Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Prefabrik / Konteyner ev.

Motovento
    REKLAM ALANI
    erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Merhabalar, Bu konu altında eklemeler yapıp prosdürler ve bilgiler paylaşılmıştı, bende kendimce bu bilgilerden faydalancağımı yazmıştım. Paylaşımlar için tekrar teşekkür ederim.
    2020 yılının henüz başında ülkemize pandemi henüz gelmiş tam ciddiyetini anlamamış olsakta, şehir hayatının hızı ve ülkemizin aldığı yoğun sığınmacı sorunları artık beni fazlaca yormuş ve daha az insan daha huzurlu yaşam mantığı iyiden iyiye beni sarmıştı, kırsalda bir ev yapma hayalimi iyice kırbaçlamıştı.
    2019 Haziran ayında yaptığım trafik kazası sonrası elime geçen kasko parası aynı araba ayarında bir araba alamayacağım gerçeği ile beni yüzleştirmişti. Bu süreçte daha düşük modelli ve D segment yerine C segment bir arabaya binip parayı değerlendirmek ve sonrasında kırsala ev hayalimi gerçekleştirmek için belkide bir fırsat olacağını düşündüm.
    Bir miktar önceden birikmiş paramla ve arabadan artan miktarla planlar yapmaya başladım.
    2020 Temmuz ayında iş yerinde çok fazla birikmiş olan iznimi kullanmam gerektiği nedeniyle 2 aylık bir izine ayrıldım, ne olduysa bundan sonra oldu ve kırsalda ev hayali maceralarımız başladı.
    Arazimin yolu olmadığı için resmi izinler alarak ev yapamıyordum.
    Yakın konumlarda herkes bir yapı yapmakta ve birşeyde olmamaktaydı, yapanın yanına kar kalıyordu.
    O zaman bunca yıl dürüstçe kanunlara uygun hareket etmiş olan ben bir cahillik yapmalıydım.
    Autocad ile bir yapı planı çizdim ve metrekareye malzeme listesi çıkarıp çevre satıcılardan nakliye hariç fiyatlar alıp en uygun yerlerden bir evin kabasını bitirecek malzemelerin tamamının parasını ödeyip satın aldım.

Arkadaşımın uygun bir yeri vardı, onun mekanında hafif çelik yapının ölçülerinde kesilmesi ve kaynatılması işlemlerini yaklaşık 25 günde yaptık bu süreçte arazide belirlenen noktaya su basman için taş duvar temel yapıldı, tüm malzemeleri araziye sevk ettik.
    Kurban bayramı tatilinide (4+3) fırsat bilerek (belediye ekipleri izinli) işe koyulduk.
    7 gün çalıştık bağ evinin dışarıdan bakıldığında oturulan bir evmiş gibi olmasını sağladık resmen.
    8. gün bayram tatili henüz bitmişti ve Belediye ekipleri geldi, hakkınızda şikayet var diyerek tutanak tutacağını söyledi, vardır bu işin bir oluru tutanağa gerek yok dediysekte tutanak tutuldu.
    8 günde ev macerasının sonunamı gelmiştik, hayaller buraya kadarmıydı. İçim şişmiş ve büyük bir sıkıntı sarmıştı beni. İşin sonunda böyle birşeyler olabileceğini biliyor ve göze almama rağmen gerçekleşmesi insanı çok yıpratıyormuş onu öğrendim.
    Belediye ekibi ceza yazıp gittikten sonra su, çay ve öğle yemeği yedik bu sırada konuşmalar sonrasında; olan oldu sonucu görene kadar devam etme kararı aldık.

Yapıyı kaba haliyle bitirdik. 2 aylık yıllık izin bitti ve Belediyeden bir yazı size ayrılan 2 aylık süre sona erdi, yapıyı yıkmamış olduğunuz ve yasal yapı ruhsatına başvurmadığınız için yapınız belediye ekiplerince yıkılacaktır.

Bu süreçte yasal yollar için ne yapmam gerektiğini öğrendim ama nafile araziye giden bir yol olmadığı sürece resmi hiçbirşey yapamazmışım.
    1 ay geçtikten sonrada mahkemeye sevk edildiğim hakkında mahkeme bilgisi geldi.
    Ön parseller kime ait olduğunu bilmediğim için ve bu insanları resmi yollarla bulamadığım için; muhtar köy halkı vb. yollarla arazi sahiplerini bulup durumu anlattım. Başlangıçta olumlu yaklaşmasalarda sonrasında beni daha fazla üzmeyip tanımadıkları halde yol geçiş hakkı vermek için ikna oldular, sağolsunlar. (İkna edememiş olsam mahkemede geçiş hakkı süreci başlayabilirdi ancak bu konuyu araştırmam neticesinde 5-10 yıl sürelerde sonuçlandığını öğrendim)
    Tüm birikmiş param bitmiş ve artık ancak aylığımla ihtiyaçlarımı karşılacak haldeyken birde yol için beldiyeye, tapu kadostraya, harita mühendisine, arazi sahiplerine ve daha aklıma gelmeyecek ıvır zıvır kağıda para harcamaya başladım. (borç alarak)
    Neyseki bu süreçte yol geçiş hakkı alıp ilk mahkemeye katılım sağladım. Bu süreç devam ederkende imar durum belgesi alıp belediyeye yıkım durdurma dilekçesi yazdım çünkü artık yol geçiş hakkım var ve resmi yollarla yapı ruhsat başvurusu yapabiliyordum, bunca işi hallettikten sonra ‘’iyi niyetli vatandaş olarak’’ mahkemede belgeler ile belediyece gereken yasal işlemleri başlattığımı mahkemeye sundum, bu iyi niyetli vatandaş yaklaşımım ile mahkeme ileri bir tarihe atıldı.
    Sonraki günlerde ruhsat başvurumu yaptım.
    Mahkeme sonlanır hevesiyle duruşmaya gittim ama belediye yetkilisi ruhsat başvurumun olmadığını yazılı olarak bildirmiş. Islak imzalı ruhsat başvuru belgeleri yanımdaydı, Hakime Hanıma belgelerimi sundum ve belediyenin olumsuz davranış ve vatandaşını mağdur etmeye yönelik bilinçli olarak bu şekilde davrandığını bildirdim. (Hakime Hanım Böyle salak iş mi olur diyerek mahkeme için 2 ay sonraya gün verdi.
    Bu süreçte ruhsat başvurum kabul edildi. Yapımı neredeyse bitmiş yapı için mimari projenin çizilmesi aşamasına geçtik.
    Son mahkemeye gittiğimde artık resmi işlemlerde iyice güç kazanmış ve ilk kez olmasına rağmen kanun önünde suçlu olarak bulunmaktan yorulmuş bir vatandaş olarak mahkemeye rahat bir şekilde katıldım. Sehven yanlış bilgi verdiğini belirten belediyeye ceza kesilmesi yönünde talepte bile bulundum ;)
    Mahkeme kararı: Yapı Ruhsat başvurusu olduğuiçin mahkeme cezai işlem uygulamadan sonlandı.
    Pişmiş aşa soğuk su katar gibi kabası bitmiş eve mimari, elektrik, mekanik proje zemin etüdü harita işlemeleri ve bilumum ıvır zıvır evrak yaptırmaya devam ederek. projeyi onaylattık ama yaklaşık 11 ay sürdü bu süreç.
    Ev bitmiş olduğu için yapı denetim kontrolleri ve proje uygunluk kontrolleri sonrası bağ evi iskanı aldım.
    Belediyeye yeni bir ev vergisi gelir kaynağı açılmış oldu. (Tarla veya Bağ evi vergisi arasında miktar olarak çok bir fark yok bu arada)
    Kırsalda bir bağ evim oldu, biz erdik muradımıza darısı sizlere.
    pea, Guven, zihnigonen ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Yazınızı baştan sonuna kadar okudum. Bu tür bir işe girişecekler için referans niteliğinde olmuş. Yeni bağ evinizin keyfini çıkarın
    erkanzdemir bunu beğendi.

Motosikleti
    versys650
    Alıntı zihnigonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazınızı baştan sonuna kadar okudum. Bu tür bir işe girişecekler için referans niteliğinde olmuş. Yeni bağ evinizin keyfini çıkarın
    Çok Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:23 ----------

Örnek fotoğraf eklemek istedim olmuştur umarım.
    Şimdi olsa Farklı yöntemler ile yapardım dediğim çok iş var aslında.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    zihnigonen, hasmet, kryeck ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Kazasız belasız oturmanız dileğiyle.

Prefabrik firmaları bildiğiniz dolandırıcı size sadece duvar çatı kapı ve penceresini takıp çıkıp gidiyorlar geri kalan her şeyi siz yapıyorsunuz prefabriğe verdiğinizin iki katı ince işlere gidiyor.

2021 yılında kendim yaptım.
    halen yapmaya devam ediyorum
    tek fark şu 70 metrekare altında ve tarım arazisinde olduğu için belediye hiç bir şekilde karışamıyor siz sadece ben kulübe yapıyorum haberiniz olsun diye dilekçe veriyorsunuz.
    daha sonra gelip ceza yazmaya kalkan belediye görevlilerine kusura bakmayın canlarım aha dilekçem ve kayıt numaram bu hadi işinize bakın diye gönderiyorsunuz.
    erkanzdemir ve espresso bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Çok güzel olmuş.Keyifle oturursunuz inşallah.Bizde EYT den emekli olunca tazminatın üzerine birikmişleri ekleyip Muğlanın bir köyünden ev aldık.Bir o kadarda masraf yaptık şimdi tatilleri kovalıyoruz gitmek için.Bak bayram tatili geliyor eskiden olsa tatili pek umursamazdık şimdi köye gidebilieceğimiz fırsat olduğu için günleri sayıyoruz.

[IMG][/IMG]

Motosikleti
    versys650
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel olmuş.Keyifle oturursunuz inşallah.Bizde EYT den emekli olunca tazminatın üzerine birikmişleri ekleyip Muğlanın bir köyünden ev aldık.Bir o kadarda masraf yaptık şimdi tatilleri kovalıyoruz gitmek için.Bak bayram tatili geliyor eskiden olsa tatili pek umursamazdık şimdi köye gidebilieceğimiz fırsat olduğu için günleri sayıyoruz.

http://<a href="https://hizliresim.c...mh.jpg</a></a>

Süper bir yatırım olmuş emeklilikte huzur için,
    Sağlıcakla kullanın inşallah darısı gönlünden geçiren herkese nasip olur inşalah.
    okanbagiscan bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Allah isteyen herkese nasip etsin.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)