Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İş Arama Siteleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sizce kurumsal ve büyük firmalar açısından en iyi iş bulma sistesi hangisi?

Linkedin'de lojistik gibi sektörlerde cok kolay iş bulunabilirken fabrika gibi yerlerde iş sadece mühendis ve üstü kademeler için açılıyor.

Kariyerden cok görüşmeye gitmiştim ama su an nasıl bilmiyorum.

yenibiriş secretcv falan vardı duruyorlar mı acaba hala

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Biz gayrimenkul sektöründeki ofislerimize İK konusunda destek olmak için dönem dönem gayrimenkul danışmanı ilanları veriyoruz. Gayrimenkul danışmanlığı gibi insanların aman aman tercih etmeyeceği bir iş için bile kariyer.net'ten deli gibi cv yağıyor, yenibiris.com'dan da kariyer.net'e göre 1/4 oranında cv geliyor. Bu, ilk başta başarı gibi gözükürken sonradan anlıyoruz ki insanlar ya otomatik başvuru yapıyor ya da işsizlik o kadar büyük boyutta ki insanlar her yere "ya tutarsa" diye saldırıyorlar. Çünkü randevu öncesi bir telefon görüşmesi yaptığımızda insanlar ya başvurusunu hatırlamıyor ya da ikamet ettikleri şehir dışındaki ofislerimizin açık pozisyonuna başvuruda bulunuyorlar. Davet ettiğimiz adaylar içinde de randevusuna gelmeyen çok kişi var. Secretcv, elemanonline, isbul.net, indeed gibi platformlardan da yeteri kadar verim alamadık.

Linkedin ise belli bir tecrübe ve yeterlilikte olan insanları keşfetmek ve yönetici pozisyonları için işe yarayabiliyor ama bizim ahalimiz Linkedin'i de Facebook gibi kullanıyor. Ben Linkedin'de kedisini,köpeğini, kuşunu, çocuğunu paylaşan kişiler gördüm. Bir de herkes kendini çok abartıyor. Bizim sektörde bile 3 kişilik gayrimenkul ofisi yöneten adam kendini Ceo, Founder, Co-founder vs olarak göstermeye kalkarak gülünç duruma düşüyor.

Kariyer.net'te yer alan açık pozisyonlara hurraa binlerce başvuru geldiği için İk çalışanlarının o cv.leri elemeleri gerçekten zor. Muhtemelen daha kıdemsiz, asistan pozisyonundaki bir ik çalışanı o cv'leri ilk etapta eliyor. Dolayısıyla iş arayanların gümbürtüye gitme şansı çok fazla.

Firmalar da bazen gerçek anlamda açık pozisyonları yokken de cv havuzu oluşturmak ya da "biz büyüyoruz" imajı yaratmak için ilan açabiliyorlar.
    espresso ve ogzcngdk bunu beğendiler.

civarımda herkes bir şekilde tanıdıkla buldu. ben dahil

yenibiriş e baktım, vasıflı hiç iş yok neredeyse.
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Doğruya doğru ülkemizde özellikle bazı pozisyonlar tanıdıkla ya da birilerinin seni sektörden bilip sana iş teklif etmesiyle doluyor.
    espresso bunu beğendi.

Khaira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Bizim sektörde (müzik) genelde olaylar LinkedIn veya referans üzerinden dönüyor. Onun haricinde benim izlediğim yol LinkedIn’den firmaları bulup hiç aracıyla uğraşmadan direkt şirkete mail atmamla/CV ve niyet mektubu iletmemle ilerliyor. LinkedIn artık biraz sosyal medya tarafına kaymaya başladı. Sizin de dediğiniz gibi insanlar kendini LinkedIn’de fazla yüceltiyor. Ancak Kariyer.net gibi sitelerden de başvurularım konusunda hiç dönüş alamıyorum genelde. En iyisi bence hala LinkedIn’den bulduğumuz şirketin İK’sıyla mail yoluyla direkt haberleşmek. Hem daha hızlı dönüş oluyor, hem kiminle muhattap olduğumuzu biliyoruz; hem de bu sitelerde gözüken pozisyonlar harici bir pozisyonları var mı bilgi alabiliyoruz.

Bir de benim son zamanlarda uyguladığım bir yöntem ilk olarak şirketin internet sitesi varsa oraya girip bir başvuru açılmış mı incelemek. Bazı şirketlerin career bölümleri oluyor, buradan daha rahat başvuru yapabiliyoruz.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    bizde (tekstil) beyaz yakalar linked-in de, mavi yakalar genelde kariyet.net de çabuk bulunuyor.
    ama kariyer.net teki ilanlara ne kadar açık açık büyük büyük detaylarla yazsan da tinder da beğeni yapar gibi başvuruyor millet, iki üniversite okumuşlar da dahil. böyle vasıfsız işçi bulmak için daha geçerli bir yöntem daha var, şirkette bir tane karadeniz coğrafyasından birisini işe alıyorsun, illaki çevresinde tanıdığı iş arayan ve gerçekten işe yarayan adamlar oluyor. çalıştığım şirkette 20 sene önce 2 tane giresunlu kardeş almışlar, şu an ofisteki 400 mavi yaka işçinin 200 250 si ya ordulu ya giresunlu

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    İş bulma açısından mı işçi bulma açısından mı?

İş bulmak için hem kariyer.net hem de LinkedIn kullanılmalı, bunun dışında doğrudan ilanlara bakmanın yanı sıra firmaların kendi sitelerindeki açık pozisyonlar sayfaları ya da sade bir şekilde İK'ya bilginin iletilmesi de işe yarayacaktır. Sektöre ve iletişim kurulmak istenen firmanın huyuna suyuna göre de çok değişkenlik gösterdiği için bu kanalların tamamı açık. Tabi halen göz ardı edilmemesi gereken ve et net çalışan kanal ise network. Tanıdıkla iş bulma konusunu torpil olarak algılamamak lazım, benim de yıllarca çalıştığım firmaya girişim bir ortak tanıdığımızın beni önermesi ile oldu. Ama benim sadece tanışmam bu şekilde oldu, bir sürü aday vardı da bu tanıdık diye alalım hadi kafası başka bir şey.

İşçi bulmak için ise, umarım hayatımda bir daha böyle bir dönem yaşamam ama kariyer.net gerçekten tam bir vakit katili cümbüş alanı. LinkedIn daha iyi çalışıyor, ama yurdum insanı orayı da sulandırdı. Garip garip biolar, saçma sapan title'lar.. Bir de büyük firmaların veya bu firmalarda bulunan/eskiden bulunmuş insanların postlarının altına iki kanaldan aptal saptal yalakalık mesajları yağıyor. Bir ekol var ki, sermayenin götünün kılıyık diye konuya dalıp abuk subuk patron övücülüğe giriyor. Etim sizin kemiğim de siz kimin derseniz onundur, çalışmak en büyük erdemdir, bize "ekmek veren" şirketimiz için canımız kanımız feda falan esiyorlar. Bir de karşıt ekol var; çalışma şartlarının ve üretim ilişkilerinin iyileştirilmesi konusunu çok yanlış anlamış "business woke" ekolü. Onlar da biz evde yatalım, şirket altımızı değiştirsin kafasındalar. Bu yüzden ve aslında ilk ekolün daha baskın olmasından ben LinkedIn'den tiksindim, bana şu an güzel kapılar açabilecek bir ortam olmasına rağmen hemen hemen hiç girmiyorum.
    Ama hala işçi bulma konusunda, eğer biraz daha "beyaz yaka" bir pozisyon ise daha etkili bir mecra.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bizde (tekstil) beyaz yakalar linked-in de, mavi yakalar genelde kariyet.net de çabuk bulunuyor.
    ama kariyer.net teki ilanlara ne kadar açık açık büyük büyük detaylarla yazsan da tinder da beğeni yapar gibi başvuruyor millet, iki üniversite okumuşlar da dahil. böyle vasıfsız işçi bulmak için daha geçerli bir yöntem daha var, şirkette bir tane karadeniz coğrafyasından birisini işe alıyorsun, illaki çevresinde tanıdığı iş arayan ve gerçekten işe yarayan adamlar oluyor. çalıştığım şirkette 20 sene önce 2 tane giresunlu kardeş almışlar, şu an ofisteki 400 mavi yaka işçinin 200 250 si ya ordulu ya giresunlu
    Bu biraz tehlikeli bir strateji; benim daha önce çalıştığım bir şirketin mamul depo çalışanlarının tamamı tek bir aileye mensuptu. Sistem geçişi sırasında sayımlarda bir pislikler çıktı ki sormayın...
    espresso, F54 ve F54 bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Hayatımda en illet olduğum şeydir koca koca kadroları tanıdıkla doldurmak ya da işi sadece tanıdık diye birilerine yaptırmak.
    Daha olumlu sonuç da görmedim.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu biraz tehlikeli bir strateji; benim daha önce çalıştığım bir şirketin mamul depo çalışanlarının tamamı tek bir aileye mensuptu. Sistem geçişi sırasında sayımlarda bir pislikler çıktı ki sormayın...
    gerçekten tehlikeli durum, dediğin hususlarda tehlikeler yaratıyor, benzer durumlar bizde de olmuş.
    cenaze, düğün gibi genel durumlarda bir anda 15 20 personel izin alıyor. birisine zam yapıyorsun, diğerleri anında kazan kaldırıyor, şimdi işte farklı farklı departmanlara dağıtıldı, herkez için yedeklemeler yapıldı, kritik görevdekiler değiştirildi. aynı aileden pek fazla kişi kalmadı ama hemşeri olanlar çoğunlukta.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kamu da veya Kamuya bağlantılı işler için:
    Ampul Partisi Gençlik Kolları
    Ampul Partisi Kadın Kolları
    espresso ve maximusti, bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çalıştığım fabrikaya 1. derece akraba işe alınmıyor aynı servis güzergahından da belli bir sayı üzerine çıkılmıyor herhangibir grev iş bırakma olursa diye
    maximusti, bunu beğendi.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

