Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Türkiye'de bana ilgi gösterilmediğini düşünüyorum / Menderes Özel

Motovento
    REKLAM ALANI
    100 Oktan Moderatör (Komtan) Gürkan Anbarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    Supersport Dünya Şampiyonası'nda HANNspree Ten Kate Honda adına yarışan ve açık ara önde giden Kenan Sofuoğlu: "Rotam Avrupa. Türkiye'de tanınmak için çırpınmayacağım. Burada üç günde yaşadığım stresi de Türkiye'de kimse bilemez"

Yarın milyonlarca kişinin gözü İstanbul Park'ta olacak. Rossi'sinden Pedrosa'sına, Stoner'ından Melandri'sine dünyanın en iyi ve en çok kazanan motosiklet pilotları, Türkiye'de bu yıl üçüncü kez düzenlenenMotoGP'de, İstanbul Park'ın yeni sultanı olmak için mücadele edecek.

MotoGP ile birlikte en önemli iki yarış organizasyonundan biri kabul edilen Supersport Dünya Şampiyonası'nda da Adapazarlı bir Türk, Kenan Sofuoğlu son sürat zafere doğru ilerliyor. HANNspree Ten Kate Honda takımı adına, memleketi Sakarya'nın plakası 54 numarayla yarışan Sofuoğlu ile, en yakın rakibine (takım arkadaşı Andrew Pitt) 5 saniye fark atarak son birincilik kupasını kazandığı İspanya'nın Valencia kentinde yarıştan önce ve sonra konuştuk; pistlerin tozunu alan 23 yaşındaki Sofuoğlu'ndan, başarısının kaynağıyla ilgili birkaç ipucu almaya çalıştık.

Kenan Sofuoğlu, Valencia'da Pitt'in 4.911 saniye önünde yarışı tamamlayarak bu sezonun dördüncü yarışında üçüncü kez birincilik podyumuna çıktı. Şampiyonada 95 puana ulaşarak en yakın rakibine 44 puan fark atan Sofuoğlu, basın toplantısında, "Çok mutluyum. Kuru zemindeki performansımdan, rakiplerimle üç saniyenin altına düşmeyen farktan oldukça memnun kaldım. Bu yarış bana kendimi test etmek için iyi bir fırsat verdi. Takımım ve destekçilerim bana en iyisini sunmak için büyük çaba sarf ediyorlar. Ben de birinciliklerimi onlara hediye ediyorum" dedi.

Yarıştan önce ayaküstü bir telaş ortamında ilk kez canlı kanlı gördüğüm sporcumuza başarılar dileme şansı buldum; maksimum konsantrasyon isteyen takım direktörünün kızgın bakışları üzerimdeyken. En güzel açılardan izlediğim yarışın ardından da Kenan Sofuoğlu'yla oturup konuştum. Gurbet ellerde ne yer ne içermiş, dinledim...

Kaç yaşındasın, ne kadar süredir yarışıyorsun?
    22 yaşındayım. 25 Ağustos 1984 doğumluyum. 15 yaşından beri yarışıyorum. 2002'de Almanya'ya gelip sıfırdan başladım. Önce Yamaha Cup'ta yarıştım. Başta ilk 20'ye bile giremiyordum. Yine de sezon sonunda birinci oldum.

Yarıştığın motosikleti anlatır mısın?
    Bu Honda 600 RR'ı her yerden satın alabilirsiniz. Motosikletim sadece ufak modifiyelerle yarışa uygun hale getirildi. MotoGP'de ise, özel yapım, piyasada olmayan motosikletler yarışıyor. (Prototip olan bu motosikletlerin maliyeti 1 milyon avroyu aşabiliyor.)

"Genel sıralamada ve pistte liderliğin stresi dayanılmaz"

Adını söylemediğin bir Türkün sponsorluğundan bahsediliyor?
    Bulunduğum noktaya kesinlikle marka sponsor desteğiyle gelmedim. Adını söylüyorum, 2005'te Selçuk Hakaç isimli İsviçre'de yaşayan bir Türk işadamı beni himayesine aldı ve ciddi marka sponsor desteği gerektiren yarışlara devam etmemi sağladı.

Türkiye'de rahmetli Bahattin abim (motosiklet yarışçısıydı, trafik kazasında öldü) yarışabilmem için otomobilini bile satmıştı. Yeniysen mutlaka piste sponsorla gelmelisin, yarışmak için organizasyona para yatırmalısın. Ancak şu an Türkiye'den bir sponsor çıkmadığı için şükrediyorum.

MotoGP'de görüştüğün takımlar olduğu doğru mu?
    Evet var. Ancak seneye Superbike'da yarışmak istiyorum. Zaten MotoGP'nin Superbike'dan daha iddialı bir yarış olması gibi bir durum da yok. Superbike'da da çok iyi yarışçılar, yarışlar var.

Başarılarının Türkiye'den nasıl göründüğünü düşünüyorsun?
    80 milyonluk Türkiye'den uluslararası pistlerde yarışan bir kişi var. Oysa Almanya, Fransa, İtalya'nın yüzlerce yarışçısı var. Türkiye'de bana ilgi gösterilmediğini düşünüyorum. Memleketim Sakarya'nın plakası 54 numarayla yarışıyorum, Adapazarı Belediye Başkanı'nın adımı bile bildiğini zannetmiyorum. Bu yüzden rotam Avrupa. Türkiye'de tanınmak için çırpınmayacağım. Burada üç günde yaşadığım stresi de Türkiye'de kimse bilemez.

Yarış sırasında pisti turlarken aklından neler geçiyor?
    Genel sıralamada ve pistte liderliğin stresi dayanılmaz. Arkamdakinin nefesini ensemde hissetmek büyük baskı yaratıyor. Sürekli arkamdakinin pozisyonunu, lastiklerimin durumunu düşünüyorum.

"Kaskımın çenesine sponsor arıyorum"

Kendine örnek aldığın biri var mı?
    Kendime örnek kişi olarak Fatih Sultan Mehmet'i seçtim.

Donington Park'taki zaferinden sonra bazı taraftarların üç hilalli yeşil bayrak açmıştı. Bu biraz rahatsızlık yarattı.
    Ben insanların açacağı bayrağa karışamam. Üç hilalli bayrakla ilgim yok. Tanımadığım o insanlar, sonra bana ulaşarak özür dilediler.

Ekibin yabancılardan oluşuyor. Nasıl oluyor?
    Tamamı yabancılardan oluşan takım arkadaşlarım beslenmeme büyük özen gösteriyor. Takıma katıldığımda bana sadece makarna verseniz bile yeter demiştim. Ancak onlar benim düzenli beslenmem için ellerinden geleni yapıyorlar.

İyi kazanıyor musun?
    Benim konumumdaki insanlara kıyasla çok az kazanıyorum. Türkiye'de üçüncü lig futbolcuları bile benden çok kazanıyordur. Kaskımın çenesine sponsor arıyorum. Sanırım burası 30-40 bin avro eder. Ama kimseye de hediye etmem...

Menderes ÖZEL
    mozel@milliyet.com.tr
    Motosiklet Günlüğü - Menderes Özel'in Yazıları Milliyet Gazetesi Cumartesi Ekinde Yayınlanır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Türkiye'de genel olarak motosiklet sporuna ilgi gösterilmiyor zaten...Dünyaca ünlü yarışçılar diye bahsedilen MotoGP pilotlarının bile yarışlarına gösterilen ilgiyi geçen yıllarda bomboş tribünleri seyrederek gördük...
    Bunun dışında Kenan'ın olsun, Sinan'ın olsun, diğer Türk yarışçıların olsun başarılarını duyan, sevinen şuradaki bir avuç kişiyiz. Oysa yıllar önce Türkiye'de oynamış bir futbolcunun attığı bir golde bile günlerce ağzımızdan düşürmemek gibi huylarımız var mesela...
    Türk yarışçılarımız bizi en iyi şekilde temsil etse de, bizim de onları takdim etmemiz, tanıtmamız, sahiplenmemiz gerekiyor bir şekilde.
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

By Mükemmel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Biz zaten hangi spor dalındaki arkadaşlarımızın arkasında durduk ki millet olarak, hele ülkemizde hala spor olarak görülmeyen motosiklete sponsor olalım.
    ÇELİK KANATLARIN ÖZGÜR ÇOCUKLARI

Carcharoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    Alıntı olcan138 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de genel olarak motosiklet sporuna ilgi gösterilmiyor zaten...Dünyaca ünlü yarışçılar diye bahsedilen MotoGP pilotlarının bile yarışlarına gösterilen ilgiyi geçen yıllarda bomboş tribünleri seyrederek gördük...
    Bunun dışında Kenan'ın olsun, Sinan'ın olsun, diğer Türk yarışçıların olsun başarılarını duyan, sevinen şuradaki bir avuç kişiyiz. Oysa yıllar önce Türkiye'de oynamış bir futbolcunun attığı bir golde bile günlerce ağzımızdan düşürmemek gibi huylarımız var mesela...
    Türk yarışçılarımız bizi en iyi şekilde temsil etse de, bizim de onları takdim etmemiz, tanıtmamız, sahiplenmemiz gerekiyor bir şekilde.
    Kesinlikle katılıyorum ülkemizde futboldan başka spor bilinmiyor . O kadar başarılı yarışçılarımız çok güzel şeyler yapan insanlarımız var fakat kimse sahip çıkmıyor. Çok yazık.
    Okan ACAR

Motosikleti
    Yamaha MT-09 TRACER
    aynen katılıyorum arkadaşlar...yazık oluyor...koskoca şirketler var bunlar o kadar mı aciz sponsor olmakla...anlayamıyorum...

