Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
9. sayfa BirinciBirinci ... 7891011 ... SonuncuSonuncu

Turkiyede neden insanlar surekli birbirini kazikliyor?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir de şu var. Adamın ismi Türkçe ve hafiften ünlü bir şahıs, bir vefat haberinde ışıklar içinde uyu diyor, altına gelene bak "ooo abi bu yakışmadı sana".

Sanane lan at organı diyesi geliyor insanın. Adam belki müslüman değil? Mecbur mu senin istediğin gibi başsağlığı dilemeye? Yobaz tayfa herkesin müslüman olma ya da öyle yaşama zorunluluğu olduğunu zannediyor ya hastasıyım!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orta halli dindar biri olan halama hafif nötr sayılabilecek şekilde başsağlığı dileme denemem hüsranla sonuçlandı. Bundan sonra ne istiyorlarsa o...
    ben baş sağlığı dilemeden önce üzülüp üzülmediğini öğrenmeye çalışıyorum yada sıkıntı olmayacak bir yakınım ise direk soruyorum "üzüldün mü" diye çünkü sonuçta hepimiz bunu tecrübe edeceğiz, o öldü ama aynı şey bana da olacak, önemli olan gidenin arkasından üzülme durumu var mı yok mu o. eğer üzüntü yok ise baş sağlığı dilemiyorum, üzüntü var ise de dilemiyorum çünkü acısını arttırır.

baş sağlığı dilemek nedir? neyse işte ben dert etmiyorum, bu gereksiz deyimlerden de kurtulacağız, tüm gereksiz örf ve adetlerimizden kurtulacağız, bu günlerde geçecek...

üzülen kişi çeşitli yollar ile teselli etmek acısını paylaşmak güzel bir şeydir ama baş sağlığı dilemek bir anlam ifade etmiyor.
    Osm@n bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de şu var. Adamın ismi Türkçe ve hafiften ünlü bir şahıs, bir vefat haberinde ışıklar içinde uyu diyor, altına gelene bak "ooo abi bu yakışmadı sana".

Sanane lan at organı diyesi geliyor insanın. Adam belki müslüman değil? Mecbur mu senin istediğin gibi başsağlığı dilemeye? Yobaz tayfa herkesin müslüman olma ya da öyle yaşama zorunluluğu olduğunu zannediyor ya hastasıyım!
    Bilmiyorum belki yanlis dusuncelerim, bu benim de dusundugum bir nokta. Cok ayirt etmek istemesem de; ortadogu insanlari fazlasiyla baskici, sadece kendilerine degil digerlerine karsi da oyleler. Ornek mi?

Kendi bolgelerine gelen yabancilari kendileri gibi giyinmesini/davranmasini bekliyorlar hatta zorluyorlar. Belki daha once yazmistim, Youtube'da bir video vardi, "Afganistan'da 48 saat gibi bir sey" basligi, kisaca videoda Afgan adam diyor ki gelen yabanciya, "Al aha bu yerel giysileri giy, seni kendilerinden kabul ederler sevinirler, severler seni". Adam da giyip geziniyor. Yoksa kendileri gibi giyinmedigi icin acayip acayip bakiyorlar. Giyen adamda bence mallik. Aslinda istedigi gibi giyinmeli ve insanlar da onu oyle kabullenmeli.

Isin tersi de, kendileri baska insanlarin yasadigi bolgelere giderken yine kendi istedikleri gibi giyiniyorlar, gittikleri yere uyum saglamiyorlar. Mesela Avrupa ulkelerine gidince kendi yoresel kiyafetlerini giyen Arap ulkelerinin heyetleri vs.

Anlamadigim ben senin ulkene gelince senin gibi giyinmeliyim (zorunluluk demiyorum, zorunluluk Iran gibi yerlerde var benim bildigim kadari ile) ama sen benim ulkeme gelince kendin gibi giyinebiliyorsun.

Belki yanlis anlatiyorum anlatmak istedigimi ama isin ozu, ikiyuzluler.
    Mr.wind bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Çok iyi anlattınız.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Zaten yakını vefat etmiş birine, kendi hassasiyetleri çerçevesinde baş sağlığı dilemeye çalışırım, elimden geldiğince. Onu nasıl daha rahat hissettirecekse öyle.

Birini "Allah rahmet eylesin" rahatsız edecekse, ona onu demem. Aynı şekilde birini "ışık içinde uyusun" rahatsız edecekse de, ona onu demem.

