Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Türkcelileştirebildiklerimizdenmisiniz

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir aydır tlc kanalında abd'deki obezlerin zayıflama hikayelerini izliyorum. programı izlerken onların yaşamlarını, hayatlarını gözlemleme imkanı da oluyor tabi. şehirleşme mükemmel seviyede. hayat ucuz. insanlar diğer insanlara inanılmaz derecede saygı gösteriyor. kimse kimsenin özeline karışmıyor. kimse bilmediği konular hakkında ahkam kesmiyor. yani bunları programı izlerken gözleyebiliyorsunuz.

elbette kötü yanları vardır. inkar etmiyorum ancak o insanlar bizim takılıp kaldığımız ve hala aşamadığımız konuları aşmışlar.

herkes kendi hayatına bakıyor.

tam bana göre bir yaşam.

mesela emlak programı var. eve bakıyorsun. aracıya fiyat teklifi veriyorsun. ev sahibi kabul ederse evrakları tamamlayıp satın alıyorsunuz. hiç öyle cıvık cıvık pazarlık etmek yok.

kimse çakallık peşinde değil. herkes işini yapıyor ve mutlu.

tam hayalimdeki yer yha.

abd tam bir emperyalist devlet ama halkı mutlu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten her dilde Kur'an var. Olmadığını kim söyledi ki
    abi hep işine gelen kısmı alıp ona göre kıvırıyorsun.aradaki farkı anlamadığını sanmıyorum, gayet iyi anlıyorsun ama yine bir ihtimal ben açıklayayım ;

arkadaş diyor ki ; hristiyanlar kendi ibadetlerini de kendi dillerinde öğrenir, yapar.sen diyorsun ki kur'an da her dilde var. Her dilde olması önemli değil, önemli olan hangi dilde öğretildiği. bak mesela bizim ülkemizde daha ilkokulda yaz tatilinde herkes kur'an kursuna gönderilir. tek öğretilen şey elif be te se cim vs vs vs. bunun haricinde "namaz sure"leri ezberletilir ama bu surelerde ne demek istenir kimse açıklamaz. veya yasin suresi okutulur hatta ezberletilir ama yasin suresi ne anlatır hiçbir çocuga öğretilmez. ama gavur ne yapar ; direk kendi dilinde anlatır dini. yani şöyle; yasin suresi direk türkçe öğretilecek,anlatılacak..

ama hocalar/diyanet te haklı tabi, arapça öğretsin ki çocuklar/insanlar anlamasın,sorgulamasın. yoksa nebe 33 ' ü ilkokul çocuğuna nasıl açıklayacaksın.. öyle değil mi ?

neyse asıl konuya gelecek olursak yine türkler müslüman olduktan sonra asıl kimliklerini kaybedip araplaşmaya başlamışlardır.. yani fransızcayı sorgulayacağına önce dilimize araplardan geçen kelimeleri sorgula istersen. çünkü asıl yozlaşma ordan başlıyor. ama ben arap seviciyim diyorsan o başka, o zaman avrupa sevicilerine de laf söyleyemezsin. tek taraflı düşünce her zaman yanlışa sürükler.
    zabuzaretta ve drtayfun bunu beğendiler.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim için konu basit, çocuklarım dünyada geçerli olmayan bir dil öğrenmeyecek, hangisi geçerliyse onu öğrenecek, bu dünyanın insanı olup bu dünyada mutlu olacak. Ne zaman ki Araplar bilim ,fen,sanat,edebiyat,felsefe üretmeye başlar öğrensinler tabii ki, hiç bir sakınca yok.
    Kendimiz dahi konuşmaz isek bizim dilimiz nasıl geçerli olacak. Böylesi biraz boyun eğmek değil mi

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Camiilerden Türkçe ezan okunduğu dönemler dinden en çok uzaklaşılan dönem. Uzaklaşırlar tabii çünkü "anlayınca" komik gelir insana.

"Ignorance is bliss."

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Kendimiz dahi konuşmaz isek bizim dilimiz nasıl geçerli olacak. Böylesi biraz boyun eğmek değil mi
    2. ya da 3. dillerden bahsediyorum, bunu da açıklamak zorunda kalmayalım artık.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    kur'anı ana dilinde okumak gerekliliğinden bağımsız olarak arapçaya karşı bir ilgim var.
    kök anlamlar, kelime türetme biçimleri, şiirselliği, tınısına sinmiş olan hüzün, keder ve tutku...

kur'an konusunda ise; onda bulunmaz şeyler yazdığından değil de kafalardaki "herşey kur'anda, ah bi okusak kurtulacağız zannıyla yüzleşmek için okunması gerektiği kanaatindeyim.
    kur'anın çeviri ya da orijinal dili konusunda ise şunu söyleyebilirim; inançlı mü'minler japoncasından da okusa onu hayranlıkla karşılayacak, nesnel bir okumada ise konu çok farklı boyutlara taşınacaktır.
    Osm@n bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi hep işine gelen kısmı alıp ona göre kıvırıyorsun.aradaki farkı anlamadığını sanmıyorum, gayet iyi anlıyorsun ama yine bir ihtimal ben açıklayayım ;

arkadaş diyor ki ; hristiyanlar kendi ibadetlerini de kendi dillerinde öğrenir, yapar.sen diyorsun ki kur'an da her dilde var. Her dilde olması önemli değil, önemli olan hangi dilde öğretildiği. bak mesela bizim ülkemizde daha ilkokulda yaz tatilinde herkes kur'an kursuna gönderilir. tek öğretilen şey elif be te se cim vs vs vs. bunun haricinde "namaz sure"leri ezberletilir ama bu surelerde ne demek istenir kimse açıklamaz. veya yasin suresi okutulur hatta ezberletilir ama yasin suresi ne anlatır hiçbir çocuga öğretilmez. ama gavur ne yapar ; direk kendi dilinde anlatır dini. yani şöyle; yasin suresi direk türkçe öğretilecek,anlatılacak..

ama hocalar/diyanet te haklı tabi, arapça öğretsin ki çocuklar/insanlar anlamasın,sorgulamasın. yoksa nebe 33 ' ü ilkokul çocuğuna nasıl açıklayacaksın.. öyle değil mi ?

neyse asıl konuya gelecek olursak yine türkler müslüman olduktan sonra asıl kimliklerini kaybedip araplaşmaya başlamışlardır.. yani fransızcayı sorgulayacağına önce dilimize araplardan geçen kelimeleri sorgula istersen. çünkü asıl yozlaşma ordan başlıyor. ama ben arap seviciyim diyorsan o başka, o zaman avrupa sevicilerine de laf söyleyemezsin. tek taraflı düşünce her zaman yanlışa sürükler.
    Çok mu sert oldu ....

Dinini öğrenmek isteyene her türlü Türkçe döküman kitap, ..vs var. Eğer bir müslüman bunu öğrenmiyorsa onun zafiyeti ( bende de var zafiyet).

Peki sen bir örnek gösterebilirmisin herhangi bir hristiyan önüne dinini yaşaması için uzun süre duvarlar örülmüş( kısmen kominist olan ülkeler hariç).

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:54 ----------

Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hasmete kaçak dövüşüyor diye saydırıyorsunuz bir de, sanki çok farklıymış gibi... Sorumun cevabını tabii ki de alamadım, şaşırmadım.

Arap seviciler yallah Arabistan'a. Medeniyet aşığı olan bizler öyle "yallah" diye o ülkelere gidemiyoruz, malum İSTENMİYORUZ. Kızmıyorum onlara ben olsam ben de istemezdim. Ama yallah diye elimi kolumu sallaya sallaya tüm Arap ülkelere girebilirim, hastalar bize hasta. Ben olsam ben de hasta olurdum. Kendileri bile kendilerini bu kadar sevmiyordur.
    Haydi elini kolunu sallayarak Suudi Arabistan a git bakalım haydi git Afganistan a yada ırak, Suriye .

Ne söylediğinin farkında değilsin. İsteyen istediği yere gidebilir yolu açık olsun. Bu vatan benim vatanım ve öyle kalacak senin gitmek istemen gayet normal
    bursalıali bunu beğendi.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ülkede müslüman mı kaldı? Hanımlar başını örterler sistem hanımlara zorla başını açtırır, namaz kılarsın ibadet edersin Peygamber Efendimizin Sünneti olan sakal bırakırsın ama sakal bırakmak tüm kurumlarda yasaktır sistem sana İslami hayatı yaşamana engel olur. Bol kıyafetler giyersin, sarık takarsın hakaret ederler-baskı yaparlar yollarda polisler durdurur, Kuran kursları kapatılır, senin kutsalın olan Ezanına bile karışırlar Ezanın dilini değiştirirler.

Medreseleri İlim meclislerini zorla kapatırlar ondan sonra da Kuranı anlamamamıza Camilerde sadece Elif Be Te Se öğretilmesini eleştirirler. Yahu sen İslami eğitimi TAM ANLAMIYLA BÜTÜN İLİMLERİNİ öğreten kaç tane kurum gördün de bu ülke vatandaşlarına tam bir müslümanlarmış gibi konuşuyorsun? Sonra vatandaşlar Kuranı anlayamaz hayatına geçiremez TAM ANLAMIYLA müslüman olamaz, ilimden uzak kalır anca yan gelip yatar gezer tozar o zaman adı Modern olur ilerigörüşlü olur avrupai olur gelişmiş olur tam sistemin istedikleri gerçekleşir

Bugünün Türkiyesi geçmişlerin eseridir getirilen sistemin eseridir, istenen şey başarılmıştır.
    bursalıali bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Çok mu sert oldu ....

Dinini öğrenmek isteyene her türlü Türkçe döküman kitap, ..vs var. Eğer bir müslüman bunu öğrenmiyorsa onun zafiyeti ( bende de var zafiyet).

Peki sen bir örnek gösterebilirmisin herhangi bir hristiyan önüne dinini yaşaması için uzun süre duvarlar örülmüş( kısmen kominist olan ülkeler hariç).

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:54 ----------

Haydi elini kolunu sallayarak Suudi Arabistan a git bakalım haydi git Afganistan a yada ırak, Suriye .

Ne söylediğinin farkında değilsin. İsteyen istediği yere gidebilir yolu açık olsun. Bu vatan benim vatanım ve öyle kalacak senin gitmek istemen gayet normal
    İngiltere'ye vize başvurum 24 saat geçmeden ertesi günü onaylandı, ABD için daha 7 sene multi vizem var. Suudi Arabistan vizesini mi alamayacağım? :D Buna bir tarafımla gülerim ancak. Afganistan, Irak, Suriye'ye kendim gitmek istemem. Ne işim olur. Ha coğrafya sakinleşir oralara da gitmek isterim tabii.

Söylediğimin gayet farkındayım. Demagojilerini kendine sakla. Bu vatan senin olduğu kadar benim de vatanım. Benim gitmek istememin neden normal olduğunu biraz açıklar mısın? Ne ile itham ediyorsun beni?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:45 ----------

Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkede müslüman mı kaldı? Hanımlar başını örterler sistem hanımlara zorla başını açtırır, namaz kılarsın ibadet edersin Peygamber Efendimizin Sünneti olan sakal bırakırsın sakal bırakmak tüm kurumlarda yasaktır. Bol kıyafetler giyersin, sarık takarsın hakaret ederler-baskı yaparlar yollarda polisler durdurur, Kuran kursları kapatılır, senin kutsalın olan Ezanına bile karışırlar Ezanın dilini değiştirirler.

Medreseleri İlim meclislerini zorla kapatırlar ondan sonra da Kuranı anlamamamıza Camilerde sadece Elif Be Te Se öğretilmesini eleştirirler. Yahu sen İslami eğitimi TAM ANLAMIYLA BÜTÜN İLİMLERİNİ öğreten kaç tane kurum gördün de bu ülke vatandaşlarına tam bir müslümanlarmış gibi konuşuyorsun?
    Sen söylediklerinin tamamını yapıyorsun sanırım?

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Ülkede müslüman mı kaldı? Hanımlar başını örterler sistem hanımlara zorla başını açtırır, namaz kılarsın ibadet edersin Peygamber Efendimizin Sünneti olan sakal bırakırsın ama sakal bırakmak tüm kurumlarda yasaktır sistem sana İslami hayatı yaşamana engel olur. Bol kıyafetler giyersin, sarık takarsın hakaret ederler-baskı yaparlar yollarda polisler durdurur, Kuran kursları kapatılır, senin kutsalın olan Ezanına bile karışırlar Ezanın dilini değiştirirler.

Medreseleri İlim meclislerini zorla kapatırlar ondan sonra da Kuranı anlamamamıza Camilerde sadece Elif Be Te Se öğretilmesini eleştirirler. Yahu sen İslami eğitimi TAM ANLAMIYLA BÜTÜN İLİMLERİNİ öğreten kaç tane kurum gördün de bu ülke vatandaşlarına tam bir müslümanlarmış gibi konuşuyorsun? Sonra vatandaşlar Kuranı anlayamaz hayatına geçiremez TAM ANLAMIYLA müslüman olamaz, ilimden uzak kalır anca yan gelip yatar gezer tozar o zaman adı Modern olur ilerigörüşlü olur avrupai olur gelişmiş olur tam sistemin istedikleri gerçekleşir

Bugünün Türkiyesi geçmişlerin eseridir getirilen sistemin eseridir, istenen şey başarılmıştır.
    Yaw yine mi mağdur oldunuz? Ne bitmez magduriyetiniz varmış...

Şeriat isterim diyememişsin de on paragraf yazmissin ışte

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Atatürk olmasa o diller bizim ana dilimiz olacaktı, o yüzden bu kadarına da şükür. Eskiden Fransızca, İngilizceden daha popüler bir dilmiş. En azından Türkiye için bu böyle. Artık biraz özentiden, biraz da alışkanlıktan bu kelimeler dilimize yerleşmiş ama hepsinin Türkçe karşılıkları var, isteyen kullanır.

Bu arada şekilsel olarak peygamber efendimizin zamanında yaşayanlara benzemekle iyi Müslüman olunmuyor.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    aporlör tavsiyesi istedim diye mi konu buralara geldi yav?

Çok mu sert oldu ....

ya anlamıyorsun ya da anlamak istemiyorsun..abi olayı sadece din konusuna çekmek istemiyorum, en son ikisini harmanlayayım da yazayım.

bak şimdi senin ana dilin ne türkçe, dinin islam.

islam dininin en önemli kıstaslarından bir tanesi ne ; öldükten sonra dirilmek ve ebediyete kadar yaşam olduğuna inanmak.

şimdi bakalım ; gazeten türkçe, devlet daireleri türkçe, gavurun icat ettiği bilgisayar türkçe ; kısacası bu ölümlü dünya'ya dair herşey türkçe. ortalama 70-80 yıl yaşayacağız ama hayatımızdaki herşey türkçe.

dine geliyoruz ; namaz kılıyorsun arapça, kur'an okuyorsun arapça, mevlüt yapıyorlar arapça, hacca gidiyorsun her yazı arapça vs.vs. sonsuza kadar yaşayacağına inandığın ve sonunda da cennete gitmen için yapman gereken çoğu ibadetlerin hepsi arapça.

ben söylemeyeyim sen söyle; yüzde 95'i müslüman denilen ülkemiz insanının yüzde kaçı ahiret için kıldığı namazda ettiği duaların anlamını biliyor ?

ezberin dışına çıkan kaç insan var ?

burda bir saçmalık yok mu sence de ?

dini arapça yaşayarak türklüğümüzü kaybetmiyor muyuz ?

tek suçlu lanet olası fransızlar mı ?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaw yine mi mağdur oldunuz? Ne bitmez magduriyetiniz varmış...

Şeriat isterim diyememişsin de on paragraf yazmissin ışte
    Bunların mağduriyeti biter mi hiç?

_chaotic_ bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Kuran İngilizce inmiş olsaydı bu dertlerimiz olmayacaktı sanırım Ya da birkaç dilde.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Müslümanların önüne dini yaşamaları için uzun süre örülen duvarlardan önce, herkesin önüne insan gibi yaşamaları için şimdi örülen duvarlara odaklanmakta fayda var bence.

Hele bi önce insan olarak yaşayalım, sonra müslüman, hristiyan, yahudi, ateist olarak da rahat ve mutlu bi şekilde yaşamayı da beceririz eminim. Hiç şüphem yok.
    Thracian, zabuzaretta ve Osm@n bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Biraz ortaçağ Avrupa tarihi okuyun mesela, Engizisyon ne demekmiş öğrenin, onların istediği gibi dinini yaşamayanlara yapılanları , cayır cayır ateşte yakılanları falan. Ha sonra bunu yapan papazları ve kiliseleri de onlar yaktılar, rönesans oldu, şimdi özgürlük var ama bunu kazanmak için bir bedel ödendi. İlginç konulardır tavsiye ederim.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Vah vah hangi ülke bu?Benim bildiğim Türkiye'de tam tersi.Ramazanda sigara içtiğiniz için dayak yiyebilirsiniz.Mini etek-şort giydiğiniz için size uçan tekme ile dalabilirler,Ramazanda bar basıp adam dövmek tamamen serbest,saat 10 dan sonra içki satın almak yasak,...liste uzar gider.

Valla bu sistem bize İslamı Hayatı yaşamamıza engel oluyor mu bilmiyorum ama kesinlikle İNSANİ bir hayat yaşamımıza engel oluyor onu söyleyebilirim.
    zabuzaretta ve _chaotic_ bunu beğendiler.

Motosikleti
    Haşmet ağam ne yazdığını bir daha oku...

Müslüman olarak yaşamak tam olarak insan gibi yaşamaktır. Buna inancının tam olduğunudan %99 eminim.Sen şimdi birde duvar hiç olmadı 5 senedir var dersin muhtemelen.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:27 ----------

Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vah vah hangi ülke bu?Benim bildiğim Türkiye'de tam tersi.Ramazanda sigara içtiğiniz için dayak yiyebilirsiniz.Mini etek-şort giydiğiniz için size uçan tekme ile dalabilirler,Ramazanda bar basıp adam dövmek tamamen serbest,saat 10 dan sonra içki satın almak yasak,...liste uzar gider.

Valla bu sistem bize İslamı Hayatı yaşamamıza engel oluyor mu bilmiyorum ama kesinlikle İNSANİ bir hayat yaşamımıza engel oluyor onu söyleyebilirim.
    Yazdıkların türkiyede olmuştur.Peki bunların yapılması için kanun yada yönetmelik çıkarılmışmıdır. Bunları yapanlar ceza almıştır.

Peki başörtüsüyle okula almayanlara,okuldan atanlara,kafasında sarık var diye adam asanlara,çarşaflı kadınlara saldıranlara , İslamın kutsallarına saldıranlara ....vs ne diyeceksin ?

Bunlarla ilgili kanun yada yönetmelikler çıkarılmış ve acımasızca uygulanmıştır.

Senin söylediğin kişisel suç ve cezası var diğeri ise toplu kıyım ve kimse ceza almamıştır
    “Ey îmân edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fâl okları ancak şeytanın işinden bir(er) pisliktir; öyleyse ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    ...Müslüman olarak yaşamak tam olarak insan gibi yaşamaktır...
    Ve ünlü düşünür, büyük filozof, üstat hepimizin yerine düşündü ve buyurdu. Sağol ve de varol!

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)