Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

insanligin cozumu

Motovento
    REKLAM ALANI
    125cm3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    neden insanligin sorunu degilde cozumu cunki insanlik kendisi sorun olmus durumda herseyiyle.

dinler +ateisler para konusuna nasil bakiyor bilemiyorum ama her sorunun para eksikligi ile basliyor.
    simdi diyeceksiniz bizim dinde yardimlasma onemli ve komsun satis yapmadiysa git ondan al gibi onlemler var. neladar yardimlassanda insan digerlerin luksunden ve asiriligindan vazgecemiyor.

madem corapsiz geldigimiz dunyaya yine corapsiz gidiyorsak , mali mulku sahiplenmenin amaci nedir.
    (bence insanin efendi-kole egosundan)

parayi ortadan kaldirsan sistem nasil yurur? ilk caglarda insanlar sosyal hayati tam bilemediklerinden
    barbarca toprak gaspi ve kadinlari sahipleniyorlardi. ama bu yillarda insanlar bircok sorunun cozumunu buldu. teknolojide buna cok katkida bulunuyor.

kartlara mesai saati yuklense , is zorluguna gore puanlama yapilip adil kayit olsa kartlara...
    zor gorevde olan erken emekli olsa , orn. isteyen 3-4kere farkli mesleklerede gecebilir falan...
    kimse birsey sahiplenmeyip sadece nufus kontrol altin tutularak esit dagilim saglansa. yani

rekabet (sacma kapitalist madde insandan ustundur mantigi) yerine insana yakisir yasam kurulsa, nufusu bilerek kontrolsuz birakiyorlar , senin yerine baskasi zaten var mantigi...

ben egitim ve sinavlar ortadan kalsin demiyorum olcu ve tespit herzaman olmali. ama stokculuk nedir ,
    bankadaki para kime faydasi var , arz talep yok diye sen insanlara is vermeyip tembellige ve kotu davranislara itiyorsun. hastalik ve olumlerin sebebi malumunuz stres dengesiz ve yetersiz beslenme ofke suclari savas , sorunlu insanlik!

ileride sosyal gruplar insanlara sahip cikabilir , yahoo person diyecek ki bunyemde 10bin saglam muhendis var ama calisma sartlari budur diyecek sosyal topluluklar maddiyati bitirecek.

simdiki insan kaynaklari sacmaligi sosyal aglara telim olacak

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Fransız devrimini iyice sahiplenip kapitalist ekonomi ve yönetime geçen ülkeler huzura erdi. Ortadoğu ülkelerinin ve ortadoğudan pek kopamayan bizlerin de durumu bildiğiniz gibi. Dünyada her durum için ideal bir yönetim sistemi mevcut değil malesef ancak akılcılık ve bilim daima kazandırır.

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Sabah sabah okuycak guc bulamadim...
    Bulsam beynimi calistiramadim, ziyadesiyle 7 10 gece birde ezan okununca kucuklugumden kalma durtuyle hala korkuyorum...
    SAZMAN ve pea bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bajaj - Pulsar 200 RS
    Yazdiklarinin hepsi "sosyalizm"de var zaten. Bunu senden yaklasik 2-3 yuzyil once dusunmusler hatta hayata gecirmisler ama global yani tum dunyada uygulanamadigi icin çökmus, ornek SSCB.

Sosyalizm de ihtiyacindan fazla stok yapilmaz. Bu nedenle gunluk 3-4 saat calismak bile fazladir. Para gecerli degildir. Herkes sevdigi isi toplum icin yapar. Ozel mulkiyet yoktur, tum mallar devlete aittir. Bu yazdiklarim zamanla liberalist sistemin karsisinda degersiz hale gelde. Cunku liberalizmde ne kadar calisirsan o kadar kazanirsin, dolayisiyla bazi insanlar daha cok calisip daha rahat icerisinde yasamak istiyordu.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    birader sana tavsiyem orhan hançerlioğlu'nun düşünce tarihi kitabı ile ufak bir giriş yapman. (bir de felsefe ansiklopedisi var ki breh breh breh )
    ya da en yakın camiye yollanıp "allah de ötesini bırak " okuman .

epey kurcalaman lazım,
    bulacaklarının hoşuna gitmeme ihtimali yüksek,
    bu sebepten ben din yoluna gitmeni tavsiye ederim.
    kafan rahat olur, atv seyredersin, sabah okursun vs.

yok olmaz diyorsan diğer yolun taşları dikenlidir,
    yürüdükçe canın yanar.
    ve fakat sağlam yoldaşların olur.

eski insanların senden daha fazla barbar olduğunu sanmıyorum,
    yöntem değişebilir ama insan aynıdır.
    insan doğasını,
    kendi doğanı anlamaya çalışman gerekir.
    yani "kendini bil" .
    espresso ve Osm@n bunu beğendiler.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Babana komoniz olduğunu nasıl söyliycen bakalım.

Tehlikeli düşünceler bunlar. Bir an önce kafaya jop, ciğerlere biber gazı ve toma marifetiyle bünyeye kimyasal su sıkılarak tedavi edilmesi gerekiyor.
    Devletimiz bu konuda bir çok ülkeden ileri.
    Tedavi ücreti almıyor.
    Hatta bir nevi hobi gibi zevkle tedavi ediyorlar.

Bir an önce tedavi olup hastalık ilerlemeden kurtul.
    Yoksa reçetede ki ilaçlar çok acı oluyor.
    Osm@n bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Bahsettiklerinin özetine sosyalizm vs kapitalizm diyebiliriz. Sosyalizm ya da kominizm kağıt üstünde mantıklı ve adaletli gibi görünse de uygulamada maalesef tırtılıyor, bir kere bu sistemler insanın doğasına/karakterine uygun değil.

Sahildeki evlerde kim oturacak? Herkesin evi güneye mi bakacak? Bodrum kat ile ara katta oturacakları neye göre ayıracağız? Diyerek sosyalist arkadaşları çıldırtmaya başlayabilirim

Şaka bir yana insan hırslıdır. Her insanın hırsı, azmi, beceri ve zekası aynı olmadığı için kazandıkları/biriktirdikleri ve dolayısıyla harcadıkları/yaşadıkları farklı olmaktadır.

Medeni dünyada kapitalizm olmazsa olmaz gibidir artık, zaten bu gün kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran hemen her şey ki buna tıp bilimi de dahil kapitalizmin nimetleridir.

Kapitalizm olmasaydı arabalar/motorlar bu kadar gelişmezdi, belki de hiç icat olmazdı. Kapitalizm olmasaydı bilgisayarlar, elektrikli ve elektronik aletler, cep telefonları bu kadar gelişmez belki de bir çoğu icat bile olmazdı. Kapital (para, altın, maddi değer) yoksa ne diye uğraşıp bir şeyler icat edeyim ki? Etsem de kendi ihtiyacım kadar eder, en kötü sevap/iyilik seven biri isem nasıl yaptığımı başkalarına da gösteririm. Ama asla seri ğretime geçmem/geçemem ürünü geliştiremem.

İnsanın bu dünyada çok fazla şeye ihtiyacı yok aslında. Barınacak bir yer, 3-4 tavuk, çekirdek aileye için sebze yetiştirecek kadar toprak, bir iki meyve ağacı, bir koyun/keçi, belki bir inek. Ateş yakıp yemek yapacak bir tandır/ocak, güvenlik için de bir kaç silah.

Aslında bu saydıklarım çok da yabancı değil di mi? Hali hazırda Anadolu'da bir çok köyde bu şekilde yaşamaya çalışan insanlar var.

Peki kaçımız bu tür bir yaşama razıyız? Razı olmayı geçtim, tamam ben bu şekilde yaşarım diyen kaç kişi bu işlerin altından kalkabilir?

Komünizm ütopyası küçük komün sistemlerde gerçekleştirilebilir, bu komünde yaşayan herkesin canı gönülden bu sistemi desteklemesi ve çalışması şartı ile. Fakat "yok ben isteyen istemeyen her insanı böyle bir sistem ile yöneteceğim" derseniz iş orada karışıyor.

Dedik ya insanın doğasında daha çok kazanma ve daha iyi yaşama hırsı vardır, bu hırs olmasaydı zaten mümkün değil bu kadar gelişemezdik.

Aslında sayfalarca yazsak tartışma bitmez, fakat hem çalışıp hem arada yazıyı tamamlamak zor geldi. Daha çok çalışıp daha çok kazanmam lazım çünkü
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Sanırım bu konuyu günlerce yıllarca da tartışsak sonucuna ulaşmak zor olacaktır.Sosyalizm gerçekten düşünce olarak güzel fakat uygulaması zor ve arkadaşların da söylediği gibi "insan doğası" -ki ben buna açlık diyorum- gereği bir yerde patlak veriyor.

Bu insanlık sorununa çözüm insanlığın yok oluşudur galiba,çünkü sorunu ortadan kaldırmak sorunun kesin çözümü olacaktır. Sorun İnsan ise İnsan var olduğu gezegene bile bunları yaptığı için yok olmayı hak ediyor.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Olcay doğru söylüyor.
    Örneğin trimiyumsilinat her evde olması gereken olmazsa olmaz bir şey.
    Düşünsenize kapitalizm olmasa hayatımızı sürdürmek için çok ihtiyacımız olan bu icat asla yapılamazdı.

Yine kondensurger gibi müthiş bir lezzetten haberimiz bile olmayacaktı.

Ya mozenanstransküler yolculukları?
    Kapitalizm olmasa bu rahatlığı yaşayabilirmiydik.
    Hponez ve kunkrumaları saymıyorum bile.

Gördüğünüz gibi kapitalizme muhtacız.

Yazının burasına kadar geldiyseniz google'ı yormayı bırakın.
    Çünkü muhtemelen şu an yukarıda saydığım şeylerin ne olduğunu arıyorsunuz.
    Yok onlar.

Ama bir gün icat edilip mutlaka sahip olmalısınız diye önünüze konulabilirler.
    Tıpkı bugün kullandığınız icatlar gibi.

Yukarıda saydığım olmazsa olmaz dediğim atmasyon icatların hiç biri sizde yok ve yaşayıp gidiyorsunuz.
    Bugün sahip olduklarınız olmasa da yine hayat devam edecekti.
    Bizden yüzyıl, bin yıl öncekiler nasıl yaşayıp gittilerse biz de zorlanmadan yaşayıp gidecektik.

İşte kapitalizm aslında ihtiyacınız olmayan bir dünya ıvır zıvırı icat edip sizi onu kullanmaya mecbur hale getirir.

Villa yapılmazsa villanın ne olduğunu bilmez dolayısıyla özenmezsin.
    Lüks araba yapılmazsa lüksü bilmezsin.
    Deniz kenarına ev yapılmazsa sen de yapmaz doğallığın tadını çıkarırsın.

Düşünsenize günlerce eşek gibi çalışıp ter döküyorsunuz ve elinize cebinize sığan küçücük bir alet veriyorlar.
    Ne bu ?
    Cep telefonu.
    !!!
    Çok mu lazımdı?
    Değildi ama kapitalizm seni ona bağımlı hale getirdi.
    Yoksa nasıl yolacak seni?

Fakat kapitalizm güzel hayal kurdurur.
    Ürettiği güzelliği bir kaç kişiye bahşeder, kalan milyarlarca insana da hayalini kurdurur.
    İnsanlar paralarının vantuz gibi emilmesine aldırmazlar ama hayallerine dokunmaya kalkarsanız kızarlar.

Üstte de yazdığım gibi.
    Olmasaydılar istemeyecektiniz.

Bir gün bu icatlar tepemize bomba olarak yağacak ve kalanlar en baştan başlayacaklar.
    Muhtemelen akıllanmayıp yine aynı sistemi kuracaklar.
    Belki geçmişte bir kaç kez oldu bu.
    Olcay Avşar ve Osm@n bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    coq, uzun uzadıya anlatmış, basite indirgeyeyim
    üniversitede hocayla tartışıyoruz
    - otobüs icat edilmeseydi buralara kadar böyle rahat yolculuk yapamazdın- dedi
    - otobüs icat edilmeseydi buralara gelmeme gerek kalmayacaktı- dedim
    ne demek istediğim anlaşıldıysa devam ederim
    COQ bunu beğendi.

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    arkadaşlar da bahsetmiş. tam olarak istediğin şey komünizm ve sosyalizm. daha önce denenmiş. bir süre başarılı olmuş sonrasında dağılmış. insan türü olarak sürekli hayatta kalma, bunun yanı sıra sürekli en iyi şekilde hayatta kalma içgüdülerimiz var.

bir kaç insani sebepten dolayı pek tutmuyor bu iş;

1. si insanın nefsi. düşün 1 liran var. başka birisinin 10.000 lirası var. işte şeytan dürtüyor senin neden yok sen de kazanabilirsin sen de insansın o da insan senden ne farkı var diye. şimdi tabi diyebilirsin ki ee herkesin 1 lirası olacak o zaman kıskanacak bir şey olmayacak ortalıkta? ama o iş öyle değil. bu sistemi düşünen abiler kendilerinin, soylarının ve yanındaki insanların çıkarlarını düşünüp, bu komünist sistem içerisinde de soylular ve zenginler oluşturmuş, sistemin asıl kopma noktası da bu olmuştur. dünyanın neresindeki sisteme bakarsanız bakın (komünizm, kast, sosyalizm, kapitalizm) hep çok fazla zengin olan, çok kazanan bir kesim vardır. bir de sadece hayatını idame ettiren, kıt kanaat geçinen bir çoğunluk vardır. dünya düzeni -% verelim anlaşılır olsun- %95 zengin olmayan insanların %5 lik zengin insanları daha da zengin etmesi için kurulmuştur.

şöyle bir örnek vereyim;

1 milyar dolarını %5 faizle bankaya yatırdığını düşün. zenginsin paran var. banka da bu parayı kullanmak için sana faiz veriyor.
    ben de sıradan bir vatandaşım, ev, araba, arsa, motor almak için kredi almaya sana başvuruyorum. banka bana %15 faizle borç veriyor. benden aldığı faizle sen zenginin parasını çoğaltıyor. bankacılık sistemi temelde bu şekilde işliyor.

2. si özellikle biz Türklerde çok vardır, sıraya kaynak yapma, ramazan pide kuyruğunda öndeki tanıdığa pide aldırma, emniyet şeridine girme. kurallara ve başkalarının hakkına saygı duymayan, yada duymayacak olan toplumlarda bu sistem imkansız çalışmaz, çalışmaz. biz hepimiz en kısa yoldan voleyi vurabilmek için yaratılmış özel bir milletiz en uyanık olmak bizim işimiz.

ez cümle;

Feministlik kocayı bulana, Komünistlik parayı bulana, Ateistlik uçak sallanana kadardır.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    uygulamada "tırtılamayan " bir sistem önerisi kapitalizm midir ?

olcayın bahsettiği kapitalizm değil insanın başkaldırısı, hırsı, kural tanımamazlığıdır.
    kapitalizmi insan ortaya çıkarmıştır,
    evrimsel gelişmelerin sonucudur.

kapitalizm sanayi devrimi vasıtası ile insan hayatına girmiştir.
    evvelindeki yönetim şekilleri farklı olarak adlandırılır.
    vahşi olarak uygulanmaya başlanması neticesinde köle ya da alt sınıf çalışanlarının yeterli performansı gösterememesi neticesinde asgari ölçekte hayatlarında iyileştirmeler yapılmış.
    bu iyileştirmeler de bu sınıfın mücadeleleri ile kazanılmıştır.
    dünya kadınlar günü yani emekçi kadınlar günü buna örnektir.

konuyu bu kadar derinleştirmeden başlık sahibinin hayatının kendi kontrolünde olmadığını düşünerek kendisine yaşam alanı açmaya isteği içerisinde olduğunu düşünüyorum.
    maalesef ülkemizde uygulanan neoliberal politikalar,
    baskın kültürün insana bakış açısı,
    gelir adaletsizliği,
    düşük ücretler ve zorlu çalışma şartları,
    toplumsal statünün maddi olarak ölçülmesi,
    bireyin yaşadığı hayattan aldığı zevki öldürüyor.
    dolayısıyla birey boşluğa düşerek sorgulama gereksinimi duyuyor.
    tabi bu durum her birey için geçerli değil.
    rahat güdülebilen geniş kesimler genelde böyle bir sorunları olduğuna dair ipuçları vermiyorlar.

teknoloji bireyin rahat bir hayat sürmesi için kullanılmıyor.
    teknolojik gelişmelere baktığımızda insan gücüne ihtiyaç azalmaktadır.
    atıl duruma gelen kitlelerin toplum içerisinde konumlandırılması sorun teşkil etmektedir.

günümüzde gözlemlediğimiz göçlerin ana sebebi de bu durumlardan kaynaklanıyor
    afrika , ortadoğu gibi az gelişmiş coğrafyalardaki insanlar iletişim gereçlerinden gelişmiş ülkelerdeki yaşam tarzlarını görüyor ve bu hayata akın ediyorlar.

not: yazdıklarımın tamama kendi algılarım çerçevesinde verdiğim öznel bilgilerdir, doğru ya da yanlış olduğunu iddiasında değilim. bu dahil tüm genellemeler yanlıştır. önceki mesajımdaki kaynak eserlerin okunması taraftarıyım.
    Osm@n ve COQ bunu beğendiler.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Yazdıklarımdan kapitalizmi savunduğum anlamı çıkmasın sakın, keşke olmasa ve hiç olmasaydı. Fakat var ve artık bunu zıttı bir sistemle değiştirmek imkansıza yakın.

Kapitalizm hiç olmasaydı dedim ama The Dude'nin dediği gibi eninde sonunda insanoğlu kapitalizmi ya da başka bir ad ile benzeri bir sistemi mutlaka meydana getirecektir. Dedik ya insanın fıtratında var bu.

Kapitalizmi savunmanın aksine sosyalist, hatta komün yaşam biçimine içinizdeki en uygun insanlardan biriyimdir. Hararetli tartışmalarda sosyalist arkadaşlara "hadi lan yerleşelim Anadolu'da bir yere, ekelim biçelim paraya ihtiyacımız olmadan yaşam sürdürelim" dediğimde hemen hemen bütün arkadaşlar su koyverir. Başta internet olmak üzere modern (kapitalist) kapitalist dünyanın nimetleri olmadan yaşamaya kolay kolay kimsenin maçası yemez. Ki ben elektriğe bile ihtiyacımız olmadığını savunurum.

Coq aslında hiç bir şeye ihtiyacımız olmadığını söylemiş, ki haklıdır. Kapitalist düzen biz insanlara ihtiyacımız olmayan şeyleri aldırmaya yöneliktir.

Fakat başa dönelim;

Hiç kapitalist düzen olmadı ve basit bir hayat sürüyoruz farz edelim, benim el becerilerim çok yatkın ve kendime güzel ve de kullanışlı bir at arabası yaptım diyelim. Bu arabayı görüp beğenen bir başkası "hacı bana da yapsana" dedi mesela, niçin yapayım bunu? Neyin karşılığında? E hadi ilk isteyene hayır için bir tane yaptık diyelim, ya başka isteyen olursa? Bu sefer ben de ona diyeceğim ki o zaman sen de bana şu yetiştirdiğin koyunlardan 3 tane ver. Al işte kapital sistemin ilk adımını attık
    COQ bunu beğendi.

Medeniyeti anlamak için Avrupa'nın, Almanya'nın tarihini okumanızı tavsiye ederim.

Bu insanlar bir zamanlar "Güneş ışığını görmek" için develete vergi ödemişler, bu noktadan şimdiki noktaya gelmişler.
    Nasıl olmuş ? şimdi neredeler ? biz neredeyiz ?

125cm3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar herkes kapitalistle kominist sosyalist kaşılaştırması yapıyor , ben şu şundan iyidir demiyorum ayrıca ilçağa geri dönüp bartnır ticaretde (takas usulü ticaret) yapalım demiyorum , herkes köyelere kaçsında demiyorum. bugünkü uygarlıkla mantıklı olanı yapılsa nasıl olur diyorum. sahile ev yapmak zaten kimsenin hakkı olmamalı tatil zamanı gelen devletin deniz kenarı otelinde gider kalır döner , ama hayatta hiç deniz tatili görmeyende olmamalı bunu diyorum. ee herşey fiziki önlemden ibaret değil insani duygularıda terbiye etmekten vazgeçelimde demiyorum. 10 sene kuzeye bakan evde oturursun 10 sene güneye bunların çözümü basit. parayı iptal ettik diye ilkçağa döndük anlamına gelmez. herkese yorumları için teşekkürler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)