Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

EYT

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bizim millet bi garip. daha yasalaşmadan sgk'a akın edip aylık istemişler :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    38 / 43 yasında emekli olanları beslemek için g.tümüze giren vergileri düşünüyorum su an.

secim kazanmak için bu yaptıkları tam bir rezillik. gececik adamları emekli yapacaklarına emeklilik yaşını aşagı ceksinler.
    Bir de öyle bir sıkıntı var.Her ne kadar EYT kanunen hak olsa bile 5000 gün prim ödemiş adamı (10.000 prim ödeyen arkadaşlar üstüne alınmasın)43 yaşında emekli yapıp 30-40 yıl maaş bağlamak,ondan sonra işe girip 15.000 gün prim ödeyip 60-65 yaşında emekli olup en fazla 5-10 yıl maaş alıp geberecek adama ciddi şekilde haksızlık olacak.SGK'ın üstündeki bu yükü doğal olarak bizim gibi 60-65 yaşında emekli olacak salakların üstüne yüklenecek.Yani özetle iki ucu b.k değnek.İki tarafta haklı ama bir taraf çok daha mağdur sanki.

Kimi arkadaş biz çocuk bakacağız çift maaşa ihtiyacımız var demiş.Ben tek maaş ile 60 yaşına kadar çalışacağım tabii 50sinden sonra beni postlamazlarsa.Bırakın çocuğu biz eşim ile kendimize nasıl bakacağız diye kara kara düşüyoruz.O yüzden çocuk yapma işine hiç girmedik.Peki bizim suçumuz ne?Sanırım bu b.k çukuru ülkede 5-10 yıl geç doğup Y nesline mensup olmamız.Geç doğduğumuz için iş hayatına geç atıldık,iş hayatına geç atıldığımız için hem zor iş bulduk(bazılarımız hiç bulamadı) hem daha kötü koşullarda iş bulduk.Sigorta girişimiz geç olduğu için bizden öncekilerden 20 yıl geç emekli olacağız.Eşek gibi boomerların maaşlarını biz ödedik şimdi X neslinin maaşlarını da ödeyeceğiz.Bizden sonraki nesliller bizden çok daha beter olacak.Hep söylerim :"Bu ülkenin kaymağını boomerlar ile X nesli yedi ondanlardan sonra gelen nesillere de ya..aklar kaldı."

Bir de yanlış hatırlamıyorsam bu EYT muhabeti gerçekten seçim vaadi olarak Kılıçdaroğlu'nun başının altından çıkmıştı.Tayyip de bunu kullandı.Tıpkı,öğrenim kredisi faizlerinin silinmesi gibi...Benim askerde -20 derecede görev yaparken tıpış tıpış faizi ile ödemeye başladığım kredileri millet istediği gibi geciktirdi faizsiz ödedi.Yıllardan beri oy verdiğim Kılıçdaroğlu daha iktidara gelmeden bana iki kere kazık attı.Bu yüzden bir daha ki seçimlerde hiç kimseye oy vermeme kararı aldım.Yaşım 39,daha bu yaşta hem vücut hem ruhsal sağlığım teklemeye başladı.Bu halde en fazla 5-10 yıl daha ya yaşarım ya yaşamam.O yüzden bu saatten sonra bu ülke batmış çıkmış gram umurumda değil.
    Metehan07-70 bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Olan oldu, biten bitti. Tarafların hepsine hayırlı olsun.

Bence burada ders almamız gereken konu EYT mücadelesinin kendisi. Adamlar birlik oldular, yılmadılar, her türlü yasal mecrada seslerini duyurdular. Seçim öncesi atmosferi de iyi değerlendirip "yapmam" diyen hükümete yaptırdılar.
    ero__ bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de öyle bir sıkıntı var.Her ne kadar EYT kanunen hak olsa bile 5000 gün prim ödemiş adamı (10.000 prim ödeyen arkadaşlar üstüne alınmasın)43 yaşında emekli yapıp 30-40 yıl maaş bağlamak,ondan sonra işe girip 15.000 gün prim ödeyip 60-65 yaşında emekli olup en fazla 5-10 yıl maaş alıp geberecek adama ciddi şekilde haksızlık olacak.SGK'ın üstündeki bu yükü doğal olarak bizim gibi 60-65 yaşında emekli olacak salakların üstüne yüklenecek.Yani özetle iki ucu b.k değnek.İki tarafta haklı ama bir taraf çok daha mağdur sanki.

Kimi arkadaş biz çocuk bakacağız çift maaşa ihtiyacımız var demiş.Ben tek maaş ile 60 yaşına kadar çalışacağım tabii 50sinden sonra beni postlamazlarsa.Bırakın çocuğu biz eşim ile kendimize nasıl bakacağız diye kara kara düşüyoruz.O yüzden çocuk yapma işine hiç girmedik.Peki bizim suçumuz ne?Sanırım bu b.k çukuru ülkede 5-10 yıl geç doğup Y nesline mensup olmamız.Geç doğduğumuz için iş hayatına geç atıldık,iş hayatına geç atıldığımız için hem zor iş bulduk(bazılarımız hiç bulamadı) hem daha kötü koşullarda iş bulduk.Sigorta girişimiz geç olduğu için bizden öncekilerden 20 yıl geç emekli olacağız.Eşek gibi boomerların maaşlarını biz ödedik şimdi X neslinin maaşlarını da ödeyeceğiz.Bizden sonraki nesliller bizden çok daha beter olacak.Hep söylerim :"Bu ülkenin kaymağını boomerlar ile X nesli yedi ondanlardan sonra gelen nesillere de ya..aklar kaldı."

Bir de yanlış hatırlamıyorsam bu EYT muhabeti gerçekten seçim vaadi olarak Kılıçdaroğlu'nun başının altından çıkmıştı.Tayyip de bunu kullandı.Tıpkı,öğrenim kredisi faizlerinin silinmesi gibi...Benim askerde -20 derecede görev yaparken tıpış tıpış faizi ile ödemeye başladığım kredileri millet istediği gibi geciktirdi faizsiz ödedi.Yıllardan beri oy verdiğim Kılıçdaroğlu daha iktidara gelmeden bana iki kere kazık attı.Bu yüzden bir daha ki seçimlerde hiç kimseye oy vermeme kararı aldım.Yaşım 39,daha bu yaşta hem vücut hem ruhsal sağlığım teklemeye başladı.Bu halde en fazla 5-10 yıl daha ya yaşarım ya yaşamam.O yüzden bu saatten sonra bu ülke batmış çıkmış gram umurumda değil.
    İcraat reis, fatura Kılıçdar

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:26 ----------

Emeklilik yaşını birden bire 40'lara 60'lara çıkarmak yerine yavaş yavaş 1'er 2'şer yıl arttırarak yumuşak bir geçiş yapılması çok daha adaletli olurdu.Şu anda daha emekliliğine 20 yıl olan ama kendinden 1-2 yaş büyük insanların emekli olduğunu görenlerin doğal olarak moralleri bozuk ve çalışma heveslerini kaybettiler.Daha da kötüsü erken yaşta çalışmaya başlamış ama sigortası yapılmamış insanlar var.kendinden 10 yaş küçük insanlar emekli olacak.

Devlet,16 yaşında okulu terk etmek yerine ülkesine daha fayadalı olmak için üniversite okuyup doktor,mühendis,öğretmen olan insanları çok güzel cezalandırdı.

Diğer bir konu 10 milyon genç işsizin olduğu ülkede,emekli olan insanların sigortalı,maaşlı işlerde çalışmaya devam edip çift maaş almasının ne kadar etik olduğu tartışılır.
    Doğru olan daha baştan bu kademeli geçişi yapmaktı.
    May the Force be with McLaren Mercedes

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Doğru olan daha baştan bu kademeli geçişi yapmaktı.
    EYT'nin ardından gündem olan istatistik!
    Son 70 yılda 7 hükümet aynı politikayı izlemiş...

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren EYT'ye bugün noktayı koydu. Alınan kararla birlikte EYT'de yaş sınırı kalktı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken ortaya ilginç bir istatistik çıktı. Türkiye'de daha önce 7 defa değiştirilen emeklilik yaşı 1950 yılından beri siyasetçilerin seçim öncesi en önemli vaadi oldu. Bu bağlamda emeklilik yasası Adnan Menderes döneminde 1, Süleyman Demirel döneminde 3, Turgut Özal döneminde 1, Bülent Ecevit döneminde 1, Erdoğan döneminde 1 kez değişti.

Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi yaş sınırı uygulanmayacaktır." dedi.

GEÇMİŞ İKTİDARLARIN EN BÜYÜK KOZU OLDU
    Yaklaşan seçimler öncesi hükümetin böyle bir karar alması ilginç bir istatistiği tekrar hatırlattı. Daha önce 7 defa değiştirilen emekli yasası 1950'den bu yana siyasetçilerin seçim meydanlarındaki en önemli kozu oldu.

SÜLEYMAN DEMİREL 3 KEZ DEĞİŞTİRDİ
    1950 yılında Adnan Menderes tarafından kadın ve erkek vatandaşların emekliliği 60 yaş olarak belirlenmişti. 1955 yılında ise Süleyman Demirel kadınlara 55 erkeklerde ise 60'da sabit bırakmıştı. 1969 yılına gelindiğinde ise bir kez daha iktidar olan Süleyman Demirel'e hükümetin anahtarını yine emeklilik yasası açmıştı. O dönem Demirel emekliliği kadınlarda 38 erkeklerde 43 olarak açıklamıştı. 90'lı yıllarda ise dönemin Başbakanı Demirel yine emeklilik yaşında değişikliğe gitmişti. Kadınlarda 38 erkeklerde tekrar 43'e indirilen yaş sonrası DYP ve SHP ortaklığıyla hükümet kurulmuştu.

ÖZAL YAŞI YUKARIYA ÇEKTİ
    1986 yılına ise dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, seçim öncesi yine emeklilik üzerinden vaatlerde bulunmuştu. Özel o dönem emeklilik yaşını yukarı çekerek kadınlarda 55 erkeklerde ise 60 olarak belirlemişti.

1999'DA ECEVİT'TEN GÜNCELLEME GELDİ
    1999 yılına geldiğimizde ise hükümet Sol Parti Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Bülent Ecevit'in dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kurulmuştu. 5. Ecevit dönemi olarak da bilinen dönemde emeklilik yaşı kadınlar için 58 erkekler için 60 olmuştu.

2008'DE YAŞ ŞARTI YİNE DEĞİŞTİ
    AK Parti iktidarı ise 2008'de yasada değişiklik yaptı. 2008 yılında ilk kez sigortalı olarak işe başlayanlar için emeklilik yaşı 65'e kadar yükseltildi. Mayıs 2008 sonrası işe giren erkek çalışanın 7.200 günü tamamlaması ve en erken 60 yaşını doldurması gerekiyor. Kademe 65 yaşına kadar çıkıyor.

Haberler.com / Bilsay Özer - Ekonomi

Ülkede ekonomi,eğitim sistemi,kaçak giriş yapan Afgan,Suriyeliler ve daha bir çok çok ciddi sorun varken,baş örtüsü,EYT,öğrenim kredisi faizleri gibi saçma sapan ve direk Tayyip'e koz verecek meseleleri gündeme getirip duran bizzat kendisi.Bu pası veriyor Tayyip golü atıyor.Fikir Kılıçdaroğlu'dan çıktı uygulama Tayyip.90larda SSK'yı batırmamıştı,bu AKP'nin bu adama attığı bir iftiradı ama şimdi Tayyip ile ortaklaşa batırdılar.Hayır adam seçimden önce hiç bir söylemesin çıksın canlı yayında mikrafona osursa bin kere seçim kazanacaktı ama illa saçmalayacak Tayyip'e koz verecek.

Bu şartlar altında CHP seçim falan kazanamaz,SGK batar,EYTliler kuş kadar emekli maaşı alır bizim gibiler de mezarda bile emekli olmaz.
    tommygun ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A

Kapitalizmin sıkıntılarını EYT kanunudan bilmek olmadı ama?

Bu arada çalışmaya devam eden EYT'liler de Sosyal Güvenlik Destek Primi yatıracakları için kimseye yük olmayacaklar, çatır çatır vergimizi de vereceğiz (hem maaşımızdan hem de harcadıklarımızdan), çatır çatır prim de vereceğiz. Ben X neslinin tam göbeğindenim, bizim neslin en önemli / niteleyici özelliği kendi bacağından asılmayı bilmesi ve kimseye eyvallahı olmamasıdır. Bilmeyenler öğrensin...
    tommygun, gurcanozturk, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ülkede ekonomi,eğitim sistemi,kaçak giriş yapan Afgan,Suriyeliler ve daha bir çok çok ciddi sorun varken,baş örtüsü,EYT,öğrenim kredisi faizleri gibi saçma sapan ve direk Tayyip'e koz verecek meseleleri gündeme getirip duran bizzat kendisi.Bu pası veriyor Tayyip golü atıyor.Fikir Kılıçdaroğlu'dan çıktı uygulama Tayyip.90larda SSK'yı batırmamıştı,bu AKP'nin bu adama attığı bir iftiradı ama şimdi Tayyip ile ortaklaşa batırdılar.Hayır adam seçimden önce hiç bir söylemesin çıksın canlı yayında mikrafona osursa bin kere seçim kazanacaktı ama illa saçmalayacak Tayyip'e koz verecek.

Bu şartlar altında CHP seçim falan kazanamaz,SGK batar,EYTliler kuş kadar emekli maaşı alır bizim gibiler de mezarda bile emekli olmaz.
    Seçim kimi seçiyoruz değil, kimi seçmiyoruz seçimi benim için. Çokomel kolisi aday olsa ona oy veririm.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kapitalizmin sıkıntılarını EYT kanunudan bilmek olmadı ama?

Bu arada çalışmaya devam eden EYT'liler de Sosyal Güvenlik Destek Primi yatıracakları için kimseye yük olmayacaklar, çatır çatır vergimizi de vereceğiz (hem maaşımızdan hem de harcadıklarımızdan), çatır çatır prim de vereceğiz. Ben X neslinin tam göbeğindenim, bizim neslin en önemli / niteleyici özelliği kendi bacağından asılmayı bilmesi ve kimseye eyvallahı olmamasıdır. Bilmeyenler öğrensin...
    Ustune ustluk, EYT'liler icin 45 yasinda emekli olacak diyenler sunun farkinda degiller. Bir yandan universitede okurken bir yandan sigortali olarak 18 yasinda calismaya baslayip benim gibi EYT'li olanlar, o sirada universitede olup okuyan arkadaslarimizdan en az 4 sene daha fazla vergi, daha fazla SGK primi, daha fazla emeklilik primi vermis oluyor.

Kaldi ki, EYT'li biri calisirsa yine SGK primi kesintisine ugrayacak, saglik giderleri icin. Odemeyecegi kisim bildigim kadariyla emeklilik kesintisi.

Bir de su var, kanunen o donemdeki insanlarin hakki idi, calinmisti. Anayasaya aykiri olarak kanun geriye donuk olarak uygulandi.
    tommygun, Cyan ve espresso bunu beğendiler.

Emeklilik yaşlarında aşağı çekilme yok değil mi 65 yaş aşağı çekildi mi

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ustune ustluk, EYT'liler icin 45 yasinda emekli olacak diyenler sunun farkinda degiller. Bir yandan universitede okurken bir yandan sigortali olarak 18 yasinda calismaya baslayip benim gibi EYT'li olanlar, o sirada universitede olup okuyan arkadaslarimizdan en az 4 sene daha fazla vergi, daha fazla SGK primi, daha fazla emeklilik primi vermis oluyor.

Kaldi ki, EYT'li biri calisirsa yine SGK primi kesintisine ugrayacak, saglik giderleri icin. Odemeyecegi kisim bildigim kadariyla emeklilik kesintisi.

Bir de su var, kanunen o donemdeki insanlarin hakki idi, calinmisti. Anayasaya aykiri olarak kanun geriye donuk olarak uygulandi.
    Prim konusunda: Kendi payın %50'ye düşüyor, işveren payı aynı kalıyor. (Aslında işveren payı artıyordu ama bununla ilgili düzenleme yapacaklar, aynı kalacak...) İşçi + işveren toplamda %25 prim kesintisi yapılacak yani. (Normal kesinti bundan %7,5 fazla galiba, bunlar tam değil, yaklaşık...)
    espresso bunu beğendi.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Bir hırsız gelip sizin evdeki altınları çalsa,sonra gelip sana geri verse ona teşekkür eder misin?Teşekkür edecek bir şey yok.Zaten emeklilik kanunen hakkınızdı,bu hakkı bunlar elinizden aldı sonra geri verdiler.
    Evet evdeki altınlarımı x çaldı,yıllar sonra y geri verdi..
    Altınlarım çalındığında y ortada yoktu daha..
    Teşekküre takıldıysan altınları çalan x e değil teşekkürüm.
    Emeklilik konusu ise adı üstünde emek..
    Ben kendimi bildim bileli çalışıyorum ve devlete tavandan prim ödüyorum. 10.000 gün (28 sene yapar) prim ödemişim. Zamanında sigorta yapmayan işverenler de yapsaydı 12-13 bin olurdu..
    Şimdi bunca yıl prim ödeyen ben 48 yaşında genç ve emekliliğe layık görülmüyor erken sayılıyorken 58 yaşına gelmiş,gençliğinde ipi başağına denk gezmiş tozmuş,ama çalışmamış (çalışıp sigorta yapılmayanları kastetmiyorum) sonra 40 yaşına yakın sigortalı olmuş 15 sene yani 5400 gün asgari tabandan prim ödemiş adam ya tamam emekli olsun öylemi?
    Bence emeklilik ihtiyarlık değil emek verme ödülü diye adlandırılmalıdır.
    Yani misalen çok olsun derseniz densin ki atmasyon 9000 gün(25 yıl eder) prim olan emekli olsun.
    Tamam sen de emek ver bende vereyim. Ama sen 20 yaşında başla 45 de bitir,ben 30 da başlayayım 55 de bitireyim .
    Ne ben sana gençsin ne sen bana yaşlısın demeyelim. Çünkü verdiğimiz emek aynı olacak bu durumda..
    Haaa bu arada işçisine sigorta yapmayan,yarım yapan ,,eksik gösteren işverenede öyle bir şey yapsınlar ki 7 sülalesi rahat yüzü görmesin ki kimse yapamasın.
    bursalıali bunu beğendi.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Seçim kimi seçiyoruz değil, kimi seçmiyoruz seçimi benim için. Çokomel kolisi aday olsa ona oy veririm.
    Ben de

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV

Dostum, EYT lilerin yaş ortalaması 49. Bahsettiğin gibi 43 ünde emekli değiliz. Bundan sonra da olmayacak. 99 yılında çıkan yasanın geriye doğru işlemesini iptal ettiler. Hukuki garabet, haksızlık ortadan kalktı. EYT yi bu kapsamda değerlendiriyorum.

Emekli yaşı 60-68 Türkiye şartlarında fazla mı fazla. O zaman da X kuşağı biz EYT liler gibi 60 dan daha makul bir yaşa indirilmesi ve ABO için mücadele edebiliriler. Bende destek olurum.
    espresso bunu beğendi.

ciddi ciddi bir kesim 10 eylülde iş başı yapanların 60, 9 eylülde yapanların 43 yaşında emekli olmasını savunuyor.

calıstıgım fabrıkada sadece benım bıldıgım 45 yaş altı 20 kişi var su an emekli olacak. kadınların hiçbirisi de calısmayacak.

ben 60ıma kadar calısıp 10 yıl maaş alayım adamlar 40ında emeklı olsun 30 yıl maaş alsın sonra bunda problem yok desinler.

almanyada yaşayıp ulkenızın kıymetını bılen gurbetcılerden farkınız kalmıyor kusura bakmayın.

eyt vermek yerine ülke geneli 60 yaş sınırını aşagı cekebilirlerdi. a

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Mağduriyet olamayacak demiyoruz.Ben 50 yaşını geçtim benim için EYT normal.Bende 43 yaşında adamın emekli olmasını doğru bulmuyorum.Ona bakarsan benimde 7 yılımı yediler bende mağdurum.Bence bu işin hakkaniyetli olması için kademeli yumuşak geçişler olması lazım.
    EYT için yine yaş koyacaklardı(Tabi oy ve muhalefet yüzünden yapamadılar)Erkeklerde 48 yada 50 olacaktı.
    8 Eylül 1999 da işe başlayanla 9 Eylül 1999 da işe başlayan arasındada bir gün için 17 yıl fark olmayacaktı.
    Biz 50 olacaktık kademeli 53 55 58 diye kademelendir.Bana 7 yıl koyduysan benden sonrakine 9 ondan sonrakine 11 gibi kademelendirki herkese eşit oranda fayda yada zarara uğrasın.
    arndiol ve Thracian bunu beğendiler.

Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu EYT muhabetinden önce olsa tuvalet fırçası değil b.kun kendisi bile olsa oy verirdim.Ama zaten şu ülkede dünyaya geldiğimden beri uğramadığım haksızlık adaletsiz kalmadı bir de üstüne bu EYT saçmalığı çıktı.Fabrikanın yarısının emekli olması yüzünden başta ben olmak üzere hem kalanların üstüne aşırı iş yükü binecek hem de firma yüzlerce kişiye kıdem tazminatı vereceği için büyük ihtimalle bu kötü ekonomide kalanlara doğru düzgün zam yapamayacak.Devletin kasasından çıkacak parayı ve bu paranın bizden ekstra vergi olarak çıkacağını söylememe bile gerek yok.O yüzden CHP dahil bütün partiler bu saatten sonra benden babayı alır.Cebinden başka hiç bir şeyi düşünmeyen bu bencil toplumun hak ettiği tek parti AKP.Teşekkürler Kılıçdaroğlu aylardır EYT EYT diye anıra anıra Tayyip'in kafasına soktun bu saçmalığı bu sayede iş hayatımın içine s.çarak bana mükemmel bir yıl başı hediyesi verdin.Merak etme seçim günü oy kullanmak yerine eşim ile beraber deniz kenarında biralarımızı yudumlayarak sana hediyeni vereceğiz.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    devletin kasasından çıkacak para deniyor, 10 bin gün prim ödemiş adam, bedavaya emekli ediliyor algısı yaratılıyor, yatırılan primlerimi faiziyle geri iade etsinler emekliliği iptal etsinler ben kabulüm. Matematiğiniz varsa biraz hesaplarsınız ödenen primleri.

Devlet ödenen primleri bugünleri düşünüp doğru kullanmayıp başka yerlere aktarmışsa o primleri ödeyenlerin bir sorumluluğu yoktur, EYT’lileri hedef gösterip bu yaşta emekli maaşlarını yerken biz çalışıp ödeyeceğiz diyen çoğunun anne ve babası aynı şartlarla emekli oldular.
    Cyan, DickName ve Italian bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Şu EYT muhabetinden önce olsa tuvalet fırçası değil b.kun kendisi bile olsa oy verirdim.Ama zaten şu ülkede dünyaya geldiğimden beri uğramadığım haksızlık adaletsiz kalmadı bir de üstüne bu EYT saçmalığı çıktı.Fabrikanın yarısının emekli olması yüzünden başta ben olmak üzere hem kalanların üstüne aşırı iş yükü binecek hem de firma yüzlerce kişiye kıdem tazminatı vereceği için büyük ihtimalle bu kötü ekonomide kalanlara doğru düzgün zam yapamayacak.Devletin kasasından çıkacak parayı ve bu paranın bizden ekstra vergi olarak çıkacağını söylememe bile gerek yok.O yüzden CHP dahil bütün partiler bu saatten sonra benden babayı alır.Cebinden başka hiç bir şeyi düşünmeyen bu bencil toplumun hak ettiği tek parti AKP.Teşekkürler Kılıçdaroğlu aylardır EYT EYT diye anıra anıra Tayyip'in kafasına soktun bu saçmalığı bu sayede iş hayatımın içine s.çarak bana mükemmel bir yıl başı hediyesi verdin.Merak etme seçim günü oy kullanmak yerine eşim ile beraber deniz kenarında biralarımızı yudumlayarak sana hediyeni vereceğiz.
    İktidarın 20 yıldır har vurup harman savurduğu, yok parasına sattığı ve tükettiği milli servetimizdeki azalma, geleceğimizin saçma sapan gereksiz projelerle tatlı komisyonlar karşılığı milyarlarca dolarlık ipotek altına alınması dert olmamış da bizim üç kuruşluk maaşlar dert olmuş size. Üstelik de sorumlusu (ne yalan söyleyeyim benim de beğenmediğim) Kılıçdaroğlu. Ne diyeyim bilemedim şimdi?

Bir konuda katılıyorum; bu millet (siz dahil) her ne yaşıyorsa sonuna kadar hak ediyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:41 ----------

Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    devletin kasasından çıkacak para deniyor, 10 bin gün prim ödemiş adam, bedavaya emekli ediliyor algısı yaratılıyor, yatırılan primlerimi faiziyle geri iade etsinler emekliliği iptal etsinler ben kabulüm. Matematiğiniz varsa biraz hesaplarsınız ödenen primleri.

Devlet ödenen primleri bugünleri düşünüp doğru kullanmayıp başka yerlere aktarmışsa o primleri ödeyenlerin bir sorumluluğu yoktur, EYT’lileri hedef gösterip bu yaşta emekli maaşlarını yerken biz çalışıp ödeyeceğiz diyen çoğunun anne ve babası aynı şartlarla emekli oldular.
    Dünden razıyım, bankaya koysam en ölü faizi bile alacağım emekli maaşından fazla tutar. Üstelik faizde işletmek yapılabilecek en verimsiz yatırım...

Tabi bu tamamen retorik bir konu; böyle bir şey olsa sosyal devlete anlayışına ters bir durum olur. Burada esas ve doğru olan primlerin düzgün işletilmesi ve doğru kullanılması.
    joshua, DickName ve erensel bunu beğendiler.

Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster

aga ne 10 bin gün şartı? 2 katı söylüyorsun su an.

güncel prim durumunda bile calısan adam alacagı maaşın 1/3'ünü prim oalrak ödüyor. emeklilik sisteminde verdiği primleri daha sonrasında maaş olarak almak değil, calısan sayısının fazla olması sistemiyle 3 calısan kişinin 1 kişinin emekli maaşını ödemesi sistemi uygulanmaktadır. yani evet bedavaya emekli oluyorlar.

eyt'nin tek mantıklı yanı tekrar calısmama şartı getirip işsizliği düşürmekti, onu da yapmadılar.

evet bedavaya emeklilik oluyor, ben neden 18'imden sonra 42 yıl calısıp 10 yıl emeklı maaşı alıp ölecekken ve bu 42 yılda gencecık emeklı ınsanların emeklı maaşını ödeyecekken, karşı taraf 40ında emeklı olup 30 yıl benim üstümden gecinecek.

üniversite okuyup 22-23 ünde işe başlayan ileri dönem y kuşagına ve z kuşagına bir ihanettir bu,

benım anam 52 babam 58 yasında emeklı oldu bazı şartlar nedenıyle. fark etmez bu ınsanlarr 45inde emekli olsaydı o dönem zaten farklı idi. 2023 Türkiye'si ile 2000 Türkiye'sini karıştırmayın. Avrupa ülkesi değiliz biz.

Bu hükümetin ve muhalafetin ortak yaptıgı onlarca savurganlıktan birisi.
    Thracian bunu beğendi.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)