Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
8. sayfa BirinciBirinci ... 678910 ... SonuncuSonuncu

Yurt dışına kaçmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Artık öyle bir duruma geldik ki vatansever miyim değil miyim bilmiyorum.

Rezalet haldeyiz; belirli insanlar dışında mühendisimiz öğretmenimiz vs. hepsi düşük ücrete calısıyor.

Ülke gitgide batıyor su anda.

Bu ülkeyi seviyorum; ama hatırladıgım 10 sene önceki halini. Mülteci almadan önceki; yerli malı ölmeden önceki.

Bir Atatürk çıkmaz ama en azından en azından yakın versiyonu cıkar da şu ülkeyi kurtarır diye umut ediyorum.

Ancak o umutlar kalmadığı kaçacağım; ülkemi seviyorum ancan 1 hayatım var; 30 yaşını bitirdim ve bu yaşa kadar 3 kuruş için süründüm.

Her ay kenara 100 lira atsam 40 yaşında ukraynada bi kafe açarım
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Artık öyle bir duruma geldik ki vatansever miyim değil miyim bilmiyorum.

Rezalet haldeyiz; belirli insanlar dışında mühendisimiz öğretmenimiz vs. hepsi düşük ücrete calısıyor.

Ülke gitgide batıyor su anda.

Bu ülkeyi seviyorum; ama hatırladıgım 10 sene önceki halini. Mülteci almadan önceki; yerli malı ölmeden önceki.

Bir Atatürk çıkmaz ama en azından en azından yakın versiyonu cıkar da şu ülkeyi kurtarır diye umut ediyorum.

Ancak o umutlar kalmadığı kaçacağım; ülkemi seviyorum ancan 1 hayatım var; 30 yaşını bitirdim ve bu yaşa kadar 3 kuruş için süründüm.

Her ay kenara 100 lira atsam 40 yaşında ukraynada bi kafe açarım
    oo tabi ya kaç kardeş vatanda da tanıdığımız olsun :D

Alıntı hattoi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl iltica ettiniz acaba? @huseyin.

Bununla ilgili ayrıntılı bir yazı blog ya da forumda paylaşırsanız güzel olur. Yaşadığınız tecrübeler vs.
    İltica etmek için bu topraklara davet edilmeden gelmiş olmanız yeterli. İstersen direk göç idaresine istersen polise gidiyorsun sonra işlemlerini başlatıyorlar. Hemen kalacak yer yemek vs veriyorlar 1 hafta sonra kıyafet yardımı yapılıyor. İlk önce ülkene geri gitmen için sana teklifte bulunuyorlar ( gel sana 5 bin Euro verelim git gibisinden tabi bu rakam kişi sayısına göre değişiyor ) sonrasında bir memur ve bir tercümanla ifadeni alıyorlar neden geldin sorunun neydi bu ifadeler memura ve kişiye göre yarım saat ile 6 saat arası sürüyor. Sonra seni kamptan alıp başka bir yere veriyorlar otel gibi yerler okuyor genelde elektrik su vs hiçbirşey ödemiyorsun. Kişi başı 330 Euro harçlık veriyorlar mesela benim arkadaşın 3 çocuğu var her ay 1600 Euro alıyor ve bu para sadece yemek için ev doğal gaz bunlar devlet tarafından ayrıca karşılanıyor. Devamında çocukların varsa hemen okula yolluyorlar yaşlarına göre anne baba da Almanca kursuna başlıyor 2 ay içinde iltican ile alakalı bir mektup alıyorsun eğer iltican kabul görmüşse hemen sana 3 yıl oturum veriyorlar sonra git kendine bir ev bul diyorlar evi buluyorsun kirasını depozitini felan ödüyor yine kişi sayısına göre ev eşyası Alman için para veriyor ( geçen ay 6 kişilik bir aile için 8 bin Euro verdiler. Sonra yeşil renkli bir Alman pasaportu veriyorlar bununla istediğin Avrupa ülkesine kimseye sormadan gidip gelebiliyorsun. Eğer iltican kabul olmazsa itiraz ediyorsun bu karara ve bekliyorsun yukarıda saydığım herşey ilticası kabul olanlar için geçerli ama iltican red edilirse yine tüm haklara sahipsin yanlız pasaport vermiyorlar onun dışında oturumu da 6 aylık olarak veriyorlar red yiyen bireyler için. Kusura bakma daha uzun yazmak isterdim ama telefondan yazıyorum o yüzden biraz uzun sürüyor aklına takılan başka birşey olursa cevaplamaya çalışırım.

Motosikleti
    GeorgesnocaNA
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok deniz ürünü tükettikleri, hormonlarını etkilediği i için ladyboylar çok diye duymuştum. şehir efsanesi mi
    deniz urunu asiri tuketilmiyor. Makul olculerde tuketiliyor. Burada escinsellik veya ladyboyluk gayet norma, siradan ve herkesin kabul ettigi bir durum. Toplumdan dislanmiyorlar. Hepsinin aileleri biliyor, her yerde is bulabiliyor. Bizlerden hicbir farklari yok. Deniz urunleriyle alakali oldugunu sanmiyorum

Motosikleti
    Honda CB125F
    Alıntı huseyin. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İltica etmek için bu topraklara davet edilmeden gelmiş olmanız yeterli. İstersen direk göç idaresine istersen polise gidiyorsun sonra işlemlerini başlatıyorlar. Hemen kalacak yer yemek vs veriyorlar 1 hafta sonra kıyafet yardımı yapılıyor. İlk önce ülkene geri gitmen için sana teklifte bulunuyorlar ( gel sana 5 bin Euro verelim git gibisinden tabi bu rakam kişi sayısına göre değişiyor ) sonrasında bir memur ve bir tercümanla ifadeni alıyorlar neden geldin sorunun neydi bu ifadeler memura ve kişiye göre yarım saat ile 6 saat arası sürüyor. Sonra seni kamptan alıp başka bir yere veriyorlar otel gibi yerler okuyor genelde elektrik su vs hiçbirşey ödemiyorsun. Kişi başı 330 Euro harçlık veriyorlar mesela benim arkadaşın 3 çocuğu var her ay 1600 Euro alıyor ve bu para sadece yemek için ev doğal gaz bunlar devlet tarafından ayrıca karşılanıyor. Devamında çocukların varsa hemen okula yolluyorlar yaşlarına göre anne baba da Almanca kursuna başlıyor 2 ay içinde iltican ile alakalı bir mektup alıyorsun eğer iltican kabul görmüşse hemen sana 3 yıl oturum veriyorlar sonra git kendine bir ev bul diyorlar evi buluyorsun kirasını depozitini felan ödüyor yine kişi sayısına göre ev eşyası Alman için para veriyor ( geçen ay 6 kişilik bir aile için 8 bin Euro verdiler. Sonra yeşil renkli bir Alman pasaportu veriyorlar bununla istediğin Avrupa ülkesine kimseye sormadan gidip gelebiliyorsun. Eğer iltican kabul olmazsa itiraz ediyorsun bu karara ve bekliyorsun yukarıda saydığım herşey ilticası kabul olanlar için geçerli ama iltican red edilirse yine tüm haklara sahipsin yanlız pasaport vermiyorlar onun dışında oturumu da 6 aylık olarak veriyorlar red yiyen bireyler için. Kusura bakma daha uzun yazmak isterdim ama telefondan yazıyorum o yüzden biraz uzun sürüyor aklına takılan başka birşey olursa cevaplamaya çalışırım.
    iyi günler öncelikle peki almanya ya kadar yakalanmadan nasıl gidebildiniz. öyle çoluk çocuk bi tırın kasasında filan mı gittiniz. nasıl başardınız.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ulan insanlar ciddi ciddi kaçma planları yapıyorlar. akıl alır gibi değil.

bugün bir video peydah oldu. genç bir kız almanya vatandaşı olma hayali kuruyor.

ne oluyor, memleket ne hale dönüyor mk!

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ulan insanlar ciddi ciddi kaçma planları yapıyorlar. akıl alır gibi değil.

bugün bir video peydah oldu. genç bir kız almanya vatandaşı olma hayali kuruyor.

ne oluyor, memleket ne hale dönüyor mk!
    Ben kızmıyorum artık. Sonuna kadar da haklılar. Bu ülke bu coğrafya gelişmeye kapalı hayata pipet deliği kadar genişlikten bakıyor.

Bu kara zihniyet ile yaşanır mı?

https://twitter.com/aliismailbarasi/...53680218951680
    yigozya bunu beğendi.

Alıntı fthykn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyi günler öncelikle peki almanya ya kadar yakalanmadan nasıl gidebildiniz. öyle çoluk çocuk bi tırın kasasında filan mı gittiniz. nasıl başardınız.
    Ben turist vizesi alıp geldim ve burada iltica ettim. Kaçak gelmek istersen 7 bin Euro istiyorlar uçakla ama tırın kasası yollarını pek bilmiyorum.ben istanbuldan bindim uçağa 3 saat sonra frankfurta indim. Aşağı yukarı pasaport vize harcı uçak biletleri derken 2.500 Euro harcadım 3 kişi için. Ve bu neredeyse bedava. Burada 50 bin dolar bile veren olmuş şebeke aracılığı ile gelmek için.
    hattoi bunu beğendi.

Green_Beret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cafe Racer 152 - SYM Joymax 250i
    Hüseyin arkadaşımızın ilk mesajını okuyunca boğazıma birşeyler oturdu sanki. Aynı şeyleri hisseden biri olarak doğal empati oluştu bende. Sonra ileri sayfalara bakınca şaşırdım doğrusu, adam hayalinin peşinden gitmiş kutluyorum kendisini. 2000'li yılların başlarında da bugünküne benzer şeyler hissettiğimi hatırlıyorum. Bir umutsuzluk ve ne yapacağım düşüncesi sarmıştı beni. Şimdi yine ve sanırım bu sefer daha da ağır bir şekilde krizin içindeyiz. Hadi ekonomik kriz geldi geçti diyelim, peki insanımız ne olacak? Kimsenin karşısındakine sevgisi saygısı kalmamış, her yerde bir itiş kakış kavga gürültü durumu var ve bu beni artık çok yordu. Yıllar önce bende Almanya'ya gitme düşüncesindeydim. Askerlik, evlilik, iş, çocuklar derken hep erteledim ve yaş 33 oldu. Şimdi ise eşim çocuğum ne olur oralarda düşüncesinden buna cesaret edemiyorum. İltica ile değil de, bir iş teklifi falan alırsam bende bir gün yurt dışında şansımı denerim diye düşünüyorum. Hepinize hayırlı günler dilerim.

Alıntı Green_Beret adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hüseyin arkadaşımızın ilk mesajını okuyunca boğazıma birşeyler oturdu sanki. Aynı şeyleri hisseden biri olarak doğal empati oluştu bende. Sonra ileri sayfalara bakınca şaşırdım doğrusu, adam hayalinin peşinden gitmiş kutluyorum kendisini. 2000'li yılların başlarında da bugünküne benzer şeyler hissettiğimi hatırlıyorum. Bir umutsuzluk ve ne yapacağım düşüncesi sarmıştı beni. Şimdi yine ve sanırım bu sefer daha da ağır bir şekilde krizin içindeyiz. Hadi ekonomik kriz geldi geçti diyelim, peki insanımız ne olacak? Kimsenin karşısındakine sevgisi saygısı kalmamış, her yerde bir itiş kakış kavga gürültü durumu var ve bu beni artık çok yordu. Yıllar önce bende Almanya'ya gitme düşüncesindeydim. Askerlik, evlilik, iş, çocuklar derken hep erteledim ve yaş 33 oldu. Şimdi ise eşim çocuğum ne olur oralarda düşüncesinden buna cesaret edemiyorum. İltica ile değil de, bir iş teklifi falan alırsam bende bir gün yurt dışında şansımı denerim diye düşünüyorum. Hepinize hayırlı günler dilerim.
    Gelmemdeki sebep İnan para değildi. Ben 6 bin lira maaşı bırakıp geldim. Benim ülkem dünyanın en güzel yeri ama cehenneme çevirdiler. Çocuklarım var onlar için birşeyler yapmalıydım. Hiçte pişman değilim. “İLTİCA” konusuna fazla takılmayın 3 ay sonra normal yaşamaya başlıyorsun çalışma izni veriyorlar çocukların herkesin gittiği okullara gidiyorlar 50 yıllık Alman vatandaşı gibi haklara sahipsin,hatta daha fazlasına bu adamların yaş ortalaması 45 o yüzden bizlere ihtiyaçları var çalışacak elaman arıyorlar. Daha fazla ertelemeyin hayallerinizi harcanıp gidiyor ömür dediğin. İnan’ın Türkiye ile arasında 100 yıl fark var başkada birşey demiyorum. Saygı ve selamlarımı iletiyorum size

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    60'lardaki gibi davet edeylerdi iyiydi... Ama, baktın başka türlü olmuyor; bu şekilde iltica ederek gitmek de fena değil sanırım...

6 bin lira maaş alan huseyin'e "ne yaptınız da" buraları bırakıp gitmeyi tercih etti?

Ha, iyi yapmışsınız; sayenizde 2 seneye kalmaz burada sittin sene kredi ödeyip alacağı arabaya biner; çocukları da liseyi bitirdiklerinde en az 3 dil şakır şakır konuşuyor olurlar...

Bravo huseyin. Kutlarım. Yolun açık olsun!

Not: Aman diim paçayı oradaki cemaatlere kaptırma... hele elindekini avucundakini falan kapar alırlar... keriz fenerine dönme... aman diiym...

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Benim büyük kızım da benzer durumda, burada çok iyi bir maaşı ve kariyeri bırakıp eşiyle birlikte Londra'da muadil bir yerle anlaştı ve gidiyor. Haksız diyemiyorum, buradaki ortamdan kaçıyorlar, onları insan yerine koyacak hukuk ve düzen olan bir yere gidiyorlar. Ne oldu ? İngilizler kazandı, biz kaybettik, burada kalsa ülkeye çok faydalı olacak bir mesleği vardı oysaki. Bu vahşi insanlar yüzünden ülkenin en faydalı kaymağı elimizden kaçıp gidiyor.

Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    60'lardaki gibi davet edeylerdi iyiydi... Ama, baktın başka türlü olmuyor; bu şekilde iltica ederek gitmek de fena değil sanırım...

6 bin lira maaş alan huseyin'e "ne yaptınız da" buraları bırakıp gitmeyi tercih etti?

Ha, iyi yapmışsınız; sayenizde 2 seneye kalmaz burada sittin sene kredi ödeyip alacağı arabaya biner; çocukları da liseyi bitirdiklerinde en az 3 dil şakır şakır konuşuyor olurlar...

Bravo huseyin. Kutlarım. Yolun açık olsun!

Not: Aman diim paçayı oradaki cemaatlere kaptırma... hele elindekini avucundakini falan kapar alırlar... keriz fenerine dönme... aman diiym...
    İyi dileklerin için teşekkür ederim İnan hiçte anlattıkları gibi değil. Yok aile boyu çalışıyoruz da yok bir domates kaç yuroolara felan bunların hepsi hikaye. Bana neden buraya geldin Türkiye çok güzel diyen Türklerin hepsinin altında son model arabalar gününü gün ediyorlar. Anlatacak o kadar çok şey varki yazmaya kalksam 2 gün sürer. Bak işin özetini aşağıya link olarak atıyorum,sanırım herşeyi özetleyecek

https://twitter.com/ilkerkarli/statu...678363648?s=12

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Ben de bir yolunu bulup kaçma derdindeyim

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben de ege'ye yerleşen ingiliz ve almanlarla ilgileniyorum. bazen sormak geliyor içimden, neden buraya yerleştiniz diye ama özel hayata müdahale olduğu için sormuyorum. gerçi sorsam bir şey demezler ama terbiyesizlik etmek istemem.

hayat ne garip! almanya'ya kaçan türkler, ege'ye yerleşen almanlar falan..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    ben de ege'ye yerleşen ingiliz ve almanlarla ilgileniyorum. bazen sormak geliyor içimden, neden buraya yerleştiniz diye ama özel hayata müdahale olduğu için sormuyorum. gerçi sorsam bir şey demezler ama terbiyesizlik etmek istemem.

Almanlar niye gelir? Ucuz. Sicak. Calismiyor. Uzun sureli turist aslinda. Devletle, trafikle, insanlarla yuz goz olmuyor. Almanyada kazanip burada harcayarak zenginlesmis oluyor.

XGAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    N-Max 155
    Seninki de soru mu. Bu ülke, vatandaşları dışında herkese cennet. Onların alım gücü ile bu ülkede öyle bir hizmet alıyorlar ki anlatamam. Türkiye'de döviz kazancın olsun senden iyisi yok. Her ay alım gücün artıyor. Pahalılık karşısında başa baş gidiyorsun hiç geri gitme yok. Şu an yaptığımız sadece bu topraklarda başkalarına hizmet etmek için yaşıyoruz. En iyi ihtimal bile bir kaç kuşak böyle yapacak.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L

Ben bodrumdayım ama inanın burdaki yabancılar bizden daha iyi yaşıyor çünkü paraları değerli ve burada zenginler. Ama çok da yabancı göremiyorum eskisi gibi,olanlar da geneli Türkle evli

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı XGAMER adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seninki de soru mu. Bu ülke, vatandaşları dışında herkese cennet. Onların alım gücü ile bu ülkede öyle bir hizmet alıyorlar ki anlatamam. Türkiye'de döviz kazancın olsun senden iyisi yok. Her ay alım gücün artıyor. Pahalılık karşısında başa baş gidiyorsun hiç geri gitme yok. Şu an yaptığımız sadece bu topraklarda başkalarına hizmet etmek için yaşıyoruz. En iyi ihtimal bile bir kaç kuşak böyle yapacak.
    2006-2010 arası öyle değildi. Amerika'ya göre fiyatlar çok da düşük değildi, iyi giyim veya iyi bir restoranda yemek mesela. Türkiye'ye geldiğimde dikkatli harcıyordum ne yalan söyleyeyim.

Yurt dışından habersiz insanlar şimdi fiyatlar artınca, daha doğrusu alım gücü azalınca, birileri ciddi fahiş kâr yapıyor zannediyor. Halbuki tam tersi. Zaten kâr edemediklerinden önce fiyatları arttırıyor, sonra da iflas ediyorlar.

En pahalı benzin 2008'de satıldı. Uluslararası petrol fiyatları nerdeyse yarılandı, Türkiye'de azıcık indirim oldu olmadı. Devlet deli para gömdü o sırada.

Ekonomik ilerleyiş hâlâ negatif yönde. Ümit tacirlerine prim vermeyip tedbirli davranmakta fayda var.

XGAMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    N-Max 155
    O bahsettiğin bizim son güzel zamanlarımızdı. Tek bir kişi bile çalışarak insanlar aile geçindirip, para biriktiriyorlardı. Şu an gelinen durum neticesinde imkanı olan yurtdışında yaşamını daha güvenli ve rahat bir ortamda devam ettirebilir. Para biriktirirler, ülkeleri burda duruyor daha sonra ortam düzelmeye başlayınca nasıl olsa tekrar rahatlıkla dönebilirler.

REKLAM ALANI
8. sayfa BirinciBirinci ... 678910 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)