Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Lpg'li arabalarda sigara içmek tehlikeli değil mi?En azından ben öyle biliyorum...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 125 zn...Ufukta cbr 125 r : )
    Arkadaşlar bugün çalıştığım yerin arabasıyla iş için 4 kişi bir yere gittik.Ben arabanın tüplü olduğunu biliyordum.Lakin 3 arkadaş yola çıkar çıkmaz arabanın içini duman altı yapınca tırsmaya başladım.Oğlum zıkkım için araba patlayacak dememe rağmen,bir şey olmaz biz 5 yıldır hep arabada sigara içiyoruz daha bir şey olmadı dediler...E ne yapayım ben de yaktım bir tane(Topluluk psikolojisi)

Ben mi yanlış biliyorum acaba,lpg'li arabalarda sigara içmek tehlikeli değil miGerçi insan düşününce de binlerce araba lpg'li ve binlerce kişi bu araçlarda sigara içiyor...Allah Allah...Ne tezat bir durum...
    [B][COLOR="Sienna"]Cesaret korkmamak değildir.Aksine çok korkmak ama yine de ben varım diyebilmek ve harekete geçmektir...[/COLOR][/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    -eren- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Değişik bir sl 150
    Tamamen araçtaki tüp ve sistemin kalitesine bağlıdır.
    Benim bindiğim birkaç araba mis gibi lpg kokuyordu ama patlamadı bu patlamıycağı anlamına gelmez aksine bizim şanslı olugumuzu gösterir.
    %100 sızdırmazlık olursa bir sorun olmaz ama en ufak kaçak kötü sonuçlara yol açabilir.

Motosikleti
    Cevap için teşekkürler,demek tam düşündüğüm gibi sistem.Şimdi daha iyi anladım.En ufak bir kaçak,Allah korusun...Bir bakıma çakmakla Rus ruleti oynamak gibi bir şey.
    [B][COLOR="Sienna"]Cesaret korkmamak değildir.Aksine çok korkmak ama yine de ben varım diyebilmek ve harekete geçmektir...[/COLOR][/B]

-eren- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Değişik bir sl 150
    LPG ‘Lİ ARAÇ KOKU YAPIYORSA

* OTOGAZ istasyonlarından alınan gazın (BUTAN-PROPAN) kalitesiz oluşu kokuya sebep olabilir.Araçta koku hissedildiği an LPG alınan istasyonun ilk olarak değiştirilmesi önerilmektedir.

* OTOGAZ beyninin içindeki diyaframın (tamir takımı ) kullanım ömrü bitmiş olabilir(Diyaframların kullanım ömrü 50.000 civarındadır.)

Diyaframların kullanım ömrü bitmiş ise sertleşme görülür ve gaz ayarı iyi yapılamaz .Bu durumda da LPG araç tarafından tam yakılamaz.Bu durum da araçta kokuya sebep olabilir.Bu durumda tamir takımının (yani diyaframın )değiştirilmesi LPG ’deki koku problemini ortadan kaldıracaktır.

* Araçta LPG kaçağı olabilir.Yetkili bir OTOGAZ ustasına vakit geçirmeden LPG kaçak kontrolü yaptırılmalıdır.

* Aracınızın eksozundaki patlaklık veya delik olması araçta LPG kokusunun algılanmasına sebep olabilir.

* Araç hararet yapmışsa,OTOGAZ beyninin su tarafı işlevini tam yerine getiremiyor olabilir ve LPG ’ yi tam buharlaştıramıyor olabilir.Bu durum kokuya sebep olabilir.

* Aracın radyatöründe delik var veya radyatör tıkalı ise OTOGAZ beynine gelen sıcak suyun yeteri miktarda gelmemesine ve dolayısıyla da araçta kokuya sebep olabilir.

* Manifold contasındaki su girişi ateşleme odasına su kaçırıyorsa araç su eksiltir ve hararet yapar.Araçtaki su eksiltmesi LPG ’ nin tam yanmamasına ve buna bağlı olarak da kokuya sebep olabilir.
    Lpgdeki koku hep kaçaktan olmuyormuş ama yinede hepsi tehlikeli yerler .
    2. şıkta hiç o parçayı değiştiren duymadım kimsede takmıyordur.
    Ve doğan şahin tarzı araçların egzozlarının açık oluşu bunuda etkiliyormuş

Motosikleti
    Arabanın içinde bereket koku yoktu.Zaten koku olsaydı sigaraları bir şekilde yaktırmazdımAslında maalesef bizde şöyle bir kanı vardır,bize bir şey olmaz...Lpg'lerin bakımının tam olması lazım.Özellikle taksiciler,ticari araç sürücüleri.Doğan,şahin vs. saymıyorum bile.Sadece araba fazla yakmaya başlayınca bakıma giderler...Bakalım daha nereye kadar gideceğiz;Bize bir şey olmazlarla...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Benzinli bir araçta sigara içmek ne kadar güvenliyse, LPG'li araçta da o kadar güvenlidir. LPG sisteminde kaçak olabileceğini düşünerek böyle söylüyorsunuz ama benzin sisteminde de kaçak olduğunda en az LPG kadar tehlikelidir. Benzin buharı benzinden daha kolay yanan bir şeydir. Zaten benzin istasyonlarında sigara içmenin yasak olma sebebi de araçlara benzin doldururken oluşan benzin buharının yanma tehlikesidir.

herhangibir sızıntı olması durumunda evet tehlikelidir. bu sızıntıyı anlayabilmeniz için igaz sensörü kullanmanız lazım. sensör size sızıntı olup olmadığını söyleyecektir.

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    araba neydi? takılı sistem neydi? diye önce sormak lazım, dandik merdiven altı devşirme toplama bir sistemse o araçta herşey olur, kendi kendine birgün alev alıp patlayadabilir ...
    benim honda civic'e sıfır km den itibaren prins yağlamalı sistem var, hiçbir sorunum yok, olamaz da zaten ... eski polo da brc24 vardı, o da fena değildi ... prinsin enjektörleri araçla aynı marka, keihin, performans farkı pek hissedilmiyor ...

albaywolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Fizy 125
    Gaz sisteminde bir sızıntı yoksa tehlikeli değildir ama diğer arkadaşların sigara içmesini engellemek için tehlikeli farzedebilirsiniz ;)

Ortada hiç bir sebep yokken park halindeki lpg li aracın fosur fosur lpg kaçırmaya başladığına ve mahalleyi lpg altında bıraktığına şahit oldum.

İtfaiye ve polislerle gerekli güvenlik önlemi alındı ve olay kontrol altına alındı.

Bahsi geçen araba da yüksek model megandı.

Çevrendekilerden önce aklına danış;

çok basit,

Eğer içeride ateş yakarsan, tehlike ihtimali var, yakmazsan yok.

Hangisi mantıklı geliyorsa ona göre davranın.

konun açılış tarihi eski ama trafikte gördüğüm kadarıyla hep güncel...

http://www.internethaber.com/lpgli-o...risi-22305.htm

http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=1745&l=1

http://www.sacitaslan.com/yasam-lpgl...ldi_61370.html

htmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Twister - honda cbf 150
    Zaten millet (bende dahil) LPG sistemini ekonomi olsun diye takıyor ve doğal olarakta en ufak kaçağa tahammülümüz yok Bu yüzden bişey olmaz. Ama siz yinede sigara içmeyin bugün ölmezsinizde yarın ölürsünüz neme lazım sigara sağlığa zararlı.
    swath bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)