Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Türk Halkinin Lüks Tüketim Ateşine Engel Olamiyor...

Motovento
    REKLAM ALANI
    yasin08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    peugeot satelıs 250
    TÜRK HALKININ LÜKS TÜKETİM ATEŞİNE ENGEL OLUNAMIYOR...

Başını lüks otomobiller, cep telefonları ve pahalı televizyonlar gibi ürünlerin çektiği tüketim malı ithalatı büyük krizin arefesindeki harcama çılgınlığının yaşandığı 2000 yılının bile üç katına çıktı. 2006’nın ilk 7 ayında 9.4 milyar dolarlık tüketim malı ithal eden Türkiye rekor kırdı.

İnsanların gelirleri artıkça bununla doğru orantılı olarakda talep ettikleri mal ve hizmet miktarida artar.Bu talebin bir kısmı yerli mallara iken bir kısmıda yabancı mallara yönelik olur.Hatta çoğu zaman özelliklerini dahi bilmediğimiz ürünleri sırf o taşıdığı marka yüzünden alırız. Hiç düşündünüzmü yurtdışından ithal edilen bir ürünü satın aldığınızda ekonomimizi nasıl etkiliyorsunuz? Bir örnekle açıklıyım bunu:

ABD'de üretilen bir ürünü satın alıyorsunuz.Ekonomide çarpan mekanızması dediğimiz mekanızma ile çok küçük sayılabilecek harcamalar ekonomide büyük etkiler yaratıcı nitelikdedir.Bu harcamanın ekonomide yarattığı etki duru suya atılan bir taşın yarattığı halkalar gibi genişler.

ABD'nin ihraç ettiği malı alarak onların ihracatını arttırıyoruz.İhracatlarının artması üretimlerini artırmalarına gerekli miktarda malı üretmek için işgücünün arttırılması anlamına geliyor. Dolayısıyla ABD GSYH ve MG gelirinin artmasına neden oluyor.Bu alım Türkiye'nin ithalatının artmasına, malları dışardan aldığımız için bizim üretimimizin azalmasına, üretimin azalmasına işsizliğin artmasına neden oluyor.

Açık bir ifadeyle yabancı markalı bir ürünü satın aldığınızda o malı üreten ülkenin ekonomisini canlandırıyor, işsizliğini azaltıyor kendi ülkemizin ise ekonomisini olumsuz yönde etkileyip işsizliğin artmasına neden oluyoruz. Ülkesini seven bireyler olarak bunları düşünerek aldığımız ürünlere dikkat edelim.
    [url]http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=23339[/url] :rendeer: artvin borçka

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    çok doğru yazılmış saolasın

watergun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Güzel bir yazı teşekkürler. Açılan bütün faydalı yazıların okunmadığı gibi bu da okunmaycaktır. Gerçekler acı maalesef.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir ara ''Yerli Malı Yurdum Malı Herkes Onu Kullanmalı'' diye bir anlayış hakimdi sonunda hem çabuk zengin olma derdindeki üreticilerimiz hemde başka başka niyetliler tamamen bitirdiler o anlayışı. Açıkcası alacağım, tüketeceğim herşeyde ister yiyecek olsun ister elektronik eşya her zaman önce yerliyi tercih ederim. Tabi arada büyük bir fiyat/performans farkı yok ise, yiyecekte, tekstilde sorunum yokta işte iş elektroniğe gelince değil karşılaştırmak yabancı ürünün karşısında rakip bile bulamıyorum. En basit örnek en son açtığım konuyla alakalı bir ara Aselsan ne güzel telefonlar üretmişti devamı gelmedi. Tuzu kuru sürekli tüketen hatta yerli sermayeyi sebepsiz kötüleyenler azalmadıkça bu ülkede işsizlik bitmez.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    yok ööle bişi :)
    değinilmesi gerekli bi konya değinmişsin tşk ederiz
    [B][COLOR="Purple"]......[/COLOR][COLOR="Magenta"]mer[/COLOR][COLOR="Red"]&[/COLOR][COLOR="Purple"]......[/COLOR][/B]::pembe::

musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    raks var hala üretiyor iyi de telefonları..
    artık getir çinden koy karını sat..
    iflah olmayız

nautilus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GRAND EAGLE 250
    Aldığım bütün ürünlerinin barkod numarasının 869 ile başlamasına özellikle dikkat ederim.Sadece anlattığın sebep yüzünden.Eğer herkes buna dikkat ederse ekonomimize ciddi bir fayda sağlarız diye düşünüyorum.

aydınlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Super 51
    bunların en büyük nedeni şu.(benim keşfim)

türk halkı dünyaya bir daha mı gelicem düşüncesi içinde ne bulursa alıyor.kredi kartı alışverişleri bunun en iyi göstergesi.ondan sonra kara listelere alınma,hacizler vs.vs.kredi kartınla ödeyince başkası ödeyecek sanki.
    [FONT="Arial Black"]Acı çekmeyenler,başkalarının acı çekebileceğini akıllarına bile getiremezler[/FONT]

mindtrap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Freelander,Mulhacen
    Bence bu sorunun cevabini gelir duzeyi artan kesimleri degerlendirerekten bulabilirsin. Bu iktidar, kimin gelir duzeyi arttirdi "sagcilarin" ve "akp fistekcilerinin" isde bu fistekciler %300'luk artisin mimarlaridir hic uzerime alinmiyorum ben bir malin Turku varsa ve duzgun calisiyorsa aliyorum. Budur olay
    Luks tuketime ac gormemis kesimin bole bir zenginlige ulasmasida gelecek icin fikir veriyor olsa gerek. Turkiye Cumhuriyeti hangi donemde bukadar egitimsiz,cahil insanlarin kontrolune girmistir. Neyse gemiyi ilk once fareler terk eder, Bu ulkede sonunda Turke kalicak diyerek bitirim...

marefb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1299 Panigale
    elime para gecti hemen gittim tel. aldım (not:2. telim oldu) millet 1 taneyle yetinio bn doymuorum aç gözlü oldum anasını satim

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben araya girmek istiyorum.Bu problemin en büyük müsebbibleri otomotiv üreticileridir.Onlara senelerce motor-kaput-direksiyon-koltuk dörtgeninde bize tenekeleri kakalayıp enayi yerine koydular.En sonunda -benim hiç desteklemediğim- gümrük birliği imzalandığında insanlar kendilerine sunulanın daha kaliteli ve ucuz olduğunu görüp avrupa mallarına çullandılar.Şimdi geri döndürebilene aşk olsun!
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    anlamıyorum millet fakirlikten ağlar - lüks tüketimde birinci sıradayız. bu ne tezattır yoksa biz elindeki ile yetinmesini bilmeyen bir milletmiyiz. hiç mi kanaat yok bizde
    cevap:evet.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler