Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

TC Kimlik no, ad, soyad ve diğer kimlik bilgileri ile adres bilgileri internet üzerin

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1

  Üyelik
  27 Haziran 2009
  Şehir
  istanbul / Teşvikiye
  Motosikleti
  CBF250
  TC Kimlik no, ad, soyad ve diğer kimlik bilgileri ile adres bilgileri internet üzerinden satışa çıkartıldı. Bin 500 TL'ye satılan bir programla istediğiniz kişinin tüm bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. İşte skandalın ayrıntıları:

  Adrese dayalı kayıt sistemiyle kayıt altına alınan ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından askıya çıkartılan kişisel veriler internet üzerinden satışa çıkartıldı. Bir internet sitesinde bin 500 TL'ye satılan program vasıtasıyla 18 yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik bilgilerine ve adreslerine ulaşılabiliniyor.

  Satıcı ocak ayında ölmüş olan kişilerin de kimlik bilgilerinin yer alacağını söyleyerek 'Sistemde 120 milyon kişinin bilgisi bulunacak' dedi. Herhangi bir firmaya ya da kişiye satışı yapılan bu bilgilerin yanı sıra ticari sicil geçmişi de satan başka bir firma, programdaki aksaklık nedeniyle şimdilik ticari bilgilere ilişkin programın satışının durdurulduğunu söyledi.

  Tüketici Hakları Merkezi Başkan Vekili Avukat Faruk Hançer, kişisel bilgilerin gizliliğin esas olduğunu ve bu bilgilerin alınıp, satılmasının, saklanmasının suç olduğunu söyledi.


  *TÜM BİLGİLERİMİZ SATILIYOR*


  İnternet üzerinden Adres Rehberi adıyla satılan programın özellikleri içerisinde şu bilgilere yer veriliyor; "İcra ve Dava takiplerinizde adres bilgilerine ulaşamadığınız kişilerin sistemlerimizde var olan 18 yaşından büyük 50 Milyon kayıtlı kullanıcının Ad Soyad, T.C. Kimlik No, Anne Baba adı, Doğum Yeri, Bulunduğu İl v.b. farklı kriterlerde arama yapılıp adres bilgilerini bulabileceğiniz 'Adres Rehberi 1.0' programı kısıtlı kullanım olup 10 sorgulama yapılmaktadır."


  Ücretsiz olarak yapılan 10 sorgulama sonrasında program sorgulamaya izin vermiyor. Eğer programı almaya karar verirseniz bin 500 TL karşılığında kredi kartı ya da havale ile ödeme seçenekleri bulunuyor.  *10 DENEME BEDAVA 9'U DOĞRU*


  Web sitesinde herhangi bir adres yer almazken bir cep telefonu üzerinden irtibata geçip destek alabiliyorsunuz. Programı kurup denediğimizde ad ve soyadla yapılan aramalarda TC Kimlik No, cinsiyet, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe bilgileriyle birlikte kişinin açık adres bilgisine de ulaşılabiliniyor. Yaptığımız 10 denemeden 1'i eski adres çıkarken diğer denemelerin tamamı doğru sonuç verdi.
  Verilerin 18 yaş üstü olması Yüksek Seçim Kurulu'nun askıya çıkarttığı seçim listelerinin ele geçirilmiş olduğunu gösteriyor. Satıcı verilerin nasıl ele geçtiği ise yönünde bilgi verdedi.


  *ÖLÜLERİN DE KİMLİK BİLGİLERİ SATILACAK*


  Adres Rehberi'nin satıldığı web sitesindeki telefonu müşteri gibi arayarak bazı bilgilere ulaştık. Satıcı verilerin Ocak ayında güncelleneceğini ve ölmüş kişilerle ilgili kimlik bilgilerinin de sisteme yükleneceği söyleyerek 120 milyon kişi bilgisine erişim yapılacağı bilgisini verdi. Kredi kartına taksit yapıldığını da belirten satıcı, bir sözleşme
  imzalandıktan sonra satışın yapıldığını belirti.


  Yasal olup olmadığı yönündeki soruya, programla ilgili bir cezai yaptırım olmadığını belirten satıcı programı daha çok avukatlara sattıklarını, avukatların yasal prosedürü bildiklerini aktardı.


  Satıcı bilgileri nereden bulduklarını açıklamayacaklarını belirttikten sonra, bu konuda başka firmalar da olduğunu söyledi.

  *PROGRAMI AVUKATLAR KULLANIYOR*
  "Hazırlayacağımız haber için detaylı bilgi verebilir misiniz?" sorumuza satıcının cevabı şöyle oldu: "Bu konuda bilgi vermem doğru olmaz, bu programı kullanan çok sayıda avukat da var. İnsanların işine teknolojik çözüm üretirken insanları sıkıntıya düşürmek doğru değil. Teknoloji doğru noktalarda kullanmak lazım. Haber yaparsanız karşıdaki insanlar da rahatsız olur?"


  Yetkisiz kişilerin eline geçmesi durumunun söz konusu olmadığını belirten satıcı avukatlarla çalıştığı konusunda ısrarcı.
  *TİCARİ BİLGİLER DE SATILIYOR*
  Başka bir internet sitesinde ise adres bilgilerinin yanı sıra bankaların bile saklamasının yasak olduğu kişilerin ticari bilgilerinin satışı yapılıyor.
  Diğer firmanın sattığı 'İstihbarat' adlı programda ise kişilerin Merkez Bankası nezdinde kara listeye düşüp düşmedikleri bilgilerinin yanı sıra, kredi kartı cezası, karşılık çek, protestolu senet bilgisi, kredi geri ödemesinde sorun yaşamış mı gibi konularda bilgi verildiğini vaat ediyor. Sitede bu bilgilerin satıldığı duyurulurken telefonla ulaştığımız firma
  yetkilisi 'İstihbarat' adlı bu pakette çeşitli sorunlar olduğu için şimdilik satışının durdurulduğu bilgisini verdi. Yetkili diğer firmada bulunan adres defteri gibi bir programları olduğunu belirtip, paket şeklinde satış yaptıklarını söyledi.
  *AVUKATLAR DIŞINDA DA SATIŞ YAPILIYOR*
  Yetkili avukat olup olmadığımızı sorduğunda avukat olmadığımızı, bir firma adına istediğimizi söyledik. Avukatlar dışında programın satılmadığını belirten firma yetkilisi, daha sonra diğer ürünleri almamız halinde adres sorgu programını da hediye olarak verebileceklerini söyledi.
  *"YSK'NIN LİSTELERİNİ DERLEDİK"*
  Kişisel verilerin bu şekilde kullanılmasının hukuki bir sorun teşkil edip etmediği konusunda bilgisi olmadığını söyleyen yetkili, verilerin illegal yollarla toplanmadığını, Mart 2009 yerel seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu'nun askı seçmen bilgilerin derlenmesiyle oluşturulduğunu belirtti. Yetkili konuyla ilgili haber yapacağımızı söyledikten sonra, avukatlardan başka kimseye satılmadığını belirterek, kişisel bilgilerin satışının yapılmadığını diğer ürünleri alanlara hediye olarak verildiğini belirtti. Avukatların zaten bu bilgilere ulaştığını söyleyen firma görevlisi kolaylık sağlamak için bu programı hazırladıklarını aktardı.


  *VERİLERİ SATMAK SUÇ*
  Kişisel bilgilerin satışının yapılması konusunda görüşüne başvurduğumuz Tüketici Hakları Merkezi Derneği (TÜ-MER) Başkan Vekili Avukat Faruk Hançer:  "Kişisel verilerin gizliliği esastır. Kişinin dokunulmazlığıyla ilgili husustur. Bu bilgiler alınıp satılamaz, devredilemez. Kanunlarla çizilmiş sınırlar çerçevesinde resmi ve ilgili şahıslar elde edebilir, öğrenebilir. Kamuya açık bir biçimde paylaşılması suçtur"


  "Avukatlar, savcılar, resmi kamu kurumları, kamu kurumu içindeki meslek kuruluşları görevleriyle ilgili hususlarda, resmi kanallarla isteyebilir. Yasaların izin verdiği sınırlar dışında bu bilgilerin paylaşılması suçtur. Cumhuriyet Savcılıklarının derhal harekete geçip soruşturma başlatmalı."

  *BİR AN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI*
  " Verilerin sadece avukatlara satılıyor olması durumu kurtarmaz. Verilerin nasıl ele geçirildiği de önemli. Maalesef Türkiye'de sıkıntı, internetin kullanılmasının yaygınlaşması ile özel bilgilere çok kolay ulaşılabiliyor. Bu verilerin nasıl ele geçirildiğinin araştırılması ve sistemdeki açıkların da bir an önce kapatılması gerek."
  kaynak: www.mynet.com
  Tvs Apache '09 , Piaggio X9 250 '05 , Yamaha XT600 '94 , Honda CBF150 '11


  REKLAM ALANI
  Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
  Motomax
 2. #2
  ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  27 Ağustos 2008
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  NC 700 SA
  Bu nedir yaHerşeyin b.... çıktı iyice,bir bu eksikti.
  AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

 3. #3
  barannet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  17 Ağustos 2007
  Şehir
  Bursa
  Motosikleti
  Kymco CK 125
  eğer kötü niyetli bir kullanıcı veritabanındaki 120milyon kişiyide kendi bilgisayarına kopyaladıysa programı kaldırsalarda farketmez artık. Adam istediğine istediği fiyata istediği kadarını satabilir..


  Tedbirde kusur koyup takdire bahane bulma!

 4. #4
  ugurapay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  13 Nisan 2008
  Şehir
  İSTANBUL Üsküdar
  Motosikleti
  HYOSUNG GV250
  Desene artık yediğimiz lokmadan içtiğimiz hapa kadar kanımızdaki üreden aldığımız iç çamaşırına kadar bilgiler ellerinde .
  Kime oy kullandığımızıda siyasi görüşümüzüde biliyorlardır .
  Yarın öbür gün derlermi bir filimde olduğu gibi sen ilerde potansiyal suçlu olacaksın şimdiden senin cezanı keselim.
  Ne olacak Bu Türkiye nin ve Tekstilin Hali http://www.apaydinmakine.net

 5. #5
  Forumdan Uzaklaştırıldı
  Üyelik
  17 Mart 2008
  Şehir
  3 gün İzmir , 5 gün Mersin
  günün birinde hiç görmediğiniz çekirdeksiz zeytin fabrikanızın 2 trilyonluk vergi borcuna dair maliyeden ihtarname alırsanız şaşırmayın

 6. #6

  Üyelik
  09 Temmuz 2009
  şu gidişata bakın ya

 7. #7
  m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Ağustos 2008
  Şehir
  Sao Paulo BREZİLYA
  Motosikleti
  Honda Shadow vt 750 2006
  neyapacaklarmış kimlik bilgimizi alan deyyus,evlatmı edinicek.saçmalık
  "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

 8. #8
  Emrah.ark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  25 Nisan 2009
  Şehir
  İstanbul,Büyükçekmece
  Motosikleti
  Hyosung Gt250R
  Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  günün birinde hiç görmediğiniz çekirdeksiz zeytin fabrikanızın 2 trilyonluk vergi borcuna dair maliyeden ihtarname alırsanız şaşırmayın

  Bi Kere bile göremicekmiyim
  [34 AY 0494] Büyükçekmece MT

 9. #9
  OGLUMVE BEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Şubat 2008
  Şehir
  3. gün fatih 5 gün dolapdere
  Motosikleti
  var bi yeşil fıstık
  Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  neyapacaklarmış kimlik bilgimizi alan deyyus,evlatmı edinicek.saçmalık
  sana bi ihmarname gelsinde kendini aklıyana kadar anlarsın ne yaptıklarını
  cerrahi sana teşekkür ederim bana hayatımın süprizini yaptın:

 10. #10
  Forumdan Uzaklaştırıldı
  Üyelik
  17 Mart 2008
  Şehir
  3 gün İzmir , 5 gün Mersin
  Alıntı Emrah.ark adlı üyeden alıntı Mesajı göster

  Bi Kere bile göremicekmiyim
  beni geyiğe sürükleme lütfen sonunda banlanacas bakkk

 11. #11
  kerem999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  03 Kasım 2009
  Şehir
  BRATİSLAVA
  Motosikleti
  ne istersen var
  Yerlin malı yurdun malı herkez onu kullanmalı. burdan yola çıkmışlar sanırım nerden para kazanacaklarını şaşırdılar

 12. #12
  Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  05 Ekim 2006
  Şehir
  Pendik / İstanbul
  Motosikleti
  BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
  ummadığımız bir gün üzerimize yıkılmış borç veya herhangi bir suç nedeni ile polis kapımıza gelirse şaşırmayalım....
  Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

 13. #13
  m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Ağustos 2008
  Şehir
  Sao Paulo BREZİLYA
  Motosikleti
  Honda Shadow vt 750 2006
  Alıntı OGLUMVE BEN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  sana bi ihmarname gelsinde kendini aklıyana kadar anlarsın ne yaptıklarını
  abi hiçbir cacık olmaz emin ol
  "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

 14. #14

  Üyelik
  02 Kasım 2007
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  DRZ400 SM
  Böyle bir rezalet gerçek olamaz. Rüya görüyorum herhalde.

  Kimlik hırsızlığı korkusuyla, postayla gelen paketleri bile çöpe atmadan önce isim ve adres bilgilerimi yırtıp imha ediyordum. Ama devlet arka kapıyı açık unutmuş! Ne kapısı, koca duvar yıkılmış be! Bakalım icra piyangoları hangilerimize vuracak
  [B]J şimdi asker[/B]

 15. #15

  Üyelik
  27 Haziran 2009
  Şehir
  istanbul / Teşvikiye
  Motosikleti
  CBF250
  Büyük rezalet, önce vergi numarası verdiler sonra tc numarası oldu herkezin fişlendik kısacası ardından da böyle bir rezalet...
  En kötüsü de telefon bankacılı
  Gsm operatörleri
  Kredi kartı online bankacılık
  risk kısacası fazla....
  Tvs Apache '09 , Piaggio X9 250 '05 , Yamaha XT600 '94 , Honda CBF150 '11

 16. #16
  MkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  22 Ekim 2009
  Motosikleti
  92 301 98 vstar
  çok baş agrıtır bu

 17. #17
  Emrah.ark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  25 Nisan 2009
  Şehir
  İstanbul,Büyükçekmece
  Motosikleti
  Hyosung Gt250R
  Benim merak ettiğim ölmüş adamın kimlik bilgileriyle ne yapıcaklar

  Alıntı eftelya adlı üyeden alıntı Mesajı göster


  beni geyiğe sürükleme lütfen sonunda banlanacas bakkk
  Mümkün
  [34 AY 0494] Büyükçekmece MT

 18. #18
  ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  30 Mayıs 2007
  Şehir
  İstanbul-Çekmeköy
  Motosikleti
  = Kawasaki KLE 500
  teknoloji denen şey ağzımıza s.... desene
  ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

 19. #19
  hanedan12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Mart 2007
  Alıntı Emrah.ark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Benim merak ettiğim ölmüş adamın kimlik bilgileriyle ne yapıcaklar  Mümkün
  suçları ve borçları ölmüş adama yıkacaklar....
  suçlu ve güçlü kişiler.
  Kangren olmuş tüm kollara adanmıştır.
  Eğer bir yıl sonrasını düşünüyorsan, bir tohum ek. Eğer on yıl sonrasını düşünüyorsan, bir ağaç ek. Eğer yüz yıl sonrasını düşünüyorsan, insanları eğit.

 20. #20

  Üyelik
  29 Temmuz 2007
  Şehir
  ESKİŞEHİR ADI:Sinan
  Motosikleti
  YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
  benim fabrika noldu ki çoktandır uğramıyorum

  ama öyle bi yanlışlık olsaydı Yamaha'ya ortak olmuş olmak isterdim


  REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler