Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yurtdışından Alınacak Elektronik Eşyadan Yağ Çıkartma Vergisi (hayrını görün)

Motovento
    REKLAM ALANI
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Yurtdışından 'elektronik' getirmek artık paralı

2011 yılı için geçerli olmak üzere, ticari ithalat maksadı dışında yurtdışından getirilecek televizyon, radyo, video, kamera uydu alıcısı gibi cihazlardan bir defaya mahsus 10-215 euro arasında ücret alınacak.
    14:06 | 30 Aralık 2010

Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, ticari ithalat maksadı dışında yurtdışından getirilecek renkli televizyon, siyah-beyaz televizyon, radyo, video, televizyon uydu alıcıları, birleşik cihazlar ile bunların dışında kalan radyo, televizyon yayını almaya yarayan her türlü cihazlar için bir defaya mahsus ve 2011 yılı için olmak üzere, değişen tutarlarda ücret alınacak.

Renkli televizyonlar:

* 51 ekrana kadar (51 ekran dahil): 55 Avro
    * 51-67 ekran arası (67 ekran dahil): 85 Avro
    * 67-85 ekran arası (85 ekran dahil): 120 Avro
    * 116 ekran ve üzeri: 150 Avro
    * Oto televizyonu: 85 Avro

Siyah-beyaz televizyonlar:

* 51 ekrana kadar (51 ekran dahil): 25 Avro
    * 51 ekran ve üzeri: 30 Avro
    * Oto televizyonu: 30 Avro

Radyolu aletler ve alıcılar:

* Cep radyoları, radyolu saatler, cep telefonları, oyuncaklar, müzik aletleri, vantilatörler, ışıldaklar vb.: 10 Avro
    * Taşınabilir radyo alıcıları: 25 Avro
    * Oto alıcıları: 15 Avro
    * Radyo alıcı kartları: 180 Avro

Uydu alıcı cihazları ve kameralar:

* Videolar ve video kameralar: 180 Avro
    * Tek kanallı televizyon uydu alıcı cihazları: 30 Avro
    * Çok kanallı televizyon uydu alıcı cihazları: 70 Avro
    * Birleşik cihazlar: için 35 ila 180 Avro
    Bu listede bulunmayan radyo ve televizyon yayımını almaya yarayan her türlü cihaz için de ödenecek ek meblağ 180 Avro olarak belirlenmiş durumda.

kaynakça

yorum yazmaya gerek var mı ?
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    bizleri sanki kasıtlı olarak uzakdoğuya yönlendiriyorlar
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Haberde "ticari ithalat" gibi bir ibare var.

Habere yorum yazan bir okuyucunun ifade ettiği gibi zaten ticari amaçla getirilen eşyalardan para alınmıyor mu?
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurtdışından 'elektronik' getirmek artık paralı

2011 yılı için geçerli olmak üzere, ticari ithalat maksadı dışında yurtdışından getirilecek televizyon, radyo, video, kamera uydu alıcısı gibi cihazlardan bir defaya mahsus 10-215 euro arasında ücret alınacak.
    14:06 | 30 Aralık 2010

Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, ticari ithalat maksadı dışında yurtdışından getirilecek renkli televizyon, siyah-beyaz televizyon, radyo, video, televizyon uydu alıcıları, birleşik cihazlar ile bunların dışında kalan radyo, televizyon yayını almaya yarayan her türlü cihazlar için bir defaya mahsus ve 2011 yılı için olmak üzere, değişen tutarlarda ücret alınacak.

Renkli televizyonlar:

* 51 ekrana kadar (51 ekran dahil): 55 Avro
    * 51-67 ekran arası (67 ekran dahil): 85 Avro
    * 67-85 ekran arası (85 ekran dahil): 120 Avro
    * 116 ekran ve üzeri: 150 Avro
    * Oto televizyonu: 85 Avro

Siyah-beyaz televizyonlar:

* 51 ekrana kadar (51 ekran dahil): 25 Avro
    * 51 ekran ve üzeri: 30 Avro
    * Oto televizyonu: 30 Avro

Radyolu aletler ve alıcılar:

* Cep radyoları, radyolu saatler, cep telefonları, oyuncaklar, müzik aletleri, vantilatörler, ışıldaklar vb.: 10 Avro
    * Taşınabilir radyo alıcıları: 25 Avro
    * Oto alıcıları: 15 Avro
    * Radyo alıcı kartları: 180 Avro

Uydu alıcı cihazları ve kameralar:

* Videolar ve video kameralar: 180 Avro
    * Tek kanallı televizyon uydu alıcı cihazları: 30 Avro
    * Çok kanallı televizyon uydu alıcı cihazları: 70 Avro
    * Birleşik cihazlar: için 35 ila 180 Avro
    Bu listede bulunmayan radyo ve televizyon yayımını almaya yarayan her türlü cihaz için de ödenecek ek meblağ 180 Avro olarak belirlenmiş durumda.

kaynakça

yorum yazmaya gerek var mı ?
    ithalat dışında diyor yani şahsi alışveriş.zaten ticari getirenler bir katakullesini bulup getiriyor
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    "Ticari ithalat maksadı dışında getirilecek" demek, "Kendiniz yurt dışından ucuza alıyorsunuz, sonra burada aynı malı 2 katı fiyatına satan ithalatçı para kazanamıyor. Yeni bir vergi çıkartayım da mecburen buradaki ithalatçıdan 2 katı fiyatına satın alın." demek oluyor aslında.

Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alıntı Arjantinli69 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ithalat dışında diyor yani şahsi alışveriş.zaten ticari getirenler bir katakullesini bulup getiriyor
    "Ticari ithalat" sonrasına dikkat etmemişim.

Ya da bunun gerçek olmadığını düşünmek için okurken böyle bir algıda bulunmuşum.

Esasında artık yurt dışından elektronik eşya getirmenin pek bir anlamı da kalmadı kanımca.

Bu hafta Amerika'ya giden bir arkadaşım " ne alayım?" diye sordu.

Burada değerlendirme anlamında birşey almayı düşündüm ama hakkaten cazip gelen birşey bulamadım.

Kablosuz mouse aldırayım dedim ama istediğim bu ürünün bile Amerika satış fiyatının buradan fazla olduğunu gördüm.

cezerye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung gt250 (vardi)
    Ama bazı elektronik eşyaları yurt dışından alıp almadığımızı/ ne zaman aldığımızı nasıl anlayacaklar?
    Örneğin bu yeni karardan once yurt dışına çıktım ve TR'de olmayan elektronik bir cihaz aldım... Bu vergilendirme kararından sonra da bu cihazımla (diyelim ki e-book reader) gene yurt dışına seyahate çıktım... E? şimdi TR'ye geri girerken son seyahatimde satın almadıgım bir cihaz için vergi mi ödiicem? :D

Eger onun icin ödemeyeceksem, o seyahatimde alıp almadığımı nasıl anlayacak?!

Ahahah.. Saçmalık........
    Wanna see my Bannnnnnnkai?!?!!!

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Bavuldaki mp3 çaları çıkarttırıp vergi koyamazlar herhalde?
    Kolpa Adamları

Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Alıntı cezerye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama bazı elektronik eşyaları yurt dışından alıp almadığımızı/ ne zaman aldığımızı nasıl anlayacaklar?
    Örneğin bu yeni karardan once yurt dışına çıktım ve TR'de olmayan elektronik bir cihaz aldım... Bu vergilendirme kararından sonra da bu cihazımla (diyelim ki e-book reader) gene yurt dışına seyahate çıktım... E? şimdi TR'ye geri girerken son seyahatimde satın almadıgım bir cihaz için vergi mi ödiicem? :D

Eger onun icin ödemeyeceksem, o seyahatimde alıp almadığımı nasıl anlayacak?!

Ahahah.. Saçmalık........
    Bir arkadaşım İngiltere'den Sony PS3 almıştı geçen sene.

Kendisi Kıbrıs'ta okuyor ve bu cihazı Kıbrıs'a götürmek istiyor kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte.

Havaalanında gümrük kısmında Kıbrıslı bir memur "bunun vergisini vereceksin" diye tutturmuş ve arkadaşın eşyasına el koymuş.

Arkadaş, bu aleti geçen sene İngiltere'den aldığını,aletin sıfır olmadığını vs. vs. şeyler anlattıysa da adam ikna olmamış.

Babası ile iletişime geçmiş arkadaş ve Türkiye'de bu işlerle uğraşan kişilerle görüşmüş arkadaşın babası da. (hatırlı dediğimiz türden)

Gümrük memurunu bu hatırlı kişilerden birisi aramış da arkadaş epey bir bekledikten sonra almış cihazını.

Araya birisi girmese herhalde şahsi eşyası için tekrar para ödeyecekti.

Kaldı ki İngiltere'den gelirken bile böyle birşey yaşamamıştım diyordu kendisi.

MkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    92 301 98 vstar
    yanımızdaki elektronik eşyaların faturalarıyla gezicez o zaman

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    gitarım için wireless sistem alıcaktım ama gümrükte trt bandrolü alıyolarmış anteni olduğu için. bu kadar düzmantık olur yani.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Ticari ithalat maksadı dışında getirilecek" demek, "Kendiniz yurt dışından ucuza alıyorsunuz, sonra burada aynı malı 2 katı fiyatına satan ithalatçı para kazanamıyor. Yeni bir vergi çıkartayım da mecburen buradaki ithalatçıdan 2 katı fiyatına satın alın." demek oluyor aslında.
    Aynı malı iki katına satmak zorunda kalan bir ithalatçı olarak bizlerinde vitrinlerde gördüğünüz o mallar için daha gümrükten çekemeden %80 nin üzerinde ÖTV ,KDV, Bandrol ,Gümrük Vergisini PEŞİN olarak ödemek zorundayız. Yani bizlerin durumu sizinkinden hiç farklı değil.

Yapılan düzenleme ile devlet bizler üzerinden peşin peşin tahsil ettiği vergiyi , sıradan vatandaştan da tahsil etmeye başlamış bizlere faydası çok cüz-i olacaktır.

Saygılar

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:53 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:46 ----------

Alıntı Arjantinli69 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katakullisini bulup ticari mal getirenlere ithalatçı değil "KAÇAKÇI" deniyor , lütfen alnının teri ile evine ekmek götürmeye çalışanlar (bunların bazıları ithalat ile uğraşıyor olabilir) ile sahtekarları aynı kefeye koymayın.

Saygılar
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    yani turkiyeye girerken hediye almis bile olsak kutusuz 2.el imaji verilmis sekilde gecirecegiz oyle mi ?
    Kendinden bu denli nefret ettirmeye calisan bi ulke daha gormedim ben
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

cezerye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung gt250 (vardi)
    Alıntı Tequ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani turkiyeye girerken hediye almis bile olsak kutusuz 2.el imaji verilmis sekilde gecirecegiz oyle mi ?
    Heee... Melbourne'den konuşması kolay

Alıntı asm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir arkadaşım İngiltere'den Sony PS3 almıştı geçen sene.

Kendisi Kıbrıs'ta okuyor ve bu cihazı Kıbrıs'a götürmek istiyor kutusu ve aksesuarlarıyla birlikte.

Havaalanında gümrük kısmında Kıbrıslı bir memur "bunun vergisini vereceksin" diye tutturmuş ve arkadaşın eşyasına el koymuş.

Arkadaş, bu aleti geçen sene İngiltere'den aldığını,aletin sıfır olmadığını vs. vs. şeyler anlattıysa da adam ikna olmamış.

Babası ile iletişime geçmiş arkadaş ve Türkiye'de bu işlerle uğraşan kişilerle görüşmüş arkadaşın babası da. (hatırlı dediğimiz türden)

Gümrük memurunu bu hatırlı kişilerden birisi aramış da arkadaş epey bir bekledikten sonra almış cihazını.

Araya birisi girmese herhalde şahsi eşyası için tekrar para ödeyecekti.

Kaldı ki İngiltere'den gelirken bile böyle birşey yaşamamıştım diyordu kendisi.
    Ihı işte şimdi yandık.....
    Wanna see my Bannnnnnnkai?!?!!!

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kulak arkası kaldı bi
    hadi bakalım beklıyorum sabırsızlıkla boyle anlamsız bı yasa nasıl uygulancak.
    We are many...

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Alıntı cezerye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Heee... Melbourne'den konuşması kolay

Ihı işte şimdi yandık.....
    Kolay gercekten
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    Alıntı asm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Ticari ithalat" sonrasına dikkat etmemişim.

Ya da bunun gerçek olmadığını düşünmek için okurken böyle bir algıda bulunmuşum.

Esasında artık yurt dışından elektronik eşya getirmenin pek bir anlamı da kalmadı kanımca.

Bu hafta Amerika'ya giden bir arkadaşım " ne alayım?" diye sordu.

