Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

XL200 mü, XT350 mi? Yardım lütfen!!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kymco Agility 125
    XT660X i yeni sattim ve hem arazide hem de cadirli (yani yüklü) uzun yolculuklarda rahat edecegim bir motor ariyorum, 85 kilo oldugumu da gözönüne almak lazım tabi. Bütçeme göre son olarak bu 2 model arasında kaldım. Fiyatları birbirine yakın fakat farklı avantajları var:

1- Xl200ün en son 2005 modeli varken Xt350nin en son 1994 modeli piyasada.
    2- Xl200 elektrik ve kick-startli, ama xt350 sadece kick-start
    3- xt350 27bg, xl200 16bg, ciddi fark var.
    4- xt350 icin yabanci motorsiklet forumlarinda hep "bulletproof" yani "kursungecirmez" tabiri kullaniliyor saglamligina atfen.
    5- 1,80 boy ve 85 kilo icin xt350 selesi uzun yolculuklarda xl200e gore genisligiyle daha rahat olacak gibi.

tekrar büyük hacimli bir motor alsam bile 2. motor olarak tutmak istedigim, benimle yaşlanacak birşey arıyorum. Araştırıp gördüklerimi yukarıda belirttim. Eğer yanlışım varsa düzeltirseniz ve bilgi ve deneyimlerinizle aydınlatırsanız çok sevineceğim. Özellikle kullanıcıların yardımlarını bekliyorum...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Istanbul (Fındıkzade, Taksim, Suadiye, R.Hisarüstü)
    Motosikleti
    Yamaha XT 350 & YBR 125
    selam dostum,

yaklaşık 2 senedir XT350 kullanıyorum. ondan öncede Hyosung XRX125 ve KLR250 kullandım. Sana kişisel deneyimlerimi yazacağım sen kendine pay çıkar oradan.

Benim boy 170 cm,kilo 75 kg. amartisorden kısmış olsamda parmak ucu takılıyorum XT de. Hacim ve BG olarak beni çok mutlu ediyor. Şehirler arası yolda gayet güzel gidiyor. Benzin sarf. yaklasık 5000-6000 devir sabitte 5lt, açarsan devri 6.5 lt gördüm ben. Ayak marsı alışık değilsen ilk zamanlarda zorluyor sonra çözüyosun taktiği. Çift karbürator ve 94 model olması yüzünden benzin sorunu oluyor. yakıt kapasitesi ile yaklşık 25o km gitmek mümkün. Ağırlıgı ve hacmi uygun olduğundan cross için önerilen bi modeldir. Zaten mersin endurocularında bol bol vardır bundan. Senin boy için bence biçilmiş kaftan.Ben daha hafif ve yere yakın olan bi model düşünüyorum zaman zaman xl 200 yada ramzey 200 gibi. Ama yol ve artcı yı düşünüp vazgeçiyorum. Şu ana kadar tkenik bi aksaklık çıkarmadı bull mekanik oldugu için bu potansiyelde gayet düşük. Bence XT nin tek sorunu yaşlı olması ve benzin sarfiyatı. onun dışında 10 numara bi makine bence. Özellikle arazi düşünüyorsan kesinlikle düşünmeye değer bi alet.

daha farklı soruların vs olursa bana özelden yada buradan yazmaya çekinme.
    kolay gelsin
    GSM : +90 532 604 4810
    mail:gokhanturker@yahoo.com
    MSN:gokhanturker79@hotmail.com

akinosan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xl650 Transalp
    Kaş - Kasaba'da xt350 kullanıp harika raporlar yayınlayan bir arkadaşımız var;

http://www.enduroclub.org/forum/showthread.php?t=2914 adresinden takip edersen fikir verecektir. İstersen kendisinin iletişim bilgilerini de bulabilirim, xt350 ile ilgili söyleyecek çok şeyi vardır mutlaka.

xl200 ise benim de kullandığım, sevdiğim bir motor. Kronik problemi yok. Temizini bulmak kaydıyla yıllarca kullanılacak alettir. xt350'ye göre 10 yaş daha genç olduğunu da unutmamak gerek. Tercih senin tabi ki.

dr350 de bence düşünülebilir. Fiyat aralığı olarak bunlara yakın ve xt'ye oranla daha yeni bir model. Kullananlardan kötü bir yorum duymadım. Ben de bunu düşünüyorum işte.

