Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Çift amaçlı (Enduro / On-OffRoad) kullanım için başlangıç motoru tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    VaV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar,

İnşallah bir motosiklet alarak aranıza katılmış olacağım. Profil çizmek gerekirse yaşım 30, boyum 176cm, kilom 62. Fiyatı 5000TL altında, 2. el, %70 asfalt, %30 arazide kullanabileceğim, az titreşimli ve artçı ile konforu kötü olmayan bir motosiklet arıyorum.

Sınırlı sayıda motosiklet deneyebildim bu yüzden denediklerim üzerinden gideceğim. İlk motorum olarak biraz araştırma ve test sürüşü ile Mondial MR 150 Vulture düşünüyordum (hala bu düşünceye devam etsem mi bilmiyorum). Çünkü hem titreşimi az, hem de sele konforu fena değildi ama biraz alçak geldi. Enduro lastikleri ile ihtiyacımı karşılar diye düşündüm. Aşağıda fena görünmüyor hani

Daha sonra Honda CRF250L ile test sürüşü yaptım. Yüksek olması ve hareket kabiliyeti ile güven veren bir motosiklet ve geniş seleli olduğu için konforu da diğer endurolara göre daha iyi olduğu söyleniyor ama fiyatı pahalı.

Kısacası Honda CRF250L benzerinde (boyutlarında), en az Mondial MR 150 Vulture konforunda, çinli/hintli farketmez, az titreşimli bir motosiklet arıyorum. Çinli/Hintli endurolar hakkında gerçekten tecrübe sahibi arkadaşların fikirleri de seçim yapmam da faydalı olabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoran XF gibi bazı modeller üzerinden biraz araştırma yapınca en büyük sıkıntının yedek parça olabileceğini okudum. Özellikle grenajlar olmak üzere yedek parça bekleyen ya da bulamayanların bir çok şikayetini gördüm. Hatta en çok Motoran ve Kadırga hakkında yorumlar kötüydü. Aslında çok beğendiğim Motoran XF 250 modelinden vaz geçmek zorundayım sanırım.

Bu nedenlerden dolayı kriterleri düşürmek zorundayım galiba. Yedek parçası bol olması ilk öncelik, daha sonrasında mümkün olduğunca rahat seleli ve vites/devir göstergeli ucuz enduro motosikletleri düşünmeliyim. Eğer aklınızda böyle modeller varsa tavsiyelerinizi hala rica edeceğim.
    HE1SENBERG bunu beğendi.

Sanırım derbi etx 150 işinizi görecektir.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Enduro kros olayında sakın 125-150 alma rampayı bile çıkmıyor, ben kuba cup ile uludağ göller bölgesine çıkabiliyorken mondial 125 lik kross motor çıkamadı hep itmek zorunda kalmıştık. Alacağın kross en aşağı 250cc olmalı ve mondialin böyle bir modeli var ve çokta kaliteli bir incele bence.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı VaV adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

İnşallah bir motosiklet alarak aranıza katılmış olacağım. Profil çizmek gerekirse yaşım 30, boyum 176cm, kilom 62. Fiyatı 5000TL altında, 2. el, %70 asfalt, %30 arazide kullanabileceğim, az titreşimli ve artçı ile konforu kötü olmayan bir motosiklet arıyorum.

Sınırlı sayıda motosiklet deneyebildim bu yüzden denediklerim üzerinden gideceğim. İlk motorum olarak biraz araştırma ve test sürüşü ile Mondial MR 150 Vulture düşünüyordum (hala bu düşünceye devam etsem mi bilmiyorum). Çünkü hem titreşimi az, hem de sele konforu fena değildi ama biraz alçak geldi. Enduro lastikleri ile ihtiyacımı karşılar diye düşündüm. Aşağıda fena görünmüyor hani
    http://i.hizliresim.com/B6JAvg.jpg

Daha sonra Honda CRF250L ile test sürüşü yaptım. Yüksek olması ve hareket kabiliyeti ile güven veren bir motosiklet ve geniş seleli olduğu için konforu da diğer endurolara göre daha iyi olduğu söyleniyor ama fiyatı pahalı.

Kısacası Honda CRF250L benzerinde (boyutlarında), en az Mondial MR 150 Vulture konforunda, çinli/hintli farketmez, az titreşimli bir motosiklet arıyorum. Çinli/Hintli endurolar hakkında gerçekten tecrübe sahibi arkadaşların fikirleri de seçim yapmam da faydalı olabilir.
    Mondial xtreme max larada bakın.
    fiyatına gore saglam ve cok yönlü makinalardır
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Alıntı ülgenhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım derbi etx 150 işinizi görecektir.
    Emin değilim ama Derbi'nin modellerinde de yedek parça sıkıntısı olması muhtemel.

Alıntı Felis Leo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enduro kros olayında sakın 125-150 alma rampayı bile çıkmıyor, ben kuba cup ile uludağ göller bölgesine çıkabiliyorken mondial 125 lik kross motor çıkamadı hep itmek zorunda kalmıştık. Alacağın kross en aşağı 250cc olmalı ve mondialin böyle bir modeli var ve çokta kaliteli bir incele bence.
    Evet 250'lik modeli yeni çıkmış sanırım. Sitesinde inceledim az önce. Gayet kaliteli görünüyor ama sıfır fiyatını çok yüksek tutmuşlar. Uygun fiyata ikinci elini bulma ihtimali olabilir belki.

Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mondial xtreme max larada bakın.
    fiyatına gore saglam ve cok yönlü makinalardır
    Bu modeli daha öncesinde görmüştüm sanırım. Ama göstergesi çok sınırlı olduğu için es geçmiştim diye hatırlıyorum. Ama sanırım yedek parça sıkıntısı çekmemek için tekrar düşünmeye başlamanın zamanı geldi

günelyildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial xtreme max
    Senin aradigin motor xtreme max başka bakma tabi para çoğalırsa Yamaha wr125r derim daha da çoğalırsa Yamaha wr250 daha daha mevcut seçenek çok KTM husquvarna vs.
    Bende xtreme max kullanıyorum bir günde 400 km yaptım çok yoğun olmamakla beraber arazi suruslerimde var bence profesyonel dusunmuyorsan bir bak derim.

Alıntı günelyildiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin aradigin motor xtreme max başka bakma tabi para çoğalırsa Yamaha wr125r derim daha da çoğalırsa Yamaha wr250 daha daha mevcut seçenek çok KTM husquvarna vs.
    Bende xtreme max kullanıyorum bir günde 400 km yaptım çok yoğun olmamakla beraber arazi suruslerimde var bence profesyonel dusunmuyorsan bir bak derim.
    Evet haklısınız. 150cc biraz yetersiz gibi işin aslı. Ama madem başlangıç olarak düşünüyoruz, idare edilmeli. Sanırım bu motosikletleri 250cc'ye yükseltme şansının olduğunu duymuştum, emin değilim. Tabi bu motosikletin Maksimum Güç 8.5kw 8000d Maksimum Tork 11.1Nm 7000d değerleri ne ölçüde değişir bilemiyorum. Bu işleme değer mi o da bilinmez.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı VaV adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet haklısınız. 150cc biraz yetersiz gibi işin aslı. Ama madem başlangıç olarak düşünüyoruz, idare edilmeli. Sanırım bu motosikletleri 250cc'ye yükseltme şansının olduğunu duymuştum, emin değilim. Tabi bu motosikletin Maksimum Güç 8.5kw 8000d Maksimum Tork 11.1Nm 7000d değerleri ne ölçüde değişir bilemiyorum. Bu işleme değer mi o da bilinmez.
    250 değilde uzun ömürlü (yaklasık 4yıldır o sekil kullanıyorum) 210 cc ye cıkıyor
    16-17,000 km yaptım ben , sıkıntı cıkartmadı,
    Bel fıtıgımdan dolayı km az. Ayrıntılar max kullanıcıları baslıgında mevcut.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Motosikleti
    250 X-Treme Enduro
    Bunu her yerde anlatmam. 6000TL ye alınacak en iy motor XF 250. Mondialide iyi bilirim. o paraya alınacak japonlarıda.
    2 sene sürdüm makineyi şu dediklerimi yapman yeterli.

Alır almaz Değişecekler:
    Kuyruk iptali,
    Yağ
    Oring zincir(bu biraz keyfi)
    Lastik (Michelin AC10 120/18 21/90)

1000 bakımında
    Jel akü(ayak marşı yok, akü önemli)
    ön arka tüm teker bilyeleri

Öne 28mm gidon ve yükseltme yaptınmı. KTM gibi gezersin.

bundan sonra her 1000de yağını değiş, gevşeyen vidaları sık dvm. Sorunsuz makine.

Parçalarıda bulunuyor, full grenaj değiştim.
    VaV bunu beğendi.

Biraz araştırdıkça arayışlarımı nispeten alçak ve hafif enduro/cross motosikletlere yönelttim.

İlk olarak önüme Ramzey 200 qy çıktı. Yapısı itibari ile benim için başlangıç motoru olarak çok uygun görünüyor gibi. Fakat 2006 modelleri bile 3000-3500TL bandında. O kadar eski olmasına rağmen bu paraya değer mi sizce bu makineler?

Daha sonrasına Lifan X-plore 200 ile tanıştım. Bu model de nispeten hafif. 2015 modelleri 4000TL bandında. Bu Ramzey'den daha mantıklı bir seçim mi olur?

Eğer bu motosikletler hakkında bilgileriniz varsa ya da buna benzer koşulları sağlayabilecek alternatif birşeyler biliyorsanız yardımızı rica ediyorum

Motosikleti
    Suzuki DL 650 Vstorm (2004)
    tabiki xl200

Çin malı cross modellerinde göstergeler çoğu modelde kısıtlı seleye önem vermezsen Kuba Black Cat fiyatı parça kalitesi bulunabilirliği ucuzluğu açısından öne çıkıyor bi süre kullandım 100ü geçmeyen makine ama şehir içi beni hiç yüz üstü bırakmadı 1 saati geçen yolculuklarda toto sancısı başlar

Kuba Str kullandım makine hem iri hemde güçlü ve dikkat çekici fakat üretimi durdu ve fazla tavsiye edilmiyor aynı kasa ile yuki satışa sürdü sanırım emsallerine göz at derim.

Mondial xtreme max selesi fevkalade rahat bir motor onun dışında pek bi bilgim yok

Nacizane bi tavsiyem japon olsun eski olsun deme cross işinde yenisin yeni modeller almaya bak

jacob34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 03 (660)
    Biraz daha kasarsan kesinlikle Kadırgaya bi bak derim

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Honda XL200, Kawasaki KLR 250, Yamaha XT350, Suzuki DR350, Honda NX4 bunlar ilk aklıma gelen orta hacimli diyebileceğimiz enduro/cross motorlar.

Yakından takip ettiğim kadarıyla yurtdışında falan özellikle suzuki dr350 ve klr250 baya tutulan motorlar.

Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim tekrar. Bugün itibariyle, ikinci el bir tane Lifan Explore 200 satın alarak bu işe başlamış oldum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler