Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
10. sayfa BirinciBirinci ... 89101112 ... SonuncuSonuncu

Dolar 13.5 tl oldu

Motovento
    REKLAM ALANI
    xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben daha çok ekonomik ve sosyolojik olarak ne düşünüyorsunuz onu merak ettim.

Mesela dolar 20 olunca ne olur. yada çin modelimidir nedir artık bunun sonuçları ne olur ? seçim olurmu olmaz mı gibisinden.
    uzunca yazayım dedim ,baktım konu konuyu açıyor, sildim ,kısa yazmaya çalışayım :D
    mesele 20 meselesi de değil, 80.90 lara dönüyoruz diye bazı yerlerde yorum yazdım ,yüksek enflasyon, alım gücünün düşmesi sonuç iç dış karışıklıklar genelde bütün dünyada olan şeyler
    Çin modeli farklı onların sisteminde, herkes ülkesinin işçisi ,işveren devlet kendi şirketlerini sürekli destekliyorlar ,herkese ev veriyor ,uygun fiyata çalıştırıyor, bizde inşaat rantından dolayı bu olmaz mesela ,birde onlar montaj yaparken işi öğrenip , kendi markalarını oluşturdular ,bizde montaj sanayisiyiz ama hala markalarımız yok ,alt yapı yetersiz çünkü ,birde devlet desteği yeterli değil ,Çin olmamız imkansıza yakın

seçim meselesi, kazanma fırsatını anlarlarsa, hemen yaparlar, 20 sene sonunda geldiğimiz nokta buysa, kalan zamanda ne olur düşünmek bile istemem :D
    he başka ittifak gelirse ve güveni sağlarsa ülkemiz normale döner
    bilinmezlik var dememin sebebi bu ,1 kişi ile ülke yönetilmeye çalışılıyor
    fazlada yapacak, yazacak bir şey kalmadı, herkes kendi başının çaresine bakacak dönemindeyiz
    anlayacağın her şey söylenenden farklı yapılmış ve sistem sıkışmış, öyle kolay kolay düzelmez

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başını örterek Nuri'leri, sakalını salarak Huri'leri kapabileceğine inanan biri bırakında öğretmenlik yapmasın. hAstronot olsunlar Mars'a gönderelim. onlar da kurtulsunlar biz de.
    Her inanca saygı duyacaksak şizofrenlere niye deli diyoruz o zaman? Onlar da bir şeylere inanıyorlar ve hatta inandıkları şeyi bizzat yaşıyorlar.
    Saçma bir düşünce
    İsmailTKDMR bunu beğendi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun doğru olmadığını yazdığım mesaj silinmiş... Linkler vermiştim, tekrar uğraşmayacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:09 ----------

Benim "ılımlı laiklik" yorumum yok. ABD, İngiltere, Almanya dahil ileri ülkelerin çoğunda uygulanan, kişisel hak ve özgürlüklerle çelişmeyen laiklik var.

Başını örten bir kadının amacı inancının gereğini yapmak, inancını başkasına dikte etmek değil. Onun için de bahsettiğim ülkelerin hepsinde başörtüsü ile öğretmenlik yapabilmekteler.

Müslüman kadınlar inançları gereği başlarını örtebiliyorlar. Bu bilginin 18 yaşından küçük bir bireye ne zararı var? Müslüman bir kadına "Başını örterek öğretmenlik yapamazsın" demek, sadece inancının gereğini yerine getirmek isteyen bir insanın çalışma, işini yapma hakkını elinden almak demek. Bu da kişisel hak ve özgürlüklerle çelişmekte.
    Efendim buyrun, haber daha çok taze, bildiğin kanun ile yasaklanmış öğretmenlerin dini sembol kullanması. https://www.konhaber.com/haber-kanada_da_musluman_ogretmenin_isine_basortusu_nede niyle_son_verildi-1667065.html
    Ve ülkemizde anaokullarında zorunlu din dersi geldi, https://www.dw.com/tr/anaokullar%C4%...yor/a-51681308
    Ve evet, İslamiyet buyurgan ve zorlayıcı bir dindir, günlük hayata, kaç kişiyle evleneceğine, mirasına bile karışır, bunun ılımlısı falan olmaz. Hristiyan ülkelerle karıştırmayalaım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:20 ----------

Bunun doğru olmadığını yazdığım mesaj silinmiş... Linkler vermiştim, tekrar uğraşmayacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:09 ----------

Benim "ılımlı laiklik" yorumum yok. ABD, İngiltere, Almanya dahil ileri ülkelerin çoğunda uygulanan, kişisel hak ve özgürlüklerle çelişmeyen laiklik var.

