Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Tartışma Konusu: Neden Teknoloji Üretmiyoruz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    Birbirimize laf sokmadan tartışalım.
    Neden bişeyler üretemiyoruz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    VOLKSWAGEN GOLF FSİ
    ben buraya çok şey yazarım ama musti ortam çok gerilir. sesiz kalma hakkımı kullanmak istiyorum....

Şu anda bişeler yapcak teknolojiye tam kapasite ile sahip degiliz.İran,Pakistan bile nükleer çalışmaları yapıp,atom enerjisinde bi yerlere geldiler ama biz hala bişe olamadık.Bunun tek suçlusu sanırım baştakiler oluyor.Yada bize bazı dış güçler bunu yapmamızı engelliyor.Ama hiç bişe üretmiyorda degiliz kocaeli ford fabrikalarında Türk yapımı ama yabancı parçalarla araba üretiyoruz ve bunları ihrac ediyoruz veya aselsan askeri alanda savunma aracları üretiyor...Ama genede eldekiler halan yeterli gözükmüyor.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Neden yapamıyoruz? Ne kadar basit bir soru ve basit bir cevabı var gibi geliyor. Ama çok derin mevzular hatta ansiklopedi bile olabilecek bir konu, belki tartışma ilerlerse daha detaylı yazı yazarım ama şimdilik 'infial yaratması!' için bir cümle bırakıyorum;

Farkındayız veya değiliz ama biz kısmen sömürgeyiz ve ancak izin verilen oranda üretim yapabiliyoruz.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    biz sadece laf üretiriz mesela benim şuan yaptığım gibi

Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Farkındayız veya değiliz ama biz kısmen sömürgeyiz ve ancak izin verilen oranda üretim yapabiliyoruz.
    Evet bende buna kaılıyorum.Misal IMF denen şey.Bize parayı veriyor ama bu parayı söyle değerlendirceksin,şu yatırımları yapmıycaksın,sunları yapıcaksın diyor elimizi kolumuzu bağlıyor.Veya dış devletler biz bişe üretiyoruz yapmıycaksın diyor tehdit ediyor bizde yapmıyoruz.Nerde o eski Atatürk dönemi Türkiye si içte ve dışta tam bağımsızlık politikası.Hiç bi yaptıgımaza karıştırmazdık kimseyi.Ama bi 15 sene bekleyin Bi partiden girecem secimlere ben başa geliyim ozaman görürsünüz (Gerçi bütün başa geçmek isteyenler böyle diyor ama kimse bişey yapamıyor yada yaptırılmıyor.)

Motosikleti
    mondial 100 kh
    endüstri açısından bakacak olursak, karlı olmadığı için yatırım yapıp külfet altına girmek istemiyoruz çünkü teşvik yok ve ithal malların satış fiyatı burada maliyete eşit. yani yatırım kar olarak geri dönemiyor orta vade de.

böyle davranmamızın nedenin olarak şu ana kadar sanayi konusundaki politikalar, ilgisizlik ve tembellik diyebilirim. ayrıca bizde motivasyon yok. yada motive olmamızı istemyenler var diyelim. bakın 1920 lerden sonrasına, azim ve sebat o dur işte. adamlara uçak üretip satmışız, ingiltereye inanılır gibi değil. ayrıca eksik politikalarla herşeyimizi dışarıya bağımlı hale getirmişiz. açıkçası ben kendi tarlamda yetişen buğdaydan yapılmış ekmeği yemek isterim. amerikadan ithal buğdayla yapılanı değil. (amerika olması şart değil kaynağın, örnek olsun diye dedim)

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı musti81 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birbirimize laf sokmadan tartışalım.
    Neden bişeyler üretemiyoruz
    Bribirimize laf sokmadan tartışamadığımız için olabilir mi?

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bribirimize laf sokmadan tartışamadığımız için olabilir mi?
    laf mı soktun yane
    ben şunu düşünüyorum hep kolay para kazanma hırsımız anlayımış yüzünden olabilirmi ?

Motosikleti
    VOLKSWAGEN GOLF FSİ
    yav musti hazır yapılmış varken neden yapmayla uğraşalım,zaman kaybı değil mi????

bak çinlilere adamlar ne bulsa kopyasını yapıyo,bunlar utanmasa çocuğun bile sahtesini yapacaklar,helal olsun adamlara,, gel vatandaş çin malı ucuz çocuk

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı Gokhan2433 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu anda bişeler yapcak teknolojiye tam kapasite ile sahip degiliz.İran,Pakistan bile nükleer çalışmaları yapıp,atom enerjisinde bi yerlere ...
    Arkadaşım sırf bil diye söylüyorum, Pakistandaki nükleer silahların nötron hızlandırıcılarını zamanında Aselsan yapıp göndermiştir.12 eylül darbesi ve Pek muhterem (!) Kenan Evren olmasaydı biz Pakistan'dan en az 5-6 sene evvel atom bombası yapmış olacaktık ve hiç bir ülke bize hesapsız kitapsız dayatmalarda bulunamayacaktı.Atom bombası bambaşka bir silah çünkü.İran atom bombası sahibi olmasın diye birilerinin bi taraflarını yırtmasından da anlayabilirsin bunu.Amerikan uşakları sağolsun bu haldeyiz.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    "Dahili (%80) ve harici (%20) bedhahlar" diyorum...
    May the Force be with McLaren Mercedes

Bide şu nedeni var.Elin çinlisi gidiyor bir motosiklet yapıyor veya bir araba yapıyor bunu piyasaya sürüyor.Bizde sadece yine çinli b.k. yedik,herkes olcek,napcaz şimdi,arabaya da el attılar gibisinden laflar yapıyor.Yani bizim agzımız sadece laf yapıyor.Dedikoducu karılar gibi çini çekiştiriyoruz ama onlar tınlamdan son sürat ilerliyor.2010 yılında japon piyasasınıda ele geçirceginide biliyomusunuz.Biraz laf yapcagımızı fikir üretip bunu yapıma gecirsek iyi olur diyorum.

Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım sırf bil diye söylüyorum, Pakistandaki nükleer silahların nötron hızlandırıcılarını zamanında Aselsan yapıp göndermiştir.12 eylül darbesi ve Pek muhterem (!) Kenan Evren olmasaydı biz Pakistan'dan en az 5-6 sene evvel atom bombası yapmış olacaktık ve hiç bir ülke bize hesapsız kitapsız dayatmalarda bulunamayacaktı.Atom bombası bambaşka bir silah çünkü.İran atom bombası sahibi olmasın diye birilerinin bi taraflarını yırtmasından da anlayabilirsin bunu.Amerikan uşakları sağolsun bu haldeyiz.
    çok teşekkürler bunuda bilmiş oldum.İşte bir zmanlar hızla gelirken birileri bize çelme çakmış.Ama sonucta pakistan atom enerjisinde bizden iyi demi.

Motosikleti
    Ducati 797
    Türkiyede atom bombası var merak etmeyin

Motosikleti
    speederbike
    Deşifre etmeyin beni .

Evet Türkiye'de atom bombası var ama İncirlik üssünde amerikalılara ait.Bide bizim bahsettigimiz atom bombası degil, atom enerjisi.Yani hani sinopa santral yapcaklar ya onu bile biz yapamıyoruz.İhale açıyoruz fransızlar,almanlar...ihaleye katılıyor,para onların ceplere gidiyor.

Motosikleti
    speederbike
    Atom enerjisnin güvenilir olduğuna inanıyorum ancak ülkemizin doğal ve yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin olduğunu ve dünya bu kaynakların üstüne giderken bizim de nükleer enerjiyi ana politika olmaktan çıkarıp yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum. Nükleer santral yapılacaksa da biz yapmalıyız. O da teknolojik altyapımızı gösterebilmek için, enerji açığımızı karşılamak için değil.

Evet dünyadaki en büyük su potansiyeli bizde.Çünkü ülkemiz cok engebeli bir ülke.Ama fransa bile su enerjisiyle bizden çok enerji üretiyor.Elimizdekilerden bile faydalanamıyoruz,halen elektiriğin bir kısmını dısardan alıyoruz,Bulgaristana borcumuz var.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı Gokhan2433 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet Türkiye'de atom bombası var ama İncirlik üssünde amerikalılara ait.
    yok bu bahsettiğim atom bombaları tamamen bize ait. 98 yılı cia raporuna göre 95 tane civarıydı sanırım.

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Kendini deşifre ettin be abi
    Kolpa Adamları

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler