Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İlk defa bir Robot Kendi Varlığının Farkına Vardı!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Source53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 Honda Forza
    Düşünüyorum, öyleyse varım sözünü 1600'lü yıllarda söyleyen Descartes, bugünlerin geleceğini bilir miydi bilinmez. Bir robot, kendi varlığının farkına vardı. Öyleyse varım dedi.

Robot Kendi Varlığının Farkına Vardı!
    İnsanoğlu kendini ve çevresini tanıdı. Sonra çevresine ve diğer insanlara hükmetmeyi öğrendi. Daha da sonra teknoloji ve bilimi geliştirdi. Şimdi de kendisine yardımcı olacak pek çok araç ve gereçler başta olmak üzere robotik ürünler hayatımıza girmiş durumda.

Seri üretim yapan fabrikalardaki üretim bantlarına robotlar girmiş olsalar bile, hala günlük hayatta robotların gelişimine verilebilecek örnekler oldukça az. Fakat önümüzdeki 50 yıl içerisinde robotların gelişimi oldukça olağan. Hatta bu işsizliğin artması ve işçi sınıfının yerini robotlara bırakacak olması söylemlerini bile artırmış durumda.

Bu haberimizin konusu bir robotun, kendi varlığının farkına varması. Yani ben varım diyebilmiş. RPI araştırmacılarından Selmer Bringsjord, 3 tane robotla yaptığı yarışmayla, 3 robottan bir tanesinin kendi varlığını anlayabildiğini gösterdi.

Robotlara nasıl bir yarışma yapıldı?
    Yapılan testin orjinali oldukça eski çağlara gidiyor. Efsanelere göre bir kral, vezir seçmek için bu yarışmayı kullanmış. Bu testin moderize edilmiş sürümü ise, robotlarda denenmiş.

Testin orjinalinde, bir kral yeni vezirini seçmek için ülkedeki en zeki üç adamı huzuruna çağırır. Kral, yarışmacıların kafasına mavi ya da beyaz bir şapka koyar. Ardından ayağa kalkarak şapkasının rengini bilebilecek ilk adamı yeni veziri yapacağını ve içlerinden en az bir kişinin mavi şapka taktığını söyler. Adamların her biri karşısındaki kişinin şapkasını görür ve her birinin birbiriyle konuşması yasaktır.

Robotların konuşma yeteneği kapatıldı
    Benzer bir vezir testini 3 robota uygulayan araştırmacı, 2 robotun konuşma yeteneğini kapattı ve 3 robota aynı soruyu sordu.

Aranızdan hangisi hâlâ konuşabiliyor?
    İki robot da bu soruya “Bilmiyorum” yanıtını üzerindeki ışıklarla sessiz bir şekilde verirken sadece bir tanesi bunu başarabildi.

Kendi sesini duyunca hâlâ konuşabildiğini anlayan robot, “Tamam, şimdi biliyorum” dedi.

Bir insan için çok basit gibi görünen bu durum, bir robot için oldukça zor. Robot soruyu dinlemeli, anlamalı, ardından kendi sesinin ‘bilmiyorum’ deyişini duymalı, diğer robotların sesinden farklı bir ses olduğunu anlayarak bunu tanımalı, ardından orijinal soruyla bağlantıyı kurarak sonuca varmalı ve hâlâ konuşabildiğini anlamalı.

Çözümsüz kalan sorunlar çözülebilir
    Evet bilgisayarları, işlemcileri, robotları ve bunların çalışacağı yazılımları insanlar üretti. Fakat tüm insan ırkının azınlığını oluşturan, üst bilgi ve zeka seviyesine sahip bilim insanlarının, uzun uğraşlar sonucu ürettikleri oluşumlardan bahsediyoruz. Tabii ki de yeri geldiğinde insan beyninden daha hızlı düşünüp, bir çıktı alacaktır.

İşte bu test esasında çözümsüz kalan, insanın yetemediği konulara belki gelişmiş bir algoritmaya sahip makinanın yanıt vermesini sağlayabilir.

Gelişen yapay zeka ve teknolojiyle artık bunlar çok da uzak değil.

Kaynak: Shiftdelete
    tozluklu bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Yine ecnebiler yapmış değil mi?

Bundan 50 sene sonra robotlar iyice insan haline donmeye baslar. 75 sene sonra kiz meslek liselerinin onlerine giderler. 100 sene sonra ise isiklarda aragazi vermeye baslarlar bence
    tanertc ve A.Türker bunu beğendiler.