Başını örten bir kadının amacı inancının gereğini yapmak, inancını başkasına dikte etmek değil. Onun için de bahsettiğim ülkelerin hepsinde başörtüsü ile öğretmenlik yapabilmekteler.

Müslüman kadınlar inançları gereği başlarını örtebiliyorlar. Bu bilginin 18 yaşından küçük bir bireye ne zararı var? Müslüman bir kadına "Başını örterek öğretmenlik yapamazsın" demek, sadece inancının gereğini yerine getirmek isteyen bir insanın çalışma, işini yapma hakkını elinden almak demek. Bu da kişisel hak ve özgürlüklerle çelişmekte.
    Efendim buyrun, haber daha çok taze, bildiğin kanun ile yasaklanmış öğretmenlerin dini sembol kullanması. https://www.konhaber.com/haber-kanada_da_musluman_ogretmenin_isine_basortusu_nede niyle_son_verildi-1667065.html
    Ve ülkemizde anaokullarında zorunlu din dersi geldi, https://www.dw.com/tr/anaokullar%C4%...yor/a-51681308
    Ve evet, İslamiyet buyurgan ve zorlayıcı bir dindir, günlük hayata, kaç kişiyle evleneceğine, mirasına bile karışır, bunun ılımlısı falan olmaz. Hristiyan ülkelerle karıştırmayalaım.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saçma bir düşünce
    Senin düşüncenin benimkinken daha saçma olduğuna İNANIYORUM.

"İNANMAZSAN SAYGI DUY". Oldu mu şimdi?

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Sürekli olarak bir zorlama var, her gün dozu artarak ilerliyor, canım-cicim ile çözülecek bir mesele mi bu sizce ? Ülkeyi aydınlık bir geleceğe küçücük bebelerin beynini bunlarla doldurarak mı taşıyacağız ? Sizin oralarda normal mi bunlar mesela ?https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiy...istedi-1888027

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Arkadaşlar 13.5 başlığı tedavülden kalkmıştır. Lütfen http://www.motosiklet.net/forum/konu-disi/209255-dolar-16%27yi-gecti.html buradan devam edelim :D

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Saçma bir düşünce
    "Uyumsuzluk var" diyoruz işte, tam da bundan: Bir tarafın saçma bulduğu düşünce diğeri için çok mantıklı / gerçek iken tersi de olabiliyor. İki taraf birden haklı olamayacağına göre ortada bir uyumsuzluk var. Bkz. aşağıda epistemoloji (bilgibilim) ile ilgili güzel bir diyagram var:

Bu diyagramın turuncu (gerçekler) ile kesişmeyen mor kısmının (inançlar) toplumsal hayattan tamamen çıkarılması gerekiyor, kişi kendi içinde neye inanırsa inansın, ona karışmak kimsenin haddine değil, (mümkün de değil zaten...) ama bunun toplumsal bir etkisinin olmasını lütfen beklemesin...

Pastafaryanların düşünceleri başka dinlere inananların düşüncelerinden daha saçma değil, Pasrafaryanlarınkinin saçma ise diğerlerinki de saçma. Saçmalığı görebiliyor musunuz?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Senin düşüncenin benimkinken daha saçma olduğuna İNANIYORUM.

"İNANMAZSAN SAYGI DUY". Oldu mu şimdi?
    İnanabilirsiniz. Ama sizin mantıkla kimse hakim vs olamaz. İnanmayanlar der ki "İnananlar dininin emirlerine uyar", inananlar der ki "İnanmayanlar ilahi adalete inanmıyor, keyiflerince karar verebilir". Bunun sonu yok. İnancı devreden çıkartmak lazım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:53 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Uyumsuzluk var" diyoruz işte, tam da bundan: Bir tarafın saçma bulduğu düşünce diğeri için çok mantıklı / gerçek iken tersi de olabiliyor. İki taraf birden haklı olamayacağına göre ortada bir uyumsuzluk var. Bkz. aşağıda epistemoloji (bilgibilim) ile ilgili güzel bir diyagram var:

https://i.hizliresim.com/pw21952.jpg

Bu diyagramın turuncu (gerçekler) ile kesişmeyen mor kısmının (inançlar) toplumsal hayattan tamamen çıkarılması gerekiyor, kişi kendi içinde neye inanırsa inansın, ona karışmak kimsenin haddine değil, (mümkün de değil zaten...) ama bunun toplumsal bir etkisinin olmasını lütfen beklemesin...

Pastafaryanların düşünceleri başka dinlere inananların düşüncelerinden daha saçma değil, Pasrafaryanlarınkinin saçma ise diğerlerinki de saçma. Saçmalığı görebiliyor musunuz?
    Onu diyorum. Hakim olacak kişi inancını değil, yasayı uygulamak üzere o göreve gelecek. İnancımla çelişir diyen kendisi hakim olmayacak.
    Bu arada, konuyla alakası yok ama bence hakimlere performans getirilmeli. Kararı üst mahkemelerce bozulan hakimlerin performans puanı ve maaşı düşürülmeli ki "Ben keyfime göre hareket ederim, kimse birşey diyemez" veya "İktidara yakın gözükeyim, yanlışı nasılsa üst mahkeme düzeltir" tavrı olmasın.
    ero__ bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hakim olacak kişi inancını değil, yasayı uygulamak üzere o göreve gelecek.
    Hakim beyi/hanımı günaha sokacaksınız. Sizin yüzünüzden cayır cayır yanacaklar.

islam bir yaşam şeklidir. müslümanlar tarafından Allah tarafından gönderildiğine inanılır ki zaten bir din herşeye karışmaz ise bence yanlıştır. Burada yanlış olan şu ben dinimi sana dikte ediyorsam yanlış. Birileri sana bu dikte ediyor diye benim inancıma karışırsan buda yanlış. sonuç itibari ile düzenlemeler insanlara göre yapılıyor. mesela dinlenme zamanı veriliyor insanlara. Robot değiliz olması gereken bu. insanlara inançları gereği esneklik göstermek zor bir şey değil. Yarım saat sigara molası veriliyorsa insanlara namaz kılması içinde bu gayet verilebilir. Mesele daha çok insanların birbirine saygı ve hoşgörü gösterme meselesi. Bizim toplumumuzda saygısızlık had safhada ve benim hayatım boyunca gördüğüm bunun bir yarar getirmediği.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:34 ----------

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:20 ----------

İslam bir yaşam şeklidir. müslümanlar tarafından Allah tarafından gönderildiğine inanılır ki zaten bir din herşeye karışmaz ise bence yanlıştır. Burada yanlış olan şu ben dinimi sana dikte ediyorsam yanlış. Birileri sana bu dikte ediyor diye benim inancıma karışırsan buda yanlış. sonuç itibari ile düzenlemeler insanlara göre yapılıyor. mesela dinlenme zamanı veriliyor insanlara. Robot değiliz olması gereken bu. insanlara inançları gereği esneklik göstermek zor bir şey değil. Yarım saat sigara molası veriliyorsa insanlara namaz kılması içinde bu gayet verilebilir. Mesele daha çok insanların birbirine saygı ve hoşgörü gösterme meselesi. Bizim toplumumuzda saygısızlık had safhada ve benim hayatım boyunca gördüğüm bunun bir yarar getirmediği.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:35 ----------

Yanmazlar... Kanun ne ise onu yerine getirmek zorundalar. Bence burada asıl sorulması gereken hakimler neye göre karar veriyor. Düşününki bir davada bir hakim a kararı verebiliyorken diğeri b kararı verebiliyorsa sorun bence kanunlardır. başı kapalı yada fesli biri başka bir karar verebiliyorken diğeri başka bir karar verebiliyorsa kanunların esnek olduğu yada uygulanmadı sonucu doğarki bunu herkes suistimal edebilir. Burada ki asıl sorun hakim değil kanunlardır. yoksa kadın cinayetinde kadın hakim karar verirken de baskı altında kalabilir. ne yapmak lazım bu durumda her davaya göre hakim mi seçilecek. Ülkede sorun bence tam olarak bu. Kanunlar nasıl bir kanunsa artık bir türlü adalet yerini bulamıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:40 ----------

Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzunca yazayım dedim ,baktım konu konuyu açıyor, sildim ,kısa yazmaya çalışayım :D
    mesele 20 meselesi de değil, 80.90 lara dönüyoruz diye bazı yerlerde yorum yazdım ,yüksek enflasyon, alım gücünün düşmesi sonuç iç dış karışıklıklar genelde bütün dünyada olan şeyler
    Çin modeli farklı onların sisteminde, herkes ülkesinin işçisi ,işveren devlet kendi şirketlerini sürekli destekliyorlar ,herkese ev veriyor ,uygun fiyata çalıştırıyor, bizde inşaat rantından dolayı bu olmaz mesela ,birde onlar montaj yaparken işi öğrenip , kendi markalarını oluşturdular ,bizde montaj sanayisiyiz ama hala markalarımız yok ,alt yapı yetersiz çünkü ,birde devlet desteği yeterli değil ,Çin olmamız imkansıza yakın

seçim meselesi, kazanma fırsatını anlarlarsa, hemen yaparlar, 20 sene sonunda geldiğimiz nokta buysa, kalan zamanda ne olur düşünmek bile istemem :D
    he başka ittifak gelirse ve güveni sağlarsa ülkemiz normale döner
    bilinmezlik var dememin sebebi bu ,1 kişi ile ülke yönetilmeye çalışılıyor
    fazlada yapacak, yazacak bir şey kalmadı, herkes kendi başının çaresine bakacak dönemindeyiz
    anlayacağın her şey söylenenden farklı yapılmış ve sistem sıkışmış, öyle kolay kolay düzelmez
    Açıksaçı şu an ki kişilere bakınca ben ülkenin geleceğini karanlık görüyorum. İktidar ortada zaten fakat alternatiflerde hiç iç açıcı değil. Halk ise bence en beter durumda. Gençlere mikrofon uzatıldığında tek söyledikleri ekonomik sıkıntı. Fakat ülkenin şuan ki sıkıntısı bence ekonomik değil.

şuan muhalefetin ülkeyi kasıp kavurması gerekirken hiç bir şey yapmıyorlar. Gündemleri ekonomi değil adaletin olmaması eğitim durumu olması gerekirken sen çaldın sen yedin muhabbeti. Yaşayıp göreceğiz fakat ben muhalefetten hiç ümitli değilim.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    islam bir yaşam şeklidir. müslümanlar tarafından Allah tarafından gönderildiğine inanılır ki zaten bir din herşeye karışmaz ise bence yanlıştır. Burada yanlış olan şu ben dinimi sana dikte ediyorsam yanlış. Birileri sana bu dikte ediyor diye benim inancıma karışırsan buda yanlış. sonuç itibari ile düzenlemeler insanlara göre yapılıyor. mesela dinlenme zamanı veriliyor insanlara. Robot değiliz olması gereken bu. insanlara inançları gereği esneklik göstermek zor bir şey değil. Yarım saat sigara molası veriliyorsa insanlara namaz kılması içinde bu gayet verilebilir. Mesele daha çok insanların birbirine saygı ve hoşgörü gösterme meselesi. Bizim toplumumuzda saygısızlık had safhada ve benim hayatım boyunca gördüğüm bunun bir yarar getirmediği.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:34 ----------

İslam bir yaşam şeklidir. müslümanlar tarafından Allah tarafından gönderildiğine inanılır ki zaten bir din herşeye karışmaz ise bence yanlıştır. Burada yanlış olan şu ben dinimi sana dikte ediyorsam yanlış. Birileri sana bu dikte ediyor diye benim inancıma karışırsan buda yanlış. sonuç itibari ile düzenlemeler insanlara göre yapılıyor. mesela dinlenme zamanı veriliyor insanlara. Robot değiliz olması gereken bu. insanlara inançları gereği esneklik göstermek zor bir şey değil. Yarım saat sigara molası veriliyorsa insanlara namaz kılması içinde bu gayet verilebilir. Mesele daha çok insanların birbirine saygı ve hoşgörü gösterme meselesi. Bizim toplumumuzda saygısızlık had safhada ve benim hayatım boyunca gördüğüm bunun bir yarar getirmediği.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:35 ----------

