Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Amerika'nın Asfaltı Neden Çatlak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Pulsar NS200 ABS-TNT250-MT25
    Ulan konuyu yine sulandırmış bazı kendini bilmezler. Ne alakası var rte ile. Neden habire her şeyde yazıp duruyorsunuz. Evine hırsız girse rte diyecekler var. Konuyu açan arkadaş bişeyi merak etmiş sormuş. Mantıklı yorumu olan varsa yazsın olmayan ne diye boş boş konuşur anlamıyorum hiç
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hardy1234 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asfaltın fiziksel çözünmeden dolayı kırık olduğunu düşünüyorum (sadece coğrafya bilgilerimden yola çıkarak) eğer ki geceleri soğuk öğlen sıcak oluyorsa asfaltlar çatlar çölde kum oluşmasıda bu sebeptendir

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Herseyden once Amerika'da yol cok var. Duzgun yapilmis beton yol asfalttan cok daha pahalidir, ancak daha uzun dayanir. Buradaki pahali olan turden. Cunku yol cok oldugu icin ve iscilik pahali oldugu icin bakim gorum zor ve pahali. Yapilan yolun uzun sure dayanmasi onemli. Bu kadar yolun bakim-gorumu cok pahali oldugu icin bazen hazir yapilmis yollar bile iptal edilebilir. Mesela meshur "Route 66"...

Bu arada olusan catlaklar genelde isi farkindan olusuyor. Eger catlaga su girip de genlesip patlarsa yolda bildigin cukur olusuyor. Bunu engellemek icin yollarda olusan catlaklar duzenli olarak doldurulur. Dolgu malzemesi siyah ve kalin oldugu icin cirkin gorunur, ama araba ve motosiklet uzerinden gecerken rahatsiz etmez. Yani yollar cirkin gorunebilir ama iyi calisir. Turkiyedeki gibi kaymaz, yol tutusu iyidir.

Bunu saglayan, daha dogrusu garantileyen faktorlerden biri de adalet sistemi. Yolda olusan bi sorun birinin mal-can kaybina yol acarsa mutlaka birileri hesap vermek zorundadir. O yolun bakim-gorumunu kim yapiyorsa, belediye ve ulasim bakanligi hesap vermek zorundadir. Dolayisiyla yolda olusan tehlikeli sorunlar mutlaka birileri tarafindan halledilir, tehlikeye yol acmaz. Bu konuna titizlik had safhada, cunku cana-mala gelen zarar direk milyon dolarlik davalar demek... Dusunun ki 40 yasinda sakat kaldiginiz. En az 65 yasiniza kadar calisip ailenize gecim saglama hakkiniz elinizden alinmis, birilerinin ihmalinden dolayi. Minimumda 25 senelik kazancinizin karsilanmasi lazim.

Mesela forumda duydugum kavsaklardaki gobeklerin soguk havada sulanmasi mevzuu. Amerika'da oyle bir hadise olmaz. Cunku yol donar, bir arac kayar ve zarar olusur. Tehlikeyi olusturana, bu durumda belediyeye, dava acar ve kok sokturur. Bi daha da oyle bir olay ne o belediyede, ne de baska bir belediyede olur.

Amerika'yi Amerika yapan en onemli sey muhtemelen hukuk sistemidir. Kimsenin hakki kimsede kalmaz. Belediyeye ve devlete dava acabilirsiniz. Hukuk sistemi, devletin bir parcasi degildir. Hic bir kisi ve kurum hukukun uzerinde degildir.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sizin başkanınız hep göz boyuyor arkadaşım, bir dünya serveti köprüye saraya dökeceğine mimarlar ve mühendisler yetiştirse olmaz mı? daha senelerdir altay tankının motorunu yapacak bir babayiğit çıkmadı ülkeden. henüz %100 yerli t129 helikopteride 2018 yılında havalanacak denildi hadi bakalım.
    yalanlardan dolanlardan ne zaman arınacağız?

abicim hizmet yok hizmet! burada 599 liraya aldığın kamerayı git gavur ülkesindem 64 euroya satın al. gavur ülkesinde 50 euroya satın aldığın et burada 220 lira. gavurlar site yapmış fakir insanlar için 10 euro ev kirası ve enerjisini devlet karşılıyor. bizim ülkede bir halt yok diyorum.

gavur ülkesinde hizmet verenler saygı görüyor burada ise sömürenler saygı görüyor. atatürk ne demiş? "millet vekili maaşı öğretmenlerin maaşını geçmesin."

padişahımızı pohpohlamayı bırakın artık mahvetti bizi bir halt yaptığı yok! devir yazılımcılık devri yani öyle altay tanklarıyla güç gösterilecek bir devir kalmadı artık daha neyin tribindeyiz? savaş uçağı olacak! sağlam hackerlerin olacak! sağlam mühendis ve mimarların olacak! dediğim gibi daha kendi köprümüzü araç motorumuzu yapacak mühendisimiz yok?

ne diye öğrencilerimiz makine mühendislik falan okuyor o zaman? eğitim sisteminden başlayalım önce yolu köprüyü sonra yaparız.

bakın tekrar ediyorum; ADAM GÖZ BOYUYOR! henüz ülkenin sömürülecek tarafları var ve oyalama taktik ve stratejisindeyiz.

bak şu anda odamın içi amerikan yapımı JBL marka iki adet müdbass ve bir tane Harward marka bas ile inliyor yapsın bizim insanımızda onu satın alalım.

bu arada midbass 180 watt normal bass ise 1000 watt yani öyle ucuz bir sistem.
    Okumadın mı anlamadın mı.
    Senin başkanın derken kimi kastediyorsun. Beni tanıyor musun önyargılı olma yazdığın şeyler doğru olabilir yanlışta. Sorun burası siyaset yeri değil
    Sorun her şeye siyaseti bulaştırman bunu her konuda yapıyorsun. Yapma diye yazdım cevabında yine siyaset var...
    Senin tercihin senin hayatın

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okumadın mı anlamadın mı.
    Senin başkanın derken kimi kastediyorsun. Beni tanıyor musun önyargılı olma yazdığın şeyler doğru olabilir yanlışta. Sorun burası siyaset yeri değil
    Sorun her şeye siyaseti bulaştırman bunu her konuda yapıyorsun. Yapma diye yazdım cevabında yine siyaset var...
    Senin tercihin senin hayatın
    mesajını tam anlamadan yanıt verdim, o alıntıyı yok sayın sizle alakası yok. siyaseti bu konuda ben mi başlattım şimdi? kuru iftira. siyaseti konuya bulaştıran bir başkası iken neden ben suçlanıyorum? siyaseti ilk bulaştırana hesap sorulmuyor bana soruluyor anlayamadım niye böyle?

Motosikleti
    mesajını tam anlamadan yanıt verdim, o alıntıyı yok sayın sizle alakası yok. siyaseti bu konuda ben mi başlattım şimdi? kuru iftira. siyaseti konuya bulaştıran bir başkası iken neden ben suçlanıyorum? siyaseti ilk bulaştırana hesap sorulmuyor bana soruluyor anlayamadım niye böyle?
    Eyvallah sıkıntı yok

çok eski olduğundan yolları ve sebebi karaların bölünmesinden olabilir, ama taraf tutmadan oranın asfaltının daha iyi olduğunu söylüyorlar eski olmasına rağmen, bizdeki asfalt en bktanı yapılır 4 yılda bir değişir

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herseyden once Amerika'da yol cok var. Duzgun yapilmis beton yol asfalttan cok daha pahalidir, ancak daha uzun dayanir. Buradaki pahali olan turden. Cunku yol cok oldugu icin ve iscilik pahali oldugu icin bakim gorum zor ve pahali. Yapilan yolun uzun sure dayanmasi onemli. Bu kadar yolun bakim-gorumu cok pahali oldugu icin bazen hazir yapilmis yollar bile iptal edilebilir. Mesela meshur "Route 66"...

Bu arada olusan catlaklar genelde isi farkindan olusuyor. Eger catlaga su girip de genlesip patlarsa yolda bildigin cukur olusuyor. Bunu engellemek icin yollarda olusan catlaklar duzenli olarak doldurulur. Dolgu malzemesi siyah ve kalin oldugu icin cirkin gorunur, ama araba ve motosiklet uzerinden gecerken rahatsiz etmez. Yani yollar cirkin gorunebilir ama iyi calisir. Turkiyedeki gibi kaymaz, yol tutusu iyidir.

Bunu saglayan, daha dogrusu garantileyen faktorlerden biri de adalet sistemi. Yolda olusan bi sorun birinin mal-can kaybina yol acarsa mutlaka birileri hesap vermek zorundadir. O yolun bakim-gorumunu kim yapiyorsa, belediye ve ulasim bakanligi hesap vermek zorundadir. Dolayisiyla yolda olusan tehlikeli sorunlar mutlaka birileri tarafindan halledilir, tehlikeye yol acmaz. Bu konuna titizlik had safhada, cunku cana-mala gelen zarar direk milyon dolarlik davalar demek... Dusunun ki 40 yasinda sakat kaldiginiz. En az 65 yasiniza kadar calisip ailenize gecim saglama hakkiniz elinizden alinmis, birilerinin ihmalinden dolayi. Minimumda 25 senelik kazancinizin karsilanmasi lazim.

Mesela forumda duydugum kavsaklardaki gobeklerin soguk havada sulanmasi mevzuu. Amerika'da oyle bir hadise olmaz. Cunku yol donar, bir arac kayar ve zarar olusur. Tehlikeyi olusturana, bu durumda belediyeye, dava acar ve kok sokturur. Bi daha da oyle bir olay ne o belediyede, ne de baska bir belediyede olur.

Amerika'yi Amerika yapan en onemli sey muhtemelen hukuk sistemidir. Kimsenin hakki kimsede kalmaz. Belediyeye ve devlete dava acabilirsiniz. Hukuk sistemi, devletin bir parcasi degildir. Hic bir kisi ve kurum hukukun uzerinde degildir.
    geçen Muğla'da bir asfalt üzerine mıcır döküp gitmişler. biraz ileride 4 aracın mıcır yüzünden birbirine girdiğine şahit oldum. karayollarına şikayet maili attım, gelen cevap: "trafik işaret ve isaretçilerine uyunuz" muhahahahaha. yola mıcır atıp gitmişsiniz, gecenin 12'sinde 4 araç birbirine girmiş, mesaj atıyorsun, "işaretlere uyun" diyorlar yahu!

Amerika'da olsa hapisten çıkamazsın güzel kardeşim, ne işaretinden bahsediyorsun!!!

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı etc33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulan konuyu yine sulandırmış bazı kendini bilmezler. Ne alakası var rte ile. Neden habire her şeyde yazıp duruyorsunuz. Evine hırsız girse rte diyecekler var. Konuyu açan arkadaş bişeyi merak etmiş sormuş. Mantıklı yorumu olan varsa yazsın olmayan ne diye boş boş konuşur anlamıyorum hiç
    Belli bir grup var. Dikkat ediyorum hep aynı üyeler. Konu ne olursa olsun alakalı alakasız konuyu doğrudan siyasete bağlıyorlar.

Bu durum forumdan gerçekten soğutuyor insanı.

Forum yönetimi siyasi içerikli mesajları editlemeli konu dışı ve siyaset bölümleri dışında siyasi görüşlere izin vermemeli.

Maalesef forum yönetimi de bu konuda ciddi şekilde duyarsız davranıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:44 ----------

Cevap budur işte. Haşmet bey o kadar güzel yazıyor ki. Zaten siyasi eleştiriyi anlayan anlıyor hak veriyor.

Samimi ve realist yaklaşımından ötürü samimiyetle tebrik ediyorum.
    "Önemli olan acil durumda ne yapacağını bilerek sürmek değil, acil duruma hiç düşmeyecek şekilde sürebilmektir."

gorkemerden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VT 750 C6 Shadow
    sizin başkanınız hep göz boyuyor arkadaşım, bir dünya serveti köprüye saraya dökeceğine mimarlar ve mühendisler yetiştirse olmaz mı? daha senelerdir altay tankının motorunu yapacak bir babayiğit çıkmadı ülkeden. henüz %100 yerli t129 helikopteride 2018 yılında havalanacak denildi hadi bakalım.
    yalanlardan dolanlardan ne zaman arınacağız?

abicim hizmet yok hizmet! burada 599 liraya aldığın kamerayı git gavur ülkesindem 64 euroya satın al. gavur ülkesinde 50 euroya satın aldığın et burada 220 lira. gavurlar site yapmış fakir insanlar için 10 euro ev kirası ve enerjisini devlet karşılıyor. bizim ülkede bir halt yok diyorum.

gavur ülkesinde hizmet verenler saygı görüyor burada ise sömürenler saygı görüyor. atatürk ne demiş? "millet vekili maaşı öğretmenlerin maaşını geçmesin."

padişahımızı pohpohlamayı bırakın artık mahvetti bizi bir halt yaptığı yok! devir yazılımcılık devri yani öyle altay tanklarıyla güç gösterilecek bir devir kalmadı artık daha neyin tribindeyiz? savaş uçağı olacak! sağlam hackerlerin olacak! sağlam mühendis ve mimarların olacak! dediğim gibi daha kendi köprümüzü araç motorumuzu yapacak mühendisimiz yok?

ne diye öğrencilerimiz makine mühendislik falan okuyor o zaman? eğitim sisteminden başlayalım önce yolu köprüyü sonra yaparız.

bakın tekrar ediyorum; ADAM GÖZ BOYUYOR! henüz ülkenin sömürülecek tarafları var ve oyalama taktik ve stratejisindeyiz.

bak şu anda odamın içi amerikan yapımı JBL marka iki adet müdbass ve bir tane Harward marka bas ile inliyor yapsın bizim insanımızda onu satın alalım.

bu arada midbass 180 watt normal bass ise 1000 watt yani öyle ucuz bir sistem.

Birazdan şöyle tipler gelir: ete 50 euro diyosun. Bugün euro kaç lira? 4 küsür. Çarp bakalım. E gene 200 küsür oldu. Aynı hesap işte. Hüloooğğğğ

efemontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Mondial Extreme Maxx 200

Yine şaşırtmadınız hocam, bilgiler için teşekkür ederim.

Motosikleti
    SD 1290R
    Rica ederim arkadaşlar. Faydalı bulduğunuz için sevindim.

Şöyle bir ekleme yapayım, özellikle kuzey doğu eyaletlerde yollar çok fazla tuzlaniyor. Hatta kar düşmeden önce tuz atılıyor ki, kar hiç tutmasın... Bu da uzun planda yollara ciddi zarar veriyor.

Bu arada aşırı soğuk geçen günlerde iyice kötüleşen ve tamirine belediyenin yetişemediği bir yolun kapatıldığına şahidim.

Bir de çok çirkin yolu olan bir viyadük vardı. Şehir belediyesi levha asmak zorunda kalmış "bu yolun bakımı eyalet tarafından yapılmaktadır" diye...

Velhasıl Alman otobanları gibi pürüzsüz yol Amerika'da çok değildir, ama yollar belli bir standardın üzerindedir ve güvenlikten taviz verilmez.

Bir de dediğim gibi, acaip çok yol var. Sadece otoyolların uzunluğu 260,000 km. Sıfır hatası yok...
    Muhtemelen bu kadar yolu kaymak gibi tutmak mümkün değil. Güvenli tutmakla yetinmek zorunda kalıyorlar.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nati...United_States)
    Ahmet Turan Peker ve Erkan344 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Rica ederim arkadaşlar. Faydalı bulduğunuz için sevindim.

Şöyle bir ekleme yapayım, özellikle kuzey doğu eyaletlerde yollar çok fazla tuzlaniyor. Hatta kar düşmeden önce tuz atılıyor ki, kar hiç tutmasın... Bu da uzun planda yollara ciddi zarar veriyor.

Bu arada aşırı soğuk geçen günlerde iyice kötüleşen ve tamirine belediyenin yetişemediği bir yolun kapatıldığına şahidim.

Bir de çok çirkin yolu olan bir viyadük vardı. Şehir belediyesi levha asmak zorunda kalmış "bu yolun bakımı eyalet tarafından yapılmaktadır" diye...

Velhasıl Alman otobanları gibi pürüzsüz yol Amerika'da çok değildir, ama yollar belli bir standardın üzerindedir ve güvenlikten taviz verilmez.

Bir de dediğim gibi, acaip çok yol var. Sadece otoyolların uzunluğu 260,000 km. Sıfır hatası yok...
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nati...United_States)

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:52 ----------

Muhtemelen bu kadar yolu kaymak gibi tutmak mümkün değil. Güvenli tutmakla yetinmek zorunda kalıyorlar.
    Kardeşim haklısın Amerikanın dünyanın en gelişmiş ülkesi olduğunu düşünürsek doğal olarak böyle olmaları.

Yalnız şunu unutmayalımki ders alalım.Bizim yöneticilerimiz(istisnasız)ne zaman bu ülkede bir şeyler yapmaya çalışsa(yol,Fabrika,Maden...vs)bu ülkede krizler çıkmıştır.Ve herkes bilirki bu krizleride yine o güzel yolları olan ülkeler tezgahlar bizlerde buna oyuncak oluruz.Sonuçta o yollarda aslında bizimde katkımız var.Bu ülkede illa şhell den bp den benzin alırım,yabancı markadan başka elbise giymem,coca cola pepsi den başka içmem diyenlerin sayısı azalmadıkça o yollara biz katkı sunmaya devam edeceğiz.

Bakın bizdede güzel örnekleri var ve gittikçe çoğalıyor

Alanya-Antalya yolu
    Karadeniz sahil yolu
    Ankara İstanbul otobanı
    Yeni geçtim Borçka Artvin yolu
    ankara konya yolu......vs

Bazı işleri anlamak mümkün değil mesela duble yol yapılıyor,bitiyor sonra tekrar aynı yol yüzey kaplaması tekrar yapılıyor.belki ilk yapılmasında yeterli ödenekmi olmuyor,birilerine peşkeş mi çekiliyor bize karanlık. Ama ben emin olmadığım şey için kesin konuşmam iftiraya ve kul hakkına girer yokta diyemem varda diyemem

Başka bir gerçeklikte onlar yollarını yaparken biz SAĞ-SOL,LAİKCİ-DİNCİ,ÇAĞDAŞ-YOBAZ,KÜRT-TÜRK gibi şeylerle uğraşıyorduk ve hala devam ediyor.

Bunları beraberce bitirmedikçe ne yolumuz ne suyumuz nede başka güzel şeylerimiz olabilir.Her konuda suçlama yapmak kolay.Çözüm ise daima zordur
    OğuzÖztürk bunu beğendi.
    “Ey îmân edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fâl okları ancak şeytanın işinden bir(er) pisliktir; öyleyse ondan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Tüm yollar bi miktar çatlar. Genel ısı değişimi, zaman ve yolun altındaki toprağın hareketi ile alakalı.
    Bakımı zora düşürecek yollar çatlamaması ve uzun dayanması için genelde beton havuz içinde yapılır. Yani öncelikle beton bir havuz yapılır sonra içine asfalt dökülür. Böylece asfaltın kayması, çatlaması uzun süre boyunca mümkün değildir.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnız şunu unutmayalımki ders alalım.Bizim yöneticilerimiz(istisnasız)ne zaman bu ülkede bir şeyler yapmaya çalışsa(yol,Fabrika,Maden...vs)bu ülkede krizler çıkmıştır.Ve herkes bilirki bu krizleride yine o güzel yolları olan ülkeler tezgahlar bizlerde buna oyuncak oluruz.
    Şahsen "bize engel oluyorlar" muhabbetini zararlı buluyorum. Çünkü insanı ümitsizliğe ve atalete itiyor. Gerçek şu ki ülke olarak kendimize çeki düzen verirsek, doğru düzgün iş yaparsak, hiç bir ülkenin tezgahı bir işe yaramaz. Hele hele bu zamanda dengelerin değişmesi o kadar kolay ki.

Gel gelelim dediğiniz gibi kendi içimizde ayrımcılık yaparak ülke olarak kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz. Burada önemli olan nokta şu: Bunu biz kendimiz kendimize yapıyoruz. Kimse bizi zorlamıyor. Dolayısıyla da neticesini hakketmiş oluyoruz. Ayrımcılık yaparak sürünmeyi, tahammül ederek ilerlemeye şuurlu olarak tercih etmiş oluyoruz.

Kaç kez konu açıldı, tartışıldı. Belli bir güvensizlik var. Her iki tarafın haklı gerekçeleri de var. Her kesim kendini savunmak yerine, yaptığı yanlışları kabul edene kadar da ilerlemek çok mümkün olmayacak muhtemelen... Harbiden de zor.
    Ahmet Turan Peker bunu beğendi.

Motosikleti
    Sk 125
    adam olağan bi soru sormuş merak etmiş bilen varsa giden varsa cvp istemiş malesef insanımız lafları bi yerden bi yere cekmesini cok iyi biliyor sacma sacma yorumlar ytapılıyor

Motosikleti
    nc750x
    Bu ülkeden adam olmaz. Keşke olsa. Tamam yol yapıldı ama trafik artık daha kalabalık. Eskiden uzun yol rahattı keyifliydi şimdi uzun yollarda varış süresi duble katlandı. Yeni yapılan yollarda bile sürekli onarım bakım çalışması var.

10 saatlik yollar kelle koltukta 12 saat oldu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:08 ----------

Yeni otoyollarla parası bol olana hizmet var. İstanbul osmangazi köprüsünden bursaya 80 küsür sadece gidişte verirsen süre 70 dk kısalıyor.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belli bir grup var. Dikkat ediyorum hep aynı üyeler. Konu ne olursa olsun alakalı alakasız konuyu doğrudan siyasete bağlıyorlar.

Bu durum forumdan gerçekten soğutuyor insanı.

Forum yönetimi siyasi içerikli mesajları editlemeli konu dışı ve siyaset bölümleri dışında siyasi görüşlere izin vermemeli.

Maalesef forum yönetimi de bu konuda ciddi şekilde duyarsız davranıyor.

arkadaşım BENCE yanlış düşünüyorsun. konu siyasete taşınmadı fakat öyle algılıyor bazıları. "hasmet" beyin bu sayfadaki ilk mesajını okuduğunuzu varsayıyorum ve devlet kurumlarının bu işte ne kadar önemli bir rolü olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum.

mevcut hükumetin en meşhur lafıdır "yol yaptık". eee konumuz yol değil mi yol yapmayla bitmiyormuş demek ki bak yolu yaptın birde bakımını yapmak varmış.

allah razı olsun hasmet bey öyle güzel noktaya değinmiş ki yani keşke birçok insan aydınlanabilse ve aslında yaşadığı kalitesiz hayatın hükumete bağlı olduğunu anlasa dimi?

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Merhaba arkadaşlar az hınzırlık edip trolleyeyim dedim ..Yazmışsınız çizmişsiniz işlerimden pek yazamadım bugünde bir kaza geçirdim ağrım var geçsin hepinize tek tek yazacağım..Ama emin olun çok yanlış yapıyoruz ve çok yanlış yoldayız..Bir ülke bilim sanat için çalışmadıkça , üretmedikçe hazırdan yer ve yok olur..Biz maalesef şu an bu yoldayız...Görüşmek üzere teşekkürler..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyorum?
    konuları siyasete çeviren şahısların tamamının profil fotoğrafı köpek veya kedi.
    Bu hayvan illüminatisinin bizi birbirimize kırdırma oyunu olmasın sakın!

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)