Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yeni maceramız olta - balık tutmak :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    Bir süredir aklımda olan hevesimi gerçekleştirmek için dün gittik abimle birer olta takımı aldık

Kısmetse bu cumartesi başlamayı düşünüyorum ilk denemeyi Üsküdar veya Beykoz sahilde yaparım. Ama hiç bilgim yok sadece birkaç video izledim

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa sevinirim. Yada eşlik etmek isteyen motorcu kardeşlerim olursa beklerim ümraniyede oturuyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Agirlik takmayi unutmayin, sonra ruzgarda birinin yuzunu gozunu yaralarsiniz. Ben olta balikciligi yapmadim genelde kilic avina ciktim sabir isi bu isler. Olta ignesi tekli tercih edecekseniz kivrima dikakt edin cok fazla acik cokda kivrik olmasin anlarsiniz zaten, ben 3lu yada 5li kancalar alin derim ekmegi takin atin denize garanti tutarsiniz.
    eren3736 bunu beğendi.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Hayatım boyunca en çok isteyip de yapamadığım şeylerden biridir. Tadını çıkarın.
    eren3736 bunu beğendi.

KURT-BOZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS APACHİ RTR 150 2014
    Bende cekmekoyde oturuyorum ama denizden ziyade göl veya barajları tercih ederdim daha çok doğayla iç içe olursunjz. Tutamasaniz bile orda olduğunuz size yeterde artar bile. Olta balıkçılığı pek bilgim yok Sivas kizilirmakta çıplak elle yayın yakalamisligim ve o konuda bilgimdr var babam profesyonel yayın avcısıdır
    eren3736 bunu beğendi.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    uzun süredir tek tük balık yakalıyoruz denizde balık kalmamış resmen kıyıdan balık tutacaksan oltan ıyıse yem kullanarak balık tutabılırsın oltan uyduruk birşey ise kıyıdan av yapmak istiyorsan ince takım al kursun 75 - 100 gr uzerıne cıkma kendını zorlamadan atabıldıgın kadar uzaga at kursun denıze dalınca mısıne durana kadar sal dibe sonrasında yavaş yavaş çek kıyıya yaklasırken hızlı çek kursun kayalara vs takılmasın kopartır sonra balık varsa takımı doldurursun genelde 10 kancalı oluyor takımlar kursunu takınca en alttakı kancayı kopart genelde dibe takılabiliyor ınce takım olsun ve eğer ipleri düzgün bağlanmamışsa bir iki tur kancaya dola şimdilik böyle takıl diger oltaların yakından atma dolanmasın birbirine sen öyle uğraşırken yavaş yavaş gözlemler sorarak dıger oltacılardan bilgi edinirsin beykoz tarafından genelde rapala ile at çek yapıyorlar ama ufaktan başla rasgele
    eren3736 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Hubalahubhub adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Agirlik takmayi unutmayin, sonra ruzgarda birinin yuzunu gozunu yaralarsiniz. Ben olta balikciligi yapmadim genelde kilic avina ciktim sabir isi bu isler. Olta ignesi tekli tercih edecekseniz kivrima dikakt edin cok fazla acik cokda kivrik olmasin anlarsiniz zaten, ben 3lu yada 5li kancalar alin derim ekmegi takin atin denize garanti tutarsiniz.
    Tekli ile zor olur diyolar çoklu kancalardan alırım heralde

Alıntı Draconian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayatım boyunca en çok isteyip de yapamadığım şeylerden biridir. Tadını çıkarın.
    Neden yapamadın peki ?

Alıntı KURT-BOZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende cekmekoyde oturuyorum ama denizden ziyade göl veya barajları tercih ederdim daha çok doğayla iç içe olursunjz. Tutamasaniz bile orda olduğunuz size yeterde artar bile. Olta balıkçılığı pek bilgim yok Sivas kizilirmakta çıplak elle yayın yakalamisligim ve o konuda bilgimdr var babam profesyonel yayın avcısıdır
    Deniz kenarıyla başlayalım şimdilik daha sonra tatlı sulara geçeriz Benim memlekette sivas ama kızılırmağı görmek kısmet olmadı daha

Alıntı ayzek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun süredir tek tük balık yakalıyoruz denizde balık kalmamış resmen kıyıdan balık tutacaksan oltan ıyıse yem kullanarak balık tutabılırsın oltan uyduruk birşey ise kıyıdan av yapmak istiyorsan ince takım al kursun 75 - 100 gr uzerıne cıkma kendını zorlamadan atabıldıgın kadar uzaga at kursun denıze dalınca mısıne durana kadar sal dibe sonrasında yavaş yavaş çek kıyıya yaklasırken hızlı çek kursun kayalara vs takılmasın kopartır sonra balık varsa takımı doldurursun genelde 10 kancalı oluyor takımlar kursunu takınca en alttakı kancayı kopart genelde dibe takılabiliyor ınce takım olsun ve eğer ipleri düzgün bağlanmamışsa bir iki tur kancaya dola şimdilik böyle takıl diger oltaların yakından atma dolanmasın birbirine sen öyle uğraşırken yavaş yavaş gözlemler sorarak dıger oltacılardan bilgi edinirsin beykoz tarafından genelde rapala ile at çek yapıyorlar ama ufaktan başla rasgele
    Tavsiyeler için teşekkürler
    Dün akşam hava güzelken oltaları alıp çengelköye inelim dedik sadece atmayı öğrenmek için .Boş kanca ile bikaç defa at çek yaptık şimdiden hoşuma gitti birde balık tutmaya başlarsam süper olur :D Orda balık tutan bi abiden baya birşeyler öğrendik ama balık yok diyor adam 10 lu kanca kullanıyor yinede 2 saatte 7-8 balık yakalamış onlarda ufak

Epey tutmuşluğum var, balığın yakalanma anı ve misinayı titretmesi müthiş.Fakat sonraları "zevk için can alma" düşüncesi ve evde akvaryum olmasından dolayı balık avından çekinmeye başladım. :(
    eren3736 bunu beğendi.

Motosikleti
    gt250r
    En az 10senedir boğazda olta balikciligi yaptim hobi olarak,anlatarak öğrenilecek bir durum söz konusu değil anlatarak sadece öğrendikten sonra bir kaç teknik algilayabilirsin çünkü kural yoktur bu işte, bir gün sağa akar hafif soluna atarsin bazen tersi,bi kaç ay başka balik olur bi kaç ay başka, kullandigin takımlar agirliklar sürekli değişir, bir gün dipte olur birgün üstte,lodos olur poyraz olur rüzgar çok olur ona gore agirlik takarsin falan neyse şuan için kalabalık yerlerde öğrenmeye calisma bu is zevk isi deniz havasi al egzersiz niyetine takil birşeyler yap sonra kalabalık yerlere gidersin.Çünkü acemiler ortaligi karistirir o zevkin içine s.cma durumları olabilir.Yanlis hatirlamiyorsam nisan mayis aylarinda istavrit geçiş zamani oluyor 1hafta sürüyor sonra kesiliyor sonra 3-5gün tekrar devam ediyor,eşşek istavriti halk agzinda büyük iri ve bereketli olur onun dişinda bu mevsimde en azindan benim için tutulmaya değecek bir balik söz konusu değil, baliktan ziyade tutmasi zevk vermiyor eylülde cinekop,sarikanat başlar gece yemli şekilde sabaha kadar oltayi koyar ucunu izlersin o kurşunu yerden kaldirir olta ucu havalanir boşa düşer sonra zank diye bir asilir aman aman düşününce bile bi fena oldum asil zevkli taraf bu işte.Hastaliktir bu ve ilk 3 senen baya aşırı şekilde baglanacaksin muhtemelen sonrasında bakkala gider gibi baliga gitmeler,sonra takip edip balik sadece varken gitmeler falan böyle devam edecek. Sana tavsiyem kendini geliştirdikten sonra prof olta takimi alman,gereksiz alisveris yapmaman ve rüzgarda esyalarina dikkat etmen malum uçurmasin :D zamanla tecrübe arttikca aldigin zevkte artacak.Bu arada yaz geldi amele yaniklarina dikkat..
    eren3736 ve Ali Sungur bunu beğendiler.

Crixa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha 1100 dragstar
    Zaman buldukca giderim kardeşim şuan sazan avı yasağı var onu belirteyim üreme zamanları balık tutacağınız yeri iyi araştırın heryerde balık çıkmaz genelikle atacağınız yer hep atılan yer olsun her balığa farklı yem hazırlanır farklı kanca takılır yanınızda semaver götürmeyi unutmayın çay içerek balık avlama çok zevkli
    eren3736 bunu beğendi.

Motosikleti
    Benim düşündüğümde tam olarak bu şuan tam zamanı değilmiş sanırım ama ne tuttuğumun bi önemi yok sonuçta bu işi para kazanmak için değil keyif için yapacağım, yani önemli olan deniz veya göl kenarında olmak balık geldiği andaki sevinci yaşamak

Şuan için elimdeki olta takımı yeterli diye düşünüyorum birkaç eksik var fırdöndü, kanca takımı felan alcam bu akşam ve yarın sabah tekrardan oltaları denize bırakıcaz kısmetimize ne gelirse artık

Semaver iyi fikir dün akşam beylerbeyi tarafında mangal yapanlar vardı nasıl canım çekti

Yem olarak solucan veya ekmek düşünüyorduk ama ordan tecrübeli bi abi tavuk ciğeri önerdi ne kadar işe yarar bilmiyorum

Alıntı eren3736 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim düşündüğümde tam olarak bu şuan tam zamanı değilmiş sanırım ama ne tuttuğumun bi önemi yok sonuçta bu işi para kazanmak için değil keyif için yapacağım, yani önemli olan deniz veya göl kenarında olmak balık geldiği andaki sevinci yaşamak

Şuan için elimdeki olta takımı yeterli diye düşünüyorum birkaç eksik var fırdöndü, kanca takımı felan alcam bu akşam ve yarın sabah tekrardan oltaları denize bırakıcaz kısmetimize ne gelirse artık

Semaver iyi fikir dün akşam beylerbeyi tarafında mangal yapanlar vardı nasıl canım çekti

Yem olarak solucan veya ekmek düşünüyorduk ama ordan tecrübeli bi abi tavuk ciğeri önerdi ne kadar işe yarar bilmiyorum
    Kanca bağlama, misina düğüm atma gibi işlemler için internetten güzel teknikler kapmıştım

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Bu konuda çok tecrübem yok...36-37 senedir olta balıkçılığı yapıyorum...
    Yorumlardaki öneri ve malzeme isimlerine hayran kaldım...
    eren3736 bunu beğendi.

Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda çok tecrübem yok...36-37 senedir olta balıkçılığı yapıyorum...
    Yorumlardaki öneri ve malzeme isimlerine hayran kaldım...
    Hiç kimse çok profesyonelim diye iddia etmiyor.Herkes kendi yaşadığı tecrübeleri paylaşıyor. Sizin varsa bilgi ve tecrübeleriniz paylaşın o halde herkes öğrensin.

Motosikleti
    Aynen samet bey aktaracak tecrübeniz varsa buyrun paylaşın yada arkadaşların yanlışı varsa düzeltin

Kimse anasının karnında öğrenmiyor burdaki arkadaşlarda elinden geldiği kadar doğru veya yanlış bildikleriyle yardımcı olmaya çalışıyor

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    kimse anasının karnında öğrenemiyor doğrudur amma tecrübede anlatılanı dinlemekle olmuyor işte,

hiç tecrübeniz yok ise öncelikli hedefiniz balık tutmak değil...takımı koparmadan uzak mesafe atışı yapmayı öğrenmektir.

boğazda pek olta atılmayan parklarda çapariye 50 gr kurşunla başlayın atış talımlerine...sarayburnu,kuleli,kandilli gibi yerlerde başlarsanız diğer balık tutanlarla ciddi sıkıntı yaşarsınız.akıntıya karşı atışınız taktığınız kurşun ağırlığı hepsi önemlidir.çünkü buralarda balık tutanların bir çoğu hergün gidip orayı babasının yeri olarak görenlerle dolu.

surf kamış ve surf makine uzak atışlar için daha iyi sonuçlar verir...rastgele
    eren3736 ve Samet Ağır bunu beğendiler.

Motosikleti
    Daha önce dediğim gibi geçen akşam sadece atışı öğrenmek için üsküdarda 2 saat geçirdim boş kurşunu attım çektim devamlı

Şuan malzemeleri hazırlıyorum sabah yola çıkıyorum kısmetse beylerbeyi-çengelköy tarafında şansımı deneyeceğim

Motosikleti
    Üsküdarda bir adam herkesten uzakta tek başına takılıyor,sadece kurşun bağlamış atıp çekiyordu...
    Bir çapari bağlasan daha çok yakalarsın dedim...
    Yok dedi... Şimdilik sadece denizi kendime alıştırıyorum....
    Denildiği gibi gerci şu aralar giden olmayabilir ama yeni başlayan arkadaşlar,kalabaliklarin arasina girmeyin...
    Kamişi ve atisi iyice ögrenin,tecrube edinin,sonra kalabaliga yanasirsiniz...
    Uc kurusluk zevk icin bes kurusluk adamlari musallat etmeyin kendinize...
    Nasil ki motosiklete ilk baslayani trafige sokmaz,bos alanda calis dersiniz,tek teker,stopie nasil olur anlatmaz virajda yatmaktan kontradan bahsetmezsiniz ya...
    İste eyle bisey....
    Dinlerseniz ilk tavsiyemdir....

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:01 ----------

Coşkun,Tamerle gitmistik bi ara,duymasin da
    Bi ara 3 kisi gidelim...ezelim oni...

Motosikleti
    Üsküdarda bir adam herkesten uzakta tek başına takılıyor,sadece kurşun bağlamış atıp çekiyordu...
    Denildiği gibi gerci şu aralar giden olmayabilir ama yeni başlayan arkadaşlar,kalabaliklarin arasina girmeyin...
    Nasil ki motosiklete ilk baslayani trafige sokmaz,bos alanda calis dersiniz,tek teker,stopie nasil olur anlatmaz virajda yatmaktan kontradan bahsetmezsiniz ya...
    İste eyle bisey....

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:01 ----------

Dediğiniz gibi şuan pek bi yoğunluk yok ama yinede ya kimsenin olmadığı yada 1-2 kişinin olduğu kıyıları tercih ederim

İlerleyen zamanlarda birebir tecrübelerinizi gözlemlemek isterim fırsat olursa gidelim

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    İste eyle bisey....

ben rivayı keşfettiğimden beri boğazda o kalabalığa gidemiyorum..alıyom 3-5 tane kiloluk boklu kefal,içiyorum çayımı biniyorum motoruma
    Samet Ağır ve eren3736 bunu beğendiler.
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    Bana uyar,zarganada cikar ordan....
    Bi ara muallimkoye gidelim beraber....
    İstavrit,mezgit,zargana,kefal,sardalya,gumus v.s...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)