Yanmazlar... Kanun ne ise onu yerine getirmek zorundalar. Bence burada asıl sorulması gereken hakimler neye göre karar veriyor. Düşününki bir davada bir hakim a kararı verebiliyorken diğeri b kararı verebiliyorsa sorun bence kanunlardır. başı kapalı yada fesli biri başka bir karar verebiliyorken diğeri başka bir karar verebiliyorsa kanunların esnek olduğu yada uygulanmadı sonucu doğarki bunu herkes suistimal edebilir. Burada ki asıl sorun hakim değil kanunlardır. yoksa kadın cinayetinde kadın hakim karar verirken de baskı altında kalabilir. ne yapmak lazım bu durumda her davaya göre hakim mi seçilecek. Ülkede sorun bence tam olarak bu. Kanunlar nasıl bir kanunsa artık bir türlü adalet yerini bulamıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:40 ----------

Açıksaçı şu an ki kişilere bakınca ben ülkenin geleceğini karanlık görüyorum. İktidar ortada zaten fakat alternatiflerde hiç iç açıcı değil. Halk ise bence en beter durumda. Gençlere mikrofon uzatıldığında tek söyledikleri ekonomik sıkıntı. Fakat ülkenin şuan ki sıkıntısı bence ekonomik değil.

şuan muhalefetin ülkeyi kasıp kavurması gerekirken hiç bir şey yapmıyorlar. Gündemleri ekonomi değil adaletin olmaması eğitim durumu olması gerekirken sen çaldın sen yedin muhabbeti. Yaşayıp göreceğiz fakat ben muhalefetten hiç ümitli değilim.
    muhalefete zaten eleştiri getiriyorum ,getirdim, böyle bir ortamda bile, hala oy oranlarını tavan yapamıyorlarsa, kusura bakmasınlar onlarda da sorun vardır, birde bu dinciler ,işte böyle, bu yobazlar, işte böyle ,diye diye karşıdan oy devşiremiyorlar ,bunları söyleyen gazeteci, siyasetçi kim varsa partiden uzaklaştırılması, temizlenmesi gerekir ama Kılıçdaroğlu nu severim dürüst ve nerede hatalar yapıldığını biliyor, partisini yapıcı tutuyor

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Muhalefeti bilemeyiz, şu an tamamen baskı altındalar, ne gazete, ne tv, ne başka bir yer, hiç bir yerde seslerini duyurmaya izin vermiyorlar, o yüzden ne olduklarını ancak iktidara gelince anlayabileceğiz.
    xterkan bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    O zaman hakim olmayacak, nokta. Ben dans seviyorum, örtünüp dansözlük yapacağım diyen kimse gördünüz mü? O nasıl inancıyla çeliştiği için o işi yapmıyorsa hakimliği de yapmayacak. Ama buna kendi iradesiyle karar verecek.
    Öte yandan, teknik olarak inancı hakimlik yapmasına da engel olmaz. Çünkü fıkıh değil, kanunları okuyarak eğitim görmektedir. Yapması gereken iş de ona verilen görevi (kanunlara göre karar vermek) layıkıyla yapmaktır ve inancı da işini düzgün yapmasını emretmektedir.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O zaman hakim olmayacak, nokta. Ben dans seviyorum, örtünüp dansözlük yapacağım diyen kimse gördünüz mü? O nasıl inancıyla çeliştiği için o işi yapmıyorsa hakimliği de yapmayacak. Ama buna kendi iradesiyle karar verecek.
    Öte yandan, teknik olarak inancı hakimlik yapmasına da engel olmaz. Çünkü fıkıh değil, kanunları okuyarak eğitim görmektedir. Yapması gereken iş de ona verilen görevi (kanunlara göre karar vermek) layıkıyla yapmaktır ve inancı da işini düzgün yapmasını emretmektedir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:22 ----------

Sigara içen müslüman ne olacak peki? Hem namaz izni hem sigara izni mi kullanacak? Namaz izni kullanmayan ve namaz kılmıyorum ama içimden dua edicem diyip aynı süreyi istemeyecek mi?

