Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yanlışlıkla Başkasının MTV sini Yatırmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhaba. Mobil bankacılık üzerinden MTV yi yatıracakken kendi plakam yerine sehven bir harf farklı başka birinin mtv sini yatırdım. Bu hususta CİMER üzerinden ücret iadesi için başvuruda bulundum.
    Bana gelen cevap ödenen verginin iadesinin yalnızca ilgili tarafından talep edilebileceği.Yani ödediğim kişinin vergi dairesine gidip ücretin bana iadesini talep etmesi gerekiyor.

Birincisi ben bu adamı tanımıyorum nerden bulupta söyleyecem. Hadi buldum adam banane derse ne yaparım.
    İkinci olarak kendi hesabımdan paranın çıkışının sabit olmasına rağmen bana verilen bu cevap ne derece yasal?

Daha önce böyle birşey yaşayan varmı hiç?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    İlgili benim gerizekalılar diye cevap yazsana
    Duymadım hiç maalesef. Ben sene başında motorun iki taksidini de yatırdım yanlışlıkla, peff dedim geçtim de tabi yine benim motorum.
    Çok uzak değilse Vergi Dairesi'ne gidip biriyle yüzyüze konuşarak daha iyi bilgi alabilirsin belki.

-
    Benzer bir konuyu daha doğrusu "ilgili kim" konusunu Amazon ile yaşıyorum ben de.
    Ay sonunda muhasebeci diyor "bu bu faturalar var ama bana iletmemişsiniz" E bakıyorum bende yok?
    Amazon'a diyorum bu faturalar ne? Sana ne diyor :D
    Yok.. Telefonda deli gibi kavgalar ettik, üçüncü parti falan diye saçmalıyorlar. KArdeşim faturayı bana kesmişsin ne üçüncü partisi diyorum. Sessizlik.
    Yok, haftalarca git gel konuşmalar telefonlar mailler kavgalar. Hala bana kestiği fatura ile ilgili bana üçüncü partisin diyor.
    Kesicem iade faturasını görecekler günlerini

Bir kaç arkadaşım işte SD card falan aldığında bana fatura ettirdiydi, ordan çıktı konu şimdi kim nerde napıyor bilmiyorum ama Amazon'dan her ay bana kesilen ve alakam olmadığı için muhasebeciye çıkart bunları dediğim 4-5 fatura oluyor

Yıllar önce işyerinde bir arkadaşım arabanın vergisini öderken yanlışlıkla başına 01 yazacağına 31 yazarak başkasının vergisini ödedi, sizinkiyle aynı durum yani.

Sonra vergi dairesinden o kişinin telefon numarasını aldı, yani ancak onu alabildi.
    Adamla irtibat kurup durumu anlattı ve adam parayı hesabına gönderdi.

Umarım bir yolunu bulup halledersiniz. Kolay gelsin.
    zihnigonen bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bilgisayar kullanımı konusunda bütün dünyada artık kullanmayı bilmeyenin de elinde bilgisayar olduğu bu çağda ben şaşıyorum. Bir cihazı kullanmayı bilmiyorsanız kullanmayın işte. Sırf çok satabilmek için kullanmayı bilmeyenin, nasıl çalıştığı konusunda fikri bile olmayanın da kullanabildiğini sandığı şeyer geliştirip sattılar insanlara.
    DickName bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dostum ilgili kişi benim. Maalesef o parayı geri alamıyorsun. Bu işi halletmenin tek yolu parayı yatırdığı plakanın sahibini bulup o kişiden paranın iadesini rica etmek. Eğer o kişi tamam vereyim derse şanslısın, bana ne yatirmasaydin derse geçmiş olsun bir bardak soğuk su iç.

Parayi o kişiden direkt isteme, de ki ben senin bandrolü yatırdım sen de benim bandrolü yatır sulh olalım de. Aradaki farkı da aranızda halledersiniz.
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İnternet bankacılığında sizin adınıza olmayan bir aracın plakasını girdiğinizde size uyarı çıkıp işlemin teyitini ister. Ondan sonra çok yapacak birşey yok resmi olarak.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zekatına say. Sevaptır.
    Plakasını da yazsaydın bari. Sahibi buralardaysa boşuna zahmet etmesin.
    espresso, tommygun, zaferce ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Artık Yok...
    Tescil tarihini nasıl tutturdun
    espresso bunu beğendi.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Emniyet mensubu bir tanıdığın vasıtasıyla plakanın tescil kaydından kişinin sistemde kayıtlı bilgilerine ve telefon numarası bulunabilir.

Diğer bir seçenek olarak "p*nelci" diye tabir edilen kişi bilgilerine ulaşabilen insanlara 2-3 kuruş vererek kişinin iletişim (anne adından tut adresine kadar) bilgilerine ulaşabilen kişilerden yardım almak.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    telefon bankacılığında plaka girdikten sonra isim çıkıyormu hatırlamıyorum plakayı doğru girdiğimden o kadar emin olunca çıksada isme bakmamışımdır.

. Yoksa meblağ önemli değil,ki zaten vergi mevzuatında bu tarz hatalarda bana cimerden gelen cevaptaki gibi lehine işlem yapılan kişinin düzeltme talep etmesi yazıyor. Ama aynı mevzuatta bu tür durumlarda vergi dairesi müdürünün de resen yetkisi olduğu yazıyor. Yani biraz üstüne gitsem yada soluğu vergi mahkemesinde alsam bu işi çözerimde kim uğraşacak.

Sadece bu tarz bir olay yaşayıp bir çözüme ulaşan varmı merak ettim. Ne teknoloji özürlülüğümüz kalmış ne yalancılığımız. Neyse ya aman.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zekatına say. Sevaptır.
    Plakasını da yazsaydın bari. Sahibi buralardaysa boşuna zahmet etmesin.
    Dominar 400 motosikletiniz olduğunu belirtmişsiniz, 1 pul 408,50tl olarak internetten bilgiye ulaştım. Kabaca 410tl bir tutar için bazı işlemler gereksiz masraf oluşturacak ve akı *okunu kurtarmayacak. En mantıklı seçenek Vergi Dairesi'nden yada ücretsiz bir şekilde plaka sahibinin iletişim bilgilerine ulaşabiliyorsanız ulaşarak ricacı olmak. Parayı kurtaramazsanız da DickName'in dediği gibi gönlü hoş tutmak.

Bazı kişiler kendine ait olmayan plaka borcunu öderken uyarı vermiyor mu demiş.

İnteraktif Vergi Dairesi'nden ödeme yaparken tescil tarihi, sahiplik belge tarihi vs ister. Eğer ki kişi internet bankacılığından ödeme yapmak istemiş ise;

Kendi internet bankacılığınızdan, kendi T.C. Vatandaşlık Numaranıza kayıtlı araca ait vergi ödemesi yaparken araç ve kişi bilgileri sansürsüz bir şekilde önünüze çıkıyor.

Kendi internet bankacılığınızdan, başka kişinin T.C. Vatandaşlık Numarasına kayıtlı araca ait vergi ödemesi yaparken araç ve kişi bilgileri sansürlenerek ( Yıldızlı - Mert = M**T şeklinde) çıkıyor.

MTV'sini ödeyeceğiniz araç sizin adınıza ise en güvenilir ve sorunsuz yöntem bana göre; E-Devlet'e giriş yapılır, Araçlarım sekmesinden vergi borcu ödeme dediğinizde sizi İnteraktif Vergi Dairesi'ne sisteme giriş yapılmış bir şekilde aktarır ve borcu öde tuşuna bastığınızda ödeme ekranına yönlendirir.

MTV'sini ödeyeceğiniz araç sizin adınıza değil ise, araç plakasını internet bankacılığı sistemine girdikten sonra karşınıza gelen sansürlü (yıldızlı gizlenmiş bilgilerin) alanları dikkatli bir şekilde kontrol ettikten sonra ödemeyi gerçekleştirmek.

Bazen hepimizin bu tarz yanlışlıkla hatalar yapabileceğini göz önüne alarak yorum yapalım. Ne de olsa gülme komşuna gelir başına demişler.
    espresso ve F54 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki Gsx-R 250
    sanki benim internet bankacılığında da plaka girince tutardan başka kıyas yapıp teyit edebileceğim bir bilgi gözükmüyordu.

maximusti, - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250
    internet bankacılığında bende tc kimlik soruyor diye hatırlıyorum ama, demekki bankadan bankaya değişiyormuş.
    sgk , vergi ve bir kaç kalem borçların ödemeleri kesinlikle iade edilemiyor.
    hatta dolandırıcılık paraları, çalıntı kartlar ile sgk borcu ödeyen bile vardı.
    tek çözüm ödediğin aracın sahibini bulup ondan rica etmek, o da ödemem kardeşim derse malesef yapacak birşey kalmıyor.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı maximusti, adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tek çözüm ödediğin aracın sahibini bulup ondan rica etmek, o da ödemem kardeşim derse malesef yapacak birşey kalmıyor.
    Var.
    mertowski, bkgzl34 ve espresso bunu beğendiler.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ben başkasının mtv sini yatırmadım ama afrika twin alırken hasar sorgulama yaparken rakamların yeri değişmiş arkadaş mesaj attı 5664 e lan traktör çıkıyor dedi bir baktık rakamlar yer değiştirmiş aq önündeki plakayı neden yanlış söylüyorsun dedi

benim kontörlü hat diye arkadaşa mesaj at demiştim
    mertowski ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)