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Benim fişe taktığım alet beni nasıl ele geçirecek lan
    Cem yılmazın bu espirisi geldi aklıma
    beko12345 bunu beğendi.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Ex Machina filmini bir izle beyler ilgi duyan var ise.

tozluklu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj pulsar ns 200
    Bilimkurgu okuyan adam için bunların gerçekleşeceği aşikardır. Bilime göre canlılık ve cansızlık arasında fark yoktur. Varlığının farkında olmak bilinç demek.. robotlarla melez olduğumuz dönemler de olacak elbet.

hfz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    hiç bir zaman Dünya'yı ele geçiremeyecekler :D

Motosikleti
    V-Strom 650
    bu haberi ben de okudum. robot bizim anladığımız anlamda kendi varlığının farkında değil. robotlara genel bir mantık yürütme yazılımı yüklenmiş. robot aslında şuradaki mantık problemini çözüyor . şapka yerine "suskunluk" kullanılmış : http://www.baskent.edu.tr/~tkaracay/etudio/agora/zv/2008/hatcevap.htm

robot açısından "kendisi" dahil 3 tane robot var. birinci, ikinci ve üçüncü robotlar. robot, hangi robotun konuşup konuşmadığını ayırt edecek bir yazılıma sahip ve üçüncü robota "ben" diye hitap ediyor. hepsi bu. öz farkındalık için, robotun öyle programlanmadığı halde kendisine, varlığına, yürüttüğü akıla, vardığı sonuca "ben" demesi lazım.

skynet'in hepimizi pil yapmasına daha var yani: )

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:52 ----------

yukarda yazmışım ama kaynak vermemişim. bizde de, yurtdışında da günlük ana akım medya işin magazin, sansasyon kısmına odaklanıyor. oysa yukarıda yazdıklarımı, deneyi yapan bilim adamının kendisi söylüyor zaten. Robotun öz farkındalığı yalnızca bu problem için geçerli. Çünkü bu problemde, farkında olmak için programlanmış. Bir robotu herhangi bir şey olmaya programlayabilirsiniz. üzgün, mutlu, melankolik, taşkın, zalim, fedakar vs. olabilir. akıllı ve farkında olması için programlanmadığı halde öyle davranması gerek.

http://www.sciencealert.com/a-robot-has-just-passed-a-classic-self-awareness-test-for-the-first-time

"But don't panic, this isn't anything close to the type of self-awareness that we have as humans, or the kind that the AI Skynet experiences in The Terminator, when it decides to blow up all humans.

Instead, the robots have been programmed to be self-conscious in a specific situation. But it's still an important step towards creating robots that understand their role in society, which will be crucial to turning them into more useful citizens. "We’re talking about a logical and a mathematical correlate to self-consciousness, and we’re saying that we’re making progress on that," Bringsjord told Jordan Pearson at Motherboard."
    tanertc bunu beğendi.

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun.

Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam (son derece düzenli) şu memleket hâkimsiz olur?

(10. Söz’den)
    Risalei nurdan alıntı

O kadar sene bilgisayar kullandim
    Daha kendi kendine bir harf bile yazamadı
    Ros1n2, emrb ve rebel_punto bunu beğendiler.

Motosikleti
    yamaha tracer 700 2016
    insanı beyin,kaslar,kalp yada benzeri organlar konuşturmaz,düşündürmez yada yedirmez içirmez..insanı düşündüren konuşturan elini kaldırtan hareket ettiren ruhtur..

aksi olsaydı öldüğümüz zaman yani ruh bedenden ayrıldığı zaman konuşmaya haraket etmeye devam ederdik..

yeni ölmüş bir canlıda da kalp beyin kaslar halen vardır.ama hareket edemez.dolayısıyla robota ne kadar gelişmiş bir beyin koyarsanız koyun el bacak koyun insanın tasarladığının dışına çıkamaz.

siyahus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 ZN - RR DD250- GV 250 - Yamaha MT-25
    Ya bunlara bu kadar para harcanacağına sakallı lavuğa versinler bu parayı o söylesin konuşamaz bunlar desin olsun bitsin. Biz hala bunlarla uğraşalım adamlar fezayı keşfetsin, teknolojiyi ilerletsin,yaşam standartlarını yükseltsin bizde kös kös bakalım.sonra büyük devletiz büyük milletiz. Hayvan terli yemez.

Adamlar başka gezegende yaşam bulsun 9 yıl bi kici kırık sanılan bir fotoğraf için beklesin milyarlarca gezegen bulsun . Biz hâlâ dotume su deyse orucum bozulurmu .

Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Yorumlara bak ya
    Sanki 95 yıldır baska bir yonetim biçimiyle yönetilen bir ulkeden bahsediyorlar

Araba yaptınız da "caiz degil" mi dediler
    Lafla peynir gemisi yurutmeye çalışıyorsunuz ama yürümüyor

Nasreddin hoca gibi göle maya çalıyorlar ya tutarsa diye
    Tutmuyor degil mi
    06Serhat bunu beğendi.

CxAnKACx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 200 (2014)
    Alıntı goreny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    insanı beyin,kaslar,kalp yada benzeri organlar konuşturmaz,düşündürmez yada yedirmez içirmez..insanı düşündüren konuşturan elini kaldırtan hareket ettiren ruhtur..

aksi olsaydı öldüğümüz zaman yani ruh bedenden ayrıldığı zaman konuşmaya haraket etmeye devam ederdik..

yeni ölmüş bir canlıda da kalp beyin kaslar halen vardır.ama hareket edemez.dolayısıyla robota ne kadar gelişmiş bir beyin koyarsanız koyun el bacak koyun insanın tasarladığının dışına çıkamaz.
    Astral seyahate de inaniyor musunuz?

----------------------------------------

Bu arada video hakkinda da etkilemedi hic byanmaz'in dedigi gibi neye programlarsan onu uygularlar. Bu robotlar acisindan bi devrim degildir kanimca...
    Robot devrimi olmasi icin "Chappie" veya "iRobot" filmlerindeki gibi bi yapay zeka gerekir ki yakin bi zamanda cok mumkun durmuyo...

Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Alıntı CxAnKACx adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu arada video hakkinda da etkilemedi hic byanmaz'in dedigi gibi neye programlarsan onu uygularlar. Bu robotlar acisindan bi devrim degildir kanimca...
    Robot devrimi olmasi icin "Chappie" veya "iRobot" filmlerindeki gibi bi yapay zeka gerekir ki yakin bi zamanda cok mumkun durmuyo...
    Neml suresi

www.kuranmeali.com/mobil/m-sure.asp

38. (Sonra Süleyman müşavirlerine) dedi ki: "Ey ulular! Onlar teslimiyet gösterip bana gelmeden önce, hanginiz o Melike'nin tahtını bana getirebilir?"
    39. Cinlerden bir ifrit, "Sen makamından kalkmadan ben onu sana getiririm. Gerçekten bu işe gücüm ve güvenim var." dedi.
    40. Kitaptan ilmi olan kimse ise, "Gözünü açıp kapamadan, ben onu sana getiririm" dedi. (Süleyman) onu (Melike'nin tahtını) yanıbaşına yerleşivermiş görünce, "Bu, dedi, şükür mü edeceğim, yoksa nankörlük mü edeceğim diye beni sınamak üzere Rabbimin (gösterdiği) lütfundandır. Şükreden ancak kendisi için şükretmiş olur; nankörlük edene gelince, o bilsin ki Rabbim müstağnidir, çok kerem sahibidir."
    41. (Süleyman devamla) dedi ki: "Onun tahtını bilemeyeceği bir vaziyete sokun; getirin bakalım tanıyabilecek mi, yoksa tanıyamayanlardan mı olacak?"
    42. Melike gelince, "Senin tahtın da böyle mi?" dendi. O şöyle cevap verdi: "Tıpkı o! Zaten bize daha önce bilgi verilmiş ve biz teslimiyet göstermiştik."

Astral seyahat gerçek
    Hatta bu kadar kisa surede koca tahtı o kadar mesafeye göz acip kapayıncaya kadar kisa surede ulaştırmak mümkün

3.000 km yi goz kırpma suresi içinde katetmek mümkün; 200 ms = saniyenin beşte birinde

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Bu yeni bir robot değil, Aldebaran firmasının ürettiği ismi de NAO olan bir robot..Bi tane bizde mevcut.. Yüksek hareket kabiliyetine sahip, her tarafı servo motorlar ile donatılmıs gelişmiş sensorlerı mevcut ve programcısı kadar akıllı bir robottur. ikinci versiyonu cıktı, fiyatıda öyle uçuk değil 8-10 bin usd civarında. çizdiğiniz kareografiyi aynen uygular dans edebilir spor yapabilir yada bir ürün lansmanı yaptırabilirsiniz. gibi gibi.. Yere düşen bir objeyi alıp çöpe atabilir veya masaya koyabilir, kurgulandıktan sonra bir diğer robot nao ile iletişim kurabilir, birbirlerinin dişi mi erkek mi olduklarını algılayabilir, aşk yaşabilir cinsten bir alet.. 3-5 dil desteği mevcut. İngilizce - Fransızca - Almanca anadili.. Türkçe de patlıyor, ingilizcesi oldukça başarılı. Bir resim ekleyeyim..

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:17 ----------

Bu yeni bir robot değil, Aldebaran firmasının ürettiği ismi de NAO olan bir robot..Bi tane bizde mevcut.. Yüksek hareket kabiliyetine sahip, her tarafı servo motorlar ile donatılmıs gelişmiş sensorlerı mevcut ve programcısı kadar akıllı bir robottur. ikinci versiyonu cıktı, fiyatıda öyle uçuk değil 8-10 bin usd civarında. çizdiğiniz kareografiyi aynen uygular dans edebilir spor yapabilir yada bir ürün lansmanı yaptırabilirsiniz. gibi gibi.. Yere düşen bir objeyi alıp çöpe atabilir veya masaya koyabilir, kurgulandıktan sonra bir diğer robot nao ile iletişim kurabilir, birbirlerinin dişi mi erkek mi olduklarını algılayabilir, aşk yaşabilir cinsten bir alet.. 3-5 dil desteği mevcut. İngilizce - Fransızca - Almanca anadili.. Türkçe de patlıyor, ingilizcesi oldukça başarılı. Bir resim ekleyeyim..

Motosikleti
    yamaha tracer 700 2016
    Alıntı CxAnKACx adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Uykuda da, ölünce olduğu gibi, ruh bedenden ayrılır; fakat rüyada ayrılmasıyla ölüm esnasında ayrılması arasında, çok fark vardır. Bir âyet-i kerime meali:
    (Allah, öleceklerin ölümleri anında, ölmeyeceklerin de, uykuları esnasında ruhlarını alır. Ölmelerine hükmettiği kimselerinkini tutar, diğerlerini bir süreye kadar salıverir. Elbette, düşünenler için, bunda, alınacak ibretler vardır) [Zümer 42]

İmam-ı Rabbani hazretleri buyurdu ki:
    Uykuda, ruhun bedenden ayrılması, bir kimsenin, geziye, kendi vatanından, sevinerek ayrılmasına benzer ki, gezdikten sonra, sevinç içinde yine vatanına döner. Ölürken ruhun ayrılması, böyle değildir. Bu ayrılık, vatanı yıkılan, evleri, binaları yok olan kimsenin, vatanından ayrılması gibidir. Bunun içindir ki, uykudaki ayrılmasında, sıkıntı ve acı yoktur. Tersine, sevinç ve rahatlık vardır. Ölürken ayrılmasında ise, çok acılar ve güçlükler hâsıl olur. Uyuyanın vatanı dünyadır. Ona, dünyadaki gibi davranırlar. Ölenin ise, vatanı yıkılır. Ahirete göç eder. Ona ahiret muamelesi yaparlar. (3/31)

Allahü teâlâ, insanın ruhunu bilinemez şekilde yarattı. Ruh, madde, cisim değildir, belli bir yeri yoktur. Ruh, bedenin ne içinde, ne dışındadır, ne bitişik, ne ayrıdır. Yalnız onu varlıkta durdurmaktadır. Bedenin her zerresini diri tutan ruhtur. Âlemi varlıkta durduran Allahü teâlâ, bedeni de ruh vasıtasıyla diri tutmaktadır..

buradan alaşıldığı gibi ruh uykuda bedenden ayrılır ve geri döner.ama astral seyahatte ruhun bedenden bilinçli ayrılması var yani ayıkken ayrılma var buna pek inanmıyorum.

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [Yobaz Mode On]

Ulan kimse de demiyor ki nereden bileceğiz robotunbu cevap için kurgulanmadığını, ayrıca robot mantıksal veri yürütme üzerine kurgulanmış. Günlük hayatta sıradan bir insan yüzbinlerce nesne, söz veya herhnagi bir şey ile ilgili bağlantı kurar, fikir sahibi olur.

Bu hususta sayın forum müftümüz EKONOMİ'ye katılıyorum, spesifik bir durum ile ilgili programlanmış bir harekettir bu, daha çook epmek yemesi lazım bu küçük kardeşimizin.

[Yobaz Mode Off]

Benim böyle robotum olsa, tüm kontra taktik ve tekniklerini öğretir, veririm eline gidonu, geçerm arka seleye, salarım karadeniz virajlarına, yakarım marlboro'mu

bilinç düzeyine erişebilmesi için, kendini kendini duruma göre programlaması lazım, yani kendi kendisinin kodunu yazabilmesi gerekir, ve bu işlem git gide artan şekilde işlemci gücü gerektirir bir yerden sonrada işlemci operatörleri mantıksal işlemler için çok hantal kalmaya başlar, bu nedenle beyindeki neronları taklid edecek yeni tip transistörler geliştirilmekde,

şu video yu izlemenizi öneririm, nasıl otomasyonlaşmış kod bloklarının bir araya gelerek bize göre
    bilinçli varlığı oluşturduğu işlenmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=QOCaacO8wus

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)