Motosikleti
    speederbike
    Zorlama argümanlar. Her yerde kamera var. Namaz vakti sana izin veriyoruz, ne yaparsan yap denmeyecek. Namaz kılıyorsan kıl, kılmıyorsan çalış denir. O da her sektörde olmaz, buna uygun olan sektörlerde olur. Bununla ilgili hakkaniyetli düzenleme yapmak mümkün. Yeter ki durum ibadet edene her şey serbest, etmeyen çalışsın köle gibi durumu olmasın.

Videodaki de dans. Dansözlük değil. Artı dansözlük saysanız bile benim görüşümü destekler. İnancına rağmen dans edebiyorsa inancına ters düşse de kanunlara göre karar verebilir demektir hakim.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kanada değil, Kanada'nın Fransa tesiri altındaki Quebec eyaletinin tartışmalı bir yasası:

https://www.npr.org/2021/12/11/10633...wearing-a-hija

Yukarida espresso ve Cyan ile tartışırken bahsi geçen, Fransa'nin yıllarca süren kilise baskısına verdiği aşırı tepkinin sonucu oluşan katı laiklik anlayışının yol açtığı sorunlardan kastım da buydu, çünkü kişisel hak ve özgürlüklerle çelişki halinde.

Amerika, İngiltere, Almanya ve ileri ülkelerin çoğunda böyle değil. Almanya'dan da örnek vermiştim:

https://www.google.com/amp/s/amp.dw....ers/a-18699223

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:18 ----------

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigara içen müslüman ne olacak peki? Hem namaz izni hem sigara izni mi kullanacak? Namaz izni kullanmayan ve namaz kılmıyorum ama içimden dua edicem diyip aynı süreyi istemeyecek mi?
    Herkes her şeyi isteyebilir. Vermezsiniz. Namaz farz. İçinden dua etmek farz değil. Bir insanın namaz kılma izni isteyip namaz kılmaması da kabul edilir değil. Sigara izni isteyip sigara içmemesi gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:26 ----------

https://i.hizliresim.com/pw21952.jpg

Niye?

Bir öğretmenin baş örtüsü takmasının zararı nedir? Uyumsuzluk nerede? Genellemeden spesifik örnek üzerinde konuşalım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:37 ----------

Sürekli olarak bir zorlama var, her gün dozu artarak ilerliyor, canım-cicim ile çözülecek bir mesele mi bu sizce ? Ülkeyi aydınlık bir geleceğe küçücük bebelerin beynini bunlarla doldurarak mı taşıyacağız ? Sizin oralarda normal mi bunlar mesela ?https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiy...istedi-1888027
    Deveye boynun neden eğri demişler, nerem doğru ki demiş...

Canım-cicim ile çözülecek meseleler değil, uzlaşı ve anlayış ile çözülecek meseleler. Zorlamadan şikayet ediyorsunuz, ama fırsat elinize geçse siz de onları zorlayacaksınız.

Bu konuda kendinizi haklı görüyorsunuz, çünkü size göre din saçma ve zararlı. Onlara göre değil ama. Ve aynı ülkede yaşıyorsunuz. E nasıl olacak?

Batı bunun çaresini bulmuş. Ve çalışıyor. Siz Türkiye'de çalışmayacağını düşünüyorsunuz. Ben de aksi bir çözümün olmadığını, sonucun sefalet olduğunu dile getiriyorum, ki görüyoruz ki öyle.

Birilerinin dini suistimal edip "benim baş örtülü bacım" deyerek tüm ülkenin başına bela olmasını engellemek sizin elinizde. Ne yazık ki sefaleti tahammüle tercih ediyoruz.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Başa sardık gene

Başörtüsü de başörtüsü. Biz ne diyoruz konu nereye geliyor... Mevzuyu başörtüsüne indirgeyeceksek tartışmaya gerek yok, abesle iştigal.
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Başa sardık gene

Başörtüsü de başörtüsü. Biz ne diyoruz konu nereye geliyor... Mevzuyu başörtüsüne indirgeyeceksek tartışmaya gerek yok, abesle iştigal.
    Bu cevabı tahmin ettiğim için aşağıdakini yazmıştım:

Genellemeden spesifik örnek üzerinde konuşalım.
    "toplumsal hayattan tamamen çıkarılması gerekiyor" diyorsunuz, "Niye?" diye soruyorum, cevap yok.