Burada değerlendirme anlamında birşey almayı düşündüm ama hakkaten cazip gelen birşey bulamadım.

Kablosuz mouse aldırayım dedim ama istediğim bu ürünün bile Amerika satış fiyatının buradan fazla olduğunu gördüm.
    insan öyle düşünmek istiyor gerçekten ama kendi vatandaşına bu denli vergi yükü bindiren memleket sadece bizim memlekettir.al avrupa ülkesinden bir ürün gümrük çıkışında bir sorun yok Türkiye'ye getirmeye çalışınca kapıda hemen katlamalı vergiyi öde.ya kardeşim o zaman sen üret biz dışardan almayalım ve ya 2 krş luk ürünü ordan alıp bize 10 krş satan ithalatçıyı (üç kağıtçı ithalatçı diyelim ) bir düzene sok.
    nedir senin vatandaşının cebindeki parayla derdin !

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:53 ----------

Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı malı iki katına satmak zorunda kalan bir ithalatçı olarak bizlerinde vitrinlerde gördüğünüz o mallar için daha gümrükten çekemeden %80 nin üzerinde ÖTV ,KDV, Bandrol ,Gümrük Vergisini PEŞİN olarak ödemek zorundayız. Yani bizlerin durumu sizinkinden hiç farklı değil.

Yapılan düzenleme ile devlet bizler üzerinden peşin peşin tahsil ettiği vergiyi , sıradan vatandaştan da tahsil etmeye başlamış bizlere faydası çok cüz-i olacaktır.

Saygılar

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:53 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:46 ----------

Katakullisini bulup ticari mal getirenlere ithalatçı değil "KAÇAKÇI" deniyor , lütfen alnının teri ile evine ekmek götürmeye çalışanlar (bunların bazıları ithalat ile uğraşıyor olabilir) ile sahtekarları aynı kefeye koymayın.

Saygılar
    valla söyle anlatayım aslında sizde farkındasınız olayın ama farklı yorumluyoruz.benim anlatımıma bakarsak bizim ithalatçıların % 80 'i Kaçakçı O zaman.neden derseniz avrupada 10 dolarlık bir fren balatası burda 40 dolar,veya basit bir 3 dolarlık yağ filtresi 15 dolar.nasıl bir fiyat nasıl bir vergi sisteminden bahsediyoruz burda.% 100 vergi koysak 10 dolarlık ürün olur 20 dolar kalan 20 dolar kar marjımı,nerde görülmüş böyle kar marjı
    uzak doğudaki ürün fiyatlarını zaten yazmaya hiç gerek yok ordan ithalat yapıpta % 300 'ün üzerinde kar yapmadan satan görmedim desem yeridir.en basiti uzakdoğu motosiklet fiyatları.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Tequ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2. el olup olmamasının bir anlamı yok her şekilde alıyorlar...
    Buraya ps3 getirdiğim zaman gümrükteki memur tutturdu bunun yarı fiyatını (yuh) vereceksin diye... Vereceksin vermeyeceksin 100 grivna (25tl) sıkıştırdım eline geçtim gittim. Tabi bu Türkiyede biraz zor.

Haberde cep telefonu ibaresi de var. Bunlar her sokulan cep telefonundan 10 euro almaya başlarlarsa (ki alırlar) işimiz iş...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Devlet yurtdışından ebay yada başka internet sitelerinden yada gelip gidenlerin yanlarına aldıkları elektronik ürünlerden vergi alamıyordu bunun içinde 100€ gibi bir limit vardı zannedersem. Ancak içerideki yüksek vergiler nedeniyle bu yola başvuranların sayısı artınca vergi kaybını engellemek için Deli Dumrulu tekrar göreve çağırmışlar anlaşılan. Böylece köprüden geçmeyenden de döverek 5 akçe almaya başlamışlar. Bu durumda yasal yoldan ithal edilmiş ürünleri alıp kullanmak garanti ve servis güvencesi nedeniyle hepimiz için daha karlı olacaktır. 3 akçe vergiye de razı olup dyaktan kurtuluruz böylece.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Bu değerleme oranı ile artırılan tutarlar arkadaşlar, bildim bileli zaten vardı, temcit pilavı gibi ortaya salmışlar haberi 128 kb ramli cep bilgisayarı, siyah beyaz tv mi kaldı
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)