Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

TÜM ENGELLERE RAĞMEN ENGELLİ OLMAK

Motovento
    REKLAM ALANI
    umuterdogdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO Agility 125 + CBR 125 R 2016
    Merhaba öncelikle ben forumu bayağıdır takip eden ve yeni üye olan umut erdoğdu benim bir engelli kardeşim var

Engelli kardeşlerim de var abilerimde var ama gördüğüm ve yaşadığım olayları birazcık yazıcağım.

Öncelikle gecen gün motovlog izliyordum ve bir video okadar dikkatimi çektiki analatamam duygulandım ve gözümden yaş geldi motovloger öz hayaller 2

Bu nasıl bir caniliktir de engelli vatandaşı görüp oraya yanaşmazsın yada nasıl durup yardım etmezsin be otobüs şöförü ey vicdansın oğlu .

Videoyu koyuyorum buraya ama yazmaya devam :

Gelelim mesela benim olayıma Kardeşimi alıyorum arabasına dışarı çıkıyoruz evde canı sıkılıyor haliyle işte parka gidiyoruz geziyoruz sokaklarda kardeşimin sadece bedensel engelliligi var yani herşeyi anlıyor anlamasa ne yazar yaptıkları son derece salaklık . böyle alıyorum çekirdek kırıp veriyorum başıma 10 tane kadın toplanıyor ne toplanıyorsunuz ne var yani toplandınız hadi anladık çocuklar diyor neden yürümüyor diye hadi çocuk diyorum kardeşime yine birazcık içi buruk kalsada üzülmüyor guya sonra kadınlar başlıyor neyi var kafası neden büyük kaç yaşından beri böyle diyorum abla doktormusun sanane tip tip bakıyor bana artık bu ülkenin bu oalyından okadar bıktım ki anlatamam ya gel sev sen ne tatlı bişeysin de adını sor hadi çocuklar görüşürüz de bak işine gel sen hastalgıından konuş bu kız ordan 30 yaşındamı gözüküyor da olgunluk beklermiş gibi konusuyorsunuz . Kardeşim bu olaylardan önce dışarıya çıkalımmı meleğim diyince havalara uçuyordu ulan çocugun hevesini kaçırdınız ve dışarı çıkmak istemiyor be . bunu niye yazıyorsunuz diyorsanız valla abi okadar içime dert oluyorki sizide tanımasam da hepiniz abimsiniz kardeşlerimde var en azından bir topluluk var burda en azından sizinde çevrenizde gözününüzün önünde bir engelli olursa bunu yapana karşı çıkın ve sizde böyle konuşmayın lütfen konuşucaksanızda ailesiyle tek konuşun .

Eğer bukadar yazıyı üşenmeyip okuduysanız teşekkür ederim .

Engelsiz bir yaşam için el ele .
    Sinan Er, _oXXo_, Sepetçioğlu ve 10 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cbr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran XF-250
    Videoda art niyet aramamak gerek bence üzüldüm. Kardeşiniz konusuna gelince yaşını merak ediyorum yaşadıklarınızı kısaca yazmışsınız eminim çokça fazlası da vardır. Onu en azından park yerine daha farklı yerlere götürmeyi deneyerek dışarı çıkmayı da sevdiği birşey olmasını sağlamak sanırım sizin elinizde. Zordur eminim, özellikle ülkemizde her insan bir engelli adayı olmasına rağmen engellilere daha fazla engel koyanlara diyecek sözüm dahi yok, hoş bu ülkenin bakanı engelli adama sana iş vermişiz daha ne istiyorsun diyor, hayal kurmaya gerek yok.
    Ne olursa olsun kardeşinizin hayat sevincini kaybettirmeyin onun hayattan zevk alabileceği şeyleri bulup uygulamaya çalışın derim,
    Carbondioxid ve umuterdogdu bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı cbr1907 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Videoda art niyet aramamak gerek bence üzüldüm. Kardeşiniz konusuna gelince yaşını merak ediyorum yaşadıklarınızı kısaca yazmışsınız eminim çokça fazlası da vardır. Onu en azından park yerine daha farklı yerlere götürmeyi deneyerek dışarı çıkmayı da sevdiği birşey olmasını sağlamak sanırım sizin elinizde. Zordur eminim, özellikle ülkemizde her insan bir engelli adayı olmasına rağmen engellilere daha fazla engel koyanlara diyecek sözüm dahi yok, hoş bu ülkenin bakanı engelli adama sana iş vermişiz daha ne istiyorsun diyor, hayal kurmaya gerek yok.
    Ne olursa olsun kardeşinizin hayat sevincini kaybettirmeyin onun hayattan zevk alabileceği şeyleri bulup uygulamaya çalışın derim,

Tabikide onu başka yere götürüyorum götürüyoruz her pazar günü bizim gezme günümüz ya sinemaya gideriz ya alışveriş merkezine kesinlikle her pazar gider bi alışveriş merkezinde magazaları dolaşırız elbıse denerız sonra yok bu olmadı der güler eğleniriz artık böyle cahil insan kesimi olan yerlere götürüp kardeşimi onu üzmüyorum bi ara kafaya çok takmıştım bu konuyu artık kardeşimle dışarıya daha çok çıkıyoruz tüm insalara inat ve evet ülkenin bakanı dediğin gibi abi öyle bir laf söylüyor .

Yaşım 18 bitti kardeşim ise 13 yaşında

Hayattan zevk aldığı şey alışveriş ablası ve biz ailesi ile birlikte olmak ama inşallah bir gün yürücek ve onunla türkiye turuna çıkıcağım diyorum adım atmadığımız toprak kalmıcak sen yürü bu türkiyede onunla ilgilenmek hayattaki en güzel neşe kaynağı sinirlimisin git yanına seni bir sakinleştiriyor en iyi piskolog yapamaz seni öyle

videoda art niye şöför de birazcık var engelliyi görüyorsun biraz daha yanasa bilirsin yanaşamadıysan ın bi el at
    cbr1907 ve dockerengin bunu beğendiler.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Size kolay gelsin diyeyim öncelikle.
    Umarım kardeşiniz için yapılabilecek bir şeyler vardır da bir an önce sağlığına kavuşur.

Fransa'ya ilk geldiğim zamanlar şaşırmıştım.
    Yahu diyordum amma çok sakatlığı olan insan var.
    Sanki adım atsan ya bir tekerlekli sandalyeye ya bir koltuk değneğine çarpacaksın.

Bu durum ilgimi çektiği için iş yerindeki Türk arkadaşıma da gözlemimi aktarmıştım.
    Meğer o da fark etmiş benim gibi.
    Ben de ilk geldiğimde çok şaşırdım demişti.
    Türkiye'nin gözünü seveyim deyip iç geçirmiştik.

Meğer kazın ayağı öyle değilmiş.

Bir zaman sonra gözümüz alıştı, mevzuyu unuttuk gitti.

Bir gün gazetede bir köşe yazısı okuyorum.
    Yazının içeriği;
    özürlü mü diyelim, engelli mi diyelim, sakat deyince ayıp mı oluyor gibi bir şeydi.

O yazı beni ilk geldiğim zamanlara götürdü.
    O şaşkınlığımı hatırladım.
    Merak edip Fransa ve Türkiye'de ki sakatlığı bulunan insan sayısını araştırdım.
    Bir de baktım ki Fransa'da o kadarda çok sakat yokmuş.
    Aksine Türkiye bu konuda daha yüksek rakama sahip.

Eeee?
    Nerede peki bunlar?
    Ben Türkiye'de değilde uzayda mı yaşıyormuşum?!!!

Meğer dışarı çıkamıyorlarmış.
    Toplumun bakışı, onlar bu dünyada yokmuş gibi düzenlenmiş sosyal hayat, trafik, taşımacılık. Aklınıza ne geliyorsa.

Üstelik daha küçük yaşlarda arkadaşların alayları, bazı ailelerde utanç kaynağı olarak görülmeleri, kısaca itilip kakılmaları onları eve kapatmış, yaşadıkları eksikliklere bir de psikolojik travmaları toplum olarak el birliği ile eklemişiz.

Samsung'un bir videosu dönüyor şu sıralar sosyal medyada

Bilmiyorum gözleri yaşarmadan seyredebilmeyi başaranınız var mı?
    Ne kadar ah şu kapitalist düzen diye kafa sallasak da bir yandan da umut dolduruyor insanın içine.

Kardeşine söyle.
    Bu kafalar er ya da geç değişecek.
    Yani güzel günler göreceğiz.
    Motorları maviliklere süreceğiz.
    hgdr, linkinpark20, viper17 ve 8 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Scarty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı umuterdogdu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    videoda art niye şöför de birazcık var engelliyi görüyorsun biraz daha yanasa bilirsin yanaşamadıysan ın bi el at
    Hocam Allah'ın izni ile diledikleriniz olur ve kardeşimiz sağlığına kavuşur.
    Otobüs şoförleri ve genelde böyle durumlara pek dikkat etmezler ama burada hatalı olan halk otobüsün içerisindeki yolcular yani ben ne zaman bebek arabasıyla birisini görsem tek başına indirecek neredeyse kimse yardıma koşmuyor ki bu bebek arabasını indirmek 1 bilemedin 2 snlik iş buna tenezzül etmeyenler engelli kardeşlerimize de yardım etmezler , bir de sanki onunmuş gibi engelli yerini işgal ederler yalan olmasın şuana kadar otobüste bunu yaşamadim ama metroda başıma geldi adamlar kendi rahatlarinin peşinde bende bebek arabası koyulan yerdeydim hemen kardeşimize yer verdim.Hem engelli kardeşlerimize hem de bebek arabasıyla dolasan ablalarimiza abilerimize yer verelim , yardım edelim. Otomobil sürücüleri gibi engelli yoluna park etmeyelim.Yazı çok uzun oldu fakat benimde duyarlı olduğum bir konu.
    umuterdogdu bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Size kolay gelsin diyeyim öncelikle.
    Umarım kardeşiniz için yapılabilecek bir şeyler vardır da bir an önce sağlığına kavuşur.

Fransa'ya ilk geldiğim zamanlar şaşırmıştım.
    Yahu diyordum amma çok sakatlığı olan insan var.
    Sanki adım atsan ya bir tekerlekli sandalyeye ya bir koltuk değneğine çarpacaksın.

Bu durum ilgimi çektiği için iş yerindeki Türk arkadaşıma da gözlemimi aktarmıştım.
    Meğer o da fark etmiş benim gibi.
    Ben de ilk geldiğimde çok şaşırdım demişti.
    Türkiye'nin gözünü seveyim deyip iç geçirmiştik.

Meğer kazın ayağı öyle değilmiş.

Bir zaman sonra gözümüz alıştı, mevzuyu unuttuk gitti.

Bir gün gazetede bir köşe yazısı okuyorum.
    Yazının içeriği;
    özürlü mü diyelim, engelli mi diyelim, sakat deyince ayıp mı oluyor gibi bir şeydi.

O yazı beni ilk geldiğim zamanlara götürdü.
    O şaşkınlığımı hatırladım.
    Merak edip Fransa ve Türkiye'de ki sakatlığı bulunan insan sayısını araştırdım.
    Bir de baktım ki Fransa'da o kadarda çok sakat yokmuş.
    Aksine Türkiye bu konuda daha yüksek rakama sahip.

Eeee?
    Nerede peki bunlar?
    Ben Türkiye'de değilde uzayda mı yaşıyormuşum?!!!

Meğer dışarı çıkamıyorlarmış.
    Toplumun bakışı, onlar bu dünyada yokmuş gibi düzenlenmiş sosyal hayat, trafik, taşımacılık. Aklınıza ne geliyorsa.

Üstelik daha küçük yaşlarda arkadaşların alayları, bazı ailelerde utanç kaynağı olarak görülmeleri, kısaca itilip kakılmaları onları eve kapatmış, yaşadıkları eksikliklere bir de psikolojik travmaları toplum olarak el birliği ile eklemişiz.

Samsung'un bir videosu dönüyor şu sıralar sosyal medyada

Bilmiyorum gözleri yaşarmadan seyredebilmeyi başaranınız var mı?
    Ne kadar ah şu kapitalist düzen diye kafa sallasak da bir yandan da umut dolduruyor insanın içine.

Kardeşine söyle.
    Bu kafalar er ya da geç değişecek.
    Yani güzel günler göreceğiz.
    Motorları maviliklere süreceğiz.

Uzun uzun yazdığınız için teşekkür ederim videoyu koyucaktım unutmuşum şimdi paylaşıyorum benimde videoyu izlerken gözlerim doldu helal olsun samsunga. ve bu arada türk milleti olarak engelli sayımız çok ama dediğim gibi engellilere yaşama sansı vermiyoruz toplum olarak dışlanıyorlar.

en basidinden bir video daha paylasıcam mesela işaret dili ile merhaba demek bir işitme engelliye merhaba demek o insanın ne kadar tebessüm edebiliceginizi hayel edınsenıze böyle ufak şeylerle engelli vatandaşlarımızı mutlu edebilirsiniz . Herşey maddiyat değil

Samsung 'un İşitme engelli bir vatandaşımıza yaptığı muhteşem güzel bir süpriz

Samsung ' un işitme engelli vatandaşlarımızın kullandığı beden dili ile bir iki kelime

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:18 ----------

Alıntı Scarty adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam Allah'ın izni ile diledikleriniz olur ve kardeşimiz sağlığına kavuşur.
    Otobüs şoförleri ve genelde böyle durumlara pek dikkat etmezler ama burada hatalı olan halk otobüsün içerisindeki yolcular yani ben ne zaman bebek arabasıyla birisini görsem tek başına indirecek neredeyse kimse yardıma koşmuyor ki bu bebek arabasını indirmek 1 bilemedin 2 snlik iş buna tenezzül etmeyenler engelli kardeşlerimize de yardım etmezler , bir de sanki onunmuş gibi engelli yerini işgal ederler yalan olmasın şuana kadar otobüste bunu yaşamadim ama metroda başıma geldi adamlar kendi rahatlarinin peşinde bende bebek arabası koyulan yerdeydim hemen kardeşimize yer verdim.Hem engelli kardeşlerimize hem de bebek arabasıyla dolasan ablalarimiza abilerimize yer verelim , yardım edelim. Otomobil sürücüleri gibi engelli yoluna park etmeyelim.Yazı çok uzun oldu fakat benimde duyarlı olduğum bir konu.
    Evet Sürücülerimiz bile duyarsız en basit inden örnek vermişsiniz engelli aracı yerine park etmek gidiyoruz park edicegiz adamlar park etmiş uzağa park etmek zorunda kalıyoruz yani türkiye okadar duyarsız kalmışki bu konuda anlatamam Anca siyaset bu ülkede anca laf yarışı bırakın laf yarışınıda ülkenizin vatandaşlarıyla ilgilenin .

Bu arada sırf kardeşim değil tüm engelli kardeşlerim abilerim ablalarımın şifasını versin allah onlara hep kolaylık versin hiç bir zaman engelli olduklarını hissetmesinler
    cbr1907 bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    nüfusun %12,5 luk kısmına denk gelen,
    zaten hasta olan bir toplumda dışlanmalarına üzülmemeleri gereken insanlar,
    tam anlamı ile ne sakat ne engelli ne özürlü,
    insan.

buraya günlük maceraları yazsam inanması zor gelir,
    zamanında (sanırım 2006 felandı) mecidiyeköyde 522 muavinini indirip dövdürmüştüm (ben dövemedim, zaten millet fırsat bekliyormuş,terbiyesizlik işte iki tane de ben vuraydım), yardım için gelen diğerlerini de dövmüşlerdi.
    türk milleri yardımseverdir.

sebebi ise bireyin ücretsiz toplu taşıma hakkına muavinin ağız dolusu küfür ile mukavemet etmesi,
    gerçi dayak yerken "benim de akrabam var sakat" diye feryat ediyordu ama pek etkili olmadı.

bu toplum böyle,
    sevmezler farklı olanı.
    bilmezler çünkü,
    anlamak da istemezler.

ne diyeyim kolay gelsin,
    zor zanaat.
    cbr1907 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 ve Honda Shadow 600
    güzel kardeşim öncelikle hem geçmiş olsun hemde rabbim kardeşine sabır versin. sokağa çıktığında o kadar çeşitli insan ile karşılaşıyor ki kişi... çoğu seninde malumun olduğu gibi andaval. kişilerin engellerini özür? olarak kabul edip, kişinin ruh halini düşünmeden kendi meraklarını tatmin etmek maksadı ile adaba aykırı davranışlar sergileyebiliyorlar. eğer kardeşinde senin yanında bu satırları okuyor ise lütfen bilsin!

bu hayatta hiç kimse için can sıkmaya değmez. hayatımızın her anında çeşit çeşit insan ile karşılaşacağız. fast-food tadında olan popüler kültür sayesinde insanlar kendilerinden başka hiç kimseyi önemsemeyen, edebine adabına bakmadan kendini olduğundan farklı gören bir yapıya kavuştu. o insanlara sadece gülüp geçin! onlar sizi incitecek veya canınızı sıkabilecek kapasiteye sahip değillerdir. densizce ne kadar üstünüze gelirlerse gelsin görmezden ve duymazdan geliniz. onları görmeyi ve duymayı bıraktıkça hayat herkes için daha çekilir daha yaşanır bir hale geliyor.

sevgiler...

Motosikleti
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nüfusun %12,5 luk kısmına denk gelen,
    zaten hasta olan bir toplumda dışlanmalarına üzülmemeleri gereken insanlar,
    tam anlamı ile ne sakat ne engelli ne özürlü,
    insan.

buraya günlük maceraları yazsam inanması zor gelir,
    zamanında (sanırım 2006 felandı) mecidiyeköyde 522 muavinini indirip dövdürmüştüm (ben dövemedim, zaten millet fırsat bekliyormuş,terbiyesizlik işte iki tane de ben vuraydım), yardım için gelen diğerlerini de dövmüşlerdi.
    türk milleri yardımseverdir.

sebebi ise bireyin ücretsiz toplu taşıma hakkına muavinin ağız dolusu küfür ile mukavemet etmesi,
    gerçi dayak yerken "benim de akrabam var sakat" diye feryat ediyordu ama pek etkili olmadı.

bu toplum böyle,
    sevmezler farklı olanı.
    bilmezler çünkü,
    anlamak da istemezler.

ne diyeyim kolay gelsin,
    zor zanaat.
    Aynen öyle anlamıyorlar abi türk toplumu bo konuda kıt tabiki herkes için geçerli değil meclisten ve çogu ınsandan dışarı sözüm sadece o kıtlara

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:22 ----------

Alıntı Murat.K. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel kardeşim öncelikle hem geçmiş olsun hemde rabbim kardeşine sabır versin. sokağa çıktığında o kadar çeşitli insan ile karşılaşıyor ki kişi... çoğu seninde malumun olduğu gibi andaval. kişilerin engellerini özür? olarak kabul edip, kişinin ruh halini düşünmeden kendi meraklarını tatmin etmek maksadı ile adaba aykırı davranışlar sergileyebiliyorlar. eğer kardeşinde senin yanında bu satırları okuyor ise lütfen bilsin!

bu hayatta hiç kimse için can sıkmaya değmez. hayatımızın her anında çeşit çeşit insan ile karşılaşacağız. fast-food tadında olan popüler kültür sayesinde insanlar kendilerinden başka hiç kimseyi önemsemeyen, edebine adabına bakmadan kendini olduğundan farklı gören bir yapıya kavuştu. o insanlara sadece gülüp geçin! onlar sizi incitecek veya canınızı sıkabilecek kapasiteye sahip değillerdir. densizce ne kadar üstünüze gelirlerse gelsin görmezden ve duymazdan geliniz. onları görmeyi ve duymayı bıraktıkça hayat herkes için daha çekilir daha yaşanır bir hale geliyor.

sevgiler...
    Tavisiyebe uyucağım abi teşekkür ederim artık hiç umursamıcam kardeşimle gülüp geçicegiz

reak41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sizin gibi o bakışlara aşağılamalara bizde sık sık mağruz kalıyoruz. Benim de ablam zihinsel engelli ama yürüyebiliyor oturabiliyor kısmi olarak ihtiyaçlarını görebiliyor. Vücut gelişimi olarak farklılıkları var dişleri ,saçları ,gözleri, burnu gibi ama bizim insanımız genel olarak okadar kendini beğenmiş kendi kusursuzmuş gibi davranıyorki inanamazsınız küçükken çok kızardım bakışlara ne var ne bakıyorsun gibi tepki verirdim ama alıştık artık. İnsanların bizleri ve bu özel insanları anlayabilmesi için başlarına gelmesi lazım bu ülkede yoksa herkese göre o kadar kolayki onlarla yaşamak bakımını yapmak gezdirmek onları anlamak ,kimse anlayamaz aslında çünkü empati kurulabilir birşey değil bu. Bazen düşününce onların çok özel olduklarını anlıyorum bizim gibi kötülük fesatlık kibir nedir bilmiyorlar hayal dünyaları o kadar geniş ve yaratıcı ki biz bile bazen onlara engelli, sakat, özürlü diyebiliyoruz. Her neyse, ne yazılsa bazı insanlar anlayamaz çok uzatmayayayım onlar çok özel ve farklı insanlar onlara sahip çıkalım ve başımıza gelmesini beklemeyelim herşey dışardan göründüğü gibi değil çünkü.
    Umuterdogdu : kardeşin için üzülme ona sahip çık ve onunla eğlenmeye devam et ;)) insanların ne bakışı biter nede umursamazlıkları, onunla bol bol konuş hiçbirşeyin engel olmadıgını ona anlat.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    engelli olsun olmasın bir insanın yardıma ihtiyacı varsa yardım ederim. engelli bir vatandaşın hiçbir zaman diğer insanlardan ayrılması taraftarı değilim ben. çünkü bu onlara biraz psikolojik baskı yapar. eksik hissettirir. ellerinden ve elimizden geldiğinde bizimle aynı işi yaparlarsa eksiklik hissetmezler. biraz psikolojidir. hatta tam tersine kendilerini iyi bile hissederler çünkü biz sağlıklı halimizle yaptığımızı onlar bir adım gerideyken yapıyor. unuymayın arkadaşlar hepimiz birer adayız bu durumlar için. empati yapın ve lütfen insanları eksikliklerini hissettirmeyin. eksikliklerini hissettirmeyin diye engelli birinin yüzüne söyleyemem tabiki ama siz sağlıklı dostlara söyleyebilirim. kimsenin gururu ile oynamayın lütfen. kimse seçmedi bu hayatı.

Motosikleti
    MT-25
    Thknin düzenledigi model ucak kursunda model ucaklari yaptik, sıra ilk ucustaydi.. Kimi uçurmak istemedi ,kiyamadi emek emek yaptigi ucaga..

Kimi ise sabırsızdi.. Hemen binanin yanındaki parkta ucus için sıra sıra bekliyorduk bankta ise hanim hanim tekerlekli sandalyede bir kiz, bankta ise iki bayan.. Oturmuş çekirdek citliyorlar.. Hanim kız, içli içli bakip izliyor ucak ucuranlari..

Gittim yaninda, ucagimi ucurmak ister misin dedim, ucurabilir miyim ki dedi. Neden ucurmayasin ki dedim. Dönüp daha büyükçe ablaya bakti, abla kafasini salladı.. Ucagimi verdim, ilk ucusu yapti..

Tesekkür edip giderlerken , model ucak grubundaki orumcek kafalinin biri, gosteris yapıyor dedi. Bak bak bak .... Böyle zihniyetlerden uzak bir dünya temenni ediyorum.. Ancak yine aynı zihniyet , sırf kendi isine yarayacak, işini yaptıracak diye bilmem neyin,bilmem adamına yalakalikta sinir tanimiyor.. Ah fani dünya...

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Kardeşiniz için geçmiş olsun umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur.

Söze nereden başlayacağımı bilemiyorum. Coq konuyu özetlemiş aslında ama bende birşeyler eklemek istiyorum.

Başka topiclerde başka konularada yazdım laf aynı şeye geliyor. EGO. Türk milleti EGOİST tir.

Kendini bir halt sanan hastalıkli bir millettir.

Adamın oğlu bir insanı katlediyor baba gidip cesedi ortadan kaldırmaya çalışıyor çocuğun kankası da yardım ediyor.

Bu üç kişinin gerçekte sağlıklı olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Bu ilk olay değil. Benzeri yıllar önce münevver-garipoğlu vakası da neredeyse aynısı.

Bunlar basına yansıyan failleri yakalanan olaylar. Bunun gibi yüzlerce benzer olayı toplumumuz içinde sindirebiliyoruz. Kalkıp birileri savunabiliyor katilleri ve tecavüzcüleri ve onlara yardım edenleri.

Ama engellileri hazmedemiyoruz sindiremiyoruz. Onlara hiçbir desteğimiz yok. O otobüs şöförüde sokakta kardeşini rencide eden ev hanımlarıda engellilere tahsis edilen yol, asansör ve diğer olanakları düşünmeden işgal edenlerde her biri kelimelerin tarif edemeyeceği kadar düşüncesiz bencil ve ego manyakları. Ve %99 u müslüman olan ülkenin vatandaşları.

Gelişmiş ülkelerin gözüyle bu ülkeyi görüp nasıl kendi aralarına almalarını bekleyebiliyoruz ki. Gelişimden kastımız nedir ?

Nasıl gelişinir ki ? Bak bu sorunun doğru cevabını bilmesemde Türkiye gibi gelişilmediği aşikar.

Yaz yaz bitmez. Yapabileceğimiz en iyi şey örnek yaşamak ve düşünebilen çocuklar yetiştirmek olacaktır.

Allah hastanıza ve size önce sağlık sonra sabır ihsan eyleşin inşallah Aamin.
    tanertc ve umuterdogdu bunu beğendiler.

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    Umut kardeşim Allah şifa versin inşallah.

Bizim insanımızdaki kibir ve kendini beğenmişlik eminim hiçbir millette yoktur.
    Bizim ülkemizde o dediğin dışlanmayı yaşamak için engelli olmaya gerek yok.
    Biz kendi üzerimizdeki kusurları hiç görmeyiz ama karşıdan gelen hiç tanımadığımız
    bir insan hakkında beynimizden her türlü kınamayı yaparız.
    Kendimizi mükemmel zannederiz ama
    hiç tanımadığımız insanlar hakkında küçümseyici fikir yürütmektende geri kalmayız.
    Bence engelli olan birileri varsa oda bizim kendini beğenmiş kibirli insanımız.
    Kendi kusurlarından başka herkesin kusurlarını araştıran insanımız.

Motosikleti
    Alıntı reak41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizin gibi o bakışlara aşağılamalara bizde sık sık mağruz kalıyoruz. Benim de ablam zihinsel engelli ama yürüyebiliyor oturabiliyor kısmi olarak ihtiyaçlarını görebiliyor. Vücut gelişimi olarak farklılıkları var dişleri ,saçları ,gözleri, burnu gibi ama bizim insanımız genel olarak okadar kendini beğenmiş kendi kusursuzmuş gibi davranıyorki inanamazsınız küçükken çok kızardım bakışlara ne var ne bakıyorsun gibi tepki verirdim ama alıştık artık. İnsanların bizleri ve bu özel insanları anlayabilmesi için başlarına gelmesi lazım bu ülkede yoksa herkese göre o kadar kolayki onlarla yaşamak bakımını yapmak gezdirmek onları anlamak ,kimse anlayamaz aslında çünkü empati kurulabilir birşey değil bu. Bazen düşününce onların çok özel olduklarını anlıyorum bizim gibi kötülük fesatlık kibir nedir bilmiyorlar hayal dünyaları o kadar geniş ve yaratıcı ki biz bile bazen onlara engelli, sakat, özürlü diyebiliyoruz. Her neyse, ne yazılsa bazı insanlar anlayamaz çok uzatmayayayım onlar çok özel ve farklı insanlar onlara sahip çıkalım ve başımıza gelmesini beklemeyelim herşey dışardan göründüğü gibi değil çünkü.
    Umuterdogdu : kardeşin için üzülme ona sahip çık ve onunla eğlenmeye devam et ;)) insanların ne bakışı biter nede umursamazlıkları, onunla bol bol konuş hiçbirşeyin engel olmadıgını ona anlat.
    aynen öyle genellikle vucut gelişimi farklı oluyor ve bu insanların dikkatini daha çok çekiyor . gelip kendi egolarını tatmin ediyorlar.
    Yorumun için teşekkürler abi allah ablamada şifa verir inşallah

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:56 ----------

Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    engelli olsun olmasın bir insanın yardıma ihtiyacı varsa yardım ederim. engelli bir vatandaşın hiçbir zaman diğer insanlardan ayrılması taraftarı değilim ben. çünkü bu onlara biraz psikolojik baskı yapar. eksik hissettirir. ellerinden ve elimizden geldiğinde bizimle aynı işi yaparlarsa eksiklik hissetmezler. biraz psikolojidir. hatta tam tersine kendilerini iyi bile hissederler çünkü biz sağlıklı halimizle yaptığımızı onlar bir adım gerideyken yapıyor. unuymayın arkadaşlar hepimiz birer adayız bu durumlar için. empati yapın ve lütfen insanları eksikliklerini hissettirmeyin. eksikliklerini hissettirmeyin diye engelli birinin yüzüne söyleyemem tabiki ama siz sağlıklı dostlara söyleyebilirim. kimsenin gururu ile oynamayın lütfen. kimse seçmedi bu hayatı.
    Şimdi ailesini tanımaya bilirsiniz yine konuşabilirsinizi ama yanında asla bilgi almak istiyorsan engelli bir kiişinin yanında asla ama asla konuşulmaz genellikle zaten yürüyen konuşan insanları gördükleri zaman okadar üzülüyorlarki bide onları siz üzmeyin.

Yorumun için teşekkürler abi inşallah zamanla bu ülke gelişicek ve engelli kardeşlerimizi abilerimizi içlerine kabul edicekler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:58 ----------

Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Thknin düzenledigi model ucak kursunda model ucaklari yaptik, sıra ilk ucustaydi.. Kimi uçurmak istemedi ,kiyamadi emek emek yaptigi ucaga..

Kimi ise sabırsızdi.. Hemen binanin yanındaki parkta ucus için sıra sıra bekliyorduk bankta ise hanim hanim tekerlekli sandalyede bir kiz, bankta ise iki bayan.. Oturmuş çekirdek citliyorlar.. Hanim kız, içli içli bakip izliyor ucak ucuranlari..

Gittim yaninda, ucagimi ucurmak ister misin dedim, ucurabilir miyim ki dedi. Neden ucurmayasin ki dedim. Dönüp daha büyükçe ablaya bakti, abla kafasini salladı.. Ucagimi verdim, ilk ucusu yapti..

Tesekkür edip giderlerken , model ucak grubundaki orumcek kafalinin biri, gosteris yapıyor dedi. Bak bak bak .... Böyle zihniyetlerden uzak bir dünya temenni ediyorum.. Ancak yine aynı zihniyet , sırf kendi isine yarayacak, işini yaptıracak diye bilmem neyin,bilmem adamına yalakalikta sinir tanimiyor.. Ah fani dünya...
    Abi muhteşem bir adamsın diyorum sana ablamızı mutlu ettiğin için farkındalık olmadığını ona hissettirdiğin için çok teşekkür ederim

Bu güzel anıyı bizimle paylaştığın için ve engelli kardeşlerimiz abilerimize böyle davrandığın ve hep böyle davranıcagın için sonsuz teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:00 ----------

Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşiniz için geçmiş olsun umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur.

Söze nereden başlayacağımı bilemiyorum. Coq konuyu özetlemiş aslında ama bende birşeyler eklemek istiyorum.

Başka topiclerde başka konularada yazdım laf aynı şeye geliyor. EGO. Türk milleti EGOİST tir.

Kendini bir halt sanan hastalıkli bir millettir.

Adamın oğlu bir insanı katlediyor baba gidip cesedi ortadan kaldırmaya çalışıyor çocuğun kankası da yardım ediyor.

Bu üç kişinin gerçekte sağlıklı olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Bu ilk olay değil. Benzeri yıllar önce münevver-garipoğlu vakası da neredeyse aynısı.

Bunlar basına yansıyan failleri yakalanan olaylar. Bunun gibi yüzlerce benzer olayı toplumumuz içinde sindirebiliyoruz. Kalkıp birileri savunabiliyor katilleri ve tecavüzcüleri ve onlara yardım edenleri.

Ama engellileri hazmedemiyoruz sindiremiyoruz. Onlara hiçbir desteğimiz yok. O otobüs şöförüde sokakta kardeşini rencide eden ev hanımlarıda engellilere tahsis edilen yol, asansör ve diğer olanakları düşünmeden işgal edenlerde her biri kelimelerin tarif edemeyeceği kadar düşüncesiz bencil ve ego manyakları. Ve %99 u müslüman olan ülkenin vatandaşları.

Gelişmiş ülkelerin gözüyle bu ülkeyi görüp nasıl kendi aralarına almalarını bekleyebiliyoruz ki. Gelişimden kastımız nedir ?

Nasıl gelişinir ki ? Bak bu sorunun doğru cevabını bilmesemde Türkiye gibi gelişilmediği aşikar.

Yaz yaz bitmez. Yapabileceğimiz en iyi şey örnek yaşamak ve düşünebilen çocuklar yetiştirmek olacaktır.

Allah hastanıza ve size önce sağlık sonra sabır ihsan eyleşin inşallah Aamin.

Evet türk milleti egoist .

Ben yakışıklıyım
    Ben en hızlıyım
    vs vs . türk insanı her geçen gün dahada çok egoistleşiyor .

Malesef başka ülkelere diyoruz gelişmemiş mesela adamlar başka şeyi geliştirmiyor ama engelli vatandaşlarının bizler gibi rahat yaşayabilmek için olanaklar sunuyor

Bu kadar uzun yorum yazdığınız için teşekkür ederim . Allah tüm kardeşlerimize abilerimize bir an önce şifa versin ve tüm ailelere sabır ve sabırları hiç bi zaman tükenmesin

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:06 ----------

Alıntı Taner YILMAZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umut kardeşim Allah şifa versin inşallah.

Bizim insanımızdaki kibir ve kendini beğenmişlik eminim hiçbir millette yoktur.
    Bizim ülkemizde o dediğin dışlanmayı yaşamak için engelli olmaya gerek yok.
    Biz kendi üzerimizdeki kusurları hiç görmeyiz ama karşıdan gelen hiç tanımadığımız
    bir insan hakkında beynimizden her türlü kınamayı yaparız.
    Kendimizi mükemmel zannederiz ama
    hiç tanımadığımız insanlar hakkında küçümseyici fikir yürütmektende geri kalmayız.
    Bence engelli olan birileri varsa oda bizim kendini beğenmiş kibirli insanımız.
    Kendi kusurlarından başka herkesin kusurlarını araştıran insanımız.

İnsanların gözü okadar dönmüşki kendi kusurlarını konuşmaak için başkasının kusularını konuşuyor.

Adeta bir teknik gibi başkasının görünüşüyle konusmasıyla yürüsüyle dalga geç ki kendini kötü hissetmemek istemeyen kişilerin piskolojisi böyle aynen

yorum yaptığın için teşekkürler abi
    reak41 bunu beğendi.

Umut Bey merhaba;

yaklaşımınızın diğer engelli ailelerine cesaret vermesini,örnek oluşturmasını umut ediyorum.

insanlarımız vah vah tüh tüh yazık demekten başka ne yapacaklarını bilmiyorlar ne yazık ki, esasında bir şey yapmalarına gerek yok, diğer insanlara nasıl davranıyorsanız,ne konuşuyorsanız engelli insanlarla da aynı şekilde konuşabilirsiniz. Sanki durum bulaşıcı gibi bir kaçınma,bir uzak durma var. Ben anlamıyorum açıkçası uzun boylu insana vah vahh bu kapıdan da geçemez diyor musun? yok. eee?

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    onlar insan! herkesten daha çok sevgiye ihtiyaçları var. ama dışarıdakiler insan değil. engelli, sakat veya özürlü demek istemiyorum kendilerine, çünkü hepsi bence aşağılayıcı kavramlar. yurt dışında bu insanlara ne güzel etkinlikler, uğraşlar var. ama bir fark var, yurt dışındaki ülkelerde insanlar yaşarken, bizim ülkede minibüsüne bindiği yolcuya tecavüz edip boğazını kesen, sonra da yakan müsveddeler yaşıyor.

Arkadaşım, sana önerim o gerizekalıların laflarına hiç bakma. kardeşinin şu an herşeyi sizsiniz. eminim bir işte çalışıyor veya okulda okuyorsan dönmen için yolunu gözlüyordur. Bu nasıl güzel bir şeydir anlatamam. Bu yüzden siz sadece kendinizi bilin. Ona gereken özen ve şefkati gösterin. Bir insanı mutlu edersen sen de mutlu olursun. Benim felsefem bu.

Motosikleti
    Alıntı ozgurozeren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umut Bey merhaba;

yaklaşımınızın diğer engelli ailelerine cesaret vermesini,örnek oluşturmasını umut ediyorum.

insanlarımız vah vah tüh tüh yazık demekten başka ne yapacaklarını bilmiyorlar ne yazık ki, esasında bir şey yapmalarına gerek yok, diğer insanlara nasıl davranıyorsanız,ne konuşuyorsanız engelli insanlarla da aynı şekilde konuşabilirsiniz. Sanki durum bulaşıcı gibi bir kaçınma,bir uzak durma var. Ben anlamıyorum açıkçası uzun boylu insana vah vahh bu kapıdan da geçemez diyor musun? yok. eee?
    Amin herkes benim gibi birazda olsa insanlarımızın davranışlarını yenerler en kısa sürede .

Uzun boylu insan konusundada haklısınız demıyorlar ama işte vatandaşlarımız bir tuhaf bu konuda normal davran bu cok zor bişey değilki çocuguna davrandığın gibi davran yada bir arkadaşına davrandığın gibi özel bir davranma şeyi yok inşallah vatandaşlarımız tamamen duyarlı olcak bu konuda bir gün
    Yorumunuz için çok teşekkür ederim .)

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:54 ----------

Alıntı linkinpark20 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    onlar insan! herkesten daha çok sevgiye ihtiyaçları var. ama dışarıdakiler insan değil. engelli, sakat veya özürlü demek istemiyorum kendilerine, çünkü hepsi bence aşağılayıcı kavramlar. yurt dışında bu insanlara ne güzel etkinlikler, uğraşlar var. ama bir fark var, yurt dışındaki ülkelerde insanlar yaşarken, bizim ülkede minibüsüne bindiği yolcuya tecavüz edip boğazını kesen, sonra da yakan müsveddeler yaşıyor.

Arkadaşım, sana önerim o gerizekalıların laflarına hiç bakma. kardeşinin şu an herşeyi sizsiniz. eminim bir işte çalışıyor veya okulda okuyorsan dönmen için yolunu gözlüyordur. Bu nasıl güzel bir şeydir anlatamam. Bu yüzden siz sadece kendinizi bilin. Ona gereken özen ve şefkati gösterin. Bir insanı mutlu edersen sen de mutlu olursun. Benim felsefem bu.
    Zaten onunla mutlu olduğuunuz zaman o mutlulugu başka hiç birşeyin veremiceğini anlıyorsunuz çünki okadar tatlı okadar prenses ki o daha demin kar oynayalım mı dedım ekmek almaya gitmeden önce annem dedi hasta olur tamam dedik annem içeri gitmiş ben ekmekten gelince aldım kucagıma gel gel gel koş dedım nasılda sevınıyor ben tutuyorum o kar topu atıyor 5 dk oynadık annem ordan bi çıktı biz saklanıyoruz filan gülüyor ve bu mutluluk işte mutluluk arayan ınsanlara tavsiyem birisini mutlu et mutlu ol

Yorumunuz için çok teşekkür ederim
    linkinpark20 bunu beğendi.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Alıntı reak41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yorumdan sonra çokta eklenecek bir şey bulamadım. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
    Türkiye de doğmak yaşamak gerçekten büyük şans ama ne yazık ki bu coğrafyasından dolayı.
    İnsanlarımız ise bu şansı ne yazık ki sıfırlıyor.
    ( Problem bizde MELEK lerimizin kıymetini bilemiyoruz.)
    umuterdogdu ve reak41 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı erkanzdemir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yorumdan sonra çokta eklenecek bir şey bulamadım. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
    Türkiye de doğmak yaşamak gerçekten büyük şans ama ne yazık ki bu coğrafyasından dolayı.
    İnsanlarımız ise bu şansı ne yazık ki sıfırlıyor.
    ( Problem bizde MELEK lerimizin kıymetini bilemiyoruz.)
    yorumunuz için teşekkür ederim

sorun ne yazıkkı bizde onların hiç bi sorun yarattıgı yok

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)