"uyumsuzluk var" diyorsunuz, uyumsuzluğun ortaya çıkardığı pratik bir sorun arıyorum, yine yok.

E o zaman ben de "İslam barış dinidir" falan diyeyim, "Nasıl barış dini yahu? Kafa kesenler müslüman değil mi?" diyen olursa da "mevzuyu kafa kesmeye indirgeyeceksek tartışmaya gerek yok, abesle iştigal." diyeyim, olsun bitsin... Keşke böyle deyince olup bitse... "Gerçek müslümanlık" gibi safsatalarla geçiştirilemeyecek zor sorular bunlar malesef.

Tartışmak zorunda değiliz, faydası olmayacaksa gerek te yok tabii ki. Ama oldu bittiye getirmeye de gerek yok.
    İsmailTKDMR bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Haşmet baş örtüsü olayın nedir? Bak kavga etmek amacıyla söylemiyorum ancak ciddi anlamda bu konuya takıntın var.

Senın oldugun benzer her konuda istisnasız başörtüsü tartışması geçiyor. Neden?

Ya da oldugun konularda ısrarla dini unsurların hayatımızı yönlendirmesini savunuyorsun, cidden neden?

misal veriyorum Yukardaki arkadaşların ilkokula giden bebesini başörtülü öğretmenin eğitmesini istemiyor oluşu kendi seçimidir ve kendi hayatını şekillendiren bir süreçtir.

Sen neden ısrarla insanlara "hayır başörtülü de olabilmeli, cocugunuzu eğitmeli" diyorsun?

Türkiye'ye temelli dönüş yapıp ilkokula giden bebeni burada okutma gibi bir planın yoksa elalemin bebesine neden karışıyorsun?

Yaptıgın şey bundan 10 yıl öncesinde Fetullah Gülen'in tam anlamıyla dindar kesimi bilim-siyaset-hukuk sürecine empoze edip o süreçleri bu inanc cercevesine uydurmaya calısmasından hiç farklı değil.

Bakış açınızın çok benzemesi sence de garip değil mi?

Cidden bazen zihnimi kapatıp empati yapmaya calısıyorum, bundan 2 yıl önceki konusmalarımızı düşünüyorum ve şimdi ki kısmı.

Balkondan çiğdem çitleyip karşı komsunun evi hakkında yorum yapan çingenlerden farklı davranmıyorsun.

Düşünüyorum, düşünüyorum hala (yakın zamanda geri gelmeyeceksen) bizim ülkemizdeki sistem hakkında neden bu kadar yorum yapıyorsun, neden sistemdeki insanlara bir elinde yağda bir elin balda iken tavsiye vermek için gayret gösteriyorsun.

ya da diyanet gibi lüks araçlara binip insanlara "şükredin" moduna sokmaya calısıyorsun.

Lütfen anlat bana.

neden?
    tommygun ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Yanlış anlıyorsun Arndiol. Odaklandığım noktayı defalarca ifade ettim: uzlaşı, tahammül ve eksikliğinin zararları.

Ancak vurguladığım bu noktayı es geçip örneklere takılıyorsunuz.

Cyan*çocuğunu başörtülü bir öğretmenin eğitmemesini isteyebilir, ve baş örtülü öğretmen çalıştırmayan bir özel okula verebilir çocuğunu. Lakin devletin okulunda başörtülü bir öğretmenin çalışmasına engel olamaz. Böyle bir hakkı yok.

Bu Fethullah Gülen'e göre değil, refah içinde olan ABD, İngiltere, Almanya gibi çoğu ileri ülkedeki işleyişe göre böyle.

Üstelik bu uzlaşı eksikliği ve tahammülsüzlüğün, dini suistimal eden siyasetçileri ve cemaatleri güçlendirdiğini yukarıda açıkça belirtmişken, benimle Fethullah Gülen arasında bir benzerlik imasında bulunman mantıklı mı?

Yazdıklarımın saçma olduğunu düşünüyorsan "sana ne, niye yazıyorsun?" demek yerine neden saçma olduğunu belirtmen pozitif bir katkı olur foruma.

REKLAM ALANI
10. sayfa BirinciBirinci ... 89101112 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)