Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Berber dükkanım hakkında görüşleriniz nasıl?

Motovento
    REKLAM ALANI
    xcom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750s
    Herkese iyi geceler.. Bu konuyu açmamın sebebi kafamda düşündüğüm projeye yaklaşımınız nasıl olurdu acaba? diye kamuoyu yoklaması yapmak..

Önce kendimi tanıtayım biraz..
    İsmim emre

Ailemiz 3 kuşaktır berberlik yaparak geçimini sürdürüyor
    Dedem, babam, dayım, 2 tane teyzem var onlarda bayan kuaförü ve ben... dedem zamanında taa 1950 küsür yıllarda eski tarlabaşı dolapdereye gelmiş ve orada bir dükkan açmış babamıda yanına almış daha sonrada dayımıda yetiştirmiş eski mobilyacılar çarşısı büyük eskidji binasının oralar.. (emekli oldu tabi dede.. bu senede benim babayı ben emekli edicem inşallah..) bende orta okul lise döneminde haftasonları yardıma gide gele gide gele yetiştirdim kendimi ama daha sonra taksimdeki birol şenel ustamdan değişik saç modelleri üzerine 2-3 ay kadar püf noktalarını öğrenmeye çalıştım.. liseden sonra üniversite daha sonra askerlik ve şuan bulunduğumuz konumdan ötürü askerlikten sonra bi 4 yıl ara verdim başka işlerde çalıştım.. ama elin işi baya meşakkatli baktım çok zor ne hakkını alabiliyorsun nede insan gibi muamele görüyorsun.. Uzuuunca düşündükten sonra tekrar kürkçü dükkanına dönmeye karar verdim 3 yıldır dolapdere de dükkanım var berberlik yapıyorum ev ile iş 5 dk yürüme mesafesinde olunca burada çakılıp kaldık kısacası..

Konum olarak taksime çok yakın bir yer fakat bu aralar aşırı bozuldu esnaf çok sıkıntıda... hani tekelden saat 10 da alkol alamıyorsunuz yasak ama illegal herşey alkol almaktan daha kolay diyeyim siz anlayın gerisini.. fakat son yıllarda gerek kentsel dönüşüm (tarlabaşı projesi,istanbul bilgi üniv yıkıldı,oteller geldi acıbadem hastanesi geldi vs.vs) gerekse elinde yüklü miktar parası olan abiler otel falan açmakta hatta koç sanat müzesi bile yapılıyor.. Kısacası yavaş yavaş gelişmekte düzelmekte..

Durumu açıkladıktan sonra asıl olaya gelirsek..

Dükkan kendimizin şuan ki konumdan memnunum ama insan profili çok acayip.. yanlış anlamayın yadırgamıyorum ama bi gelin görün ne demek istediğimi anlarsınız.. berberlik işi çevre ile olacak iştir burayı satıp başka bir yerden yer almak bütün müşterilerimi kaybetmeme sebep olabilir bakkal yada büfe gibi birşey değil ve sistemi oturtana kara geçene kadar 2 yıl kaybım olacak.. babam 78 yılından beri burada ona göre hesap edin müşteri kitlesini tanınmak bilinmek vs.vs. gibi..

bizim dükkan en son 96 da tadilat görüp yenilenmiş bayaa oldu eskidi artık.. bende ipleri elime alacağım için başka yere dükkan açıp müşteri kitlemi kaybetmektense biraz tadilata bütçe ayırıp kendime göre dükkanımı dizayn etmek istiyorum.. bende motosiklet sürdüğüm için dışarıdan bakan bir insan benim cıbırı dükkanın önünde görünce az çok anlıyorlar ''sahibi bu'' diyorlar ama ben biraz da motorculara özel bir berber dükkanı gibi gözüksün istiyorum.. işte duvarlara şöyle eskilerden retro efsane motor fotoğrafları, kısım kısım boşluklara zincir, dişli, hava filtresi belki eksoz, motor bloğundan gazetelik yada sehpa dergi bölümünde motoron motorbike yabancı dergilerdende mcn yada bike magazine gibi dergiler almayı,motosiklet maketleri hatta şampuan kutularını motul yada ipone castrol kutularından falan yapmayı düşünüyorum istedikten sonra baya bir fikir var bunun gibi..

esas olay şu berber dükkanı berber dükkanı gibi mi olmalı? yoksa böyle birşey yapılsa güzel olur mu? ne düşünürsünüz? olumlu yada olumsuz fikirlerinizi merak ediyorum.. böyle dedim diye de taşlamayın hemen

Not: Bu şekilde yaparsam motorcu olmayan giremez gibi değilde değişik bir tarz olarak düşündüm.. Kapımız herkese açık ama motorculara ayrı açık gibi

Vakit ayırdığınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Eğer berber erkekse müşteri tercihlerini belirleyen en önemli etken hijyen ve değdirme olayı.
    Dekorasyon çok fazla önem taşımıyor.
    Müşteri beklerken vakit geçirebileceği güncel uğraşlar bulabiliyorsa ve iyi hizmet verirseniz er ya da geç meyvesini yersiniz.
    Tabi duvarlarda motosiklet resimleri vs olabilir ama çok da fazla gözü yormamak şartıyla.
    Ya sade bir şey yapın ya da tamamen motosiklet temalı bir dükkan ilgi çekebilir ama böyle bir dekorasyon çok pahalıya patlar.
    Ucuza getirmeye çalışacağınız bir dekorasyon ise göz yoran bir kalabalıktan başka bir işe yaramaz.
    Yani özel dekor derken, camları motosiklet jantından yapılmış, aynaları dikiz aynası, koltukları motosiklet selesi şeklinde, saç kurutma makinaları kask biçiminde lamba yerine tavandan harley farı sarkan dükkanlardan bahsediyorum.
    Bu nedenle temiz sade bir şey yap.
    Hedef maksimum hijyen, minimum değdirme olsun....
    xcom ve xawa bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Çok güzel fikirleriniz var babanızın mesleğini sürdürmeniz çok hoş bişey hayırlısı olur ekmeğini yersiniz inşallah okurken çok mutlu oldum
    xcom bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1978-2015 olmasın, para basanların mekanı nasılsa gözlemle ve aynı şekilde yap.
    xcom bunu beğendi.

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer berber erkekse müşteri tercihlerini belirleyen en önemli etken hijyen ve değdirme olayı.
    Dekorasyon çok fazla önem taşımıyor.
    Müşteri beklerken vakit geçirebileceği güncel uğraşlar bulabiliyorsa ve iyi hizmet verirseniz er ya da geç meyvesini yersiniz.
    Tabi duvarlarda motosiklet resimleri vs olabilir ama çok da fazla gözü yormamak şartıyla.
    Ya sade bir şey yapın ya da tamamen motosiklet temalı bir dükkan ilgi çekebilir ama böyle bir dekorasyon çok pahalıya patlar.
    Ucuza getirmeye çalışacağınız bir dekorasyon ise göz yoran bir kalabalıktan başka bir işe yaramaz.
    Yani özel dekor derken, camları motosiklet jantından yapılmış, aynaları dikiz aynası, koltukları motosiklet selesi şeklinde, saç kurutma makinaları kask biçiminde lamba yerine tavandan harley farı sarkan dükkanlardan bahsediyorum.
    Bu nedenle temiz sade bir şey yap.
    Hedef maksimum hijyen, minimum değdirme olsun....
    Abimiz yine çok iyi noktalara değdirmiş ay pardon değinmiş :D
    xcom bunu beğendi.
    [I] Hayat Verilmemiş Bir Sözü Tutmaktır, Kimi Yazar Kimi Yaşar.. [I]

jackonbir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hondabeat > cbf150 > twsapache > cbf150 > NC700 >
    Okurken duygulandım. Allah yardımcın olsun...
    Üç senedir berbere gitmiyorum, kendim traş oluyorum
    xcom bunu beğendi.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Kuaför değil Berber denildi mi aklıma;
    Camlı dar, demir bir kapıdan içeri ilk adımını attığında gıcırdayan yağlı kara bir tahta.
    Tahta gıcırdar, ama üzeri yanık yağla kaplıdır. İçerisi değişik bir aroma ile kokar, genelde tabandaki yağ, eyüp sabri tuncer EST, arko traş sabunlarının karışımıdır bu koku. Parfüm, oda kokusu felan yoktur.
    2 tane tabanı alüminyum kadeh şeklinde winlex kaplı müşteri koltuğu vardır çatlamıştır yıpranmıştır kolluklar, koltuklar.
    Sadece o koltuğun karşısında bir ayna vardır öyle duvardan duvara değil. Aynaların köşesi kararmış bozunum başlamıştır nemden vs. den.
    Bekleme yeri olarak kötü bir çekyat ve 2 tane tahta iskemle 1 tahta tabure duvar dibinde seni bekler.
    Köşenin birinde sürekli yanan küçük tüp üzerinde alüminyum çaydanlık. Çay servisini çırak yapar yada kendin alırsın. Kötü bir radyo kısık bir sesle sürekli dıngırdar durur kimse anlamaz ne dediğini..
    İçerisi her daim sıcaktır. Hava soğuk olsa bile sıcaktır.

Benim berberim böyle..
    xcom, srknbdm, Onurhan D ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125

Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuaför değil Berber denildi mi aklıma;
    Camlı dar, demir bir kapıdan içeri ilk adımını attığında gıcırdayan yağlı kara bir tahta.
    Tahta gıcırdar, ama üzeri yanık yağla kaplıdır. İçerisi değişik bir aroma ile kokar, genelde tabandaki yağ, eyüp sabri tuncer EST, arko traş sabunlarının karışımıdır bu koku. Parfüm, oda kokusu felan yoktur.
    2 tane tabanı alüminyum kadeh şeklinde winlex kaplı müşteri koltuğu vardır çatlamıştır yıpranmıştır kolluklar, koltuklar.
    Sadece o koltuğun karşısında bir ayna vardır öyle duvardan duvara değil. Aynaların köşesi kararmış bozunum başlamıştır nemden vs. den.
    Bekleme yeri olarak kötü bir çekyat ve 2 tane tahta iskemle 1 tahta tabure duvar dibinde seni bekler.
    Köşenin birinde sürekli yanan küçük tüp üzerinde alüminyum çaydanlık. Çay servisini çırak yapar yada kendin alırsın. Kötü bir radyo kısık bir sesle sürekli dıngırdar durur kimse anlamaz ne dediğini..
    İçerisi her daim sıcaktır. Hava soğuk olsa bile sıcaktır.

Benim berberim böyle..
    Sokollu, srknbdm, crocodill ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    ver gazı... ver çoşkuyu

dundanbiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS 200
    Baba mesleği olan ve bunu devam ettirenlere her zaman bambaşka bir saygım vardır, ve biraz da özenirim, bu konuda şanslısınız.

Genel olarak COQ'a katılıyorum.
    xcom bunu beğendi.

gurkanerkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Kemik müşteri kitlenize hitap edecek değişikliklere gitmekte fayda var. Kimse dekoru için kolay kolay berberini değiştirmez.
    xcom bunu beğendi.

dadaş-bb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Allah yardimciniz olsun.

Surekli gelen titiz temiz musterilere ozel kucuk gozlu dolaplar ve sahsa ait havlu taraf vs gibi yer yapabilirsin.

Daha sonra kucuk bir reklam ile soyle bir sey yapabilirsin.." 9 tras sizden 10. Tras bizden" gibi kampanya yapabilirsin. Basit kupon tarzinda biseler yaparsin fis gibi ve tras olan kisiye verirsin 9 tane kupon biriktirip gelene 10 nuncu tras hediye olur vs vs

Mesaj sistemiyle online olarak tras randevusu verebilirsin yada direk telefonla arayarak tras randevu sistemi yapabilirsin. Tabi bu gibi seyler biraz zaman alacak ama yapilmayacak seyler degil.

Ozelliklle motorculara ozel cekilisle hediye verebilirsin. Mesela 5 kez ve uzeri tras olana hediye kupon verirsin ve bu kuponlar iki suret olur biri sende biri musteride ve takip edersin duruma gore kuponlar birikince bir cekilis yaparsin kazanana eldiven balaklava kilit yagmurluk vs gibi kucuk hediyeler verebilirsin.

Akil akildan ustundur herkes fikirlerini dusuncelerini soyler sizinde aklinizda fikir havuzu olusur ve sizde duruma gore bir seyler yaparsini.

Motor aksesuari vs olabilir ama abarti goze batmayacak karmasik heryerde bise var gibi olmasa daha iyi olur.

Bu gibi seyler farklilik yaratir bakarsin haberlere konu bile olursun. Malum gecmis yillarda agziyla ayagiyle atesle tras etmeye calisan tipler haber oldu. En azindan sizin yaptiginiz sey daha guzel olur hemde motosikletcilerin adi bir kez daha animsanmis olur.

Allah isini gucunu rast getirsin. Tekerin duz bassin. Selametle.
    xcom bunu beğendi.

Sti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eger ciddi anlamda bi motorcu kitleniz yoksa bosa yatirim gibi olabilir,belki kimisine apaci isi bile gelebilir,ama unutmayinki bu yaptiginiz degisiklikler sizin dukkandan cikmamak istemenizide beraberinde getirebilir,okurken bile anlasiliyor,sahsen benim berberim boyuna 15 adim enine 5 adim biyer,ufacik dukkan ama iscilik ve sohbet iyi,bence dukkaniniz taksimde veya cadde tarzi yerlerde olsa dekorasyon ilgi ceker ve musteri kazanabilirsiniz,ama dolapderede bu cok zor,hatta gereksiz maliyet bile diyebilirim,onun yerine her tras sandalyesine net gozukebilcek sekilde bi televizyon koyarsin,haber vs acik olur,sohbet olmadigindada musterinin canı sıkılmaz belki,nacizane tavsiyemdir bunlar,kolay gelsin
    xcom bunu beğendi.

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Bence motorun ustunde poz veren yakisikli saclari sana gore guzel olan kankilerimizin fotograflarini bulup onlari yaptirabilirsin
    xcom bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    abi ordaki travestilerle uğraşılmaz bee
    xcom bunu beğendi.

xcom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750s
    özel dekor derken dediğiniz gibi lüks yapma imkanım yok keşke olsa... dükkan zaten çok büyükte değil dediğiniz gibi sade temiz göz yormayan ama dikkat çeken birşey düşünüyorum söylediğim şeylerde zor değil zincir dişli hava filtresi yada şampuan kutularının motul ipone yada mobil gibi olması basit şeyler.. konsepte uyacak bozmayacak şekilde 1-2 resim tamamdır bence.. değdirme konusunu sokollu ya sormak lazım bizzat ben kesiyorum saçlarını çünkü

şikayetin varsa söyle ferhat hazır elimde ustura yokken

yorumlarınız ve önerileriniz için çok çok teşekkür ederim.. sağolun...

snappy x senin dediğin burası değil başka bir yer burda yok öle bişiler olsalarda ben onlara hitap etmediğim için beni tercih etmiyorlar..

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Dadasin önerileri akillica bir göz at.
    Kupon olayi degilde arkasi 10 küçük kareye bölünmüs bir kartvizit verirsin MÛsterilerine.
    Her tras oldukklarinda o karelerden birine bir tampon vurursun.
    10 kare dolunca,11. tras bedava dersen ilgi çekici olabilir.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başlığı ve yorumları okumuştum, zaten bu konu üzerine kendisi ile konuştuğumuzdan tekrar buraya da aynı şeyleri yazmak istemedim.

Ama söz hakkı doğmuş

Bi kere adam değdirmiyor, ya da o işte de kesimde olduğu gibi usta herhalde zira hiç hissettirmiyor. İşin kötü şakası bir tarafa Emre ile tanışmamız bu forum vesilesi ile olmuştu. Cbr kardeşliği

Sonra dedim ki ulan her seferinde bir mahallede kafamın üzerinde zar zar zar siyaset konuşmaya çalışan, mahalleden geleni geçeni kesen, benden başka herkes ile ilgilenen berberler yerine bu adamın dükkanında traş olayım.

Er 6 f böyle, Yamaha şöyle, Kawasaki böyle Allahsız, bu dükkan kirasına biraz daha koy mt 7 al, evimi barkımı sattım gsx-r aldım muhabbetleri eşliğinde traş oluyorum, hem ziyaret, hem traş, hem motorcu muhabbeti

Ben verilen hizmetten memnun kalıyorum, ve benim gibi kasap ilgisiz karıkız hastası , siyaset adamı olacağına berberlikte karar kılmış abilerden bıkanların bu adamı bir denemelerini istiyorum.

Hedef zaten berberinden memnun olan, değiştirmek istemeyen kişiler değil.

Sadece içeride esnaf berberi değil, genç işi kesim yapan, sizi dinleyen, isteğinize ve kafa yapınıza göre kesim yapan, veya saçınız/traşınız hakkında sizi bilgilendirecek bir yaşıtınız, yine bir motorcu var.

Bu mesajı dışarıya vermek için neler yapılabilir ? Soru dekor yapıyorum nasıl olmalı sizce değil. Zaten hali hazırda bir yenileme,dekorasyon planı vardı önceden bildiğim kadarıyla, bu yönde olsun istiyor kendisi.

Hakkında hayırlısı kardeşim

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Motorcu berber dükkanı fikrine sıcak bakmıyorum. O dükkanda eminim babanın ve dedenin birçok fotoğrafı vardır. O fotoğraflardan ve kullandıkları aletlerden faydalanarak geçmişten günümüze tarzı ya da müzemsi bir hava verebilirsin.

Ama birinci şart temizlik ikinci şart sadelik. Üçüncü olarak da belirleyeceğin tarz.

Motorculara özel olmak yerine genele özel olman senin daha çabuk büyümeni sağlayacaktır.

Ama yinede bunların hiçbiri yeterli değil. 5 liraya saç sakal yapan yerler var.

Mesleki ustalığın ve kişilere davranışın da diğer faktörler arasında.

Hazır lafı açılmışken. Bu işin değdirmeden oluru yok mu ? illaki değdirmeniz mi gerekli ?

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Erkek berberinde muhabbet olmalı. 15 yıldır aynı berbere traş olurum. Muhabbeti kötü, sürekli küfür eden berbere gitmem. Erkek ortamı da olsa küfürü engellemelisin. Hijyen çok önemli. Yeni jileti müşterinin gözü önünde paketinden çıkartacaksın. Dezanfekte eden o makineden makasları göstere göstere çıkartacaksın ki "Aids mi olmacam , yoksa bitlenecek miyim " diye düşünmesin müşteri. Hayırlı olsun şimdiden.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bunu da izleyin
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)