Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

1 Temmuz'a hazır mısınız? ( Yeni Borçlar Kanunu )

Motovento
    REKLAM ALANI
    mLh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok
    Öncelikle bu konuyu tarafsız açtığımı belirtmek isterim ve sadece bizi ilgilendirecek de olan çıkacak yasayı belirtmek amaçlı (kırmızı) kaynaktaki haberin tümüyle yayınladım.

Kaynak

Yeni Borçlar Kanunu’nda tüketicinin aleyhine tek taraflı yazılmış sözleşmeler geçersiz sayılacak. Özellikle
    bankalar ve sigorta şirketleri tarafından vatandaşa imzalatılan milyonlarca sözleşme geçersiz hale gelecek

1 Temmuz’da yeni Borçlar Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle banka, sigorta şirketleri ve seyahat ve taşıma işletmeleri gibi şirketlerce hazırlanan sözleşmeler geçersiz hale gelecek. Çünkü kanun gereği sözleşmelerde
    hükümler tek taraflı ve tüketicinin aleyhineyse o sözleşme geçersiz sayılacak. Genel işlem koşullarında yer alan bir hüküm, açık ve anlaşılır değilse veya birden çok anlama geliyorsa, düzenleyenin aleyhine ve karşı tarafın lehine yorumlanacak.

ÖDÜL SÖZÜ VEREN YERİNE GETİRECEK
    "Kitle Sözleşmesi", "Katılmalı Sözleşme", "Tip Sözleşme" denilen sözleşmeler için belirlenen "Genel İşlem Koşulları" ile bireyin korunması sağlanacak. Karşı tarafın menfaatine aykırı genel işlem koşullarının sözleşmenin
    kapsamına girmesi, düzenleyenin karşı tarafa, bu koşulların varlığı hakkında açıkça bilgi verip, bunların içeriğini öğrenme imkânı sağlamasına ve karşı tarafın da bu koşulları kabul etmesine bağlı olacak. Aksi takdirde, genel işlem koşulları yazılmamış sayılacak. Bir sonucun gerçekleşmesi karşılığında ödül vereceğini ilan yoluyla duyuran kimse, sözünü yerine getirmekle yükümlü olacak. Ismarlanmamış bir şeyin gönderilmesi öneri sayılmayacak.
    Bu şeyi alan kişi, onu geri göndermek veya saklamakla yükümlü olmayacak.

NİŞANLI VE SEVGİLİYE TAZMİNAT HAKKI
    Hâkim, sadece ölümde değil, ağır bedensel zararlarda da zarar görenin yakınlarına tazminat ödenmesine karar verebilecek. Bu konunun kanuna girmesiyle, aralarında resmi nikâh olmayanların, yani nişanlı ve sevgililerin de tazminat istemleri, yasal dayanağa kavuşmuş olacak

EN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK KREDİ FAİZİNE ÜST SINIR
    1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan Yeni Borçlar Kanunu'nda yapılan en önemli değişiklik, Habetürk'ün önceki
    gün dikkat çektiği kredi faizine tavan uygulaması olarak göze çarpıyor. Kanun 88'inci maddesinde kredi faizinde tavanı yıllık olarak yüzde 13.5 ile sınırlıyor. Buna göre, konut, ihtiyaç ve otomobil faizleri aylık yüzde 1.06'yı geçemeyecek. Ancak bu konuda banka hukukçuları ve borçlar hukuku akademisyenleri fikir ayrılığına düşüyor. Banka hukukçuları Türk Ticaret Kanunu'ndaki iki maddenin bankaları koruyacağını söylerken, borçlar hukuku
    profesörleri, tacir-tüketici işlerinin tüketici açısından 'ticari iş' sayılmasını engelleyeceğini vurgulayarak banka
    hukukçularınn hatalı olduğunu söylüyor.

Kaybolan eşyadan artık müessese sorumlu olacak
    - Otel, pansiyon gibi yer işletenler, konaklayanların eşyasının yok olması veya zarara uğramasından sorumlu olacak. Ayrıca otopark ve benzeri yer işletenler, kendilerine bırakılan veya çalışanlarınca kabul edilen motorlu taşıtların zarara uğramasından veya çalınmasından sorumlu olacak.
    - Kira artışları bir önceki yılın üretici fiyat endeksini geçmeyecek.
    - Kiracılar, ’’Oğlum oturacak’’ gerekçesiyle çıkarılabilecek.
    - Kiracının elektrik ve su borcunu ödememesi tahliye sebebi olacak.
    - Uyarıya rağmen gürültü yapan, balkonda mangal yapan kiracının sözleşmesi iptal edilebilecek.
    - Konut ve işyeri kirasında depozito, 3 aylık kira bedelini aşamayacak.
    - İşveren, psikolojik ve cinsel tacizi önlemekle yükümlü olacak.
    - Eşler birbirlerinin rızasıyla kefil olabilecek.
    TATLIHIZ ve pinkkuvars bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    olumlu düşünceler,bilgilendirme için teşekkürler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı mLh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayrıca otopark ve benzeri yer işletenler, kendilerine bırakılan veya çalışanlarınca kabul edilen motorlu taşıtların zarara uğramasından veya çalınmasından sorumlu olacak.
    Hali hazırda zaten ücretli otoparklarda aracın sorumluluğu otopark işleteninde. Değişen ne?

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Ben sadece buna takıldım!!

NİŞANLI VE SEVGİLİYE TAZMİNAT HAKKI
    Hâkim, sadece ölümde değil, ağır bedensel zararlarda da zarar görenin yakınlarına tazminat ödenmesine karar verebilecek. Bu konunun kanuna girmesiyle, aralarında resmi nikâh olmayanların, yani nişanlı ve sevgililerin de tazminat istemleri, yasal dayanağa kavuşmuş olacak
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

bY_aLp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX250
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kesinlikle bu ne ayak anlamadım
    bu kawasaki bir başka dostummm

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Nişanlılardan biri nişanı haklı bir sebebe dayanarak bozarsa diğer nişanlıya maddi veya manevi tazminat ödeme borcu altına girmez.
    Nişanın bozulması haklı bir sebebe dayanmıyorsa nişanı bozan taraftan maddi ve manevi tazminat talep edilebilir.
    Hediyelerin geri verilmesi ise nişanı,bozan tarafın haklı nedene dayansa da dayanmasa isteyebileceği bir taleptir.

Medeni Kanun'da zaten nişanlılığı haksız sebebe dayanarak bozmanız halinde,karşı taraf size tazminat davası açabilmesini sağlayan maddeler mevcut.
    Ama işin içine sevgili kavramını dahil etmişler..

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nişanlılardan biri nişanı haklı bir sebebe dayanarak bozarsa diğer nişanlıya maddi veya manevi tazminat ödeme borcu altına girmez.
    Nişanın bozulması haklı bir sebebe dayanmıyorsa nişanı bozan taraftan maddi ve manevi tazminat talep edilebilir.
    Hediyelerin geri verilmesi ise nişanı,bozan tarafın haklı nedene dayansa da dayanmasa isteyebileceği bir taleptir.

Medeni Kanun'da zaten nişanlılığı haksız sebebe dayanarak bozmanız halinde,karşı taraf size tazminat davası açabilmesini sağlayan maddeler mevcut.
    insana bir ağız tadı ile flört ettirmiyorlar arkadaş..bundan sonra her etkinlikte fiş alıp masraf yazmak en mantıklısı..
    Two Against the World

Hyosung RT125 (55.000) Hyosung GT250 X (100.000) Ducati Monster 1200

mLh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıntı bY_aLp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kesinlikle bu ne ayak anlamadım
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Alıntı Chronix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    insana bir ağız tadı ile flört ettirmiyorlar arkadaş..bundan sonra her etkinlikte fiş alıp masraf yazmak en mantıklısı..

'Nişanlı' Bir bakıma anlaşılır olabilir, işin içine aile mensuplarınında dahil olduğunu var sayarsak ancak bu sevgili işini bende pek algılayabilmiş değilim.

Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hali hazırda zaten ücretli otoparklarda aracın sorumluluğu otopark işleteninde. Değişen ne?
    Doğrudur.Yalnız bu her bölge ve kesimde değişebiliyor. Hali hazırda otopark mafyaları halen gündemde ve onlarca da bulunmakta..E haliyle güven konusunda da epeyce şüphe söz konusu.Ayrıca bu yönetmelik ücretsiz otoparklarda da (alışveriş mezkezleri vs..) işleyecek mi merak ediyorum. İrdelemeler neyi gösterecek bakıcaz.

motoseyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 500
    Alıntı mLh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaybolan eşyadan artık müessese sorumlu olacak
    - Otel, pansiyon gibi yer işletenler, konaklayanların eşyasının yok olması veya zarara uğramasından sorumlu olacak. Ayrıca otopark ve benzeri yer işletenler, kendilerine bırakılan veya çalışanlarınca kabul edilen motorlu taşıtların zarara uğramasından veya çalınmasından sorumlu olacak.

Özellikle otel ve tatil köyü işletimcileri büyük risk altına girmektedir.Kendi mesleğim olduğu ve yıllar boyunca nelerle karşı karşıya kaldığımızın tecrübelerini yaşadığımız için 1 temmuz da yürürlüğe girecek olan bu yasa kötü niyetli müşterileri daha da cesaretlendirecektir.Tatilini bedavaya getirmek için, hiç olmayan eşya ve paralarının çalındığını iddia edeninden tutunda şeytanın aklına gelmeyen gerekçelerle tazminat talebinde bulunmaya çalışanları düşündükçe '' İŞİMİZ VAR '' diyorum
    '' Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ''

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    Alıntı motoseyyah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özellikle otel ve tatil köyü işletimcileri büyük risk altına girmektedir.Kendi mesleğim olduğu ve yıllar boyunca nelerle karşı karşıya kaldığımızın tecrübelerini yaşadığımız için 1 temmuz da yürürlüğe girecek olan bu yasa kötü niyetli müşterileri daha da cesaretlendirecektir.Tatilini bedavaya getirmek için, hiç olmayan eşya ve paralarının çalındığını iddia edeninden tutunda şeytanın aklına gelmeyen gerekçelerle tazminat talebinde bulunmaya çalışanları düşündükçe '' İŞİMİZ VAR '' diyorum
    aynen abi bu kanun sizin için kötü oldu....

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    İyide devletin kendisi tek taraflı ve tüketici aleyhine zorla sözleşme imzalatıyor. Genel sağlık sigortası diye birşey var bu ülkede.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyide devletin kendisi tek taraflı ve tüketici aleyhine zorla sözleşme imzalatıyor. Genel sağlık sigortası diye birşey var bu ülkede.
    bu gss yüzünden uykularım kaçıyor abi yaa....
    14 kasımdan ankarada işten ayrıldım...ve sigortada da çıkışım var....
    2 ocakda kıbrısa geldim ve aynı gün sigortam yatmaya başladı...fakat burdaki ssk ile türkkiye bağlantısı yok...
    yani benim burda ssk lı oldugumu türkiye bilmiyor...adamlar bana bi ton borç çıkarmazlar inşallah...

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biz 1 Temmuz'a hazırız. Herşeye hazırız, her yeni güne hazırız. Ne saçmalıklar, ne kanunsuzluklar gördü bu bünye. Bunu da görelim bakalım.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu gss yüzünden uykularım kaçıyor abi yaa....
    14 kasımdan ankarada işten ayrıldım...ve sigortada da çıkışım var....
    2 ocakda kıbrısa geldim ve aynı gün sigortam yatmaya başladı...fakat burdaki ssk ile türkkiye bağlantısı yok...
    yani benim burda ssk lı oldugumu türkiye bilmiyor...adamlar bana bi ton borç çıkarmazlar inşallah...
    bana geçen hafta kağıt geldi ayda 106tl ödeyecekmişim ve ocaktan itibaren başlamış zaten sigortamız. faiziyle birlikte yaklaşık 650tl borcum var yani kılımı bile kıpırdatmadan 650tl borca girdim itiraz edicem ama bişey çıkmayacak heralde. mahkemeye vericem, o da 2 yıl filan sürer. miss.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İlk bakışta tüketici lehine görünen bir kanun. Bakalım hayatımıza girince bir foyası çıkacak mı? Detayları gördükçe lanet okutacak mı?

Ne yalan söyleyeyim, bu sistem partilerinin elinden çıkan herhangi bir işin tüketici lehine sonuç verebileceğine hiç inanasım yok... Hani derler ya, eşyanın tabiatına ters. Umarım yanılgı içindeyimdir.
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

frantisec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bana geçen hafta kağıt geldi ayda 106tl ödeyecekmişim ve ocaktan itibaren başlamış zaten sigortamız. faiziyle birlikte yaklaşık 650tl borcum var yani kılımı bile kıpırdatmadan 650tl borca girdim itiraz edicem ama bişey çıkmayacak heralde. mahkemeye vericem, o da 2 yıl filan sürer. miss.
    uyarılar yapılmıştı.dikkatinizden kaçmış.

Motosikleti
    Alıntı frantisec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uyarılar yapılmıştı.dikkatinizden kaçmış.
    ne uyarısı???
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

ne uyarısı???
    sağlık ile ilgili konuda.106 tl borcunuz onula ilgili değil mi ? maddi durumunu bildirmeyenler direk devletin belirlediği fiyatı ödeyecek diye biliyorum.bildirseydiniz bu meblağı ödemeyecektiniz.

Motosikleti
    Alıntı frantisec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağlık ile ilgili konuda.106 tl borcunuz onula ilgili değil mi ? maddi durumunu bildirmeyenler direk devletin belirlediği fiyatı ödeyecek diye biliyorum.bildirseydiniz bu meblağı ödemeyecektiniz.
    bilmeden yorum yapmayınız. maddi durumunu bildirmeyenler 213tl ödüyor.
    ben (hemde gecikme olmadan) maddi durumumu bildirdim, işsizim, aylık gelirim çift sıfır tl, 750tl dersaneye borcum, ayrıca 7000tl de öğretim kredisi borcum var dedim. onlarda zaten Allah çarpmış bir de biz çarpalım diyip 106tl ödiyiceksin dediler.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

bilmeden yorum yapmayınız. maddi durumunu bildirmeyenler 213tl ödüyor.
    ben (hemde gecikme olmadan) maddi durumumu bildirdim, işsizim, aylık gelirim çift sıfır tl, 750tl dersaneye borcum, ayrıca 7000tl de öğretim kredisi borcum var dedim. onlarda zaten Allah çarpmış bir de biz çarpalım diyip 106tl ödiyiceksin dediler.
    bende aynı durumdayım bana borç çıkartmamışlar.bende gecikmeden bildirimlerimi yaptım.bana fakir demişler para ödemiyorum.ödeyebilecek olanlarada ayda 45 tl yazmışlar.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)