Bu ikiyüzlülük değil bence, inançlarından taviz vermek te değil. Cenazesine gidecek kadar önem verdiğimiz birinin kendi inancına saygı göstermek demek.

Doktora yaparken tamamı Amerikali olan ofis arkadaşlarım ofiste öğle yemeği yemedi Ramazanda. Bu yönde hiç bir isteğim ya da imam bile olmadı. Hiç biri müslüman da değildi. İkisi dinsizdi. Sırf arkadaşlarını düşündükleri için öyle yaptılar... Acaip düşünceli insanlardı.

Nazik olmak, rahat alanımızın dışına çıkmak, kendi isteğimizle olduktan sonra kötü şeyler değil.

Motosikleti
    speederbike
    Vay gavurlar. Sizi kendi taraflarına çekmeye çalışmışlar.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    İnanmak kadar inanmamak da serbest lakin "Işıklar içinde uyusun" sözünü ben çok yadırgıyorum, istesem bile ağzımdan çıkmıyor. Hani merhumun dini inancı olmayabilir, Cennet-Cehennem inancı olmayabilir bu nedenle "Mekanı cennet olsun" da denmeyebilir ama "Toprağı bol olsun" sözü bana daha sempatik geliyor. Gerçi ben "Allah rahmet eylesin" dediğimde Laik dünya görüşümden uzaklaşmıyorsam "Toprağı bol olsun" dediğimde de tırışkadan Müslüman olmam.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten yakını vefat etmiş birine, kendi hassasiyetleri çerçevesinde baş sağlığı dilemeye çalışırım, elimden geldiğince. Onu nasıl daha rahat hissettirecekse öyle.

Birini "Allah rahmet eylesin" rahatsız edecekse, ona onu demem. Aynı şekilde birini "ışık içinde uyusun" rahatsız edecekse de, ona onu demem.

Bu ikiyüzlülük değil bence, inançlarından taviz vermek te değil. Cenazesine gidecek kadar önem verdiğimiz birinin kendi inancına saygı göstermek demek.

Doktora yaparken tamamı Amerikali olan ofis arkadaşlarım ofiste öğle yemeği yemedi Ramazanda. Bu yönde hiç bir isteğim ya da imam bile olmadı. Hiç biri müslüman da değildi. İkisi dinsizdi. Sırf arkadaşlarını düşündükleri için öyle yaptılar... Acaip düşünceli insanlardı.

Nazik olmak, rahat alanımızın dışına çıkmak, kendi isteğimizle olduktan sonra kötü şeyler değil.
    Ikimizin yazisi icinde de "ikiyuzluluk" gectigi icin bana karsi yazdiginizi dusunerek yaziyorum bunu. Benim anlattiklarimla sizin anlattiklariniz farkli seyler. Benim ikiyuzluluk olarak bahsettigim seyleri anlamadiginizi ya da anlamak istemediginizi dusunuyorum. Adamin inancina saygi duymadigimi soylemiyorum, diger toplumlara toplumsal baski yaptiklarini belirtiyorum. Adam/kadin inancindan dolayi istedigi gibi giyinebilir, bence sorun yok. Ama hem kendi ulkene gelene toplumsal baski yapacaksin, hem de gittigin yerdeki insanlara yapacaksin ayni seyi, yok ogle yagma.

Bugun Avrupa ulkelerinde sikca konusulan anti-islam fikirlerin sebebi bu tip insanlar yuzunden iste. Siz ABD icinde bunlari gormuyor olabilirsiniz ama Avrupa'da cogunlukla asiri islamcilar bulunduklari ulkelerdeki diger insanlarin yasam tarzlarina bile karisiyorlar, hatta saldirilar var farkindaysaniz. Cunku genel olarak insanlarin yasayisina, giyimine karsi tepkili/saysigiz olanlar onlar genelde.
    Mr.wind bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Çoğunluk ne diyorsa o. Demokrasiyi bize öyle öğrettiler 20 yıldır. Avrupa'ya gidiyorsa oranın kuralına uyacak.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evrensel olarak herkesin kabul ettiği "insan" odaklı hangi güzel olan şey din de yok ( bütün dinler)

Hırsızlığı, yolsuzluğu, saygısızlığı,nefreti,topluma saygıyı,fakirlere yardımı...vs önermeyen- emretmeyen din var mı.

Yada yazılı olan herhangi bir düşünce ya da siyasi akım da komünizm, Budizm,kapitalizm....vs bunlarda "insan" ile ilgili kabul edilen evrensel güzellikleri yasaklayan bir madde var mı..

Sana göre bütün kötü olan şeyler İslam da var. Bu da senin iyiliğin herhalde
    Abicim uzun cümleler kurmana gerek yok.
    "Gerçek İslam bu değil!"
    de biz anlarız.
    Osm@n bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnanmak kadar inanmamak da serbest lakin "Işıklar içinde uyusun" sözünü ben çok yadırgıyorum, istesem bile ağzımdan çıkmıyor. Hani merhumun dini inancı olmayabilir, Cennet-Cehennem inancı olmayabilir bu nedenle "Mekanı cennet olsun" da denmeyebilir ama "Toprağı bol olsun" sözü bana daha sempatik geliyor. Gerçi ben "Allah rahmet eylesin" dediğimde Laik dünya görüşümden uzaklaşmıyorsam "Toprağı bol olsun" dediğimde de tırışkadan Müslüman olmam.
    Vefat eden müslüman değil, başsağlığı dileyen müslüman değil, "Allah rahmet eylesin" mi demeli? Yapma Tommy senden beklemezdim. Yanlış anladım sanırım (umarım). (ya da eksik anlattım)
    tommygun bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Vefat eden müslüman değil, başsağlığı dileyen müslüman değil, "Allah rahmet eylesin" mi demeli? Yapma Tommy senden beklemezdim. Yanlış anladım sanırım (umarım). (ya da eksik anlattım)
    Vefat eden Müslüman değil ve başsağlığı dileyen Müslüman değilse evet biraz saçma olur "Allah rahmet eylesin" demek Lakin bazı sözler, kalıplar da inançtan bağımsız olarak geleneklere, kültüre işlemiş, çıkarmak zor. Yine de "Toprağı bol olsun" demek "Işıklar içinde uyusun" demekten daha hoş geliyor kulağıma.
    ero__ bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Zaten bazilari da cikip diyecektir, "musluman olmayana rahmet okunmaz" o zaman sanane ulan denir
    ero__ bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    "Işıklar içinde uyusun" cümlesi "nur içinde yatsın" cümlesinin türkçeleştirilmiş halidir arkadaşlar.

Ben de ışıklar içinde uyumak isterim. Led ışık olursa fevkalade hoşuma gider. Ha tasarruflu beyaz ışık oldu, o da olumlu.
    COQ ve ero__ bunu beğendiler.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    E tabi bunlarda var Türkiye'nin gerçekleri.

https://youtu.be/JdCT6dTJveE

Motosikleti
    bajaj pulsar 200 NS
    Evrensel olarak herkesin kabul ettiği "insan" odaklı hangi güzel olan şey din de yok ( bütün dinler)

Hırsızlığı, yolsuzluğu, saygısızlığı,nefreti,topluma saygıyı,fakirlere yardımı...vs önermeyen- emretmeyen din var mı.

Yada yazılı olan herhangi bir düşünce ya da siyasi akım da komünizm, Budizm,kapitalizm....vs bunlarda "insan" ile ilgili kabul edilen evrensel güzellikleri yasaklayan bir madde var mı..

Sana göre bütün kötü olan şeyler İslam da var. Bu da senin iyiliğin herhalde
    Kölelik hakkında ne düşünüyorsunuz ?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ikimizin yazisi icinde de "ikiyuzluluk" gectigi icin bana karsi yazdiginizi dusunerek yaziyorum bunu.
    Sizin yazınızı sonradan okudum. Farklı amaçlarla kullanmışız sanırım zaten.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı ViraneDervis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kölelik hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Olmayada almaya da ne isteğim ne de tahammülüm var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:26 ----------

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abicim uzun cümleler kurmana gerek yok.
    "Gerçek İslam bu değil!"
    de biz anlarız.
    Ha tamam şöyle söyleyeyim senin bildigin İslam gerçek İslam değildir..

Motosikleti
    speederbike
    Türkiye'nin gerçekleriymiş.
    Puhahaha, zuhahaha, muhahaha.
    COQ bunu beğendi.

Motosikleti
    bajaj pulsar 200 NS
    Olmayada almaya da ne isteğim ne de tahammülüm var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:26 ----------

Ha tamam şöyle söyleyeyim senin bildigin İslam gerçek İslam değildir..
    Yanlış anladınız.

Evrensel olarak herkesin kabul ettiği "insan" odaklı hangi güzel olan şey din de yok ( bütün dinler) demiştiniz.
    Köleliğin kaldırılması mesela. İslamda kölelik yasaklanmamıştır.

REKLAM ALANI
9. sayfa BirinciBirinci ... 7891011 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)