Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İş yeri el değiştirirse tazminatım ne olacak?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Hayal Perest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Xcg 150
    arkadaşlar öncelikle merhaba

şimdi benim sorum şu.

ben 25 eylül 2012 de bir firma da işe girdim.şuan da hala orada çalışmaktayım.yani 1 sene 3 ay falan oldu.işler zayıf olduğu için patron dükkanı devredicek.dükkanı yeni devralıcak kişi de eleman çıkarıcakmış.beni işten çıkarırsa eğer benim bu 1 sene 3 ayım ne olucak ? tazminat alabilecekmiyim ? alabiliyorsam ve eğer vermiyorlarsa o tazminatı gidip nerelere şikayet edebilirim.bi yardımcı olun abilerim kardeşlerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    http://www.insangucu.com.tr/default.aspx?pid=22658&aqid=40828
    Hayal Perest bunu beğendi.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Ayrılmadan al alacagını ısrar et mırın kırın eder inanma

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu hafta verecem, önümüzdeki ay verecem, zart zurt gibi şeylere kesinlikle inanma. Bu arada sigortalı mısın ? Maaşın kaç para üzerinden gözüküyor. Eğer maaşını elden alıyorsan hiçbir hak iddia edemezsin. 2 ayrı hesap bile olsa maaşını her ay düzenli bankadan aldıysan şikayet edersin ve tazminatını alırsın merak etme. Ama kilit nokta şu, en baştan bu işlerin bueraya varacağını düşünerek maaşın ne ise o miktarda sigorta yaptırmış olup her ay maaşını füzenli olarak bankadan alman lazımdı. Bu durumlar yok ise biraz uğraşırsın.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    İflas hukuku diye bir şey var ufak işletmelerde nasıl olur bilemeyiz bizim çakallarda iflastan sonra tam 3 sene sonra paramızı verdiler mahkemeside uzun sürüyor ama sonuçta verdiler alacağımızı aldık

Motosikleti
    V-Strom 650
    bir işyerini sonradan devralan yeni işveren, çalışanların tazminatından sorumlu olur. "ben sonradan geldim, geldiğim dönemden sonraki öderim" diyemez.
    işten çıkarırsa,
    1- KIDEM TAZMİNATI : 1 sene 3 ay için (1+ 3/12) brüt maaş kıdem tazminatı hakedersiniz. brüt maaşınız 3400 liradan yüksekse, her bir yıl için 3400 lira tavan olur. Kıdem tazminatından vergi kesilmez. küçük bir damga vergisi vardır.
    2- İHBAR TAZMİNATI :1 yıl 3 aylık çalışma için 4 hafta (28gün yani 28/30 brüt maaş) ihbar tazminatı hakedersiniz. bundan vergi sgk kesilir. elinize yaklaşık bir aylık net maaş kadar para geçer. ihbar tazminatını "ben 4 hafta sonra seni işten çıkaracağım" diye bildirim yaparsa ödemez. ancak bu durumda da 4 hafta boyunca günde 2 saat iş arama iznini hakedersiniz. bunu gün gün ya da toplu olarak kullanabilirsiniz.
    3- VARSA İZİN PARASI : 1 yılda 14 gün izin haketmişsinizdir. eğer hiç izin kullanmadıysanız bunun da parasını size ödemesi gerekir.

prim gün sayınızı vs bilmiyorum ama işten çıkarırsa, işsizlik sigortası için en yakın iş-kur'a başvurmayı da unutmayın. eğer o sizi çıkarırsa buna da hak kazanabilirsiniz. o yüzden istifa mektubu filan imzalamayın.

Ayrıca, işverenler genellikle "şunu imzala, paranı öyle vereyim" vs derler. hiçbir şey imzalamak zorunda değilsiniz. İşveren paranızı ödediğini ibraname ile ya da sizin imzanızla değil, banka dekontuyla ispatlamak zorunda. emin olmadığınız hiç bir şeyi imzalamayın. bordroları vs. imzalatmak isteyebilirler, bunda bir sakınca yok.

Eğer iş oralara gelirse, bu tür davalar çabuk (7-8 ay) sonuçlanır iflas vs. durumu yoksa. avukat tutabilirsiniz, bu tür davalar hem çabuk hem de işçi lehine sonuçlandığından, gönüllü olarak bu işi yapan, parasını da davayı kazanınca işverenden alan avukatlar var. Ayrıca SGK'ya şikayet edebilirsiniz ama ödemeye ancak dava açarak zorlayabilirsiniz. SGK ona para cezası kesebilir ama size olan borcunuzu ödemesini sağlayamaz.
    Acil112 ve Hayal Perest bunu beğendiler.

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    İşe nasıl girdin, neler konuştun, iş hayatın boyunca patronun senden çok mu memnundu ,bunlarda önemli hatta yeni patronuna ben tüm yasal haklarımı çalıştığım sürede kullanırım demeyi de unutmayın derim. sonra böyle ben ne yapacağım diye aranmazsınız..

Alıntı byanmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir işyerini sonradan devralan yeni işveren, çalışanların tazminatından sorumlu olur. "ben sonradan geldim, geldiğim dönemden sonraki öderim" diyemez.
    işten çıkarırsa,
    1- KIDEM TAZMİNATI : 1 sene 3 ay için (1+ 3/12) brüt maaş kıdem tazminatı hakedersiniz. brüt maaşınız 3400 liradan yüksekse, her bir yıl için 3400 lira tavan olur. Kıdem tazminatından vergi kesilmez. küçük bir damga vergisi vardır.
    2- İHBAR TAZMİNATI :1 yıl 3 aylık çalışma için 4 hafta (28gün yani 28/30 brüt maaş) ihbar tazminatı hakedersiniz. bundan vergi sgk kesilir. elinize yaklaşık bir aylık net maaş kadar para geçer. ihbar tazminatını "ben 4 hafta sonra seni işten çıkaracağım" diye bildirim yaparsa ödemez. ancak bu durumda da 4 hafta boyunca günde 2 saat iş arama iznini hakedersiniz. bunu gün gün ya da toplu olarak kullanabilirsiniz.
    3- VARSA İZİN PARASI : 1 yılda 14 gün izin haketmişsinizdir. eğer hiç izin kullanmadıysanız bunun da parasını size ödemesi gerekir.

prim gün sayınızı vs bilmiyorum ama işten çıkarırsa, işsizlik sigortası için en yakın iş-kur'a başvurmayı da unutmayın. eğer o sizi çıkarırsa buna da hak kazanabilirsiniz. o yüzden istifa mektubu filan imzalamayın.

Ayrıca, işverenler genellikle "şunu imzala, paranı öyle vereyim" vs derler. hiçbir şey imzalamak zorunda değilsiniz. İşveren paranızı ödediğini ibraname ile ya da sizin imzanızla değil, banka dekontuyla ispatlamak zorunda. emin olmadığınız hiç bir şeyi imzalamayın. bordroları vs. imzalatmak isteyebilirler, bunda bir sakınca yok.

Eğer iş oralara gelirse, bu tür davalar çabuk (7-8 ay) sonuçlanır iflas vs. durumu yoksa. avukat tutabilirsiniz, bu tür davalar hem çabuk hem de işçi lehine sonuçlandığından, gönüllü olarak bu işi yapan, parasını da davayı kazanınca işverenden alan avukatlar var. Ayrıca SGK'ya şikayet edebilirsiniz ama ödemeye ancak dava açarak zorlayabilirsiniz. SGK ona para cezası kesebilir ama size olan borcunuzu ödemesini sağlayamaz.
    Eline sağlık, bu arkadaşa bayağı bir yardımcı olmuşsundur.
    agrasiwe ve Hayal Perest bunu beğendiler.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı yqavuzhyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada sigortalı mısın ? Maaşın kaç para üzerinden gözüküyor. Eğer maaşını elden alıyorsan hiçbir hak iddia edemezsin.
    Bu bilgi yanlış,
    Kişinin sigortali olmasi hak iddia etmesi için yeterli.
    agrasiwe ve Hayal Perest bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT 09 Tracer, SYM Fiddle II
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu bilgi yanlış,
    Aynen sigortalı görünüyor olması çalıştığını belli etmek için gerekli ve yeterli. İSterse adam 12 ay maaş almamış olsun, sigortalı görünüyor ise tazminatı ve diğer hakları saklıdır.
    Hayal Perest, Sinan Aksu ve agrasiwe bunu beğendiler.

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu bilgi yanlış,
    Sigortalı olmasına bile gerek yok, iki şahitle o iş yerinde çalıştığını ispatlaması yeterli. Ayrıca öyle bir durumda, sigortasız işçi çalıştırdığı da ortaya çıkar.
    Sinan Aksu ve Hayal Perest bunu beğendiler.
    112ciyiz

maaşın asgari kısmını bankadan alıp üstünü elden aldıysa mahkemeye gidipte benım maasım 2500 arkadaş diyemez. Kendisi de yasal bir suç işlemiş olur o zaman. Benim ima etmek istediğim maaşı ne ise o kadarını isteyebilir. 2 farklı banka hesabına bıle her ay maasını yatırttı ise o zaman hızlı bir şekilde kendi lehine karar çıkıyor zaten.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    İhbar almak o kadar kolay değil. Ayrıca ihbar süresi 3 yıl çalışan için sekiz hafta. Yanlış bilgi veriyorsun. Her nerden kopyaladıysan diğer bilgileride kontrol etmelisin.

İhbar tazminatı 6 aya kadar 2, 18 aya kadar 4, 36 aya kadar 6, 36 ay sonrası 8 haftalık ücret olarak ödenir.

Motosikleti
    V-Strom 650
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İhbar almak o kadar kolay değil. Ayrıca ihbar süresi 3 yıl çalışan için sekiz hafta. Yanlış bilgi veriyorsun. Her nerden kopyaladıysan diğer bilgileride kontrol etmelisin.

İhbar tazminatı 6 aya kadar 2, 18 aya kadar 4, 36 aya kadar 6, 36 ay sonrası 8 haftalık ücret olarak ödenir.
    "2- İHBAR TAZMİNATI :1 yıl 3 aylık çalışma için 4 hafta (28gün yani 28/30 brüt maaş) ihbar tazminatı hakedersiniz." demişim. sen de "18 aya kadar 4 hafta" demişsin. bunun neresi yanlış ?

"diğer bilgileride kontrol etmelisin" demişsin. hangileri olduğunu söylersen ederim. sen de ilkokul bilgilerini kontrol etmelisin. dahi anlamındaki de ayrı yazılır.

bunları bilmek benim mesleğim. bizim memlekette herkes her konuda başka herkesten daha bilgilidir. sen de onlardan birisin anlaşılan.

Hayal Perest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Xcg 150
    Teşekkür ederim arkadaşlar.sigortam yatıyor.toplam 456 gün sigortam var.sgk ya girip sigortamın resmini buraya sorun olmazsa atabilirim.şuan ki müdür bize bir şey söylemiyor.sizi işten çıkarıcaklar veya dükkan devredildi diye.ama yeni alıcı geldi konuştu gitti.giderken de bir kaç tane eleman çıkarıcam dedi.bende zaten bu işyerinde huzursuz olduğum için beni çıkarmasını istiyorum tabi ki tazminatımı vererek.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    "2- İHBAR TAZMİNATI :1 yıl 3 aylık çalışma için 4 hafta (28gün yani 28/30 brüt maaş) ihbar tazminatı hakedersiniz." demişim. sen de "18 aya kadar 4 hafta" demişsin. bunun neresi yanlış ?

"diğer bilgileride kontrol etmelisin" demişsin. hangileri olduğunu söylersen ederim. sen de ilkokul bilgilerini kontrol etmelisin. dahi anlamındaki de ayrı yazılır.

bunları bilmek benim mesleğim. bizim memlekette herkes her konuda başka herkesten daha bilgilidir. sen de onlardan birisin anlaşılan.
    Seni kim böyle ezdi, nasıl bir eziklik içerisindesin bilemiyorum bu nedenle geçmiş olsun.

Noktadan sonra büyük harfle başlamadığın için yazın pek doğru anlaşılmıyor. Bunu da imla bilgisi olarak biryere not al. Noktadan sonra bir boşluk bırakılır ve büyük harfle başlanır. Böylelikle yazı anlaşılır bir biçimde okunur. Tekrar geçmiş olsun.

Motosikleti
    V-Strom 650
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seni kim böyle ezdi, nasıl bir eziklik içerisindesin bilemiyorum bu nedenle geçmiş olsun.

Noktadan sonra büyük harfle başlamadığın için yazın pek doğru anlaşılmıyor. Bunu da imla bilgisi olarak biryere not al. Noktadan sonra bir boşluk bırakılır ve büyük harfle başlanır. Böylelikle yazı anlaşılır bir biçimde okunur. Tekrar geçmiş olsun.
    peki sinan.

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Alıntı Hayal Perest adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar öncelikle merhaba

şimdi benim sorum şu.

ben 25 eylül 2012 de bir firma da işe girdim.şuan da hala orada çalışmaktayım.yani 1 sene 3 ay falan oldu.işler zayıf olduğu için patron dükkanı devredicek.dükkanı yeni devralıcak kişi de eleman çıkarıcakmış.beni işten çıkarırsa eğer benim bu 1 sene 3 ayım ne olucak ? tazminat alabilecekmiyim ? alabiliyorsam ve eğer vermiyorlarsa o tazminatı gidip nerelere şikayet edebilirim.bi yardımcı olun abilerim kardeşlerim.
    İş kanunu'na tabi bir işte çalışıyorsanız eğer

İşyerinin veya bir bölümünün devri
    Madde 6 - İşyeri veya işyerinin bir bölümü hukukî bir işleme dayalı olarak başka birine devredildiğinde, devir
    tarihinde işyerinde veya bir bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçer.
    Devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda, işçinin devreden işveren yanında işe başladığı tarihe
    göre işlem yapmakla yükümlüdür.
    Yukarıdaki hükümlere göre devir halinde, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken
    borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludurlar. Ancak bu yükümlülüklerden devreden işverenin sorumluluğu
    devir tarihinden itibaren iki yıl ile sınırlıdır.

Tüzel kişiliğin birleşme veya katılma ya da türünün değişmesiyle sona erme halinde birlikte sorumluluk hükümleri
    uygulanmaz.
    Devreden veya devralan işveren iş sözleşmesini sırf işyerinin veya işyerinin bir bölümünün devrinden dolayı
    feshedemez ve devir işçi yönünden fesih için haklı sebep oluşturmaz.
    Devreden veya devralan işverenin ekonomik ve
    teknolojik sebeplerin yahut iş organizasyonu değişikliğinin gerekli kıldığı fesih hakları veya işçi ve işverenlerin haklı
    sebeplerden derhal fesih hakları saklıdır. 8426

Yukarıdaki hükümler, iflas dolayısıyla malvarlığının tasfiyesi sonucu işyerinin veya bir bölümünün başkasına devri
    halinde uygulanmaz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)