bir de birşey fark ettim, herkes alakasız düzeyde ingilizce bilen arıyor.

mesela arkadaşımın calıstıgı bir şirket var, şirket tamamen yerli üretim, yerli tedarik, yerli satış. yurtdışı ile tek bağlantısı şirketin ismi ingilizce :D

ilanına baktım full ingilizce yazılmış. aranan niteliklerde de ingilzice bilinmesini zaten istemiyor.

cogu iş ilanı böyle; sanki ilanları ingilizce acmak daha cool imaj veriyormus gibi bir algıları var sanırım
    maximusti, bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    armut.com var,

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    armut.com var,
    Freelance işler için cok kullandım; fena bir site değil aslında.
    ama kurumsal süreçlerde işlevsiz.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sonradan anlıyoruz ki insanlar ya otomatik başvuru yapıyor ya da işsizlik o kadar büyük boyutta ki insanlar her yere "ya tutarsa" diye saldırıyorlar. Çünkü randevu öncesi bir telefon görüşmesi yaptığımızda insanlar ya başvurusunu hatırlamıyor ya da ikamet ettikleri şehir dışındaki ofislerimizin açık pozisyonuna başvuruda bulunuyorlar. Davet ettiğimiz adaylar içinde de randevusuna gelmeyen çok kişi var.
    10 sene önce iş aradığım zamanlarda üstünden seneler sonra başvurduğum iş yerinden aranınca hali ile unutuluyor Tommy Birde iş arayınca bulamayız bir yere işe gireriz hemen diğer yerlerdeki iş için aramaların ardı arkası kesilmez. Şu anki çalıştığım bankaya girdikten 1-2 ay içinde hem garanti, hemde kariyer.net kendi bünyesinde işe almak için çağırdı. İş aramak için boş zamanlardayken hiç bir zaman denk gelmez. Garanti yi red ettim kariyer e gidemedim çünkü teftiş gelmişti izin alamazdım.

Boş boş iş ilanı veren firmalarda çok var. Firma ilanı vermiş ama arayış yok. Hemen havuzumuzda beklemek üzere listeye aldık gibi abidik gubidik otomatik mesajla geri dönüş yapıyor. Hey gidi günler hey ne zamanlardı.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)