Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

bu kadar farkındalık bana fazla geliyor millet!

Motovento
    REKLAM ALANI
    tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    konumuza dönelim:
    kısaca diyorum ki hiçlik sanılan şey, madde evreninin bir üst dokusu olsun ve buna yapılan dokunuşlar, simetrisinde bozunmalar oluşturup, bizim algıladığımız haliyle uzayı/ maddeyi/ zamanı ortaya çıkarıyor olsun
    bu dokuya gerçeklik diyelim (ki aslında üst gerçekliktir tabir yerindeyse)
    varlık diye algıladığımız, gerçekliğin dokusundaki asimetri durumudur o halde
    dokusal bozunmaların ortaya çıkaracağı olası prensiplerden (çok farklı kanunların işlediği evrenler de olabilirdi), biçilmiş sınırları aşamıyorken ve bu gerçekliğin yaklaştıkça belirsizleşen bir özelliği olduğunu da bilerek, halihazırda bahsi geçen üst gerçekliğin doğasına ilişkin mutlak çıkarımlar yapabilir miyiz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konumuza dönelim:
    kısaca diyorum ki hiçlik sanılan şey, madde evreninin bir üst dokusu olsun ve buna yapılan dokunuşlar, simetrisinde bozunmalar oluşturup, bizim algıladığımız haliyle uzayı/ maddeyi/ zamanı ortaya çıkarıyor olsun
    bu dokuya gerçeklik diyelim (ki aslında üst gerçekliktir tabir yerindeyse)
    varlık diye algıladığımız, gerçekliğin dokusundaki asimetri durumudur o halde
    dokusal bozunmaların ortaya çıkaracağı olası prensiplerden (çok farklı kanunların işlediği evrenler de olabilirdi), biçilmiş sınırları aşamıyorken ve bu gerçekliğin yaklaştıkça belirsizleşen bir özelliği olduğunu da bilerek, halihazırda bahsi geçen üst gerçekliğin doğasına ilişkin mutlak çıkarımlar yapabilir miyiz?
    demek istediğiniz: evren sadece bizim algıladığımız şekilde mi, yoksa farklı boyutlarda evrenler de var mı?

evreni sadece algı kapasitemizi dahilinde anlamlandırabiliyoruz. farklı boyutlardaki evrenleri anlamamız pratikte mümkün değil.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    demek istediğiniz: evren sadece bizim algıladığımız şekilde mi, yoksa farklı boyutlarda evrenler de var mı?
    evreni sadece algı kapasitemizi dahilinde anlamlandırabiliyoruz. farklı boyutlardaki evrenleri anlamamız pratikte mümkün değil.
    kısaca: hiçlik diye adlandırmaya kalktığımız, bir üst gerçeklik/ varlık durumu olabilir diyorum
    madde dediğimiz şey ise bu gerçeklikte yapılan oynamanın bir yansıması diyebiliriz şu vakit
    bu üst gerçekliğe ilişkin mutlak bir tanım getirilemeyeceğini düşünüyorum tabi. zihnimiz mevcut gerçekliğe ilişkin farkındalıklarımız üzerinden anlam biçiyor olgulara
    bu yapı, olası farklı evren ve fiziksel gerçeklik türlerinin olabileceğine (paralel evrenler) işaret ediyor olsa da çoklu evrenler teorisi denklemlerine ilişkin hesaplarla mevcut verilerin birbiriyle uzak ara uyuşmadığı ifade ediliyordu
    küsüratlı konuşayım, salladığım anlaşılmasın
    her ne kadar madde diye algıladığımız şey, bir süperpozisyon (aynı anda çok yerde) durumunun, etkileşimle olası bir gerçeklik/ konum durumuna indirgenmesi hali olsa da diğer olasılıkların ide' nin dokusunda simetri durumuna geçerek yok olduğu (mevcut gerçekliğimiz üzerinden, tam anlamıyla değil) tek bir gerçekliği de yaşıyor olabiliriz

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sicim teorisini öğrenmek gerekiyor günümüz teknolojisiyle halen ispatlanmış bir şey değil.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    ben gerçekliği yaşadığımızı da sanmıyorum.
    gerçek nedir onu bile bilmiyoruz ki

örneklerle açıklayayım;
    beş duyumuz var, ona göre yaşıyoruz.
    gördüğümüz kadar, duyduğumuz kadar, kokladığımız dokunduğumuz ve tadını aldığımız kadar farkına varıyoruz herşeyin..
    ama bunların hepsi limitli

mesela, kırmızı gerçekten kırmızı mı, bilemiyoruz, bilemeyceğiz de. bizim bri nesneyi kırmızı ögrüyor olmamız onun gerçekte kırmızı olduğunu ispat edemiyor.

belli bir frekansta aralığı dışlındaki sesleri kulaklarımız duymuyor, gözlerimiz karanlıkta göremiyor, kızıl ötesi göremiyoruz, termal gözüşümüz yok, kendi vücudmuz ses dalgası ölçemiyor.

yani algılarımız son derece kısıtlı

büyüklük ve mesafe algımızı bile kendi varlığımıza göre sınıflandırmışız, o çok büyük dediğimiz güneş bile bazı yıldızların yanında nokta kadar küçük kalıyor.. mesela ben iddia etsem ve desem ki, sonsuz kadar büyük olduğunu düşündüğümüz evren sonlu ve aslında bu tip evrenlerden de sonsuz derecede var ve her biri devasa muazzamlıktaki bir canlının yaşam hücresi!...algınız alt üst olur

zaman algımız bile dar bence.

hani her şeyimiz, istisnasız her şeyimiz göreceli.
    hiçbirisi gerçek değil.
    dolayısıyla "farkındalığımız" bile göreceli

varlığı biliyoruz ama yokluğu tahayyül bile edemiyoruz mesela,
    hiçlik kavramı mesela bir kedi öldüğünde çok anormal gelmiyor, kedi artık yok... ama insan da yokolucak denilidğinde apışıp kalıyoruz! kendimize yakıştıramıyoruz bunu.

boyutların sıfıra inmesini bir türlü aglılayamıyoruz

zamanının sonsuzluğunu da mesela, beynimiz anlamıyor
    oysa maddenin sonsuzluğuna kılıf bulabiliyoruz (dinler ile)

yani aslında sürekli kendimizi kandırıyoruz..
    bu yüzden varoluş bir sancıdır, sorgulatır.
    The Dude bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Evrene kafa yormaya gerek yok. Dünya düzmüş, kandırılıyormuşuz. Öyle evrene bakıp hayal kurmayın yani.

sicim teorisi çok mantıklı geliyor bana. atom altı parçacıkların titreşim olduğu, bu titreşimlerin kütle özelliği gösterdiği teorisi mantığa uygun.

dolayısıyla algıladığımız her şey titreşimden ibaret.

hulâsa, dev bir hiçlik içindeyiz.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    sicim teorisi çok mantıklı geliyor bana. atom altı parçacıkların titreşim olduğu, bu titreşimlerin kütle özelliği gösterdiği teorisi mantığa uygun.

çok doğru. size şimdi desem ki, gerçekte ses yoktur, hatta koku da gerçek değildir.

ses ve koku hatta ve hatta görme, kulakta-burunda-gözde oluşmaz
    tamamı beyinde oluşur

ses değimiz şey gerçekte sadece frekanstır (uzayda ses yoktur mesela), koku değimiz şey kimyasal formüldür.
    görüntü zaten ışık oldğu müddetçe vardır ve beyinde işlenir.

mesela, sese dokunabilirsiniz

bizler vardoluğumuzu sandığımız dünyada sadece algılarıız kadar varız. (muhtemelen) gerçeğin içinde değiliz!

*

"beyin, senin hikayen" adlı mükemmel bi kitap var okumanızı tavsiye ederim, basit dille anlatır hepsini

Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok doğru. size şimdi desem ki, gerçekte ses yoktur, hatta koku da gerçek değildir.

ses ve koku hatta ve hatta görme, kulakta-burunda-gözde oluşmaz
    tamamı beyinde oluşur

ses değimiz şey gerçekte sadece frekanstır (uzayda ses yoktur mesela), koku değimiz şey kimyasal formüldür.
    görüntü zaten ışık oldğu müddetçe vardır ve beyinde işlenir.

mesela, sese dokunabilirsiniz

bizler vardoluğumuzu sandığımız dünyada sadece algılarıız kadar varız. (muhtemelen) gerçeğin içinde değiliz!

*

"beyin, senin hikayen" adlı mükemmel bi kitap var okumanızı tavsiye ederim, basit dille anlatır hepsini
    bravo. güzel tespit.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ses daha çok titreşimdir.

Motosikleti
    Ducati 797
    salt bir nihilist yaklaşıma şiddetle karşı çıkıyorum
    gerçekliği algılama şeklimizin bir yanılsama olması durumu/ ihtimali, gerçekliğin mevcudiyetine sekte vurmaz
    burada bir anlaşalım, yoksa jiletlerim

- müslüm baba! bu, "dusunuyorum oyleyse varim" lafindan ne anliyosun?
    - bunu descartes diye bir adam soylemis. adam diyor ki tum nesnelerin varligindan suphe edebilirim ama suphe ettigimden suphe edemem. suphe ede ede, suphe edemeyecegim bir hakikate ulasiyorum diyor. yani suphe etmekle dusunen bir ben oldugunu kavriyorum. sonra da diyor ki, dusunuyorum oyleyse varim
    potasyum bunu beğendi.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Dayanamayıp, gidip kitabı aldım. Şu aralar fırsat buldukça "Güzel bir soru" isimli Frank Wilzek' in kitabını okuyorum. Biter bitmez hemen başlayacağım.

aokuyumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF280 mod

"her şey yoktur, bende yokum, hemen ancak Allah var.."
    senin varmaya çalıştığın şey bu da haberin yok, arayan bulur .

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    vay anam vay neler dönmüş serhat ya

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hiçlik dediğimiz ortam bizim algılarımızın ötesinde maddeler ile dolu olabilir. Yarım asır öncesine kadar uzayı boşluk olarak biliyorduk. Aslında o boşluk kara madde vs ile dolu olduğunu öğrendik.

En basiti kızılötesi ışık keşfedilene kadar bilmiyorduk.

Olunce ne olucak kimse bilmiyor

Alıntı aokuyumcu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "her şey yoktur, bende yokum, hemen ancak Allah var.."
    senin varmaya çalıştığın şey bu da haberin yok, arayan bulur .
    hiçbir şey yok diyorsun, sonra da allah var diyorsun. bu çelişki değil mi?

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    yüksek farkındalık seni çok hafifletebilir. bir süre sonra anlıyosunki yaşanan hiçbirşeyin önemi yok. düşünsene yüzlerce sene önce yaşamış ölmüş o kadar insan var ve onlara dair hiçbirşey bilinmiyor. işte bizde günün birinde o kadar silinmiş olacağız. günün birinde insanlıktan dahi bişey kalmıyacak burada yaşanan hiçbirşey yaşanmamış olucak. sana kalan 60-70 yıllık ömrünü keyfine göre yaşamak yaşananları da fazla ciddiye almamak.

evreni anlamak insanın yapabileceği bişey değil. bikere insanın önünde ölüm gibi bir duvar var. tüm algımız, hormonlarımız, ormanda hayatta kalmak üzerine gelişmiş. bizim gerçekliğe ulaşmamıza imkan yok. bir gölün içine parmağını daldırdığını düşün o parmağı gören balık için parmak hiçbirşeye bağlı değildir. parmak balığın gerçekliği olmuştur. biz o balıktan dahi aciz durumdayız evreni anlamak için 3. boyutta yaşıyoruz 4.boyutu anlamak bile çok zor gelirken önümüzde onlarca boyut belki sonsuz boyut var.

bence gerçeklik tek bir kaynağa dayanıyor. herşey o tek kaynağın birer yansıması. bu belki tanrıdır belki başka bişeydir. dinlerdeki tanrı olduğunu düşünmüyorum. dinlerdeki tanrı bana göre resmen insanın ucuz hayal gücü. bizlerin kaynağa ulaşmasına imkan yok.
    splender bunu beğendi.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    hiçbir şey yok diyorsun, sonra da allah var diyorsun. bu çelişki değil mi?
    Söylemek istediği, ruhumuza yaratıcı üflediği için bizler de onun bir parcasiyiz, ayrı bir benliğimiz yok diyor.

Buradan vahdeti vücuda gidiyor konu.

Yalnız tasavvufun tam da bu ifadelerden dolayı dışlandığını, mevlana nin müşrik ilan edildiğini filan konuşmak lazım, oradan da sezgicilige filan girmek lazım, sosyolojiye girmek lazım.

Amma bir ise yaramaz, boşuna kendimiz yorariz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KTM DUKE 200
    Alıntı mustick adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.“
    Zariyat-56

“ Allah Zül Celal, Ben Yeri ve Göğü, Yer ve Gök arasında bulunanları, Kendime bir Eğlence için yaratmadım, “ der

ENBİYA SURESİ SURESİ AYET 16

“ Sana Ölüm Gelinceye kadar, Rabbine İbadet et,” der,

HİCR SURESİ AYET 99

Ama biz insanlar ancak isyan ederiz ibadet etmeyiz bizler için o kadar çok nimet varken şükür etmeyiz
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)