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Olay sadece sponsor olmak da değil bence, tabii ki yarışçıları kamçılayacak en önemli faktörleren biri o ama daha yazının ilk cümlesindeki yorum Kenan Sofuoğlu'nun ilgiye, takdire ihtiyaç duyduğunu anlatmaya yetiyor.
    Türkiye'de motosikletle ilgili bir konuda biryerlere gelmek zaten zor, mesela bizzat Menderes ÖZEL (veya herhangi bir diğer motosiklet yazarı) , hak ettiği yerde mi? Değil... Yeterli ilgiyi görüyor mu, hedeflediği kitleye ulaşabiliyor mu? Bence hayır... Yurtdışındaki muadilleri çok daha iyi konumlarda, çok daha iyi şartlarda mı? Evet...
    Mesela motosiklet konulu televizyon programları...Kaç taneler? Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar...Yayın akışlarındaki yerleri neresi? Sabahın erken saatleri veya gece yarılarında...
    İşte bu ve benzer koşullarda kendinden çok şey vererek, çabalayarak didinerek bir konuma ulaşmış Kenan SOFUOĞLU'nun sponsor firmalar bir yana Türk sporseverlerden(!), Türk izleyicilerden gördüğü, daha doğrusu göremediği ilgi bile onun bu başarısını kötü yönde etkileyecek en önemli faktörlerden.
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

tororosso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    drz 400
    emeğine yüreğine sağlık dostum sana katılmamak imkansız ,
    bazen öyle kızıyorumki delirecek gibi oluyorum bizim toplum naca mını etekli şarkıcıların etıslerin destekcisi olur kenan kardeşimiz desteği fazlasıyla hak ediyor ,gitme izleme şansımız imkanımız olmasada herşekilde yanında oldumuzu canı gönülden bildirmek isterim ,
    arkadaşlar internet etkili bir silah haberleşme aracı bunu kullanarak desteğimizi sürdürelim .
    KENAN kardeşimizin hep yanındayız destekcisiyiz
    herkese teşekkürler

türkiyeden bir sponsor çıkmadığı için şükrediyorum demiş ya onu pek anlamadım bence biraz daha ılımlı konuşabilirdi haklı tabiki ülkemizde fazla ilgi gösterilmiyor büyük şirketler firmalar öncülük edebilir sponsor olarak
    :bounce:

tororosso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    drz 400
    ayrıca eklemek istediğim malesef balık baştan kokar ülkemizde enyüksek vergileri ödeyen biziz motosıklet almak neredeyse imkansız olacak kaldıkı bu devlet bıde destekmı olacak çok zor bır konu

arkadaşlar internette Kenan Sofuoğlu ile ilgili bir araştırma yaptım.tabii ki bunun en kolay yolu google'a Kenan Sofuoğlu yazmak çıkan sonuç google da ilk sırada http://www.kenansofuoglu.com/ tıkladım baktım almanca bir site ve türkçe hiçbirşey yok ikincisi site biraz geçmişte kalmış ve Kenan Yamaha takımında görünüyor benim bu işten anlayanlara ve de Menderes Özel ve benzeri kişilere ulaşarak Kenan Sofuoğlu'nun kendisinden alınan bilgilerle ve sürekli güncellenerek bir Kenan Sofuoğlu fanclub kurulsa Kenan'da her yarıştan sonra dalgalandırdığı bayrağımızın altındaki biz Türk milletine bu derece kırgın olmaz.Ben yarın motogp'de olacağım ve özellikle bu yazıyı okuduktan sonra oraya motogp için değil supersport'u ve de Kenan'ı izlemek için gideceğim.imkanı olan herkes de gitsin ve Kenan' selamlasın.

site sanırım 2005 ten kalma gibi.al işte hep almanca e türkçede yap bizlerde okuyalım öğrenelim bilmem ne yapalım olurmu böyle?türkiyede tanınmak için çırpınmam diyor bide çırpın diyen yok zaten ama sonuçta türksün ve türkiyeden bizim gibi insanlar merak edip öğrenmek istiyor.sen çırpınma ama sadece seni seven yabancılara değer verme bak bizde burdayız kenan
    :bounce:

Alıntı Shape85 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    site sanırım 2005 ten kalma gibi.al işte hep almanca e türkçede yap bizlerde okuyalım öğrenelim bilmem ne yapalım olurmu böyle?türkiyede tanınmak için çırpınmam diyor bide çırpın diyen yok zaten ama sonuçta türksün ve türkiyeden bizim gibi insanlar merak edip öğrenmek istiyor.sen çırpınma ama sadece seni seven yabancılara değer verme bak bizde burdayız kenan

ben de biraz taradım neti ve kenan sofuoğlunın türkiyeye, türklere yönelik bir sitesini bulamadım. bu durumda neden sitem ediyor anlamadım
    ben BUYUM işte :cherry:

Alıntı Shape85 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mrb.abimi desteklediğiniz için ailem adına teşekkür ediyorum.yanlız site konusunu açıklık getirmek istiyorum.Almanya ya ilk gittiğinde 17 yaşında bir tek yanında olan aytunç abi ile birlikte kendilerine bir alman menejer azda olsa yardım etti.daha sonra site hakkını aldı. şu anda site hakkını vermiyor.onun için eski site öylece kaldı.yeni site çalışmaları devam ediyor.çırpınmak konusuna gelince çok uğraştı herkes ten destek istedi fakat gittiği yerlerde tüm kapılar yüzüne kapandı çırpınmam dediği onun sitemidir.
    ama sizler arkasında oldukça inşallah bir çok başarılara imza atacaktır.
    selamlar

Alıntı nill adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mrb.abimi desteklediğiniz için ailem adına teşekkür ediyorum.yanlız site konusunu açıklık getirmek istiyorum.Almanya ya ilk gittiğinde 17 yaşında bir tek yanında olan aytunç abi ile birlikte kendilerine bir alman menejer azda olsa yardım etti.daha sonra site hakkını aldı. şu anda site hakkını vermiyor.onun için eski site öylece kaldı.yeni site çalışmaları devam ediyor.çırpınmak konusuna gelince çok uğraştı herkes ten destek istedi fakat gittiği yerlerde tüm kapılar yüzüne kapandı çırpınmam dediği onun sitemidir.
    ama sizler arkasında oldukça inşallah bir çok başarılara imza atacaktır.
    selamlar

selam nilüfer!

kenan sofuoğlu gibi bi abiye sahip olduğun için çok şanslısın seni burda görmek çok güzel

hoşgeldin

rsm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu yazinin Kenana ulasip ulsamayacagini bilmiyorum ama, italyadaki misano pistinde ailece onu desteklemeye gidecegiz birde ornek aldigi kisi beni biraz uzdu varligimizi ataturke borclu oldugumuz cumhuriyetimizde Ataturk gibi bir lider varken fatihi ornek almasi biraz sevincimizi buruklastirdi,fatih sultan mehmetin neyini ornek aldigini anlayamadim ,sporla ne alakasi var ,kisiligi ise hangi bakimdan merak ettik, valentino rossi falan deseydi bari....

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Arkadaşlar, Türk insanının motosiklete olan merak(sızlığ)ı bariz ortada. Bunu özellikle İstanbul Park'taki son MotoGP yarışında anladım. Yarım saatlik yarışı izlemek için yurtdışından motosikletine binip gelen o kadar çok yabancı vardı ki, kendi kendime "bu kadar meraklı ve bu işlerin içinde olan biri olarak ben aynı şeyi yapar mıydım?" diye düşündüm ve İstanbul Park'a bile zar zor geldiğimi düşündüm. Çoğu kişi bırakın yarışlara gelmeyi, yarışanları bile tanımıyor. Yarışı izlerken arkamdakilerin konuşmalarına şahit oluyor ve üzülüyorum. Örneğin Chris Vermeulen için "şu mavi motorlu iyi gidiyor" şeklinde bahsediyorlardı. Herkesin tanıdığı veya adını duyduğu Rossi'nin hangisi olduğunu bile bilmiyorlardı. Motosikletle ilgili birçok kişi Türkiye'deki yarışlardan bile habersiz. Ne tür yarışlar var, ne zaman nerede yapılıyor, kimler yarışıyor, v.s... kimse bilmiyor. Bu biraz da basının suçu diyeceğim ama onlar da haklı olarak ratingi olmayan bir konu ile ilgilenmek istemiyorlar. Ben bu sene sizlere sitede özel bir bölümde bu bilgileri sezon boyunca vermeye çalışacağım. Umarım biraz olsun faydam olur...
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)