Motosikleti
    Kymco Agility 125
    Çok teşekkür ederim Gökhan ve Akinosan.
    Trafikte gerektiğinde 90dan 110a seri çıkmak zaman zaman hayati önem taşıdığından Xt350 çok daha güvenli gibi Gökhan, ağırlığıyla da güvenli anladığım kadarıyla. Benzin olayı XTXden biraz daha fazlaymış. Kickstart sorun değil, ilk motorumdan itibaren 10 sene kadar tepikledim =) Bir de ilk sahibinden, ya da temiz olduğuna emin olduğum bir tane bulabilsem hiç düşünmücem alıcam. Mersin de de bir tane satılık var, bakalım. Xrx125 i düşündüm ama bana çok küçük gelicek, eminim. Klr250 arkadaşımda var. Kısaca da olsa klr den bahsedersen sevinirim, karşılaştırayım arkadaşımın dedikleriyle=)

Akinosan zaten bu derde düşmemin sebebi bizim Kasabadakiler, yoksa bir agility125 alıp rahat rahat binecektim şehiriçi :D Bugun yine buyuk duvar yaptılar Mehmet, zeki, david ve bizim Kalkandan klrci bülent. Bulent aksamuzeri camur icinde dondu kalkana ama nasıl desarj olmus anlatamam, içim gitti yine. dr350 cok guzel ama fiyat ciddi fark ediyor, en ucuzu 5500TL civarı, benim bütçeden hayli fazla. Xl200 kullanırken "yaa şu da olsaydı, şurda biraz daha güçlü olsaydı" dediğin olduysa paylaşırsan sevinirim. Aklıma geldikçe yorucam sizi biraz daha ama çok teşekkür ediyorum tekrar tekrar yardımlarınız için.
    Sevgiler

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    xt 350 kullanan arkadaşlara ayıp olmasın ama geçmişte bir ara bu tip motorlarla ilgilendiğim ve bazı araştırmalar yaptığım için 1-2 kelime birşey yazayım dedim. Ben özellikle xt 350 ve dr 350 arasında kalmıştım. Özellikle yabancı sitelerde ve profesyonellerin yaptığı karşılaştırmalarda xt 350nin ne kadar kötü yönü varsa aksine dr 350 nin de o kadar iyi yönü olduğu yazıyordu. Şimdi kaynak gösteremicem ama çok fazla değişik kaynaktan araştırmıştım o zaman. xt 350 problemli, yetersiz ve keyifsiz bir model olarak tanımlanıyordu genellikle. Hatta bizim siteden kullanıcıların yorumları da buna benzer şekildeydi yamulmuyorsam.

Hondaya gelince bir tanıdığımda xl 125 vardı ve hiç gitmediğini söylüyordu. xl 200 alsam diye sordum. Bir arkadaşında ondan varmış ve sadece esnekliği biraz daha iyiymiş. Yani belli bir hızdan başka bir hıza erişme süresi.

Sonuç: temizini denk getirirseniz dr 350 ya da 250 almanızı tavsiye ederim. xt 350 kullanıcıları rencide olmamıştır umarım ben sadece hafızamda kalanları paylaşmaya çalıştım.

Xl200'ün karşılığı Yamaha Xt 225 Sherow'dur.

fullthrottle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 650 Executive / Snow Owl
    ben kullanmistim xt350.. 2 ay zongshen 200'le acemiligimi atip aldigim 2. motorumdu.

cok rahat kontrol etmis ve acemiligime ragmen esimle birlikte pek zorlanmadan gezebilmistik.. takriben 3 ay kadar kullandim onu sadece.. cok keyif aldim ama bir problemi ile cok gicik etmisti beni

kick satart'in mili kirilmisti! (hayvan ben!) ve parca bulamamistim uzun sure..
    Wildgoose Rider - Transalp 650

akinosan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xl650 Transalp
    Alıntı rhythm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akinosan zaten bu derde düşmemin sebebi bizim Kasabadakiler, yoksa bir agility125 alıp rahat rahat binecektim şehiriçi :D Bugun yine buyuk duvar yaptılar Mehmet, zeki, david ve bizim Kalkandan klrci bülent. Bulent aksamuzeri camur icinde dondu kalkana ama nasıl desarj olmus anlatamam, içim gitti yine. dr350 cok guzel ama fiyat ciddi fark ediyor, en ucuzu 5500TL civarı, benim bütçeden hayli fazla. Xl200 kullanırken "yaa şu da olsaydı, şurda biraz daha güçlü olsaydı" dediğin olduysa paylaşırsan sevinirim. Aklıma geldikçe yorucam sizi biraz daha ama çok teşekkür ediyorum tekrar tekrar yardımlarınız için.
    Sevgiler
    Dostum, Kasaba ekibine takılacaksan xl200 seni kesmeyebilir. Duvar çıkar tabi ki, ama mutlaka "tork, tork, tork" diye inlediğin zamanlar olacaktır. Ben xl200'ü fazla kullanmadım. Ama kullandığım 125'lik motordan biliyorum, arazide her zaman daha kuvvetli motor isteği duyuluyor. Sadece duvar için değil, rampada, çamurda, su birikintisinde, oynak zeminde, uzun yola çıktığında sollamalarda..

Ayrıca "kamp vb gibi amaçlarla yüklü motor kullanırım" diyorsan, xl200 yine küçük gelecektir. Bu bakımdan xt350 daha uygun derim. Ama başına dert açma ihtimali de her zaman xl200'den daha fazla olur..

Dediğim gibi, tercih senin. Benim yıllardır xl200 kullanan arkadaşım var. Bütün ısrarlara rağmen motorunu değiştirmeyi reddediyor. Çünkü o motor ona yetiyor. Motorunun ve kendisinin limitlerini biliyor ve planlarını ona göre yaparak gazlıyor. Beklentiler ve hedefler önemli yani.
    hgdr bunu beğendi.

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    XL 200 hiç de azımsanacak bir motor değil. Gayet yeterli.

Uzun yol yapma planların var madem o zaman XT350 seni benzin sarfiyatı yönünden zorlayabilir. Epey yakıyor. Çift karbüratörlü bildiğim kadarıyla, tatlı kaçıyor falan ama biz bir depoyla en fazla 190 km gitmeye cesaret edebildik. sanırım 190 km de yedeğe geçmişti ya da öyle bir şey. Arazide iyidir falan ama uzun yolda cep yakar.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

Istanbul (Fındıkzade, Taksim, Suadiye, R.Hisarüstü)
    Motosikleti
    Yamaha XT 350 & YBR 125
    Alıntı rhythm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim Gökhan ve Akinosan.
    Trafikte gerektiğinde 90dan 110a seri çıkmak zaman zaman hayati önem taşıdığından Xt350 çok daha güvenli gibi Gökhan, ağırlığıyla da güvenli anladığım kadarıyla. Benzin olayı XTXden biraz daha fazlaymış. Kickstart sorun değil, ilk motorumdan itibaren 10 sene kadar tepikledim =) Bir de ilk sahibinden, ya da temiz olduğuna emin olduğum bir tane bulabilsem hiç düşünmücem alıcam. Mersin de de bir tane satılık var, bakalım. Xrx125 i düşündüm ama bana çok küçük gelicek, eminim. Klr250 arkadaşımda var. Kısaca da olsa klr den bahsedersen sevinirim, karşılaştırayım arkadaşımın dedikleriyle=)

Sevgiler
    selamlar yeniden
    KLR ile deneyimin daha az ama şunu söylemek isterim KLR de çok efsane makine. Benimki sorunluydu KLR alacaz diye bana bozuk malı kakaladılar ama performansı gördük çok şükür. En son benim motor hocam iki kişi 160 km yi zorlarken egzantrik zincirini kırmak süretiyle makineyi kapattık
    KLR ebat olarak yaklaşık XT kadar ama daha hafif bu da cross için daha uygun kılıyor. 11:1 sıkıştırmalı 250 cc su soğutmalı motor var üzerinde yaklasık 25 beygir üretiyor. su sogutmalı olusu cross için avantaj sağlıyor. Benimk soruynluydu o yüzden çok keyfii çıkaramadım ama bizimkiler motor dağılınca söküp 200 cc motor taktılar skygo dan çıkma maken dehşet olmustu. tam kross için kullanılacak tipe geldi. Söyel diyebilrisin XT erkekse KLR kadındır. onun gibi zarif ve ince kıvrak, XT daha torkludur sana onu hissettirir ama uzun düz yolda ikiside çok iyi hatta KLR hani tabirdir ya "kzı gibi kaçıyor" . bence sen hangisini temiz bulursan al ikiside efsane makine ikisnişde temiz bulursan ama KLR biraz daha avantajlı bence. hem sürmesi hemde performansı bakımından.
    ama dediğim gibi temizse benim gibi kerizlenirsen üzülürsün çok.
    GSM : +90 532 604 4810
    mail:gokhanturker@yahoo.com
    MSN:gokhanturker79@hotmail.com

sergiowanni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-5
    kabaca üstünkörü bir yaklaşım ama biri 94 biri 2004 yada 2005 ben olsam xl alırdım..aslında büyük hacim alırdım,ama eski oluşu dert bence..XL daha uygundur gibi geliyo...

gti_king - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250
    Her 2 motoru da kullanmış biri olarak ;

Xt350 gerçekten çok seri,dayanıklı bir makine fakat günümüz şartlarında aşırı yakıt yakması büyük bir dezavantaj olarak görülebilir.Bir diğer dezavantajı is modeli.16 yıllık bir motor ile 5 yıllık bir motorun kıyaslamasını yapmak pek doğru olmaz.Emin olun XL200 çok sorunsuz ve şehir içi trafiğinde de çok uygun.Yaklaşık 5 yıldır kullandığım için her türlü yol şartını denedim.Bazı arkadaşların söylediği gibi duvara tırmanma durumlarında xl biraz yetersiz kalıcaktır fakat şehir içi ve uzun yolda XT'den daha fazla güvenebilirsiniz...

Eğer düşünürseniz XL 200 ilan No #17545928..

Saygılar.. İyi forumlar...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler