Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İstatistik 2 Dersi Final Soruları Yardımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Merhabalar, final dönemimiz geldi. İstatistik 2 dersinden çok ama çok kötüyüm. Şu soruların cevaplarını bugün bulmam gerekiyor.

En ufak yardımınız bile çok işimi görecektir. Şimdiden çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Senin yine iyiymiş ya. Bize bu sorular birde klasik sorulacak. Vizede kuş taşa çarptı bi şekilde 50 aldım. Hadi hayırlısı.

6. Soru B , Korelasyon ilişki katsayısı olduğundan -1 ile 1 arasında olmak zorunda. -1 ise tamamen tersine ilişki, 1 ise de tamamen pozitif ilişki var demek.

8. Soru E , İlişki var hipotezi (Yani Ho) ilişki yok karşı hipotezi ile sınanacak (H1)

14. Soru B , Tabloda %90 lık alanın karşılığı yaklaşık 1.28 çıkıyor. Tabloları bize sınavda veriyorlar. Akılda tutmak ya da hesaplamak zor oluyor diye.

İlk göz gezdirmede bunları cevaplayabildim. İşlem gerektiren sorulara bakabilirsem cevapları atarım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:02 ----------

6. Soru D olacak bu arada, küçüktür işareti ile oynanmış. Resmen tuzak yav

Motosikleti
    Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin yine iyiymiş ya. Bize bu sorular birde klasik sorulacak. Vizede kuş taşa çarptı bi şekilde 50 aldım. Hadi hayırlısı.

6. Soru B , Korelasyon ilişki katsayısı olduğundan -1 ile 1 arasında olmak zorunda. -1 ise tamamen tersine ilişki, 1 ise de tamamen pozitif ilişki var demek.

8. Soru E , İlişki var hipotezi (Yani Ho) ilişki yok karşı hipotezi ile sınanacak (H1)

14. Soru B , Tabloda %90 lık alanın karşılığı yaklaşık 1.28 çıkıyor. Tabloları bize sınavda veriyorlar. Akılda tutmak ya da hesaplamak zor oluyor diye.

İlk göz gezdirmede bunları cevaplayabildim. İşlem gerektiren sorulara bakabilirsem cevapları atarım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:02 ----------

6. Soru D olacak bu arada, küçüktür işareti ile oynanmış. Resmen tuzak yav
    Çok teşekkür ediyorum, zamanınız olurda geri kalanlar konusundada yardım edebilirseniz çok mutlu olurum.
    Mecnun bir bilseydi motosiklet sevgisini , severmiydi hiç Leyla zillisini ?

Nasıl yani? Kopya mı çekeceksiniz?

1. c
    2. b
    3. e
    4. a
    5. b
    6. d
    7. e
    8. d
    9. d
    10. spss'te yapmak lazım
    11. 10. sorunun cevabına bağlı
    12. a
    13. a
    14. c (soru ifadesi çok sakat)
    15. d (a ile e aynı)
    16. c veya d (araştırmalarda veya veri analizi derslerinde kullanılan terimler değiller. muhtemelen çok eski dandik Türkçe kitaplarda kalmış terimlerdir. neyi kast ettiklerine wikipedia'dan bakmak lazım. Keşke bilgiye ulaşımın yasaksız olduğu bir yerde yaşıyor olsaydık. Neyse kısmet değilmiş.)
    17. spss'te yapmam lazım.
    18. d
    19. spss'te yapmam lazım.
    20. t tablosu artık hangisiyse, sonuç için spss'te yapmak lazım.

Motosikleti
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl yani? Kopya mı çekeceksiniz?

1. c
    2. b
    3. e
    4. a
    5. b
    6. d
    7. e
    8. d
    9. d
    10. spss'te yapmak lazım
    11. 10. sorunun cevabına bağlı
    12. a
    13. a
    14. c (soru ifadesi çok sakat)
    15. d (a ile e aynı)
    16. c veya d (araştırmalarda veya veri analizi derslerinde kullanılan terimler değiller. muhtemelen çok eski dandik Türkçe kitaplarda kalmış terimlerdir. neyi kast ettiklerine wikipedia'dan bakmak lazım. Keşke bilgiye ulaşımın yasaksız olduğu bir yerde yaşıyor olsaydık. Neyse kısmet değilmiş.)
    17. spss'te yapmam lazım.
    18. d
    19. spss'te yapmam lazım.
    20. t tablosu artık hangisiyse, sonuç için spss'te yapmak lazım.
    Yok hayır kopya çekmeyeceğim kesinlikle fakat hocalarımızın bir kısmı geçen sene çıkmış olan sorulardan bir kısmını alabiliyor yeni sınav sorularına. Bu yüzden bunları ezberleyip çıkarsa yapacağım açıkçası . Hesap makinalarının arka yüzlerine bile bakan hocalarımız var, kopya pek söz konusu değil.

Çok teşekkür ederim.
    Mecnun bir bilseydi motosiklet sevgisini , severmiydi hiç Leyla zillisini ?

zaferce

Abi 8. Soruda ilişki bazında oluşturulması gerekmiyor mu hipotezlerin? Bir de 14. Soruda tabloda 1.28 buluyorum ben değeri.

Gözden kaçırdığım kısımları söyleyebilir misin?

Motosikleti
    [/COLOR]
    zaferce

Abi 8. Soruda ilişki bazında oluşturulması gerekmiyor mu hipotezlerin? Bir de 14. Soruda tabloda 1.28 buluyorum ben değeri.

Gözden kaçırdığım kısımları söyleyebilir misin?
    8 için bir arkadaşımda D dedi ama ben onun yalancısıyım, konuya pek hakim değilim açıkçası.

Alıntı beko12345 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    [/COLOR]

8 için bir arkadaşımda D dedi ama ben onun yalancısıyım, konuya pek hakim değilim açıkçası.
    Ben kaldım desene

Motosikleti
    .
    Birde bu sınavlarda alay eder gibi hesap makinesi serbest arkadaşlar derler
    Gördüğünüz gibi soru belliyken cevap bulunamıyor

Motosikleti
    Ben kaldım desene
    Bu dersi tek seferde geçmek 600 cc ss ile başlamak gibi birşey zaten

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:01 ----------

Alıntı Kübra006 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde bu sınavlarda alay eder gibi hesap makinesi serbest arkadaşlar derler
    Gördüğünüz gibi soru belliyken cevap bulunamıyor

8 de iki iki kategorik değişkenin bağımsız olup olmadığı test ediliyor. kan grubu ile hastalık durumu. aynı şeyi ilişki terminolojisi ile de ifade etmek mümkün. H0 ilişki yok olaydı o da doğru cevap olurdu. Ama o seçenek olayı Ho ilişki yok diye yazmamış. O yüzden yanlış.

14'te ben ezberden söyleyip yanılmışım. ama cevap 1.65. normal dağılımın ortadaki %90'lık bölümüne bakıyoruz. bu taradığımız bölge dağılımın sağ ucunda ve sol ucunda % 5'erlik birer bölüm oluşturacak. Hangi tabloyu kullanıyorsak ona göre uygun alana bakmamız lazım. artık tablo ne yönden hazırlandıysa. mesela ben şimdi şun kullandım:
    http://figures.boundless-cdn.com/181...5.27-20pm.jpeg

bu bana 0'dan sağa doğru olan alanı veriyor belli ki. en kenarda % 5 kalırsa ben değer olarak 0'dan % 45'e kadar olan yere bakıyorum. o da 1.65 hizasında bulunuyor. 1.28' bakıyorum bana %40'lık bir alan söylüyor bu tabloda. yani 0'dan sağa doğru % 40. güven aralığında bu % 40 sol taraf, % 40 da sağ taraf olsa ortadaki % 80'lik bir bölümü işaretler. Bu da % 90'lık değil % 80'lik güven aralığı olur. Hata şuradan kaynaklanıyor. Baktığınız tablo eğer eksi sonsuzdan başlayıp işaaretenen z değerine kadar bütün alanı gösteriyorsa şunun gibi mesela: https://f.hypotheses.org/wp-content/...0-14.22.40.png o zaman ortadaki % 90'lık bölümü oluşturmak için tabloyu onagöre kullanmanız gerek. şunun gibi:

ortada % 90 varsa en solda ve en sayğda % 5'erlik iki bölüm kalıyor. Bu tabloda ben % 95'lik alana bakarsa eksi sonsuzdan gelip en sağ uçtaki % 5'i işaretleyen alanı görebiilirim. Yani o ablodan okuyacağım değer 1.65.
    beko12345 bunu beğendi.

Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8 de iki iki kategorik değişkenin bağımsız olup olmadığı test ediliyor. kan grubu ile hastalık durumu. aynı şeyi ilişki terminolojisi ile de ifade etmek mümkün. H0 ilişki yok olaydı o da doğru cevap olurdu. Ama o seçenek olayı Ho ilişki yok diye yazmamış. O yüzden yanlış.

14'te ben ezberden söyleyip yanılmışım. ama cevap 1.65. normal dağılımın ortadaki %90'lık bölümüne bakıyoruz. bu taradığımız bölge dağılımın sağ ucunda ve sol ucunda % 5'erlik birer bölüm oluşturacak. Hangi tabloyu kullanıyorsak ona göre uygun alana bakmamız lazım. artık tablo ne yönden hazırlandıysa. mesela ben şimdi şun kullandım:
    http://figures.boundless-cdn.com/181...5.27-20pm.jpeg

bu bana 0'dan sağa doğru olan alanı veriyor belli ki. en kenarda % 5 kalırsa ben değer olarak 0'dan % 45'e kadar olan yere bakıyorum. o da 1.65 hizasında bulunuyor. 1.28' bakıyorum bana %40'lık bir alan söylüyor bu tabloda. yani 0'dan sağa doğru % 40. güven aralığında bu % 40 sol taraf, % 40 da sağ taraf olsa ortadaki % 80'lik bir bölümü işaretler. Bu da % 90'lık değil % 80'lik güven aralığı olur. Hata şuradan kaynaklanıyor. Baktığınız tablo eğer eksi sonsuzdan başlayıp işaaretenen z değerine kadar bütün alanı gösteriyorsa şunun gibi mesela: https://f.hypotheses.org/wp-content/...0-14.22.40.png o zaman ortadaki % 90'lık bölümü oluşturmak için tabloyu onagöre kullanmanız gerek. şunun gibi:

ortada % 90 varsa en solda ve en sayğda % 5'erlik iki bölüm kalıyor. Bu tabloda ben % 95'lik alana bakarsa eksi sonsuzdan gelip en sağ uçtaki % 5'i işaretleyen alanı görebiilirim. Yani o ablodan okuyacağım değer 1.65.
    Teşekkür ederim abi. Notlarımı bu şekilde düzeltip öyle çalışacağım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)