Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Günlük Şoför İşinden Anlayan Var Mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    https://www.sahibinden.com/ilan/is-i...38286491/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/is-i...06661674/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/is-i...06004153/detay

Şu işlerden anlayan var mı arkadaşlar bendeki araçla bu işi yapmayı düşünüyorum ama pek tekin görmedim bazı ilanları..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bir zamanlar biz bu şekilde işlerin yoğun olduğu zamanlarda çalışıyorduk. Önceleri günlük şekildeydi. Teknik ekibi gideceği yere bırakır, öğlen iki ofis arası evrakları götürür, akşamda ekibi geriye getirirdi.

Sonradan bu çalışmayı aylığa çevirip, sigortada yaparak bir yıl kadar çalışmıştık emekli bir ağabeyimizle...

Hem o, hem biz çalışma şeklinden memnunduk.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Vardır bunun bir üçkağıdı. Öyle 5500TL aylık kolay mı, gören uçar yoksa. Ya abuk subuk saatlerde havaalanından yolcu karşılattırır istedikleri yere gitmezsen diye sana senet imzalatırlar gibi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Bu işlerde herkes günlük kazancı yüksek zannediyor fakat hesaba katmadıkları bir şey var. Bu işi şöför kendi aracıyla yapıyor. Bu da kazandığı paranın ciddi bir kısmını aracın masraflarına harcayacağı anlamına gelir.

Kaza yaparsa bütün sorumluluk şoföre aittir. Bütün masraflar şoföre ait olur.

Trafik cezaları şoföre girer.

Yol, yemek, sigorta, emeklilik hiçbiri yoktur.

Hastalanıp işe gidemezse para kazanmaz yine şoföre girer.

Sağlık sigortası yoktur. Yapmak isterse şöför kendi yapar masraf yine şoföre.

Aşçı, bahçivan, uşak hepsi şoföre giriyor yani

Burada hesap yaparken işletme maliyetini iyi hesaplamak lazım. Aracın yaptığı km başına değer kaybı, yakıt tüketimi, bakım masrafları, yağ, lastik, debriyaj balatası, fren balatası gibi sarf malzemeleri, arıza çıkarma ihtimali ve bunun olası maliyetleri... Bunların hepsi toplanıp kilometre başına işletme maliyetini hesaplamak lazım. Ben RS200 için işletme maliyetini hesaplamıştım sonuç kilometrede 50-60 kuruş.

Bu şekilde çalışan firmalardan birine kuryelik için başvurmuştum. İşe aldılar kilometrede 1 lira veriyoruz dediler. 20 kilometrelik yere paket götürürsen 20 lira, 100 kilometreye götürürsen 100 lira hesabı. Tamam dedik ve başladık işe. Telefonu açtım bekliyorum bir sipariş geldi. fatihden esenyurda paket gidecek mesafe 50 kilometre, kazanç 50tl. Bir hesap yaptım ben şimdi bunu kabul edip esenyurda paketi götürsem oradan geri gelirken bana para vermeyecekler? 50 lira kazanmak için gidiş dönüş 100 kilometre yol yapacağım. E işletme maliyeti kilometrede 50-60 kuruştu. Bu durumda kazandığım paradan daha fazlasını harcayacağım ve zarar edeceğim. Sonuç olarak kabul etmedim tabi ve başka firmalarla çalıştım.

Özetle böyle işler var fakat bu riskli işlere hesap kitap yapmadan atlamamak lazım.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir zamanlar biz bu şekilde işlerin yoğun olduğu zamanlarda çalışıyorduk. Önceleri günlük şekildeydi. Teknik ekibi gideceği yere bırakır, öğlen iki ofis arası evrakları götürür, akşamda ekibi geriye getirirdi.

Sonradan bu çalışmayı aylığa çevirip, sigortada yaparak bir yıl kadar çalışmıştık emekli bir ağabeyimizle...

Hem o, hem biz çalışma şeklinden memnunduk.
    Peki geliri böyle yüksek mi peki ödemede sıkıntı oluyor mu uzun süre devam ediyor mu?

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vardır bunun bir üçkağıdı. Öyle 5500TL aylık kolay mı, gören uçar yoksa. Ya abuk subuk saatlerde havaalanından yolcu karşılattırır istedikleri yere gitmezsen diye sana senet imzalatırlar gibi.
    Bende bundan kıllanıyorum işte herkes yapar bu işi sonuçta..

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işlerde herkes günlük kazancı yüksek zannediyor fakat hesaba katmadıkları bir şey var. Bu işi şöför kendi aracıyla yapıyor. Bu da kazandığı paranın ciddi bir kısmını aracın masraflarına harcayacağı anlamına gelir.

Kaza yaparsa bütün sorumluluk şoföre aittir. Bütün masraflar şoföre ait olur.

Trafik cezaları şoföre girer.

Yol, yemek, sigorta, emeklilik hiçbiri yoktur.

Hastalanıp işe gidemezse para kazanmaz yine şoföre girer.

Sağlık sigortası yoktur. Yapmak isterse şöför kendi yapar masraf yine şoföre.

Aşçı, bahçivan, uşak hepsi şoföre giriyor yani

Burada hesap yaparken işletme maliyetini iyi hesaplamak lazım. Aracın yaptığı km başına değer kaybı, yakıt tüketimi, bakım masrafları, yağ, lastik, debriyaj balatası, fren balatası gibi sarf malzemeleri, arıza çıkarma ihtimali ve bunun olası maliyetleri... Bunların hepsi toplanıp kilometre başına işletme maliyetini hesaplamak lazım. Ben RS200 için işletme maliyetini hesaplamıştım sonuç kilometrede 50-60 kuruş.

Bu şekilde çalışan firmalardan birine kuryelik için başvurmuştum. İşe aldılar kilometrede 1 lira veriyoruz dediler. 20 kilometrelik yere paket götürürsen 20 lira, 100 kilometreye götürürsen 100 lira hesabı. Tamam dedik ve başladık işe. Telefonu açtım bekliyorum bir sipariş geldi. fatihden esenyurda paket gidecek mesafe 50 kilometre, kazanç 50tl. Bir hesap yaptım ben şimdi bunu kabul edip esenyurda paketi götürsem oradan geri gelirken bana para vermeyecekler? 50 lira kazanmak için gidiş dönüş 100 kilometre yol yapacağım. E işletme maliyeti kilometrede 50-60 kuruştu. Bu durumda kazandığım paradan daha fazlasını harcayacağım ve zarar edeceğim. Sonuç olarak kabul etmedim tabi ve başka firmalarla çalıştım.

Özetle böyle işler var fakat bu riskli işlere hesap kitap yapmadan atlamamak lazım.
    Dedikleriniz doğru tabiki sigorta vs yapmazlar muhtemelen kazanıza da karışmazlar ama şunu düşündüm misal benim aracım 40-50 binlira arasında değeri olan bir araç fakat burada yazılan hesaba göre bu araç senede kendisini amörti ediyor ..

Bir arayayım şunları olmadı iki gün deneyeyim..Ölecek halimiz yok ..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    HONDA CBR 250R / MONDİAL DRiFT 125
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki geliri böyle yüksek mi peki ödemede sıkıntı oluyor mu uzun süre devam ediyor mu?

Dedikleriniz doğru tabiki sigorta vs yapmazlar muhtemelen kazanıza da karışmazlar ama şunu düşündüm misal benim aracım 40-50 binlira arasında değeri olan bir araç fakat burada yazılan hesaba göre bu araç senede kendisini amörti ediyor ..

arabanın km nin tc kimlik numarasından hallice olması ise cabası.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800

Kendini amorti ediyordur evet ama kaza yapıp arabayı tamamen pert etme ihtimali de var. Ayrıca dediğim gibi aldığınız paranın tamamı kar değil.

Şöyle bir örnek hesap yapalım;

Aracımız mersedes benz vito. Bu aracı sıfır kilometre alıyoruz ve 100.000 kilometre kullanıp satıyoruz. Şuanda sıfır vito 220.000tl 100.000km kullanılmış vito ise 120.000tl. 100.000 kilometrede 100.000tl değer kaybı var. kilometrede değer kaybı 1 tl.

Yakıt tüketimi yaklaşık kilometrede 50 kuruş diyelim.

15000 kilometrede bir bakım var. her bakım 1500 tl desek. kilometrede 10 kuruş da bakım masrafı.

Bunları toplarsak kilometrede çıkacak olan maliyet minimum 1,60 tl oluyor. Bununla beraber yapılacağı kesin olan masraflar var; sigorta, kasko, vergi gibi. Birde sürpriz çıkan masraflar var; trafik kazası, arıza gibi.

Yani işveren kişi sana öyle bir para ödemesi lazım ki hem bu masrafların hepsini çıkaracak hem de sigortasız ve güvencesiz bir şekilde çalışıyor olmanın karşılığını verecek kadar kar bırakacak.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Ödemeyi yapan hep bizdik ve zamanında ödüyorduk. Alanda verende memnun kalıyordu. Yazarken hatırladım. Özellikle şehir dışı işlerde tercih ettiğimiz çok oluyordu. Örneğin Adıyaman'da 4 ay, Urfa'da 2 ay kadar kullandığımızı hatırlıyorum. Aynı anda 4-5 şantiyede çalışınca şantiyeler arası eleman gelip gidişi, malzeme sevki gibi konularda çok işe yarıyordu.

Yalnız bu işlerde dikkat etmek gerek. Ummadığınız, bilmediğiniz bir şeyleri taşıyor olup hukuken suçlu duruma düşmekte var...

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Diğerlerini bilemem ama 2.ci ilandaki şirket sıkıntılıdır haberin olsun

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu adamlar büyük ihtimalle size korsan taşımacılık yaptıracaklar.
    Arada telefonuma bu tür korsan taksi reklam mesajları geliyor.
    Bu şekilde Yolcu taşıma işi yasal değildir. Yolcu taşımak için belli kurallar belli belgeler vardır.
    Belli belgeleriniz olmadan ticari taksi plakası olsa bile dolmuş plakanız olsa bile yolcu taşıyamazsınız.
    Korsan taksi olayını organize edip, tüm sorumluluğu size ve aracınıza yükleyerek sırtınızdan iş yaptıracaklar muhtemelen.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yalnız bu işlerde dikkat etmek gerek. Ummadığınız, bilmediğiniz bir şeyleri taşıyor olup hukuken suçlu duruma düşmekte var...
    Ben de bunu diyecektim. Çevirmede aracında Türk gıda kodeksine uygun olmayan leblebi tozu taşıdığın çıkarsa ne olacak?

Adamlar seni tanıyacak mı? tanısa sonuç değişecek mi?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)