trafikte sayılmamak gibi bir derdi de yoktur. Önce biz temel hakkımızı alalım, sonra otomobillerin hatalarına da bakarız.
    May the Force be with McLaren